Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Zakynthos/Zante

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5206 replies to this topic

#4213
diy90

diy90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.06.2014
"Ne pare rău, ultima noastră unitate de cazare disponibilă la Rania Studios a fost rezervată acum 2 zile, 15 ore, 36 minute! " multumesc oricum :D

#4214
csmn84

csmn84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.08.2006
Tocmai m-am intors din Zakynthos.
Am vazut in paginile precedente discuitii despre pret, noi am cheltuit 1100 euro - 2 persoane (in conditiile in care cheltuielile cu drumul au fost impartite la 4). Masina diesel, consum pe la un 6.5. Motorina este mai ieftina decat benzina, pe insula era in jur de 1.40 Euro. Sub 1000 euro nu cred ca reusiti sa scoateti, decat daca gatiti in camera.

Drumul ales a fost: ruse-sofia-serres-salonic-patra-kilini. Bulgaria am facut-o pe noapte (am iesit din tara la 20.30), ceea ce a fost foarte ok, nu prea a fost politie si nici aglomeratie. am facut 6 ore prin bg, mers destul de tare. Pana la Kilini am facut 14 ore. La intoarcere am facut mai mult.
Recomand sa treceti de sofiei prin centru (daca o tranzitati dupa ora 20-21). Noi am scapat de Sofia in 40 de minute, in conditiile in care ne-am oprit si vreo 10 minute la o benzinarie.

Cateva recomandari:
- Navagio - ireal de frumoasa, mai ales de sus. Pentru cei care aleg sa ia barca din Agio Nikolaos: sunt niste neni care stau pe strada si incearca sa te opreasca pentru a vinde excursia cu barca. Toti fac asta, dar cei care trebuiesc evitati o sa ii identificati astfel: este un grec mai in varsta care are un fluer si fluieri dupa voi. Nu sunt deloc seriosi, nu respecta ora de plecare(am ajuns acolo la 10.40 si am plecat la 12 spre navagio. In conditiile in care cand am luat biletele ne-au spus ca plecam la 11, iar apoi ne tot anamau...)
- Keri caves si marathonisi - inchiriati o barca, este foarte frumoasa zona aceasta
- Xigia
- Banana Tsilivi si Gerakas - nisip fin, intrare lina in apa. Foarte misto
- Tsivili - este o taverna prin centrul statiunii Popeye. macare foarte buna,  preturi ok, iar desertul din partea casei (prajitura facuta de ei) este delicios. Personalul exceptional.

#4215
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008
Am uitat sa va spun ca pe drumul Zante - Tsivili am alimentat la un JetOil cu 1,31 euro motorina iar benzina era 1,6 euro. Cea mai ieftina din insula. Si in Atena, in oras, am gasit motorina cu 1,29 euro, undeva pe langa gara Larissa, tot JetOil. Taxa de pod la Giurgiu este 13 lei iar la intoarcere este 2 euro. Ferry este 28,5 Euro +7,5 euro/persoana.Pe varianta Salonic-Ioannia sunt cele mai mici taxe de drum, fata de Salonic-Larissa care e si mai grea.Am vorbit in port, la Killini, la imbarcare cu un roman care a mers pe varianta Larissa si mi-a spus ca a fost obositor si mai scump.

View Postcsmn84, on 27 iunie 2014 - 12:54, said:

Tocmai m-am intors din Zakynthos.
Am vazut in paginile precedente discuitii despre pret, noi am cheltuit 1100 euro - 2 persoane (in conditiile in care cheltuielile cu drumul au fost impartite la 4). Masina diesel, consum pe la un 6.5. Motorina este mai ieftina decat benzina, pe insula era in jur de 1.40 Euro. Sub 1000 euro nu cred ca reusiti sa scoateti, decat daca gatiti in camera.

Drumul ales a fost: ruse-sofia-serres-salonic-patra-kilini. Bulgaria am facut-o pe noapte (am iesit din tara la 20.30), ceea ce a fost foarte ok, nu prea a fost politie si nici aglomeratie. am facut 6 ore prin bg, mers destul de tare. Pana la Kilini am facut 14 ore. La intoarcere am facut mai mult.
Recomand sa treceti de sofiei prin centru (daca o tranzitati dupa ora 20-21). Noi am scapat de Sofia in 40 de minute, in conditiile in care ne-am oprit si vreo 10 minute la o benzinarie.....

Pe unde ai mers dupa Salonic ? Eu o sa merg la anu`iar pe acelasi traseu, in Kefalonia si sunt curios cu ce viteza ai mers in  Grecia. Eu oricat am incercat, nu am iesit sub 16 ore si nu am mers chiar legal in Bulgaria. Ai facut 14 ore de la Giurgiu sau din Bucuresti?

Edited by patraulea100, 27 June 2014 - 23:00.


#4216
csmn84

csmn84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.08.2006

View Postpatraulea100, on 27 iunie 2014 - 22:53, said:

Am uitat sa va spun ca pe drumul Zante - Tsivili am alimentat la un JetOil cu 1,31 euro motorina iar benzina era 1,6 euro. Cea mai ieftina din insula. Si in Atena, in oras, am gasit motorina cu 1,29 euro, undeva pe langa gara Larissa, tot JetOil. Taxa de pod la Giurgiu este 13 lei iar la intoarcere este 2 euro. Ferry este 28,5 Euro +7,5 euro/persoana.Pe varianta Salonic-Ioannia sunt cele mai mici taxe de drum, fata de Salonic-Larissa care e si mai grea.Am vorbit in port, la Killini, la imbarcare cu un roman care a mers pe varianta Larissa si mi-a spus ca a fost obositor si mai scump.


Pe unde ai mers dupa Salonic ? Eu o sa merg la anu`iar pe acelasi traseu, in Kefalonia si sunt curios cu ce viteza ai mers in  Grecia. Eu oricat am incercat, nu am iesit sub 16 ore si nu am mers chiar legal in Bulgaria. Ai facut 14 ore de la Giurgiu sau din Bucuresti?


Am facut 14 ore de la iesirea din tara.
Dupa Salonic am mers pe ioanina, arta, patra, kilini.
In grecia am mers destul de tare si intins (am facut o singura pauza in apropiere de iesirea de pe autostrada la ioanina, este un shell). Ca viteze, reduceam doar la intrarile in tunel, in rest nu am mers sub 150km/h.
Eu anul trecut am fost in Lefkada si am facut mai mult. poate anul asta am fost mai norocos si a fost mai liber. Oricum mersul pe noapte prin bg este mult mai ok, este mai liber si mai putina politie.

#4217
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008
Multumesc pt.precizari. 14 ore de la iesirea din tara+1 ora din Bucuresti pana-n Giurgiu inseamna 15 ore. Asa mai merge. Bun timpul si cu viteza din Grecia se jsutifica. Nu intelegeam cum poti face 14-15 ore cu viteza legala, cum mai citesc uneori ca fac unii. Noi am avut si multe pauze de cafea/mancat/alimentat/pozat/WC si asa am ajuns la peste 16 ore.  Si asa, in Bulgaria am prins 2-3 `iepuri` si am mers mai tare iar in Grecia mers legal cu 120/130 km/ora. E concediu totusi, nu trebuie sa alerg asa pt. ca ajung cu 2-3 ore mai devreme si nu cred ca se merita efortul. Ma rog, fiecare merge cum vrea.

#4218
csmn84

csmn84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.08.2006
Cu viteza legala si in bg si in grecia cred ca te apropii de timpul scos de autocare...
Dar oricum ai merge, un lucru e cert: merita drumul pana acolo! :)
Si inca o parere: 2 soferi sau 1 noapte pauza pe undeva. E totusi cam lung drumul (cel putin pt zante)

#4219
agio

agio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.04.2014
Video Navagio http://www.atlasvisu...kynthos-navagio

#4220
danyl18

danyl18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.06.2014
In doua saptamani mergem si noi in Zakynthos Posted Image  si as avea cateva intrebari pentru cei care au fost recent:
1. feribotul ar trebui rezervat online? Risc sa nu mai fie loc daca merg fara rezervare? Sunt mai multe firme sau numai Ionian ferries? Daca da, pretul e acelasi la toate?
2. Vad ca spuneti ca in Bulgaria ati ales traseul pe langa Sofia. De ce nu drumul direct prin punctul de vama Makaza despre care tot vad online ca este cel mai direct si mai ok. Stiti sa fie in lucru sau sa fie alta problema cu el?
3. Am fost o singura data in Bulgaria si am facut greseala (cred eu) sa alimentez de la o benzinarie mica 'no name' si de atunci am inceput sa am probleme cu un injector. Ca tot patitul care sufla in iaurt vreau sa intreb daca din experienta stiti ca benzinariile gen 'OMV' sa fie totusi sigure si sa nu-mi nenorocesc si masina asta. Posted Image
4. Drumurile in Grecia sunt aglomerate sa se circule greu sau ma pot baza pe 'viamicheline' pentru orarul traseului?

Atat deocamdata... mai scriu daca mai am dileme. Posted Image Oricum, abia astept mica vacanta.

#4221
spikey79

spikey79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 12.03.2010
In ceea ce priveste ferry mai este o firma,Kefalonian Lines,iar preturile sunt cam la fel.Consulta saiturile lor pentru orar si tarife.Fac si rezervari online.

#4222
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdanyl18, on 07 iulie 2014 - 22:09, said:

... as avea cateva intrebari ...

Tot ce ţine de traseu, carburant etc. se discută la "Turism auto", topicul "Cu maşina spre Grecia".
Îmi cer scuze, aici am fi off-topic dacă ţi-am răspunde. Discutăm acolo, după ce citeşti ultimele 5-10 pagini din topicul respectiv (probabil ai să găseşti deja răspunsuri în acele ultime pagini).

Sănătate şi toate cele bune !

#4223
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008

View Postdanyl18, on 07 iulie 2014 - 22:09, said:

In doua saptamani mergem si noi in Zakynthos Posted Image  si as avea cateva intrebari pentru cei care au fost recent:
1. feribotul ar trebui rezervat online? Risc sa nu mai fie loc daca merg fara rezervare? Sunt mai multe firme sau numai Ionian ferries? Daca da, pretul e acelasi la toate?
2. Vad ca spuneti ca in Bulgaria ati ales traseul pe langa Sofia. De ce nu drumul direct prin punctul de vama Makaza despre care tot vad online ca este cel mai direct si mai ok. Stiti sa fie in lucru sau sa fie alta problema cu el?
3. Am fost o singura data in Bulgaria si am facut greseala (cred eu) sa alimentez de la o benzinarie mica 'no name' si de atunci am inceput sa am probleme cu un injector. Ca tot patitul care sufla in iaurt vreau sa intreb daca din experienta stiti ca benzinariile gen 'OMV' sa fie totusi sigure si sa nu-mi nenorocesc si masina asta. Posted Image
4. Drumurile in Grecia sunt aglomerate sa se circule greu sau ma pot baza pe 'viamicheline' pentru orarul traseului?

Atat deocamdata... mai scriu daca mai am dileme. Posted Image Oricum, abia astept mica vacanta.

O pagina in spate ai o parte din raspunsuri.Postul #4198.
In iunie nu am avut nevoie de programare la ferry.Drumul prin Makaza mie imi pare mai dificil fata de Sofia, alimentare la OMV Sandanski la iesirea din Bulgaria,drumurile in Grecia sunt 'parfum'.Ai o portiune  in lucru  la intrarea in Grecia  dar si si asa, se merge destul de bine pe acest segment. Urmareste celalalt topic recomandat de Ovidiu care este destul de avizat in ceea ce priveste traversarea Bulgariei&Greciei.

#4224
csmn84

csmn84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.08.2006

View Postdanyl18, on 07 iulie 2014 - 22:09, said:

In doua saptamani mergem si noi in Zakynthos Posted Image  si as avea cateva intrebari pentru cei care au fost recent:
1. feribotul ar trebui rezervat online? Risc sa nu mai fie loc daca merg fara rezervare? Sunt mai multe firme sau numai Ionian ferries? Daca da, pretul e acelasi la toate?
2. Vad ca spuneti ca in Bulgaria ati ales traseul pe langa Sofia. De ce nu drumul direct prin punctul de vama Makaza despre care tot vad online ca este cel mai direct si mai ok. Stiti sa fie in lucru sau sa fie alta problema cu el?
3. Am fost o singura data in Bulgaria si am facut greseala (cred eu) sa alimentez de la o benzinarie mica 'no name' si de atunci am inceput sa am probleme cu un injector. Ca tot patitul care sufla in iaurt vreau sa intreb daca din experienta stiti ca benzinariile gen 'OMV' sa fie totusi sigure si sa nu-mi nenorocesc si masina asta. Posted Image
4. Drumurile in Grecia sunt aglomerate sa se circule greu sau ma pot baza pe 'viamicheline' pentru orarul traseului?

Atat deocamdata... mai scriu daca mai am dileme. Posted Image Oricum, abia astept mica vacanta.

1. Nu cred ca ramai pe afara fara rezervare. cred ca gasesti acolo.
2. Nu am fost pe acest traseu, dar nu cred ca faci o mare economisire (de timp si km) daca mergi spre insulele ionice. Pentru Halkidiki si Thasos da, dar pt Zakynthos nu cred
3. Alimentand de la benzinarii mici, economisesti prea putin in comparatie cu riscurile. Eu recomand Agip in BG, am alimentat de acolo si nu au fost probleme
4. Nu iti face griji de aglomeratie in Grecia. Se merge foarte bine

Drum bun si distractie placuta!

#4225
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Peste 7-8 saptamani "aterizez" si eu in Tsilivi, mai e muuuult. Cum o sa mergem cu avionul, problema e masina de inchiriat, macar 2-3 zile sa vizitam insula. De pe net nu am gasit nimic ok ca si pret, ceva la maxim 30-35 euro/zi pt inceputul lunii sept. Un coleg s-a intors sapt. asta din Zakynthos si mi-a spus ca e cam greu sa gasesti masina de inchiriat, doar dupa 3 zile au gasit la 75 euro /masina de 9 locuri/zi,  ei fiind 6 persoane. Am citit forumul dar nu am gasit nimic concret pt luna sept.

#4226
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
e full sezon la inc lui august - la fel si preturile, tot full, si 2-3 zile nu-ti ajung nici sa vezi dafni, laganas, navagio (+blue caves) ...

#4227
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
La Laganas sau alta statiune mai maricica pot ajunge si cu bus-ul in alta zi, oricum Laganasul nu e o prioritate pt mine..nu merg in august, ci la inceputul lui sept.

#4228
Pcojo

Pcojo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.07.2008

View Postcarnitza, on 11 iulie 2014 - 10:51, said:

e full sezon la inc lui august - la fel si preturile, tot full, si 2-3 zile nu-ti ajung nici sa vezi dafni, laganas, navagio (+blue caves) ...




Salut!
Incearca si pe greeka.com. Eu am reusit de fiecare data.
Succes!

#4229
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postluciana5, on 11 iulie 2014 - 10:45, said:

Peste 7-8 saptamani "aterizez" si eu in Tsilivi, mai e muuuult. Cum o sa mergem cu avionul, problema e masina de inchiriat, macar 2-3 zile sa vizitam insula. De pe net nu am gasit nimic ok ca si pret, ceva la maxim 30-35 euro/zi pt inceputul lunii sept. Un coleg s-a intors sapt. asta din Zakynthos si mi-a spus ca e cam greu sa gasesti masina de inchiriat, doar dupa 3 zile au gasit la 75 euro /masina de 9 locuri/zi,  ei fiind 6 persoane. Am citit forumul dar nu am gasit nimic concret pt luna sept.

mergi linistit in tsilivi (ceamai buna alegere!) si gasesti cu siguranta masina pana in 35E/zi. sunt f multe centre de inchiriat masini, iar negocierea e de baza. nu mai cauta sa iti inchiriezi de pe net si nu-ti mai bate capul, garantat gasesti la fata locului.

#4230
danke2004

danke2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 06.05.2007
Noi am sosit sambata noaptea din Zakyntos !Am stat la hotel Sirocco din Kalamaki , hotel situat aproape de plaja cu servicii super ok! Pentru ferry am facut rezervare pe viva.gr si am ridicat biletele direct din port fara stres !Recomandam taverna FANARIA cu meniu bogat ,preturi ok si wi fi  free (portii mari de oktopus gril -5 sau 6 tentacule ) , dar si Georgia !La shell in Zante motorina era 1.35 !!In rest .....un sejur de vis !!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate