Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Facultatea de ISTORIE

- - - - -
  • Please log in to reply
165 replies to this topic

#19
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postm3th0dman, on Oct 12 2007, 17:54, said:

Istoria nu-i știință, și nici premiu Nobel pentru istorie nu exsistă.

O mătușă de a mea, cu facultatea de istorie, lucrează la arhive, unde are un salariu destul de bun.

ISTÓRIE,  istorii, s.f. 1. Proces de dezvoltare a fenomenelor naturii și societății. 2. Știință care studiază dezvoltarea complexă a societății, a unui popor etc. ♦ (Concr.) Scriere conținând evenimente și fapte care se încadrează în această știință. 3. (Cu determinarea domeniului) Știință care studiază dezvoltarea și schimbările succesive dintr-un anumit domeniu. Istoria limbii. ♦ (Concr.) Lucrare care tratează probleme din aceste domenii. 4. Povestire, narațiune. 5. (Fam.) întâmplare, pățanie. ♦ Poznă, încurcătură. – Din lat. historia,  it. istoria. Cf. fr. h i s t o i r e.  

cum le stie el pe toate ca un om mare mai ...  ^_^

#20
lightning

lightning

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.09.2006
eu am fost luni (nr: ieri) la inscriere la RISE. am ramas cu o impresie f buna. personal extrem de amabil si presupun ca unul dintre domnii care ne stateau la dispozitie pt completarea formularelor era si profesor. parea un om cu care ai ce discuta.

desi prima mea optiune este ASE, daca voi intra la RISE la buget le voi face in paralel (sa speram ca ma tin si balamalele). Sau voi ingheta anul la una dintre ele si voi continua dupa aceea.

Sper sa intru la buget, tinand cont de locurile putine de la specializarea RISE. 25 buget/75 taxa. Media mea este 29.4/30

@sora lui al3xgod - multumesc pt opinia sincer. m ai facut sa ma bucur foarte tare pt ca am optat pt RISE :)

@QUENAL_QUABIN - daca iti place foarte mult, ar fi pacat sa nu ti urmezi pasiunea. incearca RISE, poate vom ajunge colegi :)

#21
baddezil

baddezil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.07.2008
[quote name='lightning' date='Jul 15 2008, 00:28' post='4901252']
eu am fost luni (nr: ieri) la inscriere la RISE. am ramas cu o impresie f buna. personal extrem de amabil si presupun ca unul dintre domnii care ne stateau la dispozitie pt completarea formularelor era si profesor. parea un om cu care ai ce discuta.

desi prima mea optiune este ASE, daca voi intra la RISE la buget le voi face in paralel (sa speram ca ma tin si balamalele). Sau voi ingheta anul la una dintre ele si voi continua dupa aceea.

Sper sa intru la buget, tinand cont de locurile putine de la specializarea RISE. 25 buget/75 taxa. Media mea este 29.4/30

@sora lui al3xgod - multumesc pt opinia sincer. m ai facut sa ma bucur foarte tare pt ca am optat pt RISE :)

@QUENAL_QUABIN - daca iti place foarte mult, ar fi pacat sa nu ti urmezi pasiunea. incearca RISE, poate vom ajunge colegi :)
[/quot

nu te supara,sti cum se calculeaza punctajul acela?

#22
lightning

lightning

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.09.2006

View Postbaddezil, on Jul 15 2008, 13:19, said:

nu te supara,sti cum se calculeaza punctajul acela?

nu ma supar :) media de la istorie din liceu + media de la romana/o limba straina/economie/filozofie + medie bac. punctaj maxim = 30
pentru mai multe detalii acceseaza : http://www.unibuc.ro/ro/fac_fistr_ro

#23
all3xgod

all3xgod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 05.05.2007

View Postjoker_dj, on Jul 14 2008, 13:19, said:

Imi puteti spune va rog daca stiti ultima medie de intrare din anul 2007 la Facultatea de Istorie, sectia Relatii Internationale? multumiri anticipate

Knd am dat eu, in 2006, ultima medie la buget a fost in jur d 8,00 (s intra p baza unui examen scris), iar la taxa 9,50 (s intra p baza d dosar), iar anul trecut tot in jurul acelorlasi note au variat ultimele medii d intrare. Exista si o sectiune p www.unibuc.ro, Centrul de Informare si Orientare Profesionala se numeste (daca nu ma insel), unde gasesti mediile ultimilor ani d la toate facult din Universitate, dar tre sa cauti ceva linkul :D
Oricum, nu cred k mai sunt barometre bune mediile astea, pt k s-a schimbat modalitatea de admitere, care, btw, este o suma a celor 3 medii cerute (nu s imparte la 3, nu e medie aritmetica)....

View Postlightning, on Jul 15 2008, 00:28, said:

eu am fost luni (nr: ieri) la inscriere la RISE. am ramas cu o impresie f buna. personal extrem de amabil si presupun ca unul dintre domnii care ne stateau la dispozitie pt completarea formularelor era si profesor. parea un om cu care ai ce discuta.

desi prima mea optiune este ASE, daca voi intra la RISE la buget le voi face in paralel (sa speram ca ma tin si balamalele). Sau voi ingheta anul la una dintre ele si voi continua dupa aceea.

Sper sa intru la buget, tinand cont de locurile putine de la specializarea RISE. 25 buget/75 taxa. Media mea este 29.4/30

@sora lui al3xgod - multumesc pt opinia sincer. m ai facut sa ma bucur foarte tare pt ca am optat pt RISE :)

@QUENAL_QUABIN - daca iti place foarte mult, ar fi pacat sa nu ti urmezi pasiunea. incearca RISE, poate vom ajunge colegi :)



Pt putin, chiar imi face placere sa vb despre facultatea mea (cu bune si cu rele)...intr-adevar au fost si profesori l inscriere si, dak luni erau aceeiasi k marti (knd am fost eu cu o prietena sa o inscriu), cel kre v-a bagat in Amfiteatrul Iorga si v-a explicat cum sa completati formularul era dl Dinu (preda sec XIX), iar un alt prof, d la una din salile d insriere propriu-zisa era dl Antoniu ("parintele RISE", printre cei kre au fondat sectia - preda relatii & regimuri internationale in sec XX, e f bun p SUA)....oricum, sigur ti-ai vazut unii din viitorii profesor, pt k ai un punctaj destul d mare!
Si nu iti face griji, am colegi kre fac RISE si inca o facultate (REI de la ASE, Administratie Europeana d la SNSPA sau chiar Istorie, ca a 2 a facultate) si s descurca f bine (chiar au si bursa)...nu e o facultate care sa iti ocupe mult timp, max 25 ore/saptamana (iar la RISE nu ai optionale), deci ai timp sa lucrezi sau sa faci o a 2 a facultate (mai ales ASEul, unde sunt mai putine ore/sapt)...

Multa bafta si poate n vdm in primavara! :)

#24
all3xgod

all3xgod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 05.05.2007

View Postjoker_dj, on Jul 14 2008, 13:19, said:

Imi puteti spune va rog daca stiti ultima medie de intrare din anul 2007 la Facultatea de Istorie, sectia Relatii Internationale? multumiri anticipate


Uite ca am gasit :P :
Statistici - Istorie
medii  
2007 -  9,90/9,10 (buget); 9,05/5,36 (taxă) (Relatii internationale si Studii europene) / 9,96/5,57 (buget); 9,69/5,01 (taxă) 9,72/6,67 (ID); 9,92/6,33 (FR)  (Istorie) / 9,83/5,34 (buget); 7,34/5,03 (taxă) (Istoria artei)
2006 - 9,87/5,25 (buget); 9,91/7,39 (taxa); 9,58/5,72 (FR); 10,00/6,00 (ID) (Istorie) / 7,75/5,00 (buget); 9,60/7,31 (taxa) (Istoria artei) / 9,75/7,81 (buget); 10,00/9,21 (taxa) (Relatii internationale si Studii europene)
2005 - 10,00/6,12 (buget); 9,68/6,39 (taxa); 9,61/6,42 (FR); 9,75/6,10 (ID) (Istorie) / 9,12/6,12 (buget); 9,54/6,76 (taxa) (Istoria artei) / 10,00/8,62 (buget); 9,95/9,17 (taxa) (Relatii internationale si Studii europene)
2004 - 10,00/6,62 (buget); 9,65/7,65 (taxa) (Istorie) / 9,50/8,37 (buget); 9,45/8,90 (taxa) (Istorie/Limba si literatura romana) / 9,12/8,37 (buget); 9,2/8,75 (taxa) (Istorie/Limba si literatura spaniola) / 9,37/8,12 (buget); 9,71/9,03 (taxa) (Istorie/Limba si literatura engleza) / 10,00/9,25 (buget); 10,00/9,40 (taxa) (Relatii internationale si studii europene) / 9,50/7,37 (buget); 9,17/8,76 (taxa) (Istoria artei)
2003 - 10,00/6,25 (Istorie); 9,50/8,87 (Istorie/Limba si literatura romana); 10,00/8,37 (Istorie/Limba si literatura engleza); 9,37/9,00 (Istorie/Limba si literatura spaniola); 9,62/8,87 (Istorie/Filologie clasica)
2002 - 9,75/6,75 (Istorie); 9,75/8,25 (Istorie/Limba si literatura romana sau Istorie/o limba straina); 9,25/8,50 (Istorie/Filologie clasica)
2001 - 10,00/6,25 (Istorie); 8,00/7,50 (Istorie/Limba si literatura romana); 9,25/6,50 (Istorie/o limba straina); 7,25/6,75 (Istorie/Limbi clasice)
2000 - 9,39/6,30 (la toate specializarile)


concurenta
2007 - 2,31 candidați/loc (toate specializarile)
2006 - 3,536 candidati/loc
2005 - 3,20 candidati/loc
2004 - 3,68 candidati/loc
2003 - 2,38 candidati/loc
2002 - 2,90 candidati/loc
2001 - 2,54 candidati/loc
2000 - 2,16 candidati/loc

Aia cu bold e a mea :D

http://www.ciocp.ro/...nt/view/86/146/ Daca iti faci cont, cine stie c informatii mai gasesti...

#25
lightning

lightning

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.09.2006
singura problema este ca incepand de acest an, la facultatea de Istorie admiterea este pe baza de dosar, eliminandu se astfel examen. mediile de mai sus nu ne mai ajuta sa ne facem o idee asupra sanselor noastre, din pacate.

ALGORITM CALCULARE MEDIE : medie generala la istorie din liceu + media generala lb romana / o lb straina / economie / filozofie + media bac. Astfel, punctajul maxim de admitere va putea fi 30,00. Preconizez ca vor fi diferente foarte foarte mici intre medii, iar cum puctajul va fi afisat cu 2 zecimale dupa virgula, s-ar putea sa avem : 29,98 , 29,97 samd.
Eu candidez cu 29,4. Tare sunt curios sa aud si alte medii ale candidatilor. Asa ca daca e cineva pe aici care a dat la RISE, sa ne dea de veste.

@sora lui alex - bravo! nota este foarte buna, ceea ce denota ca te ai pregatit :) daca esti de acord, lasa mi pe PM e-mailul tau, mi ar face placere sa mai discutam despre facultate / profesori etc.

#26
hubbabubba

hubbabubba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.07.2008
Si eu mi-am depus dosarul la Facultatea de Istorie( Relatii Internationale) de la UB si din cate am vazut cand am fost la inscriere erau foarte multi care doreau sa se inscrie la Relatii Internationale, nu ma asteptam sa fie chiar asa multi. M-am speriat un pic, mai ales ca e facultatea la care vreau sa raman in caz ca o sa intru. Din cate am inteles pe 23-24 iulie se vor afisa rezultatele partiale si pe 28 cele finale?

#27
lightning

lightning

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.09.2006
intradevar, pe 23 va fi prima afisare a rezultatelor. eu sunt decis sa urmez aceasta facultate, chiar daca (sper) voi fi admis si la ASE. intradevar, din dorinta de a obtine cat mai multi bani de pe urma acestei admiteri cu dosare, perioada de inscriere la UB a fost 14 - 20 iulie.

Tu ce punctaj concurezi ? :)

#28
hubbabubba

hubbabubba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.07.2008
Si eu m-am inscris si la LMA tot la UB, dar ma bazez pe RISE. Am 29,2

#29
hubbabubba

hubbabubba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.07.2008
Stie cineva daca s-au afisat rezultatele la facultate? Vad ca pe site-ul facultatii nu este afisat inca nimic

#30
deea89ro

deea89ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.07.2008
hey...abia astazi am descoperit topicul asta...daca intereseaza pe cineva, am sunat astazi la facultatea de istorie sa aflu cand se afiseaza rezultatele, si mi-a raspuns o doamna foarte grabita, care mi-a spus ca vor fi afisate de pe 25 incolo, apoi mi-a inchis telefonul in nas...:P daca mai afla cineva ceva, pls anuntati si pe altii ;)...

#31
hubbabubba

hubbabubba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.07.2008
De ce asa tarziu? La inscrieri au zis ca pe 23-24, se pare ca nu avem incontro trebuie sa asteptam

#32
mishiky

mishiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 04.07.2007
Si eu as vrea sa ma inscriu din toamna la Facultatea de Istorie din Brasov ,asa cum zicea cineva mai inainte mi-ar placea sa lucrez intr-un muzeu sau la arhive.Ceea ce ma pune insa pe ganduri sunt salariile acestor meserii,totusi banul ocupa un loc important in zilele noastre si n-as vrea sa mor de foame.Voi ce stiti de salarii?Unde se plateste cel mai bine,in acest domeniu?

#33
prelude_to_agony

prelude_to_agony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 04.07.2008
exista Facultatea de Istorie Antica si Arheologie sau sunt doar niste materii din cadrul Istoriei?

#34
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Nu există așa ceva. Ești trecut prin toată istoria. Și mie mi-ar fi plăcut să studiez doar o parte a istoriei! :lol: (adică moderna și contemporana).

#35
Nemesis26

Nemesis26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.04.2009
hello! Eu nu am nici cea mai mica ideea unde as vrea sa dau.. si placandu'mi foarte mult istoria m'am gandit sa dau.. evident.. la facultatea de istorie:)) problema e ca nu vreau sa ajung profesoara nici in ruptul capului.. si nici nu stiu cat de bine platite ar fi celelalte optiuni.. stiti ceva?:-?


aaa.. si cinva d p la facultatea de istorie.. ce parere are? cum e? greu? k lumea? sau.. qm?:)) sa am si eu o idee:)

#36
Pinguinus

Pinguinus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.08.2008
M-am uitat putin peste rezultatele la admitere.

Media candidati/loc a fost pe le 2-3.5 candidati/loc pana in 2007

In 2008 a fost de cca 10/loc. Vreo idee de unde provine aceasta diferenta?

Sunt interesat de aceasta facultate ca o "plasa" in caz ca nu o sa-mi convina sa intru la Poli la taxa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate