Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Zakynthos/Zante

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5206 replies to this topic

#4231
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007

View PostPcojo, on 11 iulie 2014 - 16:43, said:





Salut!
Incearca si pe greeka.com. Eu am reusit de fiecare data.
Succes!
multumesc mult pentru informatie dar nu mie trebuia sa mi te adresezi Posted Image  Posted Image

eu imi fac rezervare din ianuarie-februarie pentru grecia si merg la sf. august - inc. sept, nu mai e ff cald ca in iul aug.

#4232
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Se mai discuta si altceva decat despre masini sau cat costa benzina? Incercam sa aflu niste informatii relevante pentruca plec luni dar nu am rabdare sa sap printre discutii despre masini.

#4233
sunandmoon

sunandmoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.07.2012
eu ma documentez cu minim o luna inainte sa plec.citesc din urma si-mi notez.pe fuga,cam greu...

#4234
omihay

omihay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 12.01.2007
Eu am fost la sfârșitul lui iunie.
Ce sa zic... merg și la anul.
În Tsilivi gasiti de închiriat mașină sau ATV fără bătaie de cap 20-40E.  


Attached File  uploadfromtaptalk1405692106142.jpg   117.13K   90 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1405692106142.jpg   117.13K   90 downloads

Attached Files



#4235
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008

View Postneur0, on 18 iulie 2014 - 11:20, said:

Se mai discuta si altceva decat despre masini sau cat costa benzina? Incercam sa aflu niste informatii relevante pentruca plec luni dar nu am rabdare sa sap printre discutii despre masini.

De ce crezi ca timpul tau e mai pretios decat al nostru?Ce anume te-ar interesa?

Iunie 2014.

Attached Files



#4236
VXxL

VXxL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 14.12.2004

View Postpatraulea100, on 19 iulie 2014 - 11:59, said:


De ce crezi ca timpul tau e mai pretios decat al nostru?Ce anume te-ar interesa?

Iunie 2014.
Poti sa imi spui te rog poza nr. 6 unde este. Am fost acolo dar nu imi aduc aminte si anul acesta ne reintoarcem pe insula. TY!

#4237
TheBoogieMan

TheBoogieMan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.12.2007
Bine v-am gasit!
Poate sa-mi spuna cineva daca este mai avantajos sa faci o rezervare prin internet pentru inchirierea unei masini, de la Faros ( http://www.faros-rentals.gr ), sau daca obtii un pret mai bun prin negociere la fata locului?
A apelat cineva la serviciile europa travel pentru charter? Ce parere v-ati facut despre ei?
Multumesc! Toate cele bune!

#4238
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007

View PostVXxL, on 22 iulie 2014 - 21:37, said:


Poti sa imi spui te rog poza nr. 6 unde este. Am fost acolo dar nu imi aduc aminte si anul acesta ne reintoarcem pe insula. TY!

Este insulita din Laganas, traversarea se face pe un pod de lemn , ziua este plaja cu intrare 4 euro / pers cu o bautura inclusa iar seara se organizeza petreceri .

#4239
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostVXxL, on 22 iulie 2014 - 21:37, said:

... poza nr. 6 de unde este. Am fost acolo, dar nu imi aduc aminte ...

Toate pozele 4 - 8 par a fi făcute pe insuliţa de la Agios Sostis, exact cum zice şi @aylla.


Sănătate şi tcb !

#4240
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008
Ti-au raspuns colegii de forum. Intrarea este intr-adevar 4 euro, in care ai inclus o bere de 0,33 sau un pahar de suc dintr-o cutie de 1L. Pur comerciala, dupa parerea mea, merita mers o singura data. In general insulita se inchiriaza pt.petreceri private/nunti.

Edited by patraulea100, 25 July 2014 - 17:15.


#4241
alinutza06

alinutza06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.09.2006
Am petrecut un sejur in luna iunie, in  Laganas, asa ca m-am gandit sa impartasesc cateva impresii si sa fac unele recomandari celor care vor merge in aceasta statiune.

Statiunea nu pot spune ca m-a impresionat in mod deosebit. Desi citisem ca Lagans este una din cele mai frumoase statiuni de pe insula, impresia pe care mi-a lasat-o insa este aceea a unei statiuni modeste, gen Costinești. Plaja insa este curata, destul de lata, cu nisip ud (ceea ce a fost bine intrucat nisipiul fin si fierbinte ar fi fost o provocare pentru talpi), apa foarte limpede si curata. Pe plaja pot fi inchiriate sezlonguri cu umbrelute la pretul de 5-6 E/zi (2 sezlonguri cu umbrela,).
Statiunea este sufocata de magazine cu suveniruri, produse traditionale (ulei de masline, masline, cosmetice, etc). Noaptea, statiunea se dezlantuie, in compania tinerilor, in mare parte britanici, care nu se dezmint de cunoscutele obiceiuri bahice.

Un loc deosebit pe care vi-l recomand este Ayios Sostis sau Insula Cameo. La insulita se poate ajunge din Laganas; intrarea costa 4 E, pret in care este inclusa o bautura, care se comanda la bar. Pe insulita este amenajata si o mica plaja; pentru a face fotografii deosebite,va recomand sa o vizitati spre seara, la apus (OBS: sambata sau duminica sunt organizate nunti, ceea ce va poate impiedica accesul la plaja; puteti sta insa la terasa).

Taverne recomandate in Laganas si Kalamaki:
In general, am mers la restaurantele cu recomandari bune pe tripadviser si am fost multumita; recomand tavernele Thassos, Seaside, Horizon, Restaurant Panos (pentru gyros – 2 E (lipie) sau 6 E la farfurie si salata greceasca – 5 E).
Preturi orientative la restaurante: salata greceasca 5-6 E, fructe de mare, specialitate greceasca cu carne de miel 7 - 8 E; va recomand iepurele zakynthian 8-9 E si un pahar cu vin rosu J; berea Mythos ori sucuri 2, 5 – 3 E, apa 0,5l 0,8 – 1 E.
În Kalamaki, am mancat la taverna Georgia (cu referinte bune pe tripadviser). Salata greceasca este foarte buna.
Am incercat si musacaua greceasca, dar nu se număra printre preferatele mele :).

PONT: daca vreti sa va plimbati pe plaja si sa vizitati si statiunea Kalamaki, puteti merge si pe plaja din Laganas sau invers (statiunile sunt apropiate, gen Eforie S – Eforie N. :) – timp: aprox. 1 ora.

In ceea ce priveste cazarea, am stat la Alex Studios, 3 stele. Am optat pentru o camera cu vedere spre gradina, nu spre piscina (pentru a evita eventualele zgomote provocate de muzica de la barul aflat in apropierea piscinei). Camerele sunt destul de mari, curate, dispun de AC, frigider, balcon si de o bucatarie in care gasesti tot ce ai nevoie (pahare, farfurii, tacamuri, o plita electrica, ibric, fierbator de apa). Mobilierul nu este nou insa destul de bine intretinut. Baia dispune de un dus, este cam mica insa curata, fara probleme cu scurgerea apei, canalizare, etc. In camere, chiar si pe balcon se facea curatenie zilnic, ceea ce e un plus. Din pacate WI-FI functiona numai in apropierea piscinei, insa acest lucru nu ne-a deranjat prea tare. Unul dintre marile avantaje ale hotelului este acela ca se afla foarte aproape de plaja (5 minute) si de strada principala a statiunii. In apropierea hotelului gasiti un magazin forte bine aprovizionat.
Recomand acest hotel celor mai putin pretentiosi, fiind un hotel basic, insa cu un raport pret-calitate foarte bun (230 E/camera/7 nopti, fara MD - pachet cumparat prin agentie).

In ceea ce priveste excursiile optionale pe care le puteti face va pot face urmatoarele recomandari:
La destinatie, agentia turistica de la care am cumparat sejurul ne-a propus o serie de excursii, croaziere cu vaporul in jurul insulei, insa nu am fost interesati intrucat preturile erau considerabil mai mari fata de cele propuse de agentiile locale.
Asadar excursiile au fost urmatoarele:
1. Excursia in jurul insulei, cu autocarul, a fost luata de la agentia Cavo Grosso, a costat 17 Euro/pers si a durat o zi intreaga. Mai multe detalii despre ceea ce puteti vizita in aceasta excursie gasiti aici http://www.cavogross..._zakynthos.htm.
De retinut: in programul excursiei este prevăzuta si o oprire la o fabrica de ulei de masline si la o piata locala, cu produse traditionale. Urmare a propriei experiente, va recomand sa va abtineti de la achizitii, intrucat preturile sunt mai mari, iar aceleasi produse le gasiti in magazine, la un pret mult mai mic. Daca doriti sa cumparati produse traditionale autentice, ulei de masline sau masline, puteti intreba localnicii sau mai ales cetatenii romani care lucreaza in magazine.
Revenind la excursie, daca nu aveti masina proprie, va recomand sa faceti acest tur. Veti avea ocazia sa vedeti de sus Navagio, o priveliste de vis.
2. Turul insulei cu vaporasul Delfini – excursie cumparata tot de la agentia Cavo Grosso (pret 20 E/pers) – plecare din Zakynthos la ora 9.30 – intoarcere 17.30. Agentia asigura si transportul dus-intors de la hotelul la care sunteti cazati pana la vaporas. Detalii gasiti aici http://www.cavogross..._zakynthos.htm.
S-a facut o oprire de 1 ora la Shipwreck (Navagio) pentru plaja si fotografie. (cam putin timp alocat acestei destinatii, insa fiind 3 vaporase acostate, insula era destul de aglomerata).
O alta oprire pentru inot s-a facut la vestitele Blue caves.
PONTURI:
- incercati sa ajungeti devreme la vaporas pentru a gasi locuri bune.
- cautati locuri la nivelul 2, acoperite, pentru ca nu veti putea rezista o zi intreaga in soare;
- pentru a avea o priveliste buna, cautati locuri aflate in partea stanga a vaporasului (in sensul de mers);
- pentru Navagio si Blue caves puteti lua o excursie cu un vaporas mai mic, insa nu stiu care sunt preturile si cat dureaza.
3. Croaziera spre insula testoaselor - Marathonissi: a costat 15 E/pers, a durat 2 ore si am cumparat-o de la o agentie locala din Laganas, chiar de pe plaja; vaporasul avea fund de sticla pentru a putea fotografia testoasele. Le veti gasi cu siguranta in apele turcoaz si le veti putea fotografia in mediul lor natural. S-a facut o oprire de o ora, pentru plaja, pe Insula Marathonissi.
Alte excursii: turul insulei cu vaporul Piratilor – 25 E/pers; excursie Kefalonia – 35 E/pers.

Orașul Zakynthos – neaparat sa faceti o vizita aici; este un oraș cosmopolit, foarte dragut, cu case construite in stil venetian, cu multe flori si terase cochete.
De vizitat:
- pentru o panorama frumoasa asupra portului si orașului, trebuie sa urcati dealul Bochali unde se afla Castelul Venetian/Zakynthos (intrarea costa 3 E); la intoarcere, sa opriti la o terasa, sa savurati o cafea si sa admirati privelistea asupra orasului – recomand Aieones Cafe, aflata in apropierea castelului
- de vizitat Biserica Sf. Dionisie, aflata in port;
- plimbari pe stradutele inguste ale orasului, cat va tin picioarele.
De retinut: duminica, sunt inchise magazinele, in afara celor cu suveniruri, aflate pe faleza.

Concluzie: insula merita vizitata; este intens promovata, in special pentru Navagio, un loc unic in lume, care merita vazut. Daca mergeti cu masina si aveti timp, cu siguranta veti gasi si alte plaje si locuri pitoresti.


In speranta ca recomandarile mele va vor fi utile, va doresc vacanta placuta!

#4242
sasha_is_here

sasha_is_here

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 29.05.2006

View Postdiy90, on 27 iunie 2014 - 11:58, said:

Sper ca nu sunt deja nesimtita dar ne poate recomanda cineva cazare in tsilivi? Posted Image ( buget 350 euro maxim Posted Image) ) intre 7 - 10 nopti?  Multumesc anticipat Posted Image
Daca nu e prea traziu.... Noi am stat la un hotel absolut superb Arkadia Hotel. Este un hotel de familie (Angelos e managerul, sotia lui gateste) si au niste pacheste super ok. Ca un exemplu, in septembrie, 7 nopti pentru 2 persoane, cu demipensiune e 630 euro si mancarea este absolut superba. Eu inca nu am gasit un cheese cake mai bun decat cel mancat acolo.Mai au pachete de cazare cu masina inchiriata inclusa la un pret super bun (15-20 euro/zi, fara garantie). Nu e chiar in tsilivi, e la cativa km de orasel.... Noi am ramas incantati de hotel si de oamenii de acolo...

#4243
diy90

diy90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.06.2014

View Postsasha_is_here, on 31 iulie 2014 - 15:35, said:

Daca nu e prea traziu.... Noi am stat la un hotel absolut superb Arkadia Hotel. Este un hotel de familie (Angelos e managerul, sotia lui gateste) si au niste pacheste super ok. Ca un exemplu, in septembrie, 7 nopti pentru 2 persoane, cu demipensiune e 630 euro si mancarea este absolut superba. Eu inca nu am gasit un cheese cake mai bun decat cel mancat acolo.Mai au pachete de cazare cu masina inchiriata inclusa la un pret super bun (15-20 euro/zi, fara garantie). Nu e chiar in tsilivi, e la cativa km de orasel.... Noi am ramas incantati de hotel si de oamenii de acolo...

Nu e prea tarziu. :) Maine plecam si chiar verificam daca a mai anuntat cineva ceva :) Multumim tare ( Cand vom ajunge acolo , mergem sa vedem despre ce e vorba )

#4244
realutilaje

realutilaje

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.05.2014
Buna seara,
intrebarea mea este daca s-a uitat cineva la bijuterii si poate sa-mi spuna cam ce pret are aurul in Zante.Stiu ca depinde de model,complexitate,etc.... Doresc ceva aproximativ sa vad daca merita sa ma gandesc la achizitionarea unui produs de acolo.
Multumesc

#4245
xvs650

xvs650

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.01.2010
A fost cineva de curand in Zante prin Makaza???
Daca da poate da ceva detalii legate de pasul Republika si de ceva aglomeratie in punctul de trecere Makaza.

multumesc

#4246
xvs650

xvs650

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.01.2010
A fost cineva de curand in Zante prin Makaza???
Daca da poate da ceva detalii legate de pasul Republika si de ceva aglomeratie in punctul de trecere Makaza.

multumesc

Edited by xvs650, 06 August 2014 - 12:45.


#4247
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010

View Postxvs650, on 06 august 2014 - 12:44, said:

A fost cineva de curand in Zante prin Makaza???
Daca da poate da ceva detalii legate de pasul Republika si de ceva aglomeratie in punctul de trecere Makaza.

multumesc

intreaba pe topicul dedicat :  http://forum.softped...page__st__12582

#4248
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 17.05.2004
În septembrie intenționez sa ajung în insulă, vroiam sa întreb dacă este voie sa pescuim în mare (cu undita), dacă in vreuna din localități sunt magazine cu peste proaspăt.
În zona Halkidki am întâlnit acum cică 5-6 ani în diferite localități târguri cu produselor ale producătorilor locali dar și mărfuri industriale, ele erau organizate aproape în fiecare zi a săptămânii dar în localități diferite.
În Thassos și Lefkada nu am găsit asa ceva, sau ceva târguri de anticariate organizate.
Mulțumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate