Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Zakynthos/Zante

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5206 replies to this topic

#1
CornelB

CornelB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 23.06.2005
Ma cam bate gandul să văd 'cu ce se mănâncă'...

Am auzit multe lucruri bune, însă și pe cineva care s-a plâns că după ora 7 seara nu mai erau decât câini pe stradă, nu puteai merge niciunde - mă rog, depinde de loc și oricum pe mine mă interesează o stațiune mai liniștită, pentru familie.

Ce mi s-a mai spus - insistent - a fost că în IUNIE - IULIE - AUGUST e foarte cald [ca în majoritatea insulelor grecești, de altfel]...
Însă oricum îmi rămâne doar sf lui august / începutul septembrie pentru asta...

Un posibil atu ar fi aeroportul foarte aproape de stațiuni și faptul că multe agenții au chartere pe această destinație.

Sper c-a mai fost câte cineva pe-acolo, să ne poată împărtăși impresii...

Edited by me_and_myself, 22 April 2009 - 12:09.


#2
Ari

Ari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 26.02.2006

 CornelB, on Jan 9 2007, 16:09, said:

Ma cam bate gandul să văd 'cu ce se mănâncă'...

Am auzit multe lucruri bune, însă și pe cineva care s-a plâns că după ora 7 seara nu mai erau decât câini pe stradă, nu puteai merge niciunde - mă rog, depinde de loc și oricum pe mine mă interesează o stațiune mai liniștită, pentru familie.

Ce mi s-a mai spus - insistent - a fost că în IUNIE - IULIE - AUGUST e foarte cald [ca în majoritatea insulelor grecești, de altfel]...
Însă oricum îmi rămâne doar sf lui august / începutul septembrie pentru asta...

Un posibil atu ar fi aeroportul foarte aproape de stațiuni și faptul că multe agenții au chartere pe această destinație.

Sper c-a mai fost câte cineva pe-acolo, să ne poată împărtăși impresii...


Am fost acum vreo 8 ani in zakinthos . Mi-a placut foarte mult . Insula este superba , multa vegetatie , hoteluri bune , restaurante , animatie ......dar si preturi destul de marisoare . Nu-mi mai aduc aminte alte aspecte , dar stiu ca am ramas placut impresionata si m-as mai duce cu mare placere in Zakinthos .

#3
chrystyna

chrystyna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.08.2006
Si noi vrem sa plecam in Zakynthos la vara. Chiar ne-am gasit si cazare luand legatura direct cu grecii. Cineva care a fost recent poate sa ne dea niste informatii?  ;)  Noi suntem gata sa platim avansul..... :)

#4
romeka

romeka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.03.2007
eu imi doresc sa merg acolo dar sunt cu bebe si e totusi prea departe(pt masina)
se pune?:))

#5
GDL

GDL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 07.02.2007
Si eu m-am gandit sa merg, dar din cauza copilului mai mic vreau sa ajung acolo cu avionul. Stie cineva daca se poate lua charter de la agentie dar cazarea sa o rezolv eu personal fara ajutorul agentiei

#6
chrystyna

chrystyna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.08.2006
Am impresia ca sunt si chartere in Zakynthos (fara cazare).....Eu am fost astazi la Romexpo, unde e avut loc targul de turism, si agentiile au foarte putine oferte pentru aceasta insula. De fapt, cred ca erau doar vreo 4-5 agentii care ofereau sejur. Oare de ce ?  :confuzzled:  e prea scump....sau nu e lumea interesata  ;)
Este intr-adevar destul de departe....dar noi vrem sa dormim o noapte la Salonic, apoi sa plecam spre Zakynthos...si la intoarcere la fel.....Dar sunt...cam 1300 km  :huh:

Edited by chrystyna, 01 April 2007 - 14:42.


#7
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005

 GDL, on Mar 30 2007, 11:24, said:

Si eu m-am gandit sa merg, dar din cauza copilului mai mic vreau sa ajung acolo cu avionul. Stie cineva daca se poate lua charter de la agentie dar cazarea sa o rezolv eu personal fara ajutorul agentiei

Nu exista varianta asta. Doar sa fie ei super disperati sa ocupe locurile altfel nu o sa-ti vanda nimeni in sezon bilet de avion doar pe o cursa charter.

#8
nanarama

nanarama

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.04.2007
Da, nu prea exista varianta cu charterele. Eu am fost anul trecut si a fost un vis. Am incercat sa iau charter caci imi era frica de drumul cu masina care s-a dovedit ok. Am reusit sa vorbesc cu o agentie care mi-a spus ca ma suna cu doua zile inainte de plecare daca le raman locuri libere la charter (eu vroiam fara cazarea lor). M-a sunat cu o zi inainte ca sa-mi dea pretul pe charter identic cu pretul lor de o saptamana in Zakinthos cu cazare si charter (cam 580 euro de pers).
Asa ca am plecat cu masina dim la ora 8, am trecut vama la Giurgiu imediat si am strabatut fara probleme Bulgaria apoi jumatate de Grecia pe autostrada spre Atena pe care am parasit-o pe la jumatate pentru a ne indrepta in dreapta spre locul de unde trebuia sa luam ferry-ul spre Zakinthos. Am ajuns la 9 seara in Itea (un loc incredibil de linistit si frumos), am dormit noaptea si am plecat dimineatza la ora 10 mai departe.
La ora 3 dupa-masa urmatoarea zi imi amintesc ca eram deja in Zakinthos.

#9
MARIANA22

MARIANA22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.09.2006

 nanarama, on Apr 11 2007, 15:50, said:

Da, nu prea exista varianta cu charterele. Eu am fost anul trecut si a fost un vis. Am incercat sa iau charter caci imi era frica de drumul cu masina care s-a dovedit ok. Am reusit sa vorbesc cu o agentie care mi-a spus ca ma suna cu doua zile inainte de plecare daca le raman locuri libere la charter (eu vroiam fara cazarea lor). M-a sunat cu o zi inainte ca sa-mi dea pretul pe charter identic cu pretul lor de o saptamana in Zakinthos cu cazare si charter (cam 580 euro de pers).
Asa ca am plecat cu masina dim la ora 8, am trecut vama la Giurgiu imediat si am strabatut fara probleme Bulgaria apoi jumatate de Grecia pe autostrada spre Atena pe care am parasit-o pe la jumatate pentru a ne indrepta in dreapta spre locul de unde trebuia sa luam ferry-ul spre Zakinthos. Am ajuns la 9 seara in Itea (un loc incredibil de linistit si frumos), am dormit noaptea si am plecat dimineatza la ora 10 mai departe.
La ora 3 dupa-masa urmatoarea zi imi amintesc ca eram deja in Zakinthos.

Da si tu mai multe detalii despre insula:
in ce statiune ai stat?
cat costa ferry pt masina,si cum sunt drumurile pe insula?
daca ai facut excursii la Blue Cave si Navagio, care este pretul pt excursii si daca sunt vaporase care sa te lase a Navagio dimineata si sa te ia seara, pt ca din ce am gasit pe net am vazut ca fac doar excursii de o jumatate de ora si chiar e pacat sa stai atat de putin intr-un loc atat de frumos?
in ce luna ai fost, as dori sa merg in iunie si as vrea sa stiu cum e apa atunci, ar trebui sa fie buna ca este insula, dar...?
am inteles ca pana la zakynthos trebuie sa treci pe nu stiu ce pod la greci si te costa cam 10 euro, e adevarat?
Orice alte detalii folositoare ar fi binevenite
Multumesc mult!

#10
dandudgs

dandudgs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.04.2007
Am fost anul trecut in Zakynthos si a fost super. In ansamblu. Pentru ca au fost si unele mici neplaceri, si am sa enumar cateva: transferul de la aeroport la hotel a durat cat zborul (sfat- luati un taxi), e plin de englezi (care sunt foarte galagiosi inclusiv in hotel), a fost si o mica teapa intr-o excursie in care nu ne-au dus la Navagio, desi aceea era destinatia (excursia a fost organizata de romani- cine a mers cu grecii a fost multumit), si mai sunt si tomberoane care va amintesc de Romania. In rest a fost ok: plaja, apa, statiunea (Tsilivi-gasesti de toate: si zone linistite, si agitate), mancarea. Insula este extraordinara si peisajele superbe. Mi-au placut croazierele spre Blue Caves (unde am facut o gramada de poze) si spre Ins. Marathonisi. Ar fi multe de povestit

#11
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 17.05.2004
cit te-a costat concediu si cu ce agentie ai fost

#12
dandudgs

dandudgs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.04.2007

 dannek, on Apr 24 2007, 17:23, said:

cit te-a costat concediu si cu ce agentie ai fost
Cat m-a costat concediul nu mai stiu exact. Dar daca te referi la cat m-a costat pachetul iti pot spune ca a fost 1080Eur/sejur, 2 persoane, demipensiune, hotel 3*, transport inclus. Agentia se numeste Fortuna Business Travel-Bucuresti prin Colibri-Timisoara. Insa atentie la perioada in care va programati plecarea, pentru ca eu am avut o surpriza la o luna dupa ce am platit avansul (cam cu o luna inainte de plecare): am fost informat ca s-a modificat data plecarii. Pe mine m-a incurcat

#13
lacrarot

lacrarot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.04.2007

 dandudgs, on Apr 24 2007, 20:11, said:

Cat m-a costat concediul nu mai stiu exact. Dar daca te referi la cat m-a costat pachetul iti pot spune ca a fost 1080Eur/sejur, 2 persoane, demipensiune, hotel 3*, transport inclus. Agentia se numeste Fortuna Business Travel-Bucuresti prin Colibri-Timisoara. Insa atentie la perioada in care va programati plecarea, pentru ca eu am avut o surpriza la o luna dupa ce am platit avansul (cam cu o luna inainte de plecare): am fost informat ca s-a modificat data plecarii. Pe mine m-a incurcat

Colibri are agentie si in Bucuresti. Din cate stiu eu anul trecut au avut charter. Sigur au si anul acesta.

#14
MARIANA22

MARIANA22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.09.2006
INTOARCEREA DIN PARADIS - INSULA ZAKYNTHOS

Cand am ales aceasta insula, dupa imaginile gasite pe internet, credeam ca nu are egal intre insulele grecesti, acum pot confirma, (insa doar pentru cei care prefera spectacolul naturii in favoarea distractiei sau leneviei pt ca sunt atatea de vazut ca nu ai timp sa te odihnesti)

DRUMUL:

Bulgaria dus- intors fara nici o spaga, fara gps, fara detector de radar, la intoarecere am fost singuri, la dus grup de 4 masini.
Pana in Zakynthos sunt aproximativ 1450 de km.
Portiunea de la iesirea de pe autostrada spre Atena, spre Amfissa si pana la Andirio este foarte frumoasa, insa cu foarte putine benzinarii si multe serpentine. Pt noi a fost ingrozitor ca l-am prins noaptea la dus, si ne-a epuizat psihic si fizic, e plin de tiruri si camioane si nu prea ai pe unde depasi, iar refugiile sunt practic inexistente. Am facut 3 ore pe portiunea aceea.
La Kilini, de unde se ia ferry-ul e bine sa fiti cu o ora inainte de ora scrisa in orar pt a va imbarca.

STATIUNI PE INSULA:

Noi am stat in Kalamaki, care s-a dovedit a avea ce mai buna plaja, cu peisaje din cele mai pitoresti, si apa cea mai curata(exceptand Navagio). Este mai linistita, potrivita pentru familii, dar noi nu ne-am plicitisit ca Laganas este la doar 3 km.
Hotelul Rania, este mai frumos ca in poze si marturisesc ca la 25 de euro pe noapte, da 25 de ero pe camera, nu este greseala de tastare, are AC, frigider, piscina, si o gazda ok, ne-a dat cheile de la camera si ne lasa cu banii si la sfarsitul sejurului. Asa ceva nu am mai vazut nicaieri! Singurul minus pe care il are hotelul, dar nu si pt noi ca am avut masina, este ca se afla la 800 metri de plaja si vreo 500 metri de centrul statiunii.(eu sunt mai comoda de fel!!)

Laganas:

Este intr-adevar statiunea englezilor, care noaptea sunt foarte galagiosi, fete la 15 ani cu vodka in mana, iar pe la 4 dimineata ii aduni de pe trotuar, asa de beti sunt. Plaja este cea mai urata de pe insula-parerea mea- nu seamana cu pozele, este maloasa si cu pietre.
Ce mi-a mai displacut este ca seara cand cautam o taverna in statiunea aceasta, ne acostau pur si simplu de la fiecare taverna prin fata careia treceai, sau daca iti aruncai un ochi pe lista de preturi afisata la intrare imediat sareau pe tine, si abia scapai.
Se merita insa sa vizitati Agios Sostis, de pe plaja este un mic pod din lemn care duce la acesta mica insula. Magazinele sunt ok insa, si de lux si cu preturi normale.

Zante Town

Capitala insulei iti taie respiratia, panorama din ferry la sosire in Zakynhtos, sunt cateva piete interesante de vizitat, biserici, si in nici un caz nu trebuie ratata panorama orasului din Bochali, un sat aflat pe munte de unde se vede in jos Zante Town si marea in spate.

Keri

Plaja din Keri este mica dar privelistea face totul, apa are nuante de albastru de la cel mai deschis la bleumarin, iar in spate muntele este verde de la copaci. Acolo am intalnit si un pui de testoasa careta-careta. De la plaja se urca drumul spre Keri lighthouse, de unde am vazut (cum i se face si reclama) cel mai frumos apus, se strang zeci de oameni seara de seara. De asemenea cararea din stanga farului duce spre locul de unde se vad Mizithres, 2 pietre ce ies din apa, iar daca mergi pe drumul pietruit din dreapta se pot vedea Keri Caves, panorama nu se poate descrie in cuvinte.

Potro Vromi si Porto Limnionas

Sunt 2 plaje retrase ale insulei, insa atat de retrase ca eram cam singuri pe acolo. Privelistea este frumoasa, insa merita sa faci cei 50 de km fata de Zante Town doar daca esti un impatimit al naturii, sau un foarte bun inotator, se sare in apa direct de pe stanci, si apa este foarte adanca, plus ca nu sunt salvamari.
De la Porto Vromi inainte plecau barci catre Navagio, azi insa nu mai sunt sigura de asta, cred ca din cauza ca gasesti croaziere din orice statiune. Porto Limnionas este mai aproape decat Vromi, dar aceiasi poveste, de obicei oamenii vin, fac poze si pleaca.

Navagio

Este pe buna dreptate in topul primelor 10 plaje din lume
, albastrul intalnit acolo nu se gaeste in nici un alt loc de pe insula, este ceva ireal. De departe cand vii cu vaporul oamenii par niste firimituri intre versantii care inconjoara plaja, iar sentimentul pe care il traiesti cand te afli pe plaja cu apa aceea in fata, denumita albastru electric, si muntele care te inconjoara, de o altitudine impresionanta, este de nedescris. Singurul defect este ca in loc de nisip acolo sunt niste pietre groaznice, pana la intrarea in apa, si mai trebuie mentionat ca apa este foarte rece aici, am inteles ca e termala si din aceasta cauza.
Am sta aici doar o ora, cam asta este durata pe care o au majoritatea creoazierelor.

Croaziera de o zi:

A fost cu plecare din statiune de la 9 la 18, 18 euro de persoana si a cuprins un tur al insulei cu oprire la Blue caves (Grotele albastre), doar pt poze; Navagio - o ora, Blue Dolphins o jumatate de ora- inot, Keri Caves, Mizithres, Vassilikos, o plaja la care ajungea doar cu barca. Merita toti banii croaziera, dar e foarte obositoare si sa va luati apa si mancare din statiune ca e mult mai scump de pe vas.

Porto Zoro

Aproape de Vassilikos, este o plaja care merita vazuta, nu este foarte populata, apa buna, sunt foarte multe stanci care ies din apa(noua ne plac privelisti de genul acesta).

Am parcat oriunde in limita bunului simt, am uitat vreo 5 ore masina deschisa fara sa imi dispara nimic, si avea ce;
Am trait canicula vietii mele. Termometrele de pe insula aratau la ora 17, 46 de grade celsius, asa a fost in majoritatea zilelor, nici un nor nu a traversat cerul.
In rest aveti grija la soparle, sunt peste tot, in ultima zi am vazut una chiar pe holul hotelului, gazda spunea ca mananca tantarii.

Daca mai aveti intrebari, va stau la dispozitie, sper ca nu v-am plictisit, dar insula chiar merita o asemenea descriere pt ca nu este cunoscuta romanilor si e pacat.

Si acum poze:

primele 2 Blue caves,
apoi 3 de la Navagio,
a sasea de la Blue Dolphins,
apoi Keri, urmat Bochali
ultimele 2 sunt tot de la Navagio.

Attached Files



#15
andc

andc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 21.08.2006
Sorry dar parca Halkidiki era considerat paradisul secret al Greciei... sau cel putin asa scrie in multe din ofertele agentiilor de turism. Pozele sunt superbe dar aceleasi peisaje pot fi vazute in multe colturi ale Greciei: si in Halkidiki, si in Corfu si in Evia si in Santorini... si ce plaje si peisaje sunt in Santorini. Pentru fiecare "paradisul secret" este acolo unde i-a placut cel mai mult si s-a simtit cel mai bine...

#16
mirwoona

mirwoona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.09.2006

 andc, on Jul 2 2007, 09:18, said:

Sorry dar parca Halkidiki era considerat paradisul secret al Greciei... sau cel putin asa scrie in multe din ofertele agentiilor de turism. Pozele sunt superbe dar aceleasi peisaje pot fi vazute in multe colturi ale Greciei: si in Halkidiki, si in Corfu si in Evia si in Santorini... si ce plaje si peisaje sunt in Santorini. Pentru fiecare "paradisul secret" este acolo unde i-a placut cel mai mult si s-a simtit cel mai bine...


halkidiki nu mai e de mult paradisul secret :))  io personal ma gandesc ca la un paradis secret, la un loc care nu e asa promovat de agentiile romanesti, de care nu stie tot romanu si unde te poti duce ca sa te simti bine :D

#17
MARIANA22

MARIANA22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.09.2006
Cand am spus "paradis secret" tocmai la faptul ca nu este foarte cunoscuta romanilor aceasta insula m-am referit. Sincer nu am vrut sa vad picior de roman acolo unde merg, nu ca la Paralia sau Halkidiki unde zici ca esti la Mamaia - din acest punct de vedere. In ceea ce priveste frumusetea acestei insule in comparatie cu Santorini sau Corfu, fiecare are punctele ei de atractie dar in nici o alta insula greceasca nu gasesti intr-un singur loc un asemenea cumul de locuri interesante, unice, ca in Zakynthos-parere amea.
Cateva poze nu pot exprima ceea ce vad ochii si mai ales sufletul. Trebuie sa vezi insula cu toate punctele ei importante in care am fost si eu, dupa aceia cred ca si cel mai cusurgiu calalator mi-ar da dreptate.

#18
MARIANA22

MARIANA22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.09.2006

 dias77, on Jul 2 2007, 09:29, said:

foarte frumos! as mai avea totusi cateva intrebari suplimentare  :rolleyes: ai mers pe cont propriu sau prin vreo agentie de turism din Romania? nu am vazut daca ai scris numele hoteului. oare din tara sunt chartere pana acolo? cat de mare e insula (cat timp iti ia sa o strabati cu masina de la un capat la altul)?
mersi!


Eu niciodata nu plec prin agentii: e mai scump, pierd mai mult timp pe drum, imi place sa imi fac singura programul, vreau ca hotelul sa fie in statiune nu in afara acestora cum obisnuiesc sa practice agentiile si multe alte inconveniente.
Am scris numele hotelului, dar probabil ai citit in graba.Se numeste Rania, iar adresa este www.hotelrania.com, se afla in statiunea Kalamaki. Am fost foarte multumita de hotel, o sa vedeti pozele de pe site, este la fel si in realitate, plus ca tarifele sunt foarte mici, adica pt luna iulie era camera 35 euro pe noapte. Pe ce insula mai gasesti la pretul asta?

Chartere sunt de obicei daca mergi prin agentie, insa, nu te sfatuiesc pt ca eu am gasit prin agentie cel mai ieftin sejur la 600 de euro de persoana (nici nu sunt multe agentii care ofera pt aceasta destinatie, e inca virgina) pe cand pe mine m-a costat cazarea 150 de euro pe 6 nopti, respectiv 7 zile, pe care le-am prins integral, caci am calculat timpul in asa fel incat la hotel am fost la 10 dimineata si ne-au si cazat. Tot de la agentie mi-au zis ca sunt chartere din Budapesta ceea ce m-a mirat, oricum nu ma interesa ca tot cu masina plecam.

Am inteles ca insula ar avea vreo 300 de km, insa de la sud la nord pe oricare dintre parti, stanga sau dreapta, nu faci mai multe de 50 de km. Adica Kalamaki si zante town sunt in sud si noi pana la Porto Vromi spre NV am facut 45 km. Sunt multe scurtaturi intre localitati si te deplasezi usor, si nici drumurile nu sunt proaste.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate