Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Variante traseu Bucuresti-vatra Dornei

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
gigione1

gigione1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 13.11.2004
Va rog oferiti niste variante de drum intre Bucuresti si Vatra Dornei. Am sa plec pe 30 dec. 2006 si ma intorc pe 03 ian. 2007.
Vreau cit de scurt se poate dar totusi si bun in conditii de iarna. Va multumesc

#2
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

 gigione1, on Dec 27 2006, 21:40, said:

Va rog oferiti niste variante de drum intre Bucuresti si Vatra Dornei. Am sa plec pe 30 dec. 2006 si ma intorc pe 03 ian. 2007.
Vreau cit de scurt se poate dar totusi si bun in conditii de iarna. Va multumesc


Bucuresti - Suceava pe DN 2 (E 85 ) si de akolo pe DN 17  ( E 576 ).
:P

#3
gigione1

gigione1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 13.11.2004

 gigione1, on Dec 27 2006, 22:40, said:

Va rog oferiti niste variante de drum intre Bucuresti si Vatra Dornei. Am sa plec pe 30 dec. 2006 si ma intorc pe 03 ian. 2007.
Vreau cit de scurt se poate dar totusi si bun in conditii de iarna. Va multumesc
  

As merge pe varianta Bucuresti -Pl -Bv -Sf. Ghe- Miercurea Ciuc- Gheorghieni- Toplita si de acolo, spre Borsec vad pe harta un drum de 68 km, prin localitatea Paltinis, care da in Vatra Dornei. Cum o fii acest drum in perioada asta a anului ? Daca stie cineva sa raspunda ar fii extraordinar.

#4
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Nu e rau drumul pe care il vrei, merge mult prin zone montane, cu peisaj frumos, dar tu ai mentionat ca vrei scurt, prin urmare e mult mai buna varianta prin Suceava (cu amendamentul ca nu ajungi in Suceava: la un moment dat, inainte de Falticeni, se face drum direct spre Gura Humorului) din 2 motive: DN2 merge prin cimpie, are portiuni mai lungi de linii drepte, si are foarte multi kilometri de 2+2 benzi, deci e mult mai rapid, iar motivul 2 e evident: Valea Prahovei, pe 30 decembrie, va fi un cosmar. Eventual mergi pe drumul prin secuime la intoarcere, pe 3 ianuarie, in speranta ca Valea Prahovei se va goli pe 2.

#5
gigione1

gigione1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 13.11.2004

 abancor, on Dec 28 2006, 12:41, said:

Nu e rau drumul pe care il vrei, merge mult prin zone montane, cu peisaj frumos, dar tu ai mentionat ca vrei scurt, prin urmare e mult mai buna varianta prin Suceava (cu amendamentul ca nu ajungi in Suceava: la un moment dat, inainte de Falticeni, se face drum direct spre Gura Humorului) din 2 motive: DN2 merge prin cimpie, are portiuni mai lungi de linii drepte, si are foarte multi kilometri de 2+2 benzi, deci e mult mai rapid, iar motivul 2 e evident: Valea Prahovei, pe 30 decembrie, va fi un cosmar. Eventual mergi pe drumul prin secuime la intoarcere, pe 3 ianuarie, in speranta ca Valea Prahovei se va goli pe 2.


Multumesc. Ai dreptate asa o sa merg

#6
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

 gigione1, on Dec 28 2006, 09:45, said:

Toplita si de acolo, spre Borsec vad pe harta un drum de 68 km, prin localitatea Paltinis, care da in Vatra Dornei. Cum o fii acest drum in perioada asta a anului ? Daca stie cineva sa raspunda ar fii extraordinar.

nu cred ca e usor practicabil drumul iarna....asta daca ninge....
Iarna e bine sa alegi drumuri intens circualte ( astea sunt deszapezite )....si chiar uneori se pune material antiderapant ( anti poei ).
ca sa parafrazez pe "cineva" drumul de munte nu e ca drumul din bucuresti iarna.
Eu nu m-as hazarda....daer alegerea iti apartine.

Daca vrei o variatie de drum ...poti incerca pe valea Bistritei DN 17C Vatra Dornei - Zugreni - Brosteni - Borca -Poiana Largului , apoi pe malul Lacului "Izvorul Muntelui " de la barajul Bicaz adica DN 15 Poiana Largului - Bicaz - Piatra Neamt - Bacau apoi pe DN 2 ( E85) Bacau - Bucuresti .
Sau varianta  DN 12 C Bicaz - Gheorghieni apoi pe DN 12 Gheorghieni - M.Ciuc - Sf. Gheorghe -Brasov.
Sau poti incerca varianta DN 15B  Poiana Largului - M-rea Petru Voda -  Tg. Neamt - Timisesti si de akolo pe DN 2 ( E85 ) la Bucuresti.  
Mai ai varianta ...DN 15 Poiana Largului - Borsec - Toplita ...si de akolo pe traseul indicat de tine adica DN 12 Toplita - Gheorghieni - M.Ciuc - Sf. Gheorghe - Brasov
Ma rog astea ar fi la intoarcere.la ducere...iei pe in sensul opus   :rolleyes:  
Toate variantele sunt mai accesibile iarna decit drumul ala prin Paltinis...de care eu sincer nu stiu nimi.....adik nu stiu mai pe nimeni sa fi mers iarna pe el.

Edited by eb2e2, 28 December 2006 - 23:36.


#7
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003
@gigione1

Ai fost pina la urma la Vatra Dornei ?
Pe unde ai mers? Cum a fost drumul ?
Ce impresii de calatorie ai ? :rolleyes:

#8
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

 gigione1, on Dec 28 2006, 22:43, said:

Multumesc. Ai dreptate asa o sa merg

@gigione1
te-ai intoes...sau ai ramas prin munti ?/
Spune cum au fost drumurile...sa mai stie si altii  :peacefingers:

#9
marce

marce

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 24.06.2004
redeschid acest topic pt a cere un sfat legat de acest drum...
urmeaza sa plec joia viitoare cu masina la vatra dornei , in ideea de a evita pe cat posibil drumul in munti, am exclus din start varianta bucuresti-bacau-buzau-piatra neamt-vatra dornei cat si drumul prin miercurea ciuc

celelalte optiuni ar fi cam asa...
- bucuresti-bacau-buzau-suceava-vatra dornei
si
- bucuresti-brasov-sighisoara-targu mures-bistrita-vatra donrnei

as dori daca se poate informatii privind calitatea acestor drumuri, traficul...dar si care dintre ele ar fi mai usor
multumesc anticipat

#10
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Mergi pe Suceava, de la Urziceni incolo mergi struna.

#11
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
@marce Poate te ajuta cu ceva ce am scris acum o luna.

 spe, on Dec 7 2008, 13:44, said:

Sunt pe fuga acum.

Suceava - Vatra Dornei: nota 9 din 10 maxim. Foarte bun, cu cateva exceptii ( portiuni de cateva zeci de metri aflate in lucru, semnalizate corespunzator ). Prima data cand am trecut pe Mestecanis si am vazut cele doua benzi pe sensul de urcare. Buna treaba !


Cu mentiunea ca acum e frig si zapada. Ieri a nins toata ziua, asa ca asteapta-te la conditii mai "speciale". E totusi bine ingrijit si curatat de domnii in portocaliu, n-ar trebui sa ai probleme. Totusi, un plin facut in Suceava nu strica. Just in case :)

#12
chacha

chacha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 11.05.2005
Circul destul de des pe traseele care trec Carpatii Orientali si exceptand pe la Miercurea Ciuc le stiu destul de bine pe toate. In opinia mea, cel mai bun traseu este pe Bucuresti-Falticeni-VatraDornei (inclusiv peisajele sunt frumoase in Bucovina) iar drumul este curat fiind circulat (sunt mici portiuni in lucru dar nu sunt mari si nu incurca).
O varianta de intoarcere frumoasa (dar mai putin circulata si cu drumul prost in zona Bicaz) este VatraDornei - Poiana Largului - Bicaz-PiatraNeamt - Bucuresti. Pe acest drum vei face mai mult insa cu maxim o ora si este frumos ca peisaj zona Bicazului. Parerea mea este ca merita sa te intorci pe aici daca nu ai mai fost niciodata pentru ca ai ce vedea insa, drumul nefiind intens circulat (de la Vatra Dornei la Bicaz nu exista radar GARANTAT), poti circula cu o viteza de 80-90 constant indiferent ca e localitate sau nu insa trebuie pe acest drum sa ai cauciucuri de iarna, pentru ca poti prinde portiuni usor acoperite cu zapada si multe curbe. Iar vreo 20 de km la Bicaz au niste ruperi de pamant pe drum cam "ciudate" deci grija la indicatoarele cu limitari de viteza.

Altfel, daca timpul si calitatea drumului sunt factorii importanti, alege Bucuresti - Falticeni - Vatra Dornei (nu trebuie intrat in falticeni, inainte de a intra la Lukoil faci stanga- oricum este marcat si se vede unde).

#13
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
eu am mers odata de nevoie .... bucuresti-brasov-sighisoara-inainte de tg.mures spre SOVATA - si de acolo nu mai retin :) stiu ca era de vis drumul ...  dar eu nu ma grabeam ..... drumul a fost super ok, dar luuuuunguletz :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate