Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

peste mari si tari

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Vizantea

Vizantea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.12.2006
...cadou de Craciun... povesti gratis penru cei care vor sa conduca in locuri "ciudate".  ;)

Coordonatele mele extreme:

est: Iran, Ucraina (ok, pot povesti si despre China dar acolo cei mai multi n-o sa puteti conduce, oricum)
sud: Turcia
nord-vest: Norvegia

Intre tarile astea se intinde o Europa simpatica (uneori o parte de Asie sau de Rusie) cu tot felul de tari in care obiceiurile, limitele de viteza, spagile pentru politai si grija pentru masina proprie sunt (sau ar trebui) sa fie diferite...

Asa ca cei care au oarece nelamuriri sunt invitati sa arunce cu intrebari. Unde stiu, raspund, unde nu, ii las pe alti "TIR-isti".

S

#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Cum se da spaga in Norvegia?

#3
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,121
  • Înscris: 02.07.2006

View Postabancor, on Dec 28 2006, 11:43, said:

Cum se da spaga in Norvegia?
Prin posta  :lol: . Vad ca a mai aparut inca un topic inutil :death:

#4
Vizantea

Vizantea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.12.2006

View Postaiptek, on Dec 28 2006, 12:07, said:

Prin posta  :lol: . Vad ca a mai aparut inca un topic inutil :death:

Scuze, probabil ca topicul este intr-adevar inutil -- in cazul asta, rog moderatorii sa-l stearga atunci cand vor gasi de cuviinta.

Am avut ceva timp liber si-o dispozitie oarecum "vorbareata" atunci cand l-am initiat; pe de alta parte am beneficiat si eu de oarece informatii utile asa ca am zis ca poate-ar fi momentul sa povestesc din ce stiu. Daca am gresit, inca o data scuze  :worthy:

Legat de "spaga in Norvegia":

1) eu cand ziceam de spagi nu ma refeream la toate tarile respective -- nu propuneam un "ghid euro-asiatic al spagii"...   :confuzzled:...  si nici n-as vrea sa se inteleaga ca as fi vreun guru in materie de spaga...

2) Norvegia, din experienta mea, e una din tarile in care e bine sa deschizi geamul soferului atunci cand te opreste "Politi" cu gandul ca politistul e prietenul tau... chiar daca e evident ca respectivul tine in mana un "radar-gun" si ca ai avut binisor peste viteza legala... O atitudine demna, cunoasterea acceptabila a limbii engleze, exprimarea regretelor plus ceva promisiune gen "nu mai fac", pot face minuni. Ca in multe alte tari, politistul poate doar sa te avertizeze. Exista o diferenta clara intre modul in care politia ii trateaza pe norvegieni (sau rezidenti in NO) si cel in care trateaza "turistii". Din cate stiu, un norvegian (sau rezident cu masina cu numar norvegian) nu va beneficia de clementa. In schimb, un turist s-ar putea sa scape doar cu o mica mustruluiala.

Pentru comparatie, politia norvegiana e mai dura decat cea daneza (unde senzatia mea este ca intr-adevar politia e un mare prieten al omului normal) si mult mai putin relaxata decat cea germana care va face tot posibilul sa te ingroape in amenzi.

O ultima remarca -- nu m-am gandit la topicul asta ca la un fel de "ascultati la mosu...", asa ca daca alti co-forumisti au experiente de povestit...

#5
zerohero

zerohero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.02.2007
salut

a mers cineva cu masina in mongolia?
m-ar interesa cineva care a facut calatoria...
anul trecut am vazut zona baikal pina la ulan-ude cu regretul ca nu am
putut merge spre ulan-bator...

va multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate