Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Drupal

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
comand3r

comand3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.09.2005
Sunt incepator am instalat drupal si ma descurc binisor parerea mea este ca de aici se incepe cu un site complex ...am gasit si veriunea in limba romana ..in plus am gasit si un tutorial video la ei in pagina  .   totusi mai caut si parerea  unor meseriasi care au lucrat mai mult cu programul

Pt incepatori eu am inceput cu        apache2triad    iata si un tutorial care merge % la %   de aici am configurat serverul la mine in calculator  http://www.abnet.ro/...ache2triad.html
si apoi am instalt drupal in romana dar dupa tutorialul video  fiin ca  nimeni nu iti spune cum un script php care se bazeaza pe date din MYSQL mai intai rebuie incarcat sau creat o baza de date  inainte de inceperea oricarui instalari a scripturilor php   Sucues incepatori

Am scris si la ei in forum caut pareri pro si contra
Mutumesc

#2
gelusi

gelusi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 11.09.2005
Drupal:

1. download versiunea 4.7.4 sau 5 ( preferabil 4.7.4 ca e stabila)
2. dezarhivezi
3. iti uploadezi baza in mysql/postgress ( trebuie sa ai un server de mysql sau postgress : )
4. iti uploadezi restul structurii din arhiva si modifici in fisierul sites/defaul/setting.php numele bazei si userul si parola pt mysql. ATAT.
5. accesezi site-ul nou creat ( http://www.site.ro/d...test_de_exemplu )
6. creezi primul cont care e si contul de admin
7. si apoi incepi sa te joci pe partea de administrare
..
.
.
.
.
.
8. dupa 24 ore intense de "joaca" de duci la http://drupal.org/project/Modules si incepi sa mai bagi ce itit trebe in site. Fiecare modul face cev bineinteles. Se dezarhiveaza modulul in subdir modules
9. daca mai ai intrebari te ajut

....

bafta

#3
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
@comand3r: nu vad care e partea proasta la Drupal, cel putin din postul tau. Daca vorbesti despre crearea bazei de date si importarea datelor sql in ea, asta o afli daca citesti INSTALL.txt. Scrie acolo foarte clar ce trebuie sa faci.

Singurele parti proaste din punctul meu de vedere:

1. Procesul de invatare este greu, mai ales pentru un incepator.

2. Multi sunt deranjati de faptul ca nu exista un back-end propriu zis - asta ma crizeaza si pe mine uneori. Chestia e ca l-am modificat la un moment dat, facandu-l sa arate mai mult ca cel de la Joomla, dar nu mi-a placut asa ca am revenit la versiunea normala. Ciudat :P!

3. Lipsa de suport tehnic pentru modificarile destul de complicate: desi nu am facut vreodata astfel de site-uri (adica atat de complicate), pe forumurile Joomla am primit ceva mai mult suport.

4. Lipsa de teme atragatoare din partea comunitatii: desi Joomla este mult mai limitat din punct de vedere al sistemului de templateing, Drupal a inceput d-abia acum sa arate bine. Partea buna este ca in curand prevad ca Drupal va arata mult mai bine ca Joomla - din toate punctele de vedere!

Partile bune:

1. Optimizarea pentru motoarele de cautare: alaturi de modulul Nodewords este cel mai bun CMS pentru SEO! Bar none!

2. Extensibilitatea: asta e chestia care m-a facut sa trec de la Joomla si Wordpress la Drupal. Ai nevoie de un director? De un site de dating, un site gen Digg, un site de articole, un simplu blog, orice?? Cu Drupal, niste module si poate un pic de programare le poti face pe toate! Incearca asta cu Joomla, Wordpress sau Typo :P .

3. Performanta: daca ai functia de cache activata performantele sunt mai bune decat ale competitorilor.

4. Controlul accesului granulat pentru orice tip de useri.


Daca vrei sa inveti ceva si in acelasi timp sa pastrezi puterea de a te extinde, eu recomand Drupal! Bafta!

#4
comand3r

comand3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.09.2005
Eu nu am spus ca drupalul nu este bun, este  chiar este ff bun pt un incepator ca mine care nu a avut de loc idee ce inseamna apache , php, msql, mailserver, ftp  eu vrau totusi sa stiu parerea unor meserias ca voi  
Multumesc tuturor care au scris in post si astept sa vad si parerea altora ....iar pentru incepatori  il recomand ca  punct de plecare in alcatuirea Unui site complet  cu posibilitatea de a avea o baza de date Msqletc,etc un  script   usor de administrat  usor de instalat    
topicul ramane deschis si pt alti  
Multumesc anticipat

#5
gelusi

gelusi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 11.09.2005

View Postcomand3r, on Jan 3 2007, 18:38, said:

Eu nu am spus ca drupalul nu este bun, este  chiar este ff bun pt un incepator ca mine care nu a avut de loc idee ce inseamna apache , php, msql, mailserver, ftp  eu vrau totusi sa stiu parerea unor meserias ca voi  
Multumesc tuturor care au scris in post si astept sa vad si parerea altora ....iar pentru incepatori  il recomand ca  punct de plecare in alcatuirea Unui site complet  cu posibilitatea de a avea o baza de date Msqletc,etc un  script   usor de administrat  usor de instalat    
topicul ramane deschis si pt alti  
Multumesc anticipat

totusi cred ca aici gresesti  - nu e chiar asa de usor, decat daca vrei sa il instalezisi sa te joci. Cand instalez drupal pt joaca, site de bloc, site de cartier, ...., merge ... DAR daca il vrei in productie , parerea mea ca nu o sa fie la fel de usor.

#6
DrupalProiect

DrupalProiect

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.05.2008
Angajez bun cunoscator Drupal.

De preferat din Bucuresti,

contact: drupal.proiect at gmail.com

#7
coscho

coscho

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.04.2008
eeee. povestea e lunga...
m-am apucat sa invat php, mysql, html, css, ceva javascript dupa ce am invatat aproape 2 ani, ma chinuiam, (ajunsesem cam la 40% dintr-un csm) am aflat si  acun 1 luna ca exista cms ...  si suntem in 2010. Stiu o sa ziceti  ca sunt un mare prost... probabil ca sunt ... nu am incercat decat wp si drupal (are suport beton-mi se pare cel mai bun si mai usor de accesat). wp - naspa, asa ca am ramas la drupal. exemplu www.coscho.ro. dupa 1 luna. e ok cu o tema de la ei ... va urma custumizarea... bafta

#8
Ro_Probe

Ro_Probe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.02.2008
Salut.

Mai este careva activ p'aci? As avea nevoie de ceva sfaturi legate de Drupal.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate