Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Zakynthos/Zante

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5206 replies to this topic

#4123
tommy25

tommy25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.06.2008

View PostChristie2, on 17 mai 2014 - 10:24, said:

Cum ti s-a parut Kalamaki, in compararatie cu Tsilivi, de exemplu? Ma intereseaza plaja si atmosfera in general in statiune.

in Tsilivi am fost doar in trecere , nu stiu cum e plaja acolo

despre kalamaki :
- plaja nu a fost  spectaculoasa ... dar e  foarte aproape de hotel (Kalamaki Beach Hotel)
- atmosfea foarte ok ,
- sunt hoteluri , magazine , taverne , centre de inchiriat atv-uri
- e in apropiere de Laganas (unde e toata nebunia de pe insula )

#4124
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Posttommy25, on 21 mai 2014 - 12:57, said:

in Tsilivi am fost doar in trecere , nu stiu cum e plaja acolo

despre kalamaki :
..........
- atmosfea foarte ok ,
.....

serios, fara a cauta vreo polemica, dar atmosfera in kalamaki este ceva gen aia din olanesti intr-o zi de miercuri... adica deloc. locatia aia nu are nimic spectaculos in afara de oameni, care mi-au placut.

#4125
Beldiphoto

Beldiphoto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 06.04.2014
Salutare tuturor. Sunt in fan al Greciei cu 6 veri la activ in tinutul elen fie cu jobul fie in vacanta. Anul trecut in timp ce imi petreceam vara pe insula Kefalonia, am avut ocazia sa petrec si doua zile extraordinare in Zakynthos. Pentru mai multe detalii urmati linkul de mai jos:

http://beldisblog.bl...xcursia-in.html

Attached File  _DSC1924.jpg   182.97K   65 downloadsAttached File  _DSC2026.jpg   323.06K   68 downloadsAttached File  _DSC2027.jpg   291.03K   63 downloadsAttached File  _DSC2036.jpg   280.26K   71 downloadsAttached File  zante.jpg   116.74K   75 downloadsAttached File  zante 01-2.jpg   313.27K   74 downloadsAttached File  _DSC1794.jpg   114.91K   71 downloadsAttached File  DSC_0301.JPG   172.25K   89 downloadsAttached File  DSC_0389.JPG   287.01K   103 downloadsAttached File  _DSC1875.JPG   147.01K   101 downloadsAttached File  DSC_0010.JPG   308.32K   84 downloads

#4126
tommy25

tommy25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.06.2008

View Postpapone, on 21 mai 2014 - 17:45, said:

serios, fara a cauta vreo polemica, dar atmosfera in kalamaki este ceva gen aia din olanesti intr-o zi de miercuri... adica deloc. locatia aia nu are nimic spectaculos in afara de oameni, care mi-au placut.

depinde ce vrei de la o statiune , noi nu prea am stat in ea ...aproape in fiecare zi  am facut altceva , am vizitat alta parte a insulei

#4127
sunandmoon

sunandmoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.07.2012
plaja din tsilivi e cea mai buna.si cred ca locatia,la fel.pt cine isi doreste si seri cu muzica,cu terase unde se danseaza si se face spectacol.fara sa fie nebunia din laganas.

#4128
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Posttommy25, on 22 mai 2014 - 10:22, said:

depinde ce vrei de la o statiune , noi nu prea am stat in ea ...aproape in fiecare zi  am facut altceva , am vizitat alta parte a insulei

total de acord, nu merita sa mergi pana in zakynthos ca sa stai pe loc toata ziua - nu intelegi nimic astfel din minunatia aia de insula, mai bine mergi la eforie. dar de aici si pana la a spune "atmosfera foarte ok"... e drum luuuung, mai lung decat ala pana in zante Posted Image
ce naiba, "atmosfera" de acolo (sau lipsa ei totala, mai ales seara) te face sa iti para rau ca nu ai luat integramele la tine si ca ai luat bataie la scrabble seara precedenta Posted Image
(si iti spune asta unul de 36 de ani care merge numai el cu sotia, care nu merge dupa clubbin' sau chestii bahice -desi ii cam placPosted Image ... dar nici sa se calugareasca nu are chef)

Edited by papone, 22 May 2014 - 18:34.


#4129
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008
Va salut,
Am recitit acest topic pt.ca urmeaza sa ajung 10 zile in Zante pe 9 iunie cu masina. Cazarea va fi la Levantino Studio, zona Xirokastelo (Vassilikos). Pentru cei care nu vor sa mearga cu autocarul, nu au carnet si cauta un avion direct spre Zakynthos, AlbastruAer a lansat in aceasta vara un zbor direct spre insula.Din pacate, uitandu-ma pe site-ul lor observ ca pana pe 14 iulie biletele sunt soldout.Zborul e pus in ziua de luni, si un dus-intors fara bagaj in cala e pe undeva pe la 260 de euro spre sfarsitul lunii iulie. Asa ca, cei care doresc se pot uita&rezerva pe site-ul lor.Nu le fac reclama, nu am o parere prea buna despre ei.Acum doua zile au anulat o cursa Roma-Bucuresti programata la sfarsitul lunii iunie.Cand ma sunat si am intrebat de ce, raspunsul a fost unul sec, de tot ca..tul:din motive operationale.Chiar si in aceste conditii, vad ca inca vand bilete, si destul de bine. In plus, compania a mai bagat din aceasta vara zboruri directe spre Corfu, Bodrum,Ibiza si Salonic. Revenind la Zante, am sa postez un review la intoarcere.

Edited by patraulea100, 28 May 2014 - 18:57.


#4130
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
Daca nu le faci reclama, ce rost are comentariul tau ?
Fi convins ca cei interesati cunosc tot ce trebuie legat de zborurile sore Zante.

In Vasilikos am stat si eu, cam izolat, dar nu mi-a parut rau.

Edited by carnitza, 28 May 2014 - 19:12.


#4131
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008

View Postcarnitza, on 28 mai 2014 - 19:11, said:

Daca nu le faci reclama, ce rost are comentariul tau ?
Fi convins ca cei interesati cunosc tot ce trebuie legat de zborurile sore Zante.

In Vasilikos am stat si eu, cam izolat, dar nu mi-a parut rau.

Ma gandeam la cei care nu au timp sa urmareasca toate informatiile. Nu sunt convins asa cum esti tu, ca intotdeauna cei interesati cunosc tot ce trebuie. Incercam sa ajut pe unii.Bineinteles, nu e cazul tau.Unii pur si simplu nu au timp sa citeasca un topic de 230 de pagini (probleme, munca,copii mici,etc), desi i-ar ajuta acest lucru ft.mult. Am sesizat destula `aciditate`si in posturile tale in topicul auto Grecia pe care-l recitesc acum, asa ca, nu vreau sa ma cert cu tine. Daca te-a suparat postarea mea, imi cer scuze. Legat de cazare, am ales Vasillikos pt.liniste.Nu consider ca e izolat deloc. Toate plajele importante  din S-E  sunt aproape , sunt 8km pana-n Zante si 14 pana in Laganas.De ce spui ca e izolat?Cum nu ma topesc dupa cluburi, probabil o sa trecem doar intr-o seara prin Laganas. Bineinteles, fiecare isi alege cazarea in functie de ceea ce urmareste in vacanta respectiva. Desi am observat, cu regret, ca sunt destui care isi platesc cazarea/avansul si apoi cer informatii pe forum despre locatie. De ce nu o fac inainte, mi-e greu sa inteleg.Concedii placute!

#4132
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postpatraulea100, on 28 mai 2014 - 22:13, said:

Ma gandeam la cei care nu au timp sa urmareasca toate informatiile. ..................

si mie mi s-a parut reclama, fara suparare!
vacanta perfecta!

#4133
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008
Nu-i nici o suparare. Reclama,spui?La ce?La o companie de ra..t?Mie imi anuleaza zborul si tu spui ca fac reclama?Posted Image Este si asta o abordare interesanta!
Dupa ce am adunat atatea informatii de aici, incercam sa ajut, dar am impresia ca am gresit si s-a inteles altceva.
Cred ca e mai bine sa stau cuminte si sa citesc doar, e mult mai lejer, sincer!
Suntem off-topic, asa ca, va rog sa reveniti la Zante!

Edited by patraulea100, 28 May 2014 - 22:50.


#4134
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007

View Postpatraulea100, on 28 mai 2014 - 22:13, said:

Ma gandeam la cei care nu au timp sa urmareasca toate informatiile. Nu sunt convins asa cum esti tu, ca intotdeauna cei interesati cunosc tot ce trebuie. Incercam sa ajut pe unii.Bineinteles, nu e cazul tau.Unii pur si simplu nu au timp sa citeasca un topic de 230 de pagini (probleme, munca,copii mici,etc), desi i-ar ajuta acest lucru ft.mult. Am sesizat destula `aciditate`si in posturile tale in topicul auto Grecia pe care-l recitesc acum, asa ca, nu vreau sa ma cert cu tine. Daca te-a suparat postarea mea, imi cer scuze. Legat de cazare, am ales Vasillikos pt.liniste.Nu consider ca e izolat deloc. Toate plajele importante  din S-E  sunt aproape , sunt 8km pana-n Zante si 14 pana in Laganas.De ce spui ca e izolat?Cum nu ma topesc dupa cluburi, probabil o sa trecem doar intr-o seara prin Laganas. Bineinteles, fiecare isi alege cazarea in functie de ceea ce urmareste in vacanta respectiva. Desi am observat, cu regret, ca sunt destui care isi platesc cazarea/avansul si apoi cer informatii pe forum despre locatie. De ce nu o fac inainte, mi-e greu sa inteleg.Concedii placute!
Poate ca am fost acid, fara intentie, si nu ma cert cu nimeni insa consider ca cine e intetesat as afle informatii citeste mai intai cat poate de mult pe forum si apoi, daca are nelamuriri poate intreba orice doreste.
Cum sa spun, sa vorbesti decent despre un loc de cazare in gr e una, toti vrem informatii corecte de acolo. Alta e sa promovam serviciile unui operator de transport, oricare ar fi acesta.
Nu spun ca a fost intentionat insa nu cred ca e corect.

Te rog sa ne spui, dupa ce te intorci, cum a fost Vasilikos noaptea :-)
Eu spun asa : e minunat dar cam pustiu.
Nu e o problema daca ai masina, toata insula e la dispozitia ta si ai ce face toata noaptea.

Iti doresc sa ai in Zante o vacanta perfecta, asa cum am avut-o si eu!


Pacat doar ca smochinele, rodiile si portocalele nu sunt coapte acum :-) ;-)
Eu am fost la sf august inc sep si erau coapte :-). (Ma rog, portocalele aproape coapte, insa deja foarte bune)

Hei, nu o lua asa in tragic, toti gresim iar remarca mea nu a fost din rautate.

Eu sunt doar un "umil" fan grecia, Zante, si chiar m-ar interesa experienta ta acolo.

Edited by carnitza, 28 May 2014 - 23:06.


#4135
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008
Nu-I bai. Pot sa-ti spun  inca de pe acum cum va fi noaptea  in Vasilikos:linistita. In general, noaptea dorm, nu mai am varsta sa merg prin discoteci. Am vrut liniste, voi  gasi `pustiu`, cum spui tu.Nimic nou, e perfect pentru ca asta imi doresc. Si pentru deplasari, in timpul zilei+seara  exista masina+4 soferi. Oricum, fiecare alege ce crede ca e mai bine pentru el. Daca alegerea e proasta, suporta consecintele. Concedii placute!

#4136
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
stai putin, sunt total de acord cu tine, si nu am spus ca ai facut o alegere gresita, din contra, am spus doar ca noaptea e cam pustiu, nu inseamna si ca e "nasol"
ti-am spus, mie mi-a placut foarte mult
ma gandeam ca pe forum intra si multi tineri si doritori de distractii nocturne, in sensul asta am spus ca e pustiu.

#4137
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008
s-a inteles, s-a `marcat`.:)

#4138
Schneider

Schneider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 11.06.2006

View Postpapone, on 21 mai 2014 - 17:45, said:


serios, fara a cauta vreo polemica, dar atmosfera in kalamaki este ceva gen aia din olanesti intr-o zi de miercuri... adica deloc. locatia aia nu are nimic spectaculos in afara de oameni, care mi-au placut.

Da, confirm kalamaki mi s-a parut prea linistita. Eu am fost in 2009 la sf lui august si nu era animata. Acum intre cele doua personal as alege Tsilivi. Oricum tre inchiriat masina(se merita) si mers de exemplu pe plaja Gerakas..si nu numai..

#4139
claudiu_anda

claudiu_anda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.04.2012

View Postsunandmoon, on 21 martie 2014 - 08:39, said:

buna dimineataPosted Image

mai este vreun site de incredere,pe langa booking,unde se poate face rezervare pt zakynthos?cu preturi acceptabile?sau se poate face rezervare direct la proprietari?

multumesc.
buna
incercati pe e-zakynthos,eu merg in august in Amoudi la Vila Corali.Daca negociezi direct cu proprietarul scoti un pret bun.Noi am fost acu 2 ani in apartament cu 2 camere si am platit 190 euro pe 8 nopti .
Anul acesta mergem insa s-a scumpit,pentru 10 nopti platim 300 euro(2 camere)

#4140
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
eu procedez asa (e "rețeta" mea) caut pe net categoria de cazare corespunzatoare bugetului alocat
selectez ce ar corespunde pretentiilor mele (in primul rand sa fie fffff aproape de o plaja), daca locatia e listata pe booking, cu atat mai bine, comentariile sunt 100% reale si corecte.
de regula pozele publicate sunt si reale ( cel putin asta am constatat eu - 4 ani la rand nu am luat plasa)
contactez pe mail proprietarul locatiei si incerc sa negociez pretul, am obtinut de fiecare data o reducere fata de ceea ce este publicat (chiar pe booking.com)
am cazut la pace, un avans, 100eur ca sa fiu sigur de rezervare
daca e nevoie de ferry, rezervare pe mail ca sa nu am surprize la imbarcare.

ce am scris mai sus a fost valabil pentru Zante, Samothraki si Kefalonia si nu mi-a parut rau

acuma, asa procedez eu, nu inseamna ca este reteta perfecta, fiecare procedeaza asa cum crede de cuvinta.
nu stiu cum sa spun, nu ma cred infailibil, nici nu sunt si nici nu vreau sa spun ca metoda mea e singura corecta, dar si intuitia, flerul, felul cum ti se raspunde la mail, cum sunt realizate pozele locatiei, saitul etc iti dau informatii care te ajuta sa gasesti de vrei

Edited by carnitza, 31 May 2014 - 21:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate