Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

APICULTURA - ce?, cum?, unde?, cat costa?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
3029 replies to this topic

#19
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001

View PostNinja, on Mar 10 2006, 13:08, said:

Pai mierea nu se pasteurizeaza, n-ar avea de ce ca nu poate creste nimic in ea.


asta s-o crezi matale  :P


PS: chiar si mierea se "altereaza",  e drept ca nu prea repede

nu au rost discutiile contradictorii, daca mai ai drum prin tara te invit pe la mine sa-ti dau sa gusti din miere naturala si apoi din cea "procesata"
diferenta la gust este imensa, si-n plus cea naturala isi pastreaza in totalitate proprietatile

oricum ptr mai multe informatii despre apicultura (chiar si anunturi de vanzare miere) va recomand urmatoarele:

http://groups.yahoo....oup/stuparitul/
http://www.stuparitul.3xforum.ro/
http://www.eurohonig.com/

#20
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002
Eh, s-o crezi matale. O miere buna are vreo 14-15% apa, cumulat cu faptul ca are un continut asa de mare in zahar, nimic nu poate creste in ea. De unde o iau eu, toata peocesarea se face sub 45 de grade.

#21
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
tarzy, pe pielea mea eu am simtit altfel. dincolo de furcile caudine ale birocratiei, ceea ce spui tu este o mare prostie. nu recuperezi nimic, pentru ca de aia se numeste IMPRUMUT, poti intelege asta?

adica te duci cu proiectu, spui ca vrei sa ai 500 de stupi, sa practici metoda pastorala si vrei banu'. daca ai nervi sa treci de birocratie si proiectul tau e viabil, primesti IMPRUMUTUL! cealalta jumatate vine de la FERMIERUL.

nu stiu ce ai incercat tu, dar sigur nu ai incercat cu SAPARD-ul.

iar sustinerea legumicultorilor este o poveste doar pentru tine. pentru altii e realitate.

#22
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001

View PostNinja, on Mar 10 2006, 13:24, said:

Eh, s-o crezi matale. O miere buna are vreo 14-15% apa, cumulat cu faptul ca are un continut asa de mare in zahar, nimic nu poate creste in ea. De unde o iau eu, toata peocesarea se face sub 45 de grade.


chiar nu vreau sa intram in polemici

eu nu am pretentia ca stiu prea multe despre compozitia mierei, dar ... stiu foarte bine ca (virgula) continutul de apa variaza in functie de foarte multi factori si timp. si ... foarte sigur stiu ca mierea nu contine zahar (adica mierea naturala nu vorbesc de cea .... manarita). contrinutul de zaharoza si frudctosza difera in functie de nectar (planta melifera)

daca vrei mai multe info cauta pe lista yahoo de mai sus
sunt adevarate disertatii despre compozitia mierei





View PostCapitanuPICARD, on Mar 10 2006, 13:32, said:

tarzy, pe pielea mea eu am simtit altfel. dincolo de furcile caudine ale birocratiei, ceea ce spui tu este o mare prostie. nu recuperezi nimic, pentru ca de aia se numeste IMPRUMUT, poti intelege asta?

adica te duci cu proiectu, spui ca vrei sa ai 500 de stupi, sa practici metoda pastorala si vrei banu'. daca ai nervi sa treci de birocratie si proiectul tau e viabil, primesti IMPRUMUTUL! cealalta jumatate vine de la FERMIERUL.

nu stiu ce ai incercat tu, dar sigur nu ai incercat cu SAPARD-ul.

iar sustinerea legumicultorilor este o poveste doar pentru tine. pentru altii e realitate.


eu iti promit o mare CINSTE daca ma rezolvi cu un IMPRUMUT anticipat Sapard ptr 100 de stupi. (la 200 € / familie ar iesi cam ar insemna cam 20.000 €) - partea ta e de 2000 € daca-mi "aranjezi" afacerea astfel incat eu sa nu pun un ban inainte

PS: noi 2 am mai avut ceva divergente pe acest forum, te-as ruga si de aceasta data sa-ti controlezi limbajul, din cate imi aduc eu aminte nu am facut nici armata si nici scoala impreuna.

#23
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View PostTarzy, on Mar 10 2006, 12:38, said:

:o  800.000 lei / Kg ..... este imens, sigur nu ai pus un 0 in plus?
pretul "corect" este de cca 15-20 de lei noi ptr salcam
si maxim 10 lei ptr restul (tei,. poliflora, etc)

vorbesc de miere "naturala" achizitionata direct de la apicultori
da, şi taică-meu tot cu 100 de mii a vândut kilul de miere.
pe mine nu mă pasionează apicultura, dar îmi place la nebunie o linguriţă de miere dimineaţa pe stomacul gol, ceea ce vă doresc şi vouă :)

#24
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
He, he, he

a trecut si anul (apicol) asta

acum am 12 stupi

am facut si pastoral

m-am pricopsit si cu o namila de masina

in aceasta vara am avut o groaza de aventuri si satisfactii




si-n plus am si miere de vanzare

http://forum.softped...howtopic=170037

Attached Files


Edited by Tarzy, 09 October 2006 - 16:05.


#25
Metramor

Metramor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.11.2006

View PostTarzy, on Dec 19 2003, 11:31, said:

am de gand sa ma apuc (pentru inceput doar ca si hooby) de APICULTURA.
adevarul este ca nu stiu mai nimic despre asta dar sunt dispus sa invat.
as dori sa stiu:
- de ce am nevoie?,
ma gandesc sa incep doar cu 2 stupi, aveti idee de unde se pot cumpara, sau vre-un "mester" priceput. la fel, de unde sa fac rost de albine? si ce albine (rasa, specie, subspecie) ar fi mai potrivita ptr inceput?
de ce "instrumental" am nevoie? halat, casca, fumigena, etc, si de unde pot sa cumpar?
daca aveti experienta in acest sens as dori sa stiu cam cat ar costa un "start".
sunt amator si de un manual in acest sens


#26
cipm66

cipm66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 25.03.2005
Salutare,

Dupa cum am promis o sa deschid un topic despre importanta apiculturii si despre cum gasesc guvernantii ca poate fi incurajata.
Daca ma lungesc prea mult imi cer scuze anticipat. Eu sunt apicultor amator am 10 stupi si o practic ca hobby si pentru consumul propiu dar cunosc problemele cu care se confrunta prieteni de ai mei care traiesc din albine.

Ca si transhumanta, stuparitul este o indeltnicire veche. A fost practicat de daci inca din cele mai vechi timpuri si a continaut sa fie pana in zilele noastre. Albina este  o entitate a ceea ce este un minunat si complex sistem, stupul. Singura este o cantitate neglijabila, insa prin organizarea si actiunile sale este de o importanta covarsitoare pentru mediu. Mierea si celelalte produse apicole sunt importante pentru sanatatea omului si au fost folosite din cele mai vechi timpuri in zilele noastre fiind  folosite ca atare sau ca si "catalizator" in publicitate (vezi Colgate cu propolis, etc). Dar cel mai important lucru pentru omenire este polenizarea plantelor entomofile (pomi fructiferi, plante semincere -rapita, oleaginoase, bostanoase) la unele dintre ele productia crescand cu pana la 75-80%. In scrierile vechi sunt semnalate in zona colinara livezile bogate langa care intotdeauna au existat o stupina cu sute de cosnite (sau chiar mii). Romania a fost renumita pentru acest lucru (fapt relatat in scrierile legate de schimburile comerciale si chiar si in scrierile de natura epica).
Pana in 90 apicultura a fost ajutata iar veniturile scutite de impozit. Aceastea tinand cont de castigul pe care aceasta activitate il aduce indirect prin polenizare (castig care depaseste cu mult cel din desfacerea produselor apicole).
Primul efect negativ major asupra acestei activitati a avut-o tot omul prin anii 80 cand a fost adus in zona un parazit din Asia care a decimat populatia de albine din Europa. Este un acarian, Varooa Jacobsoni, impotriva caruia albinele din Asia au avut un mecanism natural de aparare, si care in cazul albinei europene face ravagii. Ca rezultat albinele nu mai reusesc sa supravietuiasca in mod natural in padure cum faceau pana acuma iar populatia de albine asa-zis salbatice au disparut.

Fara interventia omului (de data asta pentru a minimaliza greseala facuta) - tratamente - albinele nu ar mai supravietui la noi.
Sa nu uitam ca Einstein facea o remarca legata de importanta albinei in ecosistem (respectiv polenizarea) ca daca a ar disparea in cinci ani 90 la suta din speciile de plante vor disparea cu influentarea directa a lantului trofic.

Ca sa nu ma mai lungesc prea mult ( o sa raspund la intrebari legate de acest domeniu daca vor fi curiosi) ajungem in zilele noastre cand niste "jongleri" au descoperit acest "filon" nemuls apicultura. Si ce nu a reusit varooa se pare ca o sa reuseasca ei. Decizia a fost ca de la anul sa se impoziteze cu o suma fixa pe stup. Nu si-au pus problema de ce nu au fost impozitate aceste venituri pana acuma si sa studieze fenomenul...

Pana in prezent multi apicultori si-au vandut stupii nemaifacand fata conditiilor. Si sa va spun care sunt.. fiindca multi merg in piata si vad kg de miere cu 20 RON sau in supermarket si o sa se intrebe pe buna dreptate ca de ce nu se descurca.

Un apicultor care nu merge in pastoral cu stupii ( pastoral - activitatea de mutare a stupilor in zone melifere) poate avea o productie de ~ 10-15 kg pe stup (in anii buni) in functie de unde are amplasata stupina. Impunerea de impozit si obligativitatea de a intocmi o serie de acte ii va scoate de pe piata fiindca desi in supermarket se vinde cu 20 RON la angro mierea este valorificata la ~ 3,5 RON iar cheltuielile auxiliare cu intretinerea stupilor sunt mari (ceara pentru faguri, lemn pentru rame, vopsea pentru stupi). Avand in vedere noile prevederi, apicultorul o  sa  poata vinde pe piata tot mai greu si va trebui sa se limiteze la pretul dat de angrosist care pentru un stuparit staionar nu va mai acoperii cheltuielile. Numai fagurii artificiali folositi pe an costa ~25 RON + 7 RON ramele +10 RON 1 kg de vopsea ar fi ~42 RON pe stup. Se mai pun si cheltuielile cu deplasarea medicamente anti varooa care sunt scumpe si ele plata unui aviz la veterinar... care nu vine la stupina... ca-i este frica de albine insa legea te obliga sa ai avizul lui... si daca le scazi din venitul pe stup... s-ar putea sa aduci bani de acasa dupa cum vine vorba.
Poate-i va merge mai bine celui care merge in pastoral si are o productie de ~50 kg pe stup?
Pai sa vedem, acesta are de platit in plus fiind posesor de camion, alte dari. [ Iese din discutie folosirea trasnporatorilor fiind f. scump. Acestia cer plata drumului dus intors iar costurile se dubleaza la un pret pe km de 2-3 ori mai mare decat in regie proprie]
Deci rovigneta camionului l-a costa pe un prieten de al meu 2800 RON mierea de la ~ 50 de stupi se duce pe asta. In camoin incap ~150. Adeverintele de la veterinar valabile 48 de ore.  Cum ai miscat stupina alti bani... dati pe numar de stupi nu pe stupina. Una peste alta vestea impozitului fix de apoximativ 20 Euro... cam 20 Kg din productie, te cam pune pe ganduri daca mai este rentabila activitatea.
Si impozitarea se face la inceputul anului cand nici nu sti daca toti stupi o sa-ti mai traiasca pana in martie-aprilie. Urmand ca dupa ce iti iau banii... corelarea sa se faca la sfarsitul anului fiscal. In presa insa, o serie de articole care dezvaluie cat de mult se castiga din apicultura au aparut ca ciupercile dupa ploaie, inainte de luarea acestei decizii.

Conluzia este ca daca nu se iau masuri de incurajare vom manca miere din China ( pe care o gasesti si in Germania insa sub eticheta "in amestec cu miere din Romania") dar si mai grav este ca livezile, si asa pe cale de disparitie, vor avea de suferit si vom importa mere frumoasa si cu gust de plastic, iar uleiul o sa-l facem din hibrizi modificati genetic pentru a nu mai fi nevoie de polenizare...

FYI
- americanii castiga ~100$ pe an/stup numai daca-l duc in zona unde trebuie asigurata polenizare
- nemtii au o media de miere consumata pe cap de locuitor de ~ 4kg ( in timp ce la noi estemult mai mica...  de 80 g daca nu gresesc)
- apicultorul da mierea cu 3,5 RON kg iar consumatorul o cumpara cu 20 RON - iar banii se intorc la apicultor la 4-5 luni de la predare
- stupinele trebuiesc declarate iar cele mai mari de 50 de stupi trebuiesc sa se constituie in exploatatie apicola la inceputul acestui an... dar... normal ca este "dar', nu exista normale de aplicare.

Multe ar mai fi de spus... dar ar fi minunat daca am resusi cel putin sa numai permitem sa fie "loviti tot caii care trag" ca s-ar putea sa moara si sa raman caruta in sants.

#27
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
mda, si apicultorii mor de foame. ma intreb de ce un "apicultor" de care stiu io din intimplare a scos 800 de milioane ROL din 200 de stupi :wacko: da-mi doamne si mie, daca existi, o asemenea saracie :(

#28
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
Bogatia trebuie sa ramana la oameni, si impozitul mentinut la minim. Se cumpara atatea lucruri inutile , nu vreau sa aud ca nu sunt bani la buget. De aia nu sunt bani ca isi ia parlamentaru laptop de 2000 de euro sa se joace solitaire poate. Ce faci cu un asemenea laptop ? Office merge pe un pentium 133 !

Edited by jet li, 01 February 2007 - 20:25.


#29
cipm66

cipm66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 25.03.2005

View PostMosotti, on Feb 1 2007, 20:11, said:

mda, si apicultorii mor de foame. ma intreb de ce un "apicultor" de care stiu io din intimplare a scos 800 de milioane ROL din 200 de stupi :wacko: da-mi doamne si mie, daca existi, o asemenea saracie :(
La 200 de stupi poti avea in anii bunii 12.000 kg. Daca a reusit sa o vanda in afara la echivalentul a aprox 6-7 RON a putut ajunge la suma asta. Insa  coordonez o lista de discutii-apicultura pe Yahoo unde se discuta pe fapte, si sunt destui de putini care se pot lauda cu un pret de acesta la sortul salcam si o productie asa mare. Poate sunt veniturile din 2000 cand la angro s-a dat 11 RON (110.000 ROL )... alte vremuri
Suma nu a putut fi venituri ramase in urma  scaderii cheltuielilor, ori a umflat-o ori este din auzite.

Dar, de... Ion mananca 4 paini si Gheorghe nici una, dar in medie o duc bine ca doar media este de doua paini. Cam cu asta se "mangaie" romanii, cu media statisticilor.

#30
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View Postcipm66, on Feb 1 2007, 20:02, said:

Salutare,

Stai asa, pana cum voi nu plateati nici un impozit?  :huh:

#31
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View PostMosotti, on Feb 1 2007, 20:11, said:

mda, si apicultorii mor de foame. ma intreb de ce un "apicultor" de care stiu io din intimplare a scos 800 de milioane ROL din 200 de stupi :wacko: da-mi doamne si mie, daca existi, o asemenea saracie :(


Daca e asa rentabil de ce nu te apuci si tu de apicultura? Cipm are dreptate. Apicultura in romania a ajuns de tot rahatul. Afara iti da statul bani sa iti duci stupii pe anumite terenuri sa polenizezi. La noi iti cere statul bani ca sa te lase sa pui stupii pe un teren. Tatal meu are si el vreo 60 de stupi si stiu cat se chinuie in fiecare an sa-i ingrijeasca si cu ce pret vinde la urma mierea.

#32
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postcipm66, on Feb 1 2007, 20:28, said:

Poate sunt veniturile din 2000 cand la angro s-a dat 11 RON (110.000 ROL )... alte vremuri

e din 2002 :D vrei sa spui ca de-atunci a scazut pretul la miere in halul ala incit nu mai este rentabil? nu stiu ce miere avea, insa am citit odata din intimplare niste chestii despre miere si ue si din cite zicea acolo aia nu se joaca cu mierea, calitate fratzika ;) banuiesc ca conteaza si zona, ala era de prin baia mare


View Postbarbosa, on Feb 1 2007, 20:35, said:

Daca e asa rentabil de ce nu te apuci si tu de apicultura? Cipm are dreptate. Apicultura in romania a ajuns de tot rahatul. Afara iti da statul bani sa iti duci stupii pe anumite terenuri sa polenizezi. La noi iti cere statul bani ca sa te lase sa pui stupii pe un teren. Tatal meu are si el vreo 60 de stupi si stiu cat se chinuie in fiecare an sa-i ingrijeasca si cu ce pret vinde la urma mierea.

nu m-apuc pentru ca nu ma pricep si mi-e frica de albine :D de ce ar da statul bani bani agricultorilor si apicultorilor daca tre sa-si ia audi a888888?

Edited by Mosotti, 01 February 2007 - 20:54.


#33
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postrenderman, on Feb 1 2007, 20:33, said:

Stai asa, pana cum voi nu plateati nici un impozit?  :huh:
Da, apicutltura e una din activitatile economice neimpozitate. Daca nu cumva singura.

#34
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View Postdon_dannielo, on Feb 1 2007, 21:02, said:

Da, apicutltura e una din activitatile economice neimpozitate. Daca nu cumva singura.

Nu inteleg cum vine asta. Adica toti platim impozite la stat, numai apicultorii nu? :huh:

#35
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postcipm66, on Feb 1 2007, 20:02, said:

- apicultorul da mierea cu 3,5 RON kg iar consumatorul o cumpara cu 20 RON - iar banii se intorc la apicultor la 4-5 luni de la predare
pretul este reglat de cerere si oferta, nimic altceva... deci nu e vorba de nicio disparitie a apiculturii... daca vor creste costurile de productie, comerciantii vor fi nevoiti sa ofere un pret mai bun caci nimeni nu lucreaza de pomana... totusi mi se pare exagerata  diferenta intre suma platita apicultorului si pretul comerciantului... ori e falsa informatia, ori mierea necesita o prelucrare substantiala(desi nu cred ca poate fi vorba de asa ceva)...

Edited by gtk, 01 February 2007 - 21:12.


#36
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006

View Postjet li, on Feb 1 2007, 20:25, said:

Bogatia trebuie sa ramana la oameni, si impozitul mentinut la minim. Se cumpara atatea lucruri inutile , nu vreau sa aud ca nu sunt bani la buget. De aia nu sunt bani ca isi ia parlamentaru laptop de 2000 de euro sa se joace solitaire poate. Ce faci cu un asemenea laptop ? Office merge pe un pentium 133 !
Jos progresul tehnologic.  Jos impozitele.  Jos proprietatea privată.  Jos banii.  Jos bugetul.

Ultima e adevărată.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate