Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Infiintare firma si judecator

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Mi-a spus jurista de la Biroul Unic ca, Marti, dupa ce mai platesc vreo 2 milioane lei, taxe, o sa mi se dea o programare la Camera de Comert la judecator,unde trebuie sa ma duc sa imi pledez cauza.

1. Ce  inseamna, "sa imi pledez cauza"?
2. Trebuie sa ma justific in fata judecatorului de ce vreau sa imi fac firma si daca nu ii place de moaca mea nu imi aproba infiintarea firmei?


Mentionez ca nu am fost in viata mea in fata unui judecator sau intr-o sala de judecata.

Deci HELP.
3. Care este treaba cu JUDECATORUL?  Cum se procedeaza la judecator?

#2
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Este doar o formalitate. De obicei nu trebuie sa te duci, dadeau ei toate hartiile si judecatorul le semna. Poate este vreo noua reglementare or smthg.

#3
bob

bob

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 11.12.2001
Nu e chiar o formalitate. Dar cert este ca nu e necesar sa te ducu. Dai un telefon dupa 13:00, sa intrebi daca a trecut dosarul tau.
Faza e ca la mine pe o declaratie aparea 6 in loc de 4 si m-a pus judecatorul sa o refac. Gandeste-te ca am citit dosarul ala din scoarta in scorta 5-6 persoane timp de 1 saptamana :) .. si nimeni nu a observat, iar in 5 min judecatorul a gasit buba. Deci, pregateste-te daca e cazul sa refaci niste hartii . .. :>

#4
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Mersi.
@bob: Cand te-a pus judecatorul sa refaci declaratia, dupa cate zile te-a chemat din nou?

#5
bob

bob

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 11.12.2001
Peste 1 saptamana are loc din procesul, asa ca suni in ziua aia si-ti spune la telefon ce trebuie sa aduci. Nu stai ca prostyul acasa in baza postei romane ca-ti vine notificarea de la judecator.

#6
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
ce judecator .... la judecator te duci cand esti acuzat ... nu?

ce process ? de ce te judeci????? ca iti faci firma????

romani, nu miroase bine chestia asta....

dumnezeule mare.....

#7
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
asa este Legislatia (mare) Romana; firma se infiinteaza prin hotarare judecatoreasca.
Nu te judeci, te justifici :)

#8
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
doamne ajuta... :)

justifici ce ???? DE CE ???? ce treaba are judecatoria cu firma ta?

practic ceri voie, nu ?

teoria spune ca ai treaba cu primaria in zona careia tu iti desfasori activitatea...  si organismul financiar.. ca sa iti ia taxele.. sa te ia in evidenta. practic, tu le faci lor favoruri... iar "autorizatia" ar trebuii doar sa fie o NOTIFICARE... asculta... eu fac firma, fi pe faza.. ia'ma in evidenta...

stiu ca se facea obligatoriu la camera de comert... nu intelg de ce... am inteles ca s'a renuntat la povestea aia.... totusi, era prea aberant...

#9
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Voi chiar nu aveti altceva mai bun de facut decat sa faceti comparatii idioate intre usa si romania ? Chiar trebuie sa va minunati la orice chestie 'jeeeeez ce se intampla in romania'. asta este tara in care traim si trebuie sa ne adaptam.

#10
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
moartea: asta e atitudinea de care e vorba in mioritza..

istoria ne arata ca rumanii au acceptat orice.. s'au adaptat.... heh.. halal...

cred ca orice s'ar intampla.. romanii o sa zica.. mda, se putea si mai rau.... in loc sa faca ceva...

#11
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
corect, in loc sa stea sa se planga.

Pai tu arty vad ca in afara de "aoleu...chiar asa e ? Vai de capul vostru", alte sugestii nu ai oferit. Da solutii, da idei, spune ceva constructiv. Nu de alta, dar crede-ma ca de vaitat stim si noi daca e nevoie... stim sa ne vaitam ca nimeni altcineva.

Cat despre judecatorie, e doar o formalitate, dureaza putin si nu e atat de relevanta. Motivatia este de ordin judiciar, de raspundere civila a actionarilor parca. Oricum, eu ma gandesc ca cine vrea sa-si faca o firma are si suficient capital incat sa "investeasca" intr-un avocat/firma de avocatura care se ocupa de infiintat firme, ceea ce ti-ar oferi maximul de viteza. Eu cand mi-am infiintat firma nu am facu decat 2 drumuri la avocat: 1 - i-am dus actele, conform listei pe care mi-a dat-o telefonic si 2 - m-am dus sa-mi ridic actele firmei, inclusiv stampila, TOT. Pentru 30-50$ or something, chiar nu era cazul sa ma agit... sa ma duc sa stau la cozi ca fraieru. Intre timp a aparut Biroul Unic, care in ciuda numeroaselor hibe, e o chestie oarecum desteapta...eu am fost servit foarte prompt si serviabil...chiar mi-a fost ciuda ca nu aveam o ciocolata pt domnisoara, ca tare saritoare si simpatica a fost :)

#12
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
ma miram si eu... :) e voie ?

chestia cu "dreptul la proprietate privata" e un "plugin" la societatea romaneasca. nu prea testat... si nu prea acceptat. cam cum era Trumpet Winsock pe vremuri.. pe win3.11 ... mai sti ? :)

well, cand proprietatea va fi ceva.... inglobat in sistemul de operare... cum era winsock in windows95 ... nu se va mai merge la nici un judecator...

solutia?

.... vine si ea.. probabil :) maturarea produselor... pacat de cei care fac parte din betatestare... :)

in asteptarea transparentei....

#13
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003

Quote

Originally posted by menetz

Pai tu arty vad ca in afara de "aoleu...chiar asa e ? Vai de capul vostru", alte sugestii nu ai oferit. Da solutii, da idei, spune ceva constructiv. Nu de alta, dar crede-ma ca de vaitat stim si noi daca e nevoie... stim sa ne vaitam ca nimeni altcineva.


mai menetz: este greu de dat solutii si idei daca nu traiesti pe taramul "promise-land" ... dar este bine sa stii cum, ce si de ce se intampla pe alte locuri, ca poate asha, cand o sa ajungi tu sa faci legile, o sa dai si una buna, cunoscand de pe acum cum ar fi normal sa se intample. Doar nu-ti imaginezi ca arty de aici, sau altul, o sa-ti spuna tie cum trebuie sa faci? El doar sustine ca sa nu te mai vaiti atata, si-ti mai transmite o informatie cum este in alte parti mai civilizate; ce ai vrea mai mult? sa te duca de mana la judecatorie? Doar stii ca cel care are informatia poate lua cele mai bune decizii, nu?
De fapt asa vreau si eu: totul pe tava si mestecat daca se poate; mersi dom' ospatar!

#14
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
care sustine bre ? Ca EL se vaita :) Si tu chiar esti atat de naiv sa crezi ca noi nu stim cum ar trebui sa mearga lucrurile ?! Toata lumea stie... crezi ca Nastase nu stie cum e sa nu-ti construiesti vila si sa dai banii la o fundatie de ajutorare a retardatilor ? Sigur stie... problema e de vointa, nu de stiinta.
Oricum...vad ca iar te arunci fara sa citesti. E asa usor sa fii superficial, incat ma mir ca nu te urmeaza prea multa lume.  EU m-am plans de judecatorie ?! citeste, citeste si iar citeste. Si cand termini, ia-o de la capat.

#15
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002

Quote

Originally posted by arty
ma miram si eu... :) e voie ?  

chestia cu "dreptul la proprietate privata" e un "plugin" la societatea romaneasca. nu prea testat... si nu prea acceptat. cam cum era Trumpet Winsock pe vremuri.. pe win3.11 ... mai sti ? :)

well, cand proprietatea va fi ceva.... inglobat in sistemul de operare... cum era winsock in windows95 ... nu se va mai merge la nici un judecator...

solutia?  

.... vine si ea.. probabil :) maturarea produselor... pacat de cei care fac parte din betatestare... :)

in asteptarea transparentei....


:) :) :)

This is just great!

:cya:

#16
bob

bob

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 11.12.2001
De KKt. :(

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate