Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Verde in fata despre Canon

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
PracticMan

PracticMan

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 113
  • Înscris: 24.11.2006
Voi incepe prin a va spune ca am achizitionat in luna decembrie ,la recomandarile cunoscatorilor de pe acest forum, o camere foto Canon A540. Am constatat ca e made in Malaysia si ca nu are un certificat de garantie scriind doar pe factura "garantie 12 luni" .
Foarte multumit de optiunile pe care le are , o sumedenie de regleje manuale care-ti permit sa faci ce nici nu visai...
Dar...ZGOMOT !!!
Dar...si CULORI TURBATE !!!
Macar de era doar un dar...
La ISO 80 exista zgomot destul de deranjant  uneori , ceea ce nu cred ca e normal.
Si viss a viss de culoare sa-mi spuna si mie cineva ce culoare crede ca are materialul (peticul) din din poza A540.
Va spun eu . E VERDE !
Acelas lucru se poate observa si la HartaR.
Fotografiile sunt facute la lumina naturala cu WB setat corespunzator.
Nu m-am grabit sa postez acest topic - am incerca toate variantele. Nici urma de verde.
Pana la urma problema a devenit calara : anumite nuante de verde le scoate albastre.
Poate fi considerat defect ?
Poate fi invocata garantia ?
Astept raspunsuri , pareri , solutii .
Va multumesc .

Attached Files


Edited by PracticMan, 08 January 2007 - 20:55.


#2
dragosul

dragosul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 28.03.2002

View PostPracticMan, on Jan 8 2007, 20:42, said:

Voi incepe prin a va spune ca am achizitionat in luna decembrie ,la recomandarile cunoscatorilor de pe acest forum, o camere foto Canon A540. Am constatat ca e made in Malaysia si ca nu are un certificat de garantie scriind doar pe factura "garantie 12 luni" .
Foarte multumit de optiunile pe care le are , o sumedenie de regleje manuale care-ti permit sa faci ce nici nu visai...
Dar...ZGOMOT !!!
Dar...si CULORI TURBATE !!!
Macar de era doar un dar...
La ISO 80 exista zgomot destul de deranjant  uneori , ceea ce nu cred ca e normal.
Si viss a viss de culoare sa-mi spuna si mie cineva ce culoare crede ca are materialul (peticul) din din poza A540.
Va spun eu . E VERDE !
Acelas lucru se poate observa si la HartaR.
Fotografiile sunt facute la lumina naturala cu WB setat corespunzator.
Nu m-am grabit sa postez acest topic - am incerca toate variantele. Nici urma de verde.
Pana la urma problema a devenit calara : anumite nuante de verde le scoate albastre.
Poate fi considerat defect ?
Poate fi invocata garantia ?
Astept raspunsuri , pareri , solutii .
Va multumesc .
ce inseamna la tine WB setat corespunzator ? Cloudy ?

#3
PracticMan

PracticMan

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 113
  • Înscris: 24.11.2006

View Postdragosul, on Jan 8 2007, 21:08, said:

ce inseamna la tine WB setat corespunzator ? Cloudy ?

Inseamna in cazul de fata Day Light , dar am incercat -iti dai seama- si alte variante inclusiv auto si custom .
Ideea ca pe auto un alt Canon A520 a scos f bine.
Pana si Medion MD 5975 de 2 MP pe care nu l-am mai folosit de 3-4 ani reda mai bine culorile.
Oricum nu la Cloudy  este potentat albastru ci la Fluorescent.
Garantez ca nu este urmarea unor setari necorespunzatoare.
Sa regret ca nu am luat un Benq un HP sau de ce nu un Trust ?

#4
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
salut!am un Canon A 530.Cum fac sa autodeclanseze>Vreau sa-mi fac o poza.cum il setez? :notangel:

#5
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005

View PostPracticMan, on Jan 8 2007, 20:42, said:

Voi incepe prin a va spune ca am achizitionat in luna decembrie ,la recomandarile cunoscatorilor de pe acest forum, o camere foto Canon A540. Am constatat ca e made in Malaysia si ca nu are un certificat de garantie scriind doar pe factura "garantie 12 luni" .
Foarte putreda treaba cu lipsa certificatului de garantie,daca aparatul era nou si adus legal in tara de importatorul aparatelor Canon,trebuia sa aiba certificat de garantie in original in cutie.

Problema de culoare iti apare si la fotografiile facute afara?

#6
PracticMan

PracticMan

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 113
  • Înscris: 24.11.2006

View Postcatalinmariescu, on Jan 8 2007, 23:13, said:

Foarte putreda treaba cu lipsa certificatului de garantie,daca aparatul era nou si adus legal in tara de importatorul aparatelor Canon,trebuia sa aiba certificat de garantie in original in cutie.

Problema de culoare iti apare si la fotografiile facute afara?
Nu depinde de tipul de lumina.
Toate culorile sunt putin ireale fie mai accentuate,aprinse fie mai atenuate,palide , dar treaba cu verdele ala este manifestarea cea mai deranjanta.Anumite nuante de verde le scoate f bine.
poate fac rost de alta camera sa pun comparativ o poza facuta cu aia .
Camera a fost luata de la o firma serioasa , zic eu , cu factura.
E vorba de Sigmanet. Pana acum nu am luat legatura cu ei , nu am observat imediat problema si am zis ca e mai bine sa ma informez inainte.
M-am gandit si eu ca ar putea fi o camera deja returnata de altcineva mai ca ales ca la cumparare avea cateva poze pe card.
Nu acuz insa , pentru ca e posibil sa le probeze inainte de a le expedia iar starea camerei nu sugera ca ar mai fi fost folosita.
Cred ca pur si simplu s-a intamplat iar Canon nu mai este brandul care il stiam.
Problema este ca nu stiu ce sa fac. Nu as vrea sa pastrez camera asa , dar nici nu stiu daca un asemenea defect va fi luat in consideratie.

#7
PracticMan

PracticMan

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 113
  • Înscris: 24.11.2006

View PostAdi blondu, on Jan 8 2007, 22:30, said:

salut!am un Canon A 530.Cum fac sa autodeclanseze>Vreau sa-mi fac o poza.cum il setez? :notangel:

Adi ,cred ca este asemanator cu A540 : intra in setari si vezi ca ai pe undeva Drive Mode (la A 540 este a treia optiune).
Acolo ai mai multe setari pentru modul de fotografiere :
-o singura imagine
-fotografie continua(una dupa alta cat timp tii butonul apasat)
-timer 10 s
-timer 2 s
-si un custom unde setezi timerul si numarul de poze pe care vrei sa le faca
A 530 are meniul foarte asemanator asa ca BAFTA.

#8
PracticMan

PracticMan

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 113
  • Înscris: 24.11.2006
Va rog , cine poate sa-mi spuna mai mult despre certificatul de garantie original Canon.
Am vorbit la magazinul de unde am luat aparatul si cica nu mi-au trimis certificatul de garantie ca s-au gandit ca sta mai in siguranta la ei , si ei au relatii la Canon si prin ei rezolv mai repede daca am probleme cu garantia.
Camera mea poate fi via REBUTURI si acum ei sa imi trimita doar certificatul original de la o alta camera. NU?
M-au sunat , mi-au garantat ca am primit un produs original si mi-au cerut seria camerei sa-mi trimita prin posta certificatul de garantie.
As vrea sa stiu cum arata un certificat Canon si daca are ceva precompletat de producator (cum ar fi seria produsului pe care il insoteste).
Deasemenea , nu am primit raspunsuri viss a viss de chestia cu culoarea verde - o pot considera ca fiind defect ? Stie cineva ?
Sau poate toata seria face chestia asta ?
Va multumesc !

#9
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Pare a fi vorba, cum ţi s-a mai spus, despre WB. Dacă nu eşti sigur, pune-l mai bine pe automat. Original, culorile arătau ca în atach-ul meu? Ataşează şi o poză făcută afară, te rog.
Uite şi nişte sample-uri pe site la Canon LINK. Şi un forum cu probleme ale camerei în discuţie LINK.

P.S. Eu ţi-aş fi recomandat A610.
P.P.S. Pune balansul de alb pe auto, mai fă o poză şi ataşeaz-o.

Attached Files


Edited by ursamajor, 10 January 2007 - 20:35.


#10
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
@PracticMan: in EXIF-ul de la poza cu tesatura (la celelalte nu m-am uitat) White Balance e pe Manual. Tu zici ca l-ai pus pe Daylight. Eu cred ca tu nu stii sa folosesti camera insa dai foarte repede cu presupusul  :nonobad:

#11
Morphy

Morphy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 28.03.2005

View PostPracticMan, on Jan 10 2007, 19:41, said:

Va rog , cine poate sa-mi spuna mai mult despre certificatul de garantie original Canon.
Am vorbit la magazinul de unde am luat aparatul si cica nu mi-au trimis certificatul de garantie ca s-au gandit ca sta mai in siguranta la ei , si ei au relatii la Canon si prin ei rezolv mai repede daca am probleme cu garantia.
Camera mea poate fi via REBUTURI si acum ei sa imi trimita doar certificatul original de la o alta camera. NU?
M-au sunat , mi-au garantat ca am primit un produs original si mi-au cerut seria camerei sa-mi trimita prin posta certificatul de garantie.
As vrea sa stiu cum arata un certificat Canon si daca are ceva precompletat de producator (cum ar fi seria produsului pe care il insoteste).
Deasemenea , nu am primit raspunsuri viss a viss de chestia cu culoarea verde - o pot considera ca fiind defect ? Stie cineva ?
Sau poate toata seria face chestia asta ?
Va multumesc !

Lucrez la un magazin care vinde Canon (camere digitale). Intr-adevar nu stiu exact de cat timp, aparatele foto digitale Canon vin cu garantia in cutie. Vanzatorul este obligat sa dea acest certificat (completat cu seria camerei/model si data cumpararii). Daca ai probleme cu camera te duci la punctele de service care apar pe certificatul de garantie. Nu mai au nici o treaba cei de la care ai cumparat-o cu problemele tale de service. Parerea mea este sa fii mai atent de unde cumperi (evita buticurile din coltul strazii  <_<

Nu are nimeni relatii la Canon care sa iti rezolve garantia mai repede. Din moment ce toti care au probleme se duc la service-urile autorizate de Canon, nu are nimeni cum sa iti rezolve garantia mai repede. (cel putin asa zic eu)

#12
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Eu tot aștept să pună o poză făcută afară cu WB pe Auto.

#13
coolkat

coolkat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.01.2007
Nu cred ca este defect doar pt ca pozele nu ies tocmai bine. Am injurat intens si eu un S2 IS pana cand am invatat sa fac poze cu el.

Poze sample facute cu A 520.

#14
PracticMan

PracticMan

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 113
  • Înscris: 24.11.2006
Dragii mei , poza pusa este facuta cu cateva minutele inainte de a posta.
Am luat o mostra din petecul respectiv pentru a incerca si cu alte camere dar nu-l mai gasesc.
Se pare ca este o culoare ciudata , desi la prima vedere pare un banal VERDE.
Am cautat totusi ceva asemanator si am pozat pe o coala alba sa faca mai usor WB in modul auto.
Rezultatul nu mai este atat de evident , dar totusi....Attached File  Doar_obiecte_verzi.jpg   1.54MB   191 downloads
A 540-ul daca ii setezi din comutatorul de funcii pe AUTO nici nu mai poti modifica mare lucru.
Daca cineva isi imagineaza ca nu stiu sa fac o poza in modul Auto ma simt profund jignit...
Pozele facute afara par in regula , dar am cam putine. De asta am amanat.
Atasez doua dar nu le gasesc relevante.Attached File  IMG_0121.jpg   1.53MB   102 downloadsAttached File  Cam_ceata_Optic4X.jpg   1.31MB   82 downloadsg]
Nu as vrea sa intelegeti ca nu scoate verdele.Doar anumite nuante.

#15
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Nu mi se pare că ar avea probleme, deşi verdele ăla e cam ciudat. Nu cred că există aparat pe lumea asta care să redea ABSOLUT corect orice nuanţă de culoare. Era interesant să fi reuşit să faci poză la petic şi cu alte camere şi să ne spui cam care s-ar apropia mai bine de realitate. Fără termen de comparaţie, nu pot şti ce culoare e aceea exact. Doar tu poţi spune dacă e sau nu deformată.
P.S. Poţi scoate chiar poze artistice, vezi atach. Chiar îmi place.

Attached Files


Edited by ursamajor, 13 January 2007 - 06:26.


#16
PracticMan

PracticMan

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 113
  • Înscris: 24.11.2006
Nu stiu daca un curcubeu in Ianuarie este o curiozitate a naturii dar consider calitatea imaginii o curiozitate a tehnologiei.

Attached File  Cucubeu_la_tismana.jpg   1.05MB   201 downloads

Fac fotografii care trebuiesc prelucrate inainte de a le arata prietenilor.
Asa-mi trebuie !
Bafta tuturor !

#17
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
ia uite acolo la baza (scuzati :) ) telegrafului un verde ciudat, si mai sus un pic, la acelasi telegraf sau ce dracu e ala mare, e o pata de verde..ciudatus est

#18
Sfatos

Sfatos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 27.02.2006

View PostPracticMan, on Jan 12 2007, 22:33, said:

Dragii mei , poza pusa este facuta cu cateva minutele inainte de a posta.
Am luat o mostra din petecul respectiv pentru a incerca si cu alte camere dar nu-l mai gasesc.
Se pare ca este o culoare ciudata , desi la prima vedere pare un banal VERDE.
Am cautat totusi ceva asemanator si am pozat pe o coala alba sa faca mai usor WB in modul auto.
Rezultatul nu mai este atat de evident , dar totusi....Attachment Doar_obiecte_verzi.jpg
Eu am un prieten care are DISCROMATOPSIE CRONICA, adica nu vede nuantele culorilor si poate confunda usor visiniul cu rosu inchis, turcoise (turcoaz) cu verde etc.
Ceea ce vad eu in fotografia ta este un petec TURCOISE (turcoaz) si un creion VERDE. Sigur nu ai probleme cu vederea?!, adica tu cum le vezi in realitate, verzi pe amandoua?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate