Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

LCD : LG vs. Samsung

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
media_

media_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 22.11.2006
Salutare!  
    sa  fiu iertat daca mai deschid inca o data discutia asta...dar poate intre timp stau altfel lucrurile... ma intereseaza sa achizitionez un monitor lcd de 19 inchi,  pana-n  9 milioane... il vreau si pt. aplicatzii multimedia ...initial  ma orientasem sprebrandul  Samsung...insa am aflat de tehnologiile Flatron  si DFC de la Lg :  controlul automat al contrastului, al luminozitatzii...  la Samsung am auzit de tehnologia  NF ( Natural Flat ) dar nu stiu in ce consta.  Poate ma lamureste cineva.
    Eu m-am orientat spre LG  L1952S - SF, LG  L1932P - SF .   Insa  L1932P -SF costa mai mult cu un milion si are contrastul de 700:1, pe cand  1952S  are 1400:1 ... cu toate ca 1932P are  4 ms, nu cred ca se vede diferentza intre 8 ms si 4 ms la jocuri gen counter, fifa ...  la filme cu atat mai putzin .   Insa daca cineva considera ca Samsungul e mai bun sa-mi spuna si mie argumentele.  Am vazut de la Samsung  940 N...ce-i de capul lui?
    Ce-i drept pe mine m-a fermecat contrastul mare cu care se lauda LG-ul...  ba chiar am vazut tot la LG  un model  cu contrast 2000:1 care e tot pana-n 9 milioane.
     Astept pareri argumentate.

Edited by media_, 27 December 2006 - 12:08.


#2
media_

media_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 22.11.2006
haidetzi oamenilor, nici o parere argumentata?  daca ceream doar o simpla parere, primeam?  credeam ca pot sa ma hotarasc de pe acest forum, fara sa mai caut acul in carul cu fan ( adica fara sa mai caut pe google).

#3
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Contrastul ala e doar o smecherie de marketing, soft. Samsung abia a ajung la 1500:1 la PVA gen 971P care e totusi 1550 lei  iti dai seama ca LG nu poate avea 2000:1 la un amarat de TN de 900 lei.
Flatron si NF sunt tehnologii de la CRT-uri .  Bine Flatron scrie acum si pe unele TFT la LG.
Bugetul tau se pare ca nu e decat pt. modele entry level din pacate, deci pretentii mari nu poti avea ... un wide nu-ti place gen 940BW ?

Edited by MD, 29 December 2006 - 01:08.


#4
media_

media_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 22.11.2006
am facut o comparatie intre LG L1932P -SN  (  9 mil. ) si  Samsung 940BF  ( peste  11 mil. )....vreau sa spun ca la caracteristici par identice, ba chiar cu un usor avantaj  pt  LG ...unghiurile de vizualizare la LG sunt  170/170  pe cand la Samsung 160/160...amandoua au semnal digital...vasazica dau 2 mil. in plus numai pt firma?  nu cred ca merita sa dau 2 mil. doar ca  Samsungul se lauda cu  2 ms, pe cand  LG cu numai  4 ms...nu am ochi de pisica sa observ aceasta diferentza.... O fi si alta cauza la aceasta diferentza mare de pretzuri?

#5
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Daca iti place LG ia-l ala si gata ...
940BF are unul din cele mai rapide panel-uri ( cel putin din ce se gaseste pe la noi ). Pt uni pasionatii de gaming si 2ms e mult da pai 4.
Oricum dupa unghiurile alea enorme as zice ca LG sunt mai neseriosi la specificatii ! 170 e unghi de PVA nu de un amarat de TN. Bine si 160 e ft mult da macar e mai putin decat 170 ;).

#6
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

View PostMD, on Dec 30 2006, 12:32, said:

Daca iti place LG ia-l ala si gata ...
940BF are unul din cele mai rapide panel-uri ( cel putin din ce se gaseste pe la noi ). Pt uni pasionatii de gaming si 2ms e mult da pai 4.
Oricum dupa unghiurile alea enorme as zice ca LG sunt mai neseriosi la specificatii ! 170 e unghi de PVA nu de un amarat de TN. Bine si 160 e ft mult da macar e mai putin decat 170 ;).
Dupa parerea mea Samsung-urile sunt cele mai bune,am acasa si monitor Samsung SyncMaster 753DFX si Telefon D600 si sunt foarte multumit de ele,dupa folosirea lor am devenit fan Samsung pt ca nu m-au dezamagit pana acuma.Au si design si performanta ^_^

#7
nchipn

nchipn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 15.12.2006
Eu am gasit in orasul meu un L194WT-SF cu doar 800RON. Singura mea nemultumire e ca e widescreen.
http://www.emag.ro/m...ide--pL194WT-SF
Timp de raspuns (ms):5
Dimensiune punct (mm):
0.294
Contrast:
2000:1 DFC
Rezolutie optima (pixeli):
1440 x 900
Rezolutii suportate (pixeli):
1440 x 900
Intensitate luminoasa (cd/mp):
300
Reproducere culori (milioane):
16.7
Unghi maxim vizibilitate orizontala/verticala (grade):
160 / 140

#8
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
cum sa fii nemultumit ca e widescreen???
peste 2 ani o sa te nemultumeasca orice monitor care nu e wide.

#9
media_

media_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 22.11.2006
citesc pe forumuri pareri despre lcd-uri... in fond nici nu am cerut altceva, decat pareri, dar sa fie si ele argumentate...de exemplu nu am vazut niciunul care sa vina si sa spuna ca LG este bun pt ca e  inovatorul pe piatza prin folosirea primului  cip de optimizare pt monitoare, Flatron f Engine,  ca mai are functzia  DFC ( Digital Fine Contrast ), ce opereaza In Movie Mode,  fiind disponibil pt. imaginile in miscare cu nivele diferite de luminozitate, imaginile fiind filtrate, de venind mai stralucitoare:  
  ACR  ( Auto Contents Recognition )   -  Analizeaza semnalul de intrare si ajusteaza automat contrastul
  DCE  ( Digital Contrast Enhancer )    -  Accentueaza contrastul digital
  DCM ( Digital Contrast Mapping )      -  Afiseaza cea mai buna imagine cu un contrast optimizat.

  Cele de mai sus, sunt caracteristicile date de producator, nu spun ca si sunt reale.... dar macar sa mai scrie cate unul ceva concret...  tot vad aici scriindu-se despre aspectul fizic, ba ca nu se regleaza pe verticala, ba alte bazaconii... de parca in asta ar consta calitatea (  te uitzi la aceste detalii daca vrei sa iei un LCD din clasa  Emotion,  Fantasy,  si dupa ce ai trecut in revista contrastul, luminozitatea, tehnologiile folosite de catre producator ) .
  E adevarat ca la achizitionarea unui monitor ( si in general in domeniul  IT )  un mare rol il are si norocul ...   dar totusi, cand te orientezi spre un monitor tb. sa stii cateceva si despre tehnologia de fabricare.
  Cand am initiat acest topic, am cerut detalii si despre tehnologiile folosite de catre Samsung, ca in cazul acestui brand nu cunosc mai nimic...  dar vad, si nu vreau sa jignesc pe nimeni, ca mai totzi, ca sa nu zic totzi  ( ce-i drept nu am mai avut rabdare sa citesc toate topicurile, dar topicuri mai vechi de 3 luni nu citesc ) au venit cu pareri cum ca nu e prea bun ca nu se regleaza pe verticala, ba ca e super fiindca la testarea "pe viu", cu ochii, imi par culori vii etc.
Cum spuneam, doresc sa aflu aspecte tehnice, nu numai cele afisate in magazine de gen contrast, luminozitate, timp raspuns etc.

#10
Marcuss

Marcuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 10.12.2005
Si eu sunt pe punctul de a-mi cumpara un monitor LCD.

M-am oprit la modelul 940N de la SAMSUNG:
- link catre specificatii AICI

Insa as dori mai multe opinii inainte de a arunca banii pe un produs.
Mentionez ca produsul este la pretul de 820 RON.

Sunt variante mai bune decat acest produs?

#11
carcotashu

carcotashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 05.12.2006
am gasit s eu un monitor de 19, lg 194  ws la pretul de 6 milioane.Aici aveti specificatiile lui http://ro.lge.com/pr...y...NG&model=11
ce parere aveti?
:rolleyes:

Edited by carcotashu, 12 December 2007 - 13:44.


#12
dan81

dan81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 09.06.2006

View PostMarcuss, on Jan 8 2007, 14:30, said:

Si eu sunt pe punctul de a-mi cumpara un monitor LCD.

M-am oprit la modelul 940N de la SAMSUNG:
- link catre specificatii AICI

Insa as dori mai multe opinii inainte de a arunca banii pe un produs.
Mentionez ca produsul este la pretul de 820 RON.

Sunt variante mai bune decat acest produs?


e scump la banii aia, il gasesti si mai ieftin, arunca un ochi pe price.ro si vezi unde e mai ieftin, eu am vazut monitorul asta, il are un prieten, e ok, imaginea e foarte buna si culorile la fel, singurul inconvenient e ca nu are dvi, daca asta e o chestie importanta pentru tine, orienteaza-te spre alt model..

#13
carcotashu

carcotashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 05.12.2006
lg l194 ws e tot una cu cu lg 194 wt-sf, am cautatp net dar ink nu imi dau seama...stie cineva?

#14
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Ce mi-e 19", ce mi-e 20" .... 9 milioane a fost monitorul meu LG 206WTQ-SF...Specificatiile sunt atractive ....

#15
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007

View Postcarcotashu, on Dec 19 2007, 01:53, said:

lg l194 ws e tot una cu cu lg 194 wt-sf, am cautatp net dar ink nu imi dau seama...stie cineva?

ws - are contrastu 700:1 parca , si consumu mai mare , da la aspect sunt la fel
DECI MERGI PE LG , culori ,contrast belea

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate