Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Zakynthos/Zante

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5206 replies to this topic

#4195
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,733
  • Înscris: 26.08.2008
De vis...  :)
Da, dom'le, au asfaltat pentru acces la acel golfulet.

Acum te-ai si deconspirat.

Era interesant de vazut si urcarea.  Posted Image

#4196
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010

View PostBlueKing-69, on 19 iunie 2014 - 21:15, said:

De vis...  Posted Image
Da, dom'le, au asfaltat pentru acces la acel golfulet.

Acum te-ai si deconspirat.

Era interesant de vazut si urcarea.  Posted Image

da .......si ce asfalt ...urcarea s-a facut in forta si cu senzatii tari datorita tractiunii spate  Posted Image  din pacate ne lasase bateria de la camera ;(

nu-i bai nu sunt pers publica Posted Image

#4197
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Foarte frumos Porto Selinas , apropo de asfalt , noi am ramas uimiti cand am vazut ca au asfalt impecabil pana la Korakonisi . un alt loc ff fumos dar unde eram doar noi doi , nu are plaja , e o micuta insulita legata de continent .

#4198
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008
M-am intors recent din Zante. Traseul a fost prin Sofia- Salonic-Ioannina-Arta -Killini.
Taxa pod -13 euro, Vinieta luata dupa vama, in rond, cu 6 euro/saptamana.
Taxe drum Salonic - Ioannina - 6 euro,.Pod Rio - 13,2 euro. Bucuresti – Killini am facut 17 ore cu pauze de cafea, WC,alimentare,combustibil, poze,etc.Ionian Ferries pleaca din Killini la 7.30, 10.30, 13.00, 17.15 si 21.15. Din Zante spre Killini la 05.30, 08.00, 11.00, 14.00, 19.00. 28,5 Euro/masina si 7,5 euro/persoana.Kefalonian Lines pleaca din Killini la 6.30, 11.00, 18.30 si din Zante spre Killini la 8.30, 12.30, 20.00. Cost 27,3 euro/masina si 7,6 euro/persoana.
Am fost cazati la Levantino – Mario e OK, cazare execelenta.
Excursia la Navagio&pesteri  - am mers in Porto Vromi. Si in  Anafonitria si in Maries e acelasi pret:15 euro.Grecii s-au smecherit si numai lasa din pret.Am fost apoi sin Ag.Nicholaos in N-E si tot 15 euro costa.
Plajele sunt frumoase toate, mi-a placut ft.mult Xigia si Gerakas.Intrarea pe Ag.Sostis e tot 4 euro cu care poti bea un suc sau o bere la 0,33.Frumoasa privelistea, se poate ajunge cu masina.
In ceea ce priveste mancarea la tavern a fost OK, recomand Tymalos pe faleza din Zante (cel mai bun calamar mancat vreodata si cele mai bune preturi) si restaurantul Aeras de langa Porti Vromi a lui Yorgos (priveliste superba - apus de soare).Preotul e simpatic, am stat la povesti si la final ne-a dat si o sticla de 2 L de vin alb pt.ca i-am spus ca ala mi-a placut. Preturi OK, 4 persoane – 60 euro cu 2,5 L de vin, aperitive, 2 salate, feluri principale(2 calamar,miel,vita), desert. Apusul de soare e spectaculos si la Keri.
Cel mai ieftin&gustos Gyros langa Tymalos, era 1,5 euro (o sa pun poze pt.ca nu-mi amintesc cum se cheama).Cel mai ieftin&gustos iaurt&miere la Porto Limnionas (2 euro) si un frappe la fel de bun (2 euro).
Laganas noaptea – cam gol,fara agitatie mare.Perfect.Plaja de aici era  in schimb aglomerata dimineata.
Seara greceasca –am fost la taverna Sarakina, OK. A fost una `linistita`insa placuta.Mancarea n-a excelat, insa a fost gustoasa.4 persoane – 70 euro (aperitiv, felprincipal, desert si 1 L de vin).
In zona capitalei e un market AB si apoi un LIDL, putin mai jos, pe drumul spre Laganas. Cel mai ieftin cred ca a fost LIDL.Preturi: Berea de la 0,5 (germane)la 1,2 Mythos, iaurt mare – 3 euro, branza 400g 3,5 euro, lapte 1 L – 0,8 euro,sucuri la cuite !l – 1 euro, cirese – 2 euro/kg,apa bax 6 sticle de 1,5 l  - 1,2 euro,etc.
Benzina in insula 1,6 euro, motorina 1,3 euro. Noi am mers cam mult si am facut peste 1000 km in insula. N-am ajuns la Porto Sellina pt.ca n-am mai avut timp, am stat doar 10 zile iar la unele plaje am revenit.Si nici pt.inchirierea unei barci nu am mai avut jumatate de zi disponibila. A plouat doar intr-o zi insa dupa amiaza puteam face baie.Apa marii a fost calda, temperatura peste 32 de grade.Excelenta.
Insula este superba, mi-a placut ft.mult.O sa pun cateva poze maine.Cei care vor sa intrebe ceva, sa o faca.

#4199
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008
Zante, iunie,2014.

Attached Files


Edited by patraulea100, 23 June 2014 - 16:27.


#4200
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
ma roaga cineva sa ii recomand o cazare in zakhynthos pentru inceput de septembrie, o chestie cu mic dejun si foarte aproape de o plaja ok , e o familie pe la 45 ani-50 ani fara copii dupa ei, anul trecut am trimis-o in lefkada la xenia apartments cu MD si a fost incantata acum ma intreaba iar pe mine. Ma gandeam sa ii sugerez o cazare in Tsilivi sau Alykanas insa nu stiu ce, nu vreau sa ii recomand cazarea folosita de mine pentru ca m-a deranjat teribil , asa ca ajuati-ma si pe mine cu un sfat , ceva. Multumesc !

#4201
diy90

diy90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.06.2014
Buna,
As avea o super mare rugaminte . Suntem 4 persoane care plecam spre Zakynthos in 2 august din Timisoara. Mentionez ca plecam cu masina personala fara cazare urmand sa ne hotaram acolo unde stam.
Rugamintea mea ar fi daca ar putea sa imi spuna cineva exact costurile de drum pt Timisoara - Zante ( am citit aproape tot forumul si nu prea coincid preturile si nici nu am inteles exact cate taxe de drum sunt etc.)
PS: ar ajunge 1000 de euro pt 2 pers? ( drum, cazare, mancare, excursii )
Multumesc anticipat :D

#4202
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010

View Postdiy90, on 26 iunie 2014 - 16:45, said:

Buna,
As avea o super mare rugaminte . Suntem 4 persoane care plecam spre Zakynthos in 2 august din Timisoara. Mentionez ca plecam cu masina personala fara cazare urmand sa ne hotaram acolo unde stam.
Rugamintea mea ar fi daca ar putea sa imi spuna cineva exact costurile de drum pt Timisoara - Zante ( am citit aproape tot forumul si nu prea coincid preturile si nici nu am inteles exact cate taxe de drum sunt etc.)
PS: ar ajunge 1000 de euro pt 2 pers? ( drum, cazare, mancare, excursii )
Multumesc anticipat Posted Image

poti sa mai consulti si sa intrebi si pe topicul acesta:  http://forum.softped...page__st__11664

#4203
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008
Daca citeai putin mai sus aveai toate taxele Bucuresti-Zante pe varianta Ioannina. Oricum, ca sa-ti faci o idee, noi am cheltuit aproape 1000 de euro insa cu 2 zile in Atena si cu benzina&drumul impartit la 2(am mers cu o alta familie).4000 km dintre care 1000 km  facuti in Zante.Cred ca va ajung 1000 de euro pt.tot.Ca sa-ti faci o idee, cazarea  a costat 330 euro (10 zile), motorina 300 euro (pt.cei 4000 km)

#4204
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postdiy90, on 26 iunie 2014 - 16:45, said:

Buna,
As avea o super mare rugaminte . Suntem 4 persoane care plecam spre Zakynthos in 2 august din Timisoara. Mentionez ca plecam cu masina personala fara cazare urmand sa ne hotaram acolo unde stam.
Rugamintea mea ar fi daca ar putea sa imi spuna cineva exact costurile de drum pt Timisoara - Zante ( am citit aproape tot forumul si nu prea coincid preturile si nici nu am inteles exact cate taxe de drum sunt etc.)
PS: ar ajunge 1000 de euro pt 2 pers? ( drum, cazare, mancare, excursii )
Multumesc anticipat Posted Image

nu iti ajung 1000E pentru toate astea. aproae 100 o dai numai la ferry, alte 400E te costa drumul pana acolo si inapoi cu tot cu taxe, pod, vignete, etc.. deci per cuplu, 250-300E (mai si mancati pe drum, nu?).
daca voi credeti ca va descurcati cazare+ mancare+plimbare cu doar 700E... serios! doar pt cazare mai dai 250-300E. iar cu 400E nu prea pot sta 2 persoane o saptamana in zakynthos, mancare+plimbare. cam 400 sunt banii de mancare, asta daca nu papati doar market, ceea ce ar fi pacat maaaare. dupa mine, mai puneti vreo 3-400 si veti avea un concediu de vis.

#4205
adano

adano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 27.09.2007
Eu am cheltuit 1700 euro, din care 500 drumul (320 benzina , 180 ferry, pod si taxe autostrada etc.), 300 cazare, 200 închiriat barca si scuba, restul ducandu-se pe masa, excursii si nimicuri pt acasă. Precizez ca am stat 9 zile si am mâncat doar la terase. Eu zic ca pt o săptămână impartind costurile drumului tb.minim 1200 sa fie ok. De fapt 100 de euro pe zi ar fi ok pt. masa, sezlonguri etc. Dar fiecare poate sa se distreze indiferent de suma, insula oferind posibilitati minunate de petrecere a timpului.

#4206
diy90

diy90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.06.2014
Multumesccc! Sper sa gasesc mai sus bucuresti - zante . Cat despre banuti. Intetionam sa mergem in vreo 3 excursii ( navagio , blue caves si tot ce se poate  :)) ) Cat despre papa normal ca o sa ne bagam la fructe de mare dar vom prefera sa papam si salata facuta acasa ( economisim umpic ) .Dar probabil muncim peste program si mai facem rost de niste banuti pentru concediu.
Inca odata multumesc

#4207
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
mai usor cu preturile astea :) 400 euro drumul / masina ? bagi kerosen ? sunt 2700 km  de drum intins din capitala , nu sari de 6 consum, maxim 220 euro motorina / benzina . taxele sunt aprox. 50 euro dus intors , ferry este maxim 90 euro dus intors pentru 2 , pentru 4 mai pui 30 euro, cum ai dat 180 euro la ferry? cred ca ai fost cu ceva jeep cu motor de peste 3 L. Noi cand am plecat in 4 am bugetat cam 200 euro/ cuplu transport si ne-am cam incadrat. Iti iei ceva de mancare de acasa, mai opresti la un omw mai iei un sandwich cald si o cafea ( maxim 4 euro ) , mai opresti in orasul ala dupa Arta , care e pe lac, un gyros e 2 euro , doar nu te opresti sa mananci la restaurant. In august cazarea e scumpa, pune cam 40-50 euro / noapte , cautati cu MD, mai scutiti ceva bani . IN rest, cam 100 euro/zi pentru sezlong , mese, excursii, atv. Eu cred ca 200 peste aia 1000 va asigura necesarul pentru un concediu ok .

#4208
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008
bine punctat tak30ver.Posted Image
in ceea ce ma priveste bag o rectificare: pe langa cei 1000 de euro cheltuiti am uitat de  avansul pt.cazare de 100 euro si un plin de motorina din Bucuresti (280 Lei ). Daca mananci numai la taverne, probabil nu-ti ajung intr-adevar 1200 Euro. La terase am mancat doar o data pe zi, in general seara.Sezlongurile au iesit din ecuatie pt.ca stateam doar 2-3 ore pe o plaja.  Si cum erau minim 2 pe zi....Nu rentau...Excursia Navagio+blue caves este 15 euro sau 7,5 fiecare separat din Ag.Nicolaos sau Porto Vromi. Si cand plec de acasa, eu cel putin, iau sandwich-uri, fructe, apa, etc la drum.Nu plec cu mana goala. Cu avionul, inteleg, nu ai cum. Insa la drum, poti sa iei ce vrei. Cafea, suc, inghetata sau dulciuri cumparam  pe drum, la opriri&alimentari.Insa fiecare concediu este diferit pt.fiecare. Desi privim toti aceleasi lucruri&locuri, le putem vedea diferit .

Edited by patraulea100, 27 June 2014 - 11:12.


#4209
diy90

diy90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.06.2014
Sunt ferm convinsa ca 1200 euro vor fi suficienti . Exact cum ai spus si tu, normal ca plecam la drum cu fructe , sandwich-uri , sucuri etc. Plecam si cu bautura de acasa ca sa nu trebuiasca sa dam in club acolo cine stie cat pe o sticla . Ne ducem pregatiti de scandal :)) Intentionez sa vedem cat mai mult din insula si sa profitam de tot ceea ce are de oferit ( si pe plaja se pot lua fructe etc. ) Plus ca nu mi se pare o avere sa mancam odata pe zi la taverne. ( consider ca 1200 euro ar fi suficient avand in vedere ca , cumparaturile necesare nu le adugam in banii astia , drumul ne iasa 200 euro dus-intors de cuplu. Mergem 4 pers in masina ) si sa zicem inca 350 euro cazarea.

#4210
adano

adano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 27.09.2007

View Posttak30ver, on 27 iunie 2014 - 10:06, said:

mai usor cu preturile astea Posted Image 400 euro drumul / masina ? bagi kerosen ? sunt 2700 km  de drum intins din capitala , nu sari de 6 consum, maxim 220 euro motorina / benzina . taxele sunt aprox. 50 euro dus intors , ferry este maxim 90 euro dus intors pentru 2 , pentru 4 mai pui 30 euro, cum ai dat 180 euro la ferry? cred ca ai fost cu ceva jeep cu motor de peste 3 L. Noi cand am plecat in 4 am bugetat cam 200 euro/ cuplu transport si ne-am cam incadrat. Iti iei ceva de mancare de acasa, mai opresti la un omw mai iei un sandwich cald si o cafea ( maxim 4 euro ) , mai opresti in orasul ala dupa Arta , care e pe lac, un gyros e 2 euro , doar nu te opresti sa mananci la restaurant. In august cazarea e scumpa, pune cam 40-50 euro / noapte , cautati cu MD, mai scutiti ceva bani . IN rest, cam 100 euro/zi pentru sezlong , mese, excursii, atv. Eu cred ca 200 peste aia 1000 va asigura necesarul pentru un concediu ok .
Nu-mi place sa ma justific, pur si simplu dadeam exemplu cheltuielile mele.
Drum Bucuresti-Zakinthos 2600 km dus-intors + 500 km pe insula= 3100 km.La un consum mediu de 7% (atat consuma motorul meu de 1.6 benzina) sunt 215 l benzina inmultit cu 1.55 euro/l (1.4 in Romania, 1.72-1.78 pe insula) rezulta fix 330 euro carburantul.
Taxe: 104 euro ferry (36e masina +2 pers.x 8e dus intors) +26 pod Antirio (13x2) + 21 taxe autostrada (6,8 Egnatia Odos si 13 la intors pe A1)+ 8 euro Taxa pod Giurgiu (6e la noi, 2e la bulgari) + 14 e doua vignete la bulgari ( 2x7 ; stiu ca e 5 euro bucata, dar nu mai aveau la pretul asta:) = 169 euro
Acum se mai fac reduceri la : pod Giurgiu taxa s-a ieftinit la 2 euro incepand cu 1 sept.2013, alegeti varianta Egnatia Odos mai ieftina cu cam 6 euro( dar parea ca v-or mai introduce ceva puncte de taxare si platititi vigneta la bulgari la pret oficial de 5 euro/ 10 leva...deci se mai pot economisi 12 euro Posted Image Vacante minunate va doresc!

View Postpatraulea100, on 27 iunie 2014 - 11:08, said:

bine punctat tak30ver.Posted Image
in ceea ce ma priveste bag o rectificare: pe langa cei 1000 de euro cheltuiti am uitat de  avansul pt.cazare de 100 euro si un plin de motorina din Bucuresti (280 Lei ). Daca mananci numai la taverne, probabil nu-ti ajung intr-adevar 1200 Euro. La terase am mancat doar o data pe zi, in general seara.Sezlongurile au iesit din ecuatie pt.ca stateam doar 2-3 ore pe o plaja.  Si cum erau minim 2 pe zi....Nu rentau...Excursia Navagio+blue caves este 15 euro sau 7,5 fiecare separat din Ag.Nicolaos sau Porto Vromi. Si cand plec de acasa, eu cel putin, iau sandwich-uri, fructe, apa, etc la drum.Nu plec cu mana goala. Cu avionul, inteleg, nu ai cum. Insa la drum, poti sa iei ce vrei. Cafea, suc, inghetata sau dulciuri cumparam  pe drum, la opriri&alimentari.Insa fiecare concediu este diferit pt.fiecare. Desi privim toti aceleasi lucruri&locuri, le putem vedea diferit .
Ms de corectura :) Am o problema cu doar si decat, o sa mi-o corectez in timp.

Edited by adano, 27 June 2014 - 11:40.


#4211
diy90

diy90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.06.2014
Sper ca nu sunt deja nesimtita dar ne poate recomanda cineva cazare in tsilivi? :D ( buget 350 euro maxim :)) ) intre 7 - 10 nopti?  Multumesc anticipat :D

#4212
adano

adano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 27.09.2007

View Postdiy90, on 27 iunie 2014 - 11:58, said:

Sper ca nu sunt deja nesimtita dar ne poate recomanda cineva cazare in tsilivi? Posted Image ( buget 350 euro maxim Posted Image) ) intre 7 - 10 nopti?  Multumesc anticipat Posted Image
Incearca Rania Studios http://www.booking.c...a812aea22be9X1. Eu am stat acolo cu 30 euro/zi, nerambursabil (altfel era 35 e/zi) in perioada 1-10 sept. 2013, are review-uri excelente, camere mari ,150 m distanta de plaja, aproape de restaurante si totusi linistit. Nu cred ca aveau optiunea de mic dejun. Bafta multa!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate