Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Zakynthos/Zante

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5206 replies to this topic

#4159
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
Depinde de buget
Eu nu am bani de 5stele
3 sunt de ajuns, curat sa fie

Si Inca ceva, in gr nu-mi place la hotel
Camera in Vila sau studio cu chicineta imi e suficient.

Diferenta pana la 5 stele merge la peste si uzo. :-) :-)

#4160
Christie2

Christie2

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,203
  • Înscris: 01.08.2013
Vad ca am dat idei unora cu hotelurile indicate, sau asa mi se pare cel putin...Posted Image
Carntiza, hotelurile sunt ratate pe booking la 2 stele fiecare, desi arata si au preturi de 4-5 stele. Ironia e ca hoteluri ratate la 3 si 4 stele ofera conditii mult mai modeste si unele, inclusiv studiourile au preturi de-a dreptul...sa nu zic nesimtite dar chiar neconforme cu ce ofera, conditii de camera de camin, numai pentru a sunt pe insula in plin sezon, ca altfel le scade pretul dramatic. In conditii astea eu zic ca merita ceva in plus pe noapte, dar fiecare isi stie prioritatatile...

Pentru cei interesati, Balcony are pretul din septembrie si in primele doua saptamani din iulie, in rest e rezervat pana in toamna.

Edited by Christie2, 03 June 2014 - 06:49.


#4161
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
prefer sfarsitul lui august inceputul lui septembrie, desi se termina sezonul e destula animatie
in plus cu 01.sept. asa cum spui si tu scad preturile, dar, dupa parerea mea nu asa drastic cum spui tu.
oricum e un castig bunicel iar clima e mai banda (vorbesc de insulele Ionice) pentru ca nu mai sunt caldurile toride din iulie si august

cum spuneam mai sus, ce nevoie am de superlux in hotel ?
oricum e numai loc de dormit, plecam dimineata dupa micul dejun si venim seara dupa cina.
piscina e marea, solar e plaja, mancarea la taverna - ce-mi trebuie mai mult ?

#4162
boneradius

boneradius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.12.2011
Salutare ! Intrucat in cursul acestei luni urmeaza sa plecam spre Zakynthos si dorim ca drumul sa nu-l facem dintr-o bucata, as fi interesat de o cazare pe drum ( zona Patra ) . Va rog frumos ,daca stiti, sa-mi faceti o recomandare pentru o pensiune decenta la un pret mic.
Considerati ca este necesar sa facem rezervarea pt o noapte de acasa sau credeti ca am gasi la locul faptei  ?

#4163
realutilaje

realutilaje

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.05.2014
Eu m-am cazat anul trecut si ma voi caza si anul acestala Ioannina la Stalaktites.Am facut rezervare pe booking si cand am ajuns am platit.A fost 25 euro camera pt doua pesoane ,cu baie fara chicineta.Foarte curat si gazda foarte amabila de zic ca stateam un sejur intreg.

#4164
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
In 2011 am dormit in Menidion, pe malul golfului Ambracian.
Am gresit si nu am cautat cazare intermediara.
Intr-un final am gasit pe drum Hotelul, Delfini care pana la urma a fost foarte ok, desi doar de 2*, chiar la sosea.
Acum nu am de unde sa stiu cun mai e, dar atunci a fost in regula.
Menidion e la 1000km de Bucuresti, pe drumul Arta -Patras.

http://www.agoda.com...0+78s=&tyra=1|1

Am platit 50 Eur/dubla, fara factura :-)
Acum vad ca e 54eur/dubla/noapte, deci mai putin fara factura
Plus ca mai poti negocia.


Eu zic ca e mai bine sa faci rezervare din doua motive (cel putin)
1 - poti sa-ti programezi drumul, sa nu patesti ca mine, se facuse 7 seara si nu stiam unde vom dormi - eram ff obositi si nervosi.
2 - sti sigur ca ai unde sa dormi, nu ai stresul cautarii unei cazari intr-o zona pe care nu o cunosti.

Urmatorii 2 ani de vacanta in gr am facut rezervare intermediara si nu am regret at niciun cent din banii dati.

View Postrealutilaje, on 04 iunie 2014 - 16:42, said:

Eu m-am cazat anul trecut si ma voi caza si anul acestala Ioannina la Stalaktites.Am facut rezervare pe booking si cand am ajuns am platit.A fost 25 euro camera pt doua pesoane ,cu baie fara chicineta.Foarte curat si gazda foarte amabila de zic ca stateam un sejur intreg.

E cam departe de kilini pentru Zante (parerea mea)

#4165
realutilaje

realutilaje

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.05.2014
Da poate e departe, dar venind din Timisoara nu puteam conduce mai mult.Am plecat laopt dimineat din Ioanina si am prin ferry de 13.30.La mustata .Dupa noi au mai urcat trei masini si am plecat.

#4166
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
Fiecare judeca dupa cum crede ca e mai bine pentru el
Personal cred ca ai facut drum in plus ocolind prin ioanina, dar a fost optiunea ta si eu nu pot avea obiectii.
Mai bine mergeai spre sud decat spre vest. (Din nou, e parerea mea)
Eu am facut cam 15 ore buc - menidion.

Trebuia sa prindem ferry de 10:30 fara probleme (si il prindeam) daca nu aveam aventurile despre care am pomenit intr-un comentariu anterior.

Edited by carnitza, 04 June 2014 - 18:49.


#4167
realutilaje

realutilaje

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.05.2014
Atunci bine.Bravo,felicitari...etc.

#4168
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
Am spus cum am gandit eu, am si precizat asta.
Ironia ta e gratuita.

#4169
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postboneradius, on 04 iunie 2014 - 11:04, said:

... Intrucat in cursul acestei luni urmeaza sa plecam spre Zakynthos si dorim ca drumul sa nu-l facem dintr-o bucata, as fi interesat de o cazare pe drum ( zona Patra ) ...

Eu ţi-am răspuns aici.

Sunt perfect de acord cu @carnitza, e mai bine să ai rezervare, pt. că nu mai stai cu morcovu' că nu ştii unde dormi în noaptea aia. Plus că poţi conduce mai mult timp, nu trebuie să pierzi timpul cu căutarea unei cazări. Iar dacă-ţi planifici să ajungi la hotel seara mai târziu, atunci suni la hotel şi îi anunţi ora aproximativă a sosirii voastre, ca să nu apară nici o problemă.


Sănătate şi tcb !

#4170
MIO63

MIO63

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 11.05.2008

View Postdaniel_LNC, on 01 iunie 2014 - 06:52, said:


a inceput sa se zgarceasca Alexis Posted Image ?
Salut daniel_LNC,
A ridicat putin pretul intradevar, dar oricum pt un apartament cu 2 camere in plin sezon pretul este mai mult decat decent.
Daca in trecut taxele erau colectate functie de raportarile proprietarilor, acum ele sunt fixe si tin de numarul de camere nu
de afluxul de turisti.
Stii ca si mine, din experienta, ca raportul calitate-pret, daca gandim  in termeni strict economici este mai mult decat OK.
Cat despre gazde,  atitudinea prieteneasca si solicitudinea ma fac sa revin cu placere in fiecare an.
Anul asta voi fi din nou acolo cate 12 nopti in iunie/iulie si august/septembrie.
Concediu placut tuturor celor care aleg insula ca destinatie.

#4171
boneradius

boneradius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.12.2011

View PostOvidiuNS, on 05 iunie 2014 - 23:48, said:


Eu ţi-am răspuns aici.

Sunt perfect de acord cu @carnitza, e mai bine să ai rezervare, pt. că nu mai stai cu morcovu' că nu ştii unde dormi în noaptea aia. Plus că poţi conduce mai mult timp, nu trebuie să pierzi timpul cu căutarea unei cazări. Iar dacă-ţi planifici să ajungi la hotel seara mai târziu, atunci suni la hotel şi îi anunţi ora aproximativă a sosirii voastre, ca să nu apară nici o problemă.


Sănătate şi tcb !


Iti multumesc frumos ! Am reusit sa rezerv ceva in zona Nafpatkos, la o distanta de 10 minute de Patra.

#4172
sorin_g

sorin_g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 18.04.2005
Salutare,

Vara asta ajungem in Kefalonia si am vrea sa facem o excursie de o zi la Navagio.
Se pare ca exista in Kefalonia agentii care fac excursii de o zi in Zakynthos si care includ si Navagio.
Insa din ce am citit, timpul petrecut acolo este foarte scurt (30-40 de minute) sau chiar deloc in caz de vreme nefavorabila.

Ne gandeam daca nu ar fi mai bine sa luam ferry Pessada - Ag. Nikolaos si sa petrecem ziua in Zakynthos cum vrem noi.
Am ajunge la 9:30 in Ag. Nikolaos, iar ferry de intoarcere ar fi la 19:30.
Credeti ca putem gasi la Ag. Nikolaos o barca sa ne duca la Navagio? Exista vreo varianta sa petrecem acolo macar 2 ore?

Multumesc anticipat

Edited by sorin_g, 06 June 2014 - 12:29.


#4173
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
gasiti o gramada de barci acolo care sa va duca la Navagio dar ca timp nu cred ca poti sta mai mult de 1 ora :) luati 2 excursii :) de acolo sunt cam 10-15 euro, depinde de grup si de negociator.
Daca vremea e naspa pe mare nu ajungi sa pui piciorul pe Navagio in schimb ai niste plaje pe langa unde sa mai pierzi timpul in zona .
Cred ca e mai ok cu ferry decat in excursie in varianta asta.

#4174
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postsorin_g, on 06 iunie 2014 - 12:27, said:

Salutare,

Vara asta ajungem in Kefalonia si am vrea sa facem o excursie de o zi la Navagio.
Se pare ca exista in Kefalonia agentii care fac excursii de o zi in Zakynthos si care includ si Navagio.
Insa din ce am citit, timpul petrecut acolo este foarte scurt (30-40 de minute) sau chiar deloc in caz de vreme nefavorabila.

Ne gandeam daca nu ar fi mai bine sa luam ferry Pessada - Ag. Nikolaos si sa petrecem ziua in Zakynthos cum vrem noi.
Am ajunge la 9:30 in Ag. Nikolaos, iar ferry de intoarcere ar fi la 19:30.
Credeti ca putem gasi la Ag. Nikolaos o barca sa ne duca la Navagio? Exista vreo varianta sa petrecem acolo macar 2 ore?

Multumesc anticipat

in general, nu se sta pe plaja mai mult de 1 ora - este ceva stabilit local si se si respecta. noi cel mai mult am stat anul trecut, cam 1 ora si jumatate, cu barca luata de la ag.nikolaos, 12 E/pers, vreo 10 pers in barca.
dar daca ai proasta inspiratie sa vii cu "vaporul piratilor" sau cu vreo hardughie mare, dureaza peste 20 minute numai pana coboara toata lumea, tot la fel pana urca toti - deci timp de savurat minunatia de plaja... canci !

Edited by papone, 06 June 2014 - 18:45.


#4175
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008

View Postsorin_g, on 06 iunie 2014 - 12:27, said:

Salutare,

Vara asta ajungem in Kefalonia si am vrea sa facem o excursie de o zi la Navagio.
Se pare ca exista in Kefalonia agentii care fac excursii de o zi in Zakynthos si care includ si Navagio.
Insa din ce am citit, timpul petrecut acolo este foarte scurt (30-40 de minute) sau chiar deloc in caz de vreme nefavorabila.

.....Exista vreo varianta sa petrecem acolo macar 2 ore?

Multumesc anticipat

Intreaba-l pe cel care conduce barca daca poti ramane mai mult timp acolo (sa nu te duci inapoi cu el). El se inoarce, mai `agata`cativa `clienti` si revine la Navagio cu transportul urmator si   va `ridica` si pe voi.Atentie la barca cand se intoarce sa nu-l pierzi.Nu toti fac asta. Depinde probabil de perioada in care mergi. Un prieten mi-a povestit ca, in iunie, a stat chiar 3 ore pe Navagio asa.

#4176
alcrisus

alcrisus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 12.03.2010
Tocmai ce am ajuns. Vremea e superba, ceva vânt. Sunt 29°C. Urmeaza prima baie. Va tin la curent!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate