Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Verde in fata despre Canon

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006
Intr-adevar trebuie sa fotografiezi o mira de test, pentru a vedea culorile.
http://images.google...s...es&ct=title


Problema poate fi din senzor dar si din soft. Zgomotul apare si ca urmare a compresiei, care este cu pierdere de calitate.
Am si eu aceasta dezamagire la camera mea Sony. Daca dau zoom digital vad un detaliu mai bine decat daca dau zoom pe PC, la fotografia realizata la rezolutie maxima. Probabil este o problema comuna tuturor camerelor ieftine.
Incearca sa filmezi sa ne spui daca face la fel.

Din ceea ce spui camera este evident cu probleme. Incearca sa ceri sfatul unui fotograf din orasul tau, roaga-l sa iti fotografieze o mira de test. Fa aceasta fotografie cu un alt aparat si cu aparatul tau, scoate fotografiile pe hartie si te duci cu ele si cu factura la garantie. Asa da, asa nu!

Sa nu uiti sa faci o copie la garantie sau factura! Ceva nu e in regula. Este posibil ca acea camera sa fie returnata de altcineva, defecta, sau cu alte artificii, Cunosc de exemplu cum se intampla la telefoane. Se fac de exemplu contracte pentru asigurarea garantiei si daca firma care asigura garantia nu primeste banii, nu mai face serviciul. Atunci firma vanzatoare isi asuma riscul de a vinde un produs "poate nu se strica". Si daca se strica, este buna de plata sau inlocuirea produsului. Daca produsul respectiv nu se mai fabrica sau nu mai este pe stoc, se ofera un produs cu acelasi pret sau oricare altul cu plata diferentei pana la produsul respectiv.

Attached Files


Edited by nelu97, 22 April 2007 - 07:28.


#38
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
As mai adauga ca exista si un zgomot care de obicei este mascat in context dar care poate pacali, si care tine chiar de procesarea imaginii si de durata expunerii. Majoritatea camerelor compact istete au o functie care "egalizeaza" contrastul in functie de ce pozezi, mai exact procesorul de imagine prelucreaza imaginea astfel incat sa captureze o dinamica cat mai larga si sa o compreseze intr-un format gen JPG. Asta inseamna ca intr-un cadru zonele sau obiectele care au multa lumina sau sunt apropiate o sa se vada fain, iar zonele in intuneric care s-ar vedea negru/bezna capata putin zgomot si incep sa se vada deoarece le amplifica luminozitatea in functie de niste parametri specificati in software.
Camerele compact tip petarda ieftine (Yakumo sau altele asemenea de erau prin oferte in 2005-2006 pe la diversi) sau camerele slabe de telefoane mobile care nu au aceste procesoare de imagine captureaza imaginea bruta a senzorului iar aceast in conditii dificile va face o imagine cu un contrast excesiv, zone supraexpuse si zone subexpuse in acelasi cadru o sa iasa ceva enervant de naspa.
Nu stiu exact cum se numeste tehnic acest tip de zgomot dar el poate fi evidentiat mai la toate camerele la o analiza atenta a unui cadru tras in conditii dificile. Pe Le observ fara probleme si pe canonul meu, in iso 100 cadru tras in conditii decente la 1/250 sa zicem se vede ok, zgomot mic de tot si relativ uniform, la acelasi iso tras in luminozitate mai slaba dar cu obiecte bine luminate in primplan si cam tot pe la un 1/250 deja zgomotul creste usor pe zonele slab luminate si ramane mic pe cele luminate iar daca evident scazi expunerea astfel incat sa amplifici efectul deja se simte bine, daca te chinui poti face poze iso 100 cu zgomot maricel chiar.

View Postnelu97, on Apr 22 2007, 08:23, said:

Problema poate fi din senzor dar si din soft. Zgomotul apare si ca urmare a compresiei, care este cu pierdere de calitate.
Asta e deja zgomot "jpeg" dar care-l poti minimaliza daca lasi compresia pe best quality sau "super-fine" cum e la canon ca nu are rost sa pozezi ceva calumea si sa injuri dupa aia compresia. Dar iti atrag atentia ca e important cu ce vizualizezi pozele, viewerul default din windows face filtrare pe orice e jpg.

Edited by andreic, 22 April 2007 - 11:24.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate