Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Un idiot mi-a impuscat cainele !

- - - - -
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#37
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Postterratec, on Dec 28 2006, 10:11, said:

Ce cauta un bebe dupa gard in luna decembrie
Copiii se scot afara si in decembrie . Asa spun doctorii . Afara erau oricum 13 grade . Era in carutul lui, in curte .

View Postterratec, on Dec 28 2006, 10:11, said:

de ce statea cainele singur in fata unei curti straine
Cainele venise cu mine, si pt ca in acea curte era un alt caine mascul, l-am lasat pe al meu afara ca sa nu se incaiere. Curtea nu era straina. Eram in vecini.

Imi lasam zilnic cainele in fata super-marketului cat faceam cumparaturi . Pt el acea curte era echivalenta cu asteptatul in  fata magazinului. Daca el nu poate intra unde intru eu, ma asteapta afara.

View Postterratec, on Dec 28 2006, 10:11, said:

de unde stii cine l-a impuscat ?
Vis a vis de curtea in care am intrat, sta nenorocitul ala, care are o catea. Cica toata saptamana cat i-a fost cateaua in calduri a avut harmalaie la poarta, asa ca s-a gandit sa "starpeasca" cainii care-i calca pe strada.  
Cand am auzit focul de arma si am iesit in fuga din curte, asta era in mijlocul strazii cu pusca in mana si mi-a zis ca a tras in gard ca sa-l sperie. N-am facut comentarii, si  am plecat spre casa sa vad ce-i cu cainele. Mi-am gasit cainele plin de sange, cu o gaura rotunda in torace.

View Postterratec, on Dec 28 2006, 10:11, said:

Si nu in ultimul rand, cu ce l-a impuscat ?
Cu  o pusca. Mai multe nu stiu.

View Postterratec, on Dec 28 2006, 10:11, said:

Parca spuneai undeva ca este de talie mare si agresiv.
Este un husky bine dezvoltat. Este de talia unui lup. Este agresiv cu cainii masculi, dar din cate am vazut toti masculuii cam sar la bataie. Este agresiv in curtea lui, cu cei care intra in curte. In rest pe strada, ignora toti oamenii si ii evita daca acestia vor sa-l mangaie. Latra la tigani ... si cam la asta se reduce agresivitatea lui pe strada. In curtea lui, pe teritoriul lui, nici macar nu latra, nu scoate un sunet la poarta. Te lasa sa intri si te ataca.  


Am fost la Ilioara, si umflatura aceea (eu banuiam ca este un hematom, sau o colectie purulenta ... oricum ceva grav) era un serom. O "acumulare" de lichid rozaliu, care s-a format din cauza firelor de sutura . I-au "aspirat" lichidul cu o seringa si asta a fost tot. Ma asteptam sa-i faca "spalaturi" , dar au zis ca este suficient. Cainele nu are nimic. Daca era de la glonte, s-ar fi infectat imediat dupa operatie. In 2 zile maxim.

Edited by Ana_Karr, 29 December 2006 - 00:28.


#38
roșu

roșu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 622
  • Înscris: 29.12.2006
Fără îndoială că tipul era un nemernic, dar, înainte de a da sfaturi, să
vă gândiți că: Tipul poate are martori, iar câinele nu avea botniță,
deci de aici rezultă amendă. Bun,asta ar fi o nimica toată, tipul a pus
în pericol viața prin acțiunea sa. Dar ce te faci dacă nu ai martori?
La chestia asta să vă gândiți.

#39
compteam

compteam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 17.10.2006

View Postgtk, on Dec 28 2006, 10:53, said:

cat despre "incalcarea regimului armelor si munitiilor" mai cititi codul penal si comentati dupa aia, nu "in avans", asa cum faceti acum! pt. a exista o astfel de incalcare, ar trebui ca arma sa fie detinuta ilegal, ceea ce nu cred ca e cazul...

Eu zic sa mai citesti tu legat de folosirea armelor: cu nici un fel de arma (de distractie (pistol cu aer), de autoaparare (pistol cu bile de cauciuc sau de gaz) sau de vanatoare), detinuta cum vrei tu, legal sau ilegl, NU ai voie sa tragi in animale, in afara de vanatoare. Aia e singura exceptie. Daramite pe strada. ce naiba, mai gandeste si tu!!!!!!!!
Ce-ar fi sa ies eu pe sosea si sa fac pe hingherul de capul meu. Si ca ce chestie, daca-mi las cainele pe trotuar, vine nea Vita si mi-l impusca, ca-i fata cateaua?!?!?! Si ce sari asa. Singura obligatie a unui proprietar e sa-i puna botnita. Cum adica nu are voie cu cainele pe strada?  :cursing: Dar ce sa-i faca, sa-l bage in geanta.

#40
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View Postcompteam, on Dec 29 2006, 02:28, said:

Eu zic sa mai citesti tu legat de folosirea armelor: cu nici un fel de arma (de distractie (pistol cu aer), de autoaparare (pistol cu bile de cauciuc sau de gaz) sau de vanatoare), detinuta cum vrei tu, legal sau ilegl, NU ai voie sa tragi in animale, in afara de vanatoare. Aia e singura exceptie. Daramite pe strada. ce naiba, mai gandeste si tu!!!!!!!!
Ce-ar fi sa ies eu pe sosea si sa fac pe hingherul de capul meu. Si ca ce chestie, daca-mi las cainele pe trotuar, vine nea Vita si mi-l impusca, ca-i fata cateaua?!?!?! Si ce sari asa. Singura obligatie a unui proprietar e sa-i puna botnita. Cum adica nu are voie cu cainele pe strada?  :cursing: Dar ce sa-i faca, sa-l bage in geanta.


Te rog sa-mi dai si mie un link catre o lege care specifica partea bolduita si subliniata din quote. :)
Uite... eu sustin contrariul. Tu, dovedeste-mi ca ma insel :)

#41
restorepoint

restorepoint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 30.01.2006

View PostZamolxel, on Dec 29 2006, 03:05, said:

Te rog sa-mi dai si mie un link catre o lege care specifica partea bolduita si subliniata din quote. :)
Uite... eu sustin contrariul. Tu, dovedeste-mi ca ma insel :)

Daca arma folosita era de vanatoare, atunci doar la vanatoare o poti folosi (sau sa te antrenezi in spatii special amenajate).

Quote

Art. 39 - Uzul de arma de vanatoare
Titularul dreptului de a purta si folosi arme de vanatoare poate face uz de arma inscrisa in permisul de arma numai asupra vanatului pentru care a fost autorizat in conditiile Legii nr. 103/1996, republicata, cu modificarile ulterioare, precum si pentru antrenament, in poligoanele autorizate in conditiile legii.
In alta ordine de idei, individul ar fi trebuit sa anunte singur politia ca a facut uz de arma, indiferent de consecinte.

Quote

Art. 35 - Obligatii in cazul efectuarii uzului de arma
(1) Persoana care a facut uz de arma este obligata sa actioneze imediat, pentru a se acorda primul ajutor si asistenta medicala persoanelor ranite.
(2) Persoana care a facut uz de arma este obligata sa anunte de indata cel mai apropiat organ de politie, indiferent daca au rezultat sau nu victime ori pagube materiale.
(3) In situatia prevazuta la alin. (2), precum si in cea prevazuta la art. 29 alin. (4), organul de politie sesizat are obligatia sa efectueze cercetarea la fata locului si a circumstantelor in care s-a produs evenimentul. Arma care a fost folosita ramane in custodia organului de politie care desfasoara cercetarea, pana la incheierea acesteia.
(4) Prevederile alin. (2) si (3) nu se aplica in cazul in care s-a facut uz de arma, in conditiile prevazute la art. 34 alin. (2), cu exceptia situatiei in care, in urma folosirii armei, au rezultat victime umane.

http://www.dreptonli..._munitiilor.php

#42
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
@restorepoint

De acord cu tine. Dar revin la postul dl-ului @compteam

Quote

Eu zic sa mai citesti tu legat de folosirea armelor: cu nici un fel de arma (de distractie (pistol cu aer), de autoaparare (pistol cu bile de cauciuc sau de gaz) sau de vanatoare), detinuta cum vrei tu, legal sau ilegl, NU ai voie sa tragi in animale, in afara de vanatoare. Aia e singura exceptie.

Dansul nu specifica doar arma de vanatoare. Eu inteleg din el ca niciun fel de arma nu poate fi folosita impotriva animalelor, pentru aparare. Ceea ce mie unul mi se pare total neadevarat.  :)

#43
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Art. 34 - Limitele exercitarii uzului de arma
(1) Titularii dreptului de a purta si folosi armele de aparare si paza pot face uz de arma numai in poligoanele autorizate in conditiile prezentei legi sau in caz de legitima aparare ori stare de necesitate.
(2) Folosirea armelor de aparare si paza in poligoanele autorizate se poate face numai in conditiile stabilite prin regulamentele de ordine interioara ale acestora.


deci pot fi folosite armele de aparare pentru a trage in animale. Mai ramane de stabilit daca era LEGITIMA APARARE sau STARE DE NECESITATE.


ON TOPIC: Ma bucur pentru catelus si viata lui norocoasa.

Edited by katman, 29 December 2006 - 12:56.


#44
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004

View Postkatman, on Dec 29 2006, 12:53, said:

Art. 34 - Limitele exercitarii uzului de arma
(1) Titularii dreptului de a purta si folosi armele de aparare si paza pot face uz de arma numai in poligoanele autorizate in conditiile prezentei legi sau in caz de legitima aparare ori stare de necesitate.
(2) Folosirea armelor de aparare si paza in poligoanele autorizate se poate face numai in conditiile stabilite prin regulamentele de ordine interioara ale acestora.
deci pot fi folosite armele de aparare pentru a trage in animale. Mai ramane de stabilit daca era LEGITIMA APARARE sau STARE DE NECESITATE.
ON TOPIC: Ma bucur pentru catelus si viata lui norocoasa.

Posibil sa gresesc, dar de....dau si eu cu parerea: arma de vanatoare nu prea intra in categoria arma de aparare si paza. Fiind vorba de o pusca, sigur e vorba de o arma de vanatoare cu alice. Iar de autoaparare nu poate fi vorba: daca l-ar fi atacat cainele, ar presupune ca "victima" sa se duca in casa si sa se intoarca cu arma sa se razbune (sau iesise intamplator cu pusca pe umar la poarta???), dar din descrierea Anei, ala a iesit cu pusca din casa cu intentii clare si nu ar fi stat in mijlocul drumului daca l-ar fi atacat un caine. Plus ca a indreptat arma spre gardul unui vecin - conform spuselor lui, ceea ce iar, nu pare tocmai legal.

In locul tau Ana, m-as duce la politie si as face tot posibilul ca imbecilul ala sa plateasca; daca nu chiar mai mult de atat.

#45
restorepoint

restorepoint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 30.01.2006

View Postkatman, on Dec 29 2006, 12:53, said:

Art. 34 - Limitele exercitarii uzului de arma
(1) Titularii dreptului de a purta si folosi armele de aparare si paza pot face uz de arma numai in poligoanele autorizate in conditiile prezentei legi sau in caz de legitima aparare ori stare de necesitate.
(2) Folosirea armelor de aparare si paza in poligoanele autorizate se poate face numai in conditiile stabilite prin regulamentele de ordine interioara ale acestora.
deci pot fi folosite armele de aparare pentru a trage in animale. Mai ramane de stabilit daca era LEGITIMA APARARE sau STARE DE NECESITATE.
ON TOPIC: Ma bucur pentru catelus si viata lui norocoasa.

Eram aproape sigur ca o sa dea cineva quote la articolul asta, eu nu am dat pt ca se referea la alte categorii de arme. Din cate imi dau seama, aia era pusca de vanatoare cu glont (nu cu alice) si se supune legilor referitoare la armele de vanatoare. Armele de vanatoare au un alt regim fata de pocnitorile cu aer comprimat sau cu glont de cauciuc, pt ca sunt arme de foc. Si nu cred ca pot intra in categoria armelor de aparare. Ca nu poti sa umblii cu pusca prin troleu sau pe strada, poate cine stie te ataca cineva  :)

Oricum, chiar daca in legitima aparare (aici nu cred ca era cazul) sau in stare de necesitate (nici atat) ai dreptul sa folosesti o arma, dupa aceea trebuie sa mergi la politie sa dai cu subsemnatu. Pana si un politai care face uz de arma trebuie mai apoi sa dea cu subsemnatul, chiar daca a tras doar in plan vertical.

@Zamolxel
Just, pt aparare si nu numai in animale. Dar dupa aceea anunti politia, indiferent de consecinte. Si nu cred ca era cazul de autoaparare in situatia data.
Deviem prea mult de la subiect si riscam un flame daca tot despicam in 100 ce spune fiecare.

Din punctul meu de vedere ar trebui facuta o sesizare la politie si de aici preiau ei problema. Ma refer evident la uzul de arma fara motive intemeiate si neanuntarea politiei asa cum scrie in lege. In privinta cainelui impuscat, cred ca aspectul asta tine mai mult de asociatiile pt drepturile animalelor.

#46
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Postroșu, on Dec 29 2006, 01:33, said:

Dar ce te faci dacă nu ai martori?
La chestia asta să vă gândiți.
Asta mi-a transmis si nemernicul. Ca nu am martori care sa spuna ca aveam cainele in strada. Martorul meu nu se baga, si nu mai conta ca l-am gasit pe dobitoc in mijlocul drumului cu pusca in mana spunandu-mi ca a tras in gard ca sa sperie cainele .
Daca l-ar fi atacat cainele (prin absurd), ar fi fugit in curtea lui si ar fi tras de acolo . Dar el  a iesit in strada, fara nici o frica fata de caine.
Daca te impusca un idiot pe strada, trebuie sa ai martori care sa confirme ca erai pe strada si nu in curtea lui  ? Si daca nu ai ? E vina ta ca erai pe strada ?

#47
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
"vanarea" cainilor si a oricaror altor vietuitoare (mai mult sau mai putin bipede) este interzisa la mai putin de 200 m de cea ma apropiata gospodarie. cel putin asa stiu. autoapararea este exclusa in acest caz, daca demonstrezi ca ti-a impuscat cainele in strada. daca reusesti asta si vrei sa-l dai in "gat" ai sanse mari.
daca nu, gandeste-te bine ce foarte bun prieten ai la indemana, da prieten bun, care sa-ti fie ca un frate. prietenu asta poate contacta un necunoscut, din ala negru de suparare, care motivat, la un ceas de seara, la un coltz de cotitura... sa-i ceara un foc la tigara nenorocitului.

#48
testeronline

testeronline

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.05.2005
Pai daca nu are scos glontul ala nu e o dovada ca e din arma lui? Doar il scoti pana la urma dupa ce se intremeaza cainele nu?

Si pana la urma martorii trebuie sa se prezinte daca ii citezi ...

am impresia ca va e frica de el pe acolo, e un Vanghelas ceva? >:)

#49
afterdeath

afterdeath

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 702
  • Înscris: 27.10.2006
Tu de ce n-ai pușcă?

#50
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Dragon Warrior, abtine-te de la comentarii ca la piata.
Deocamdata nu stie nimeni cu ce anume a fost "impuscat" respectivul catel.
Plus ca totul trebuie probat.

#51
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Posttesteronline, on Dec 30 2006, 05:58, said:

Pai daca nu are scos glontul ala nu e o dovada ca e din arma lui? Doar il scoti pana la urma dupa ce se intremeaza cainele nu?

Si pana la urma martorii trebuie sa se prezinte daca ii citezi ...

am impresia ca va e frica de el pe acolo, e un Vanghelas ceva? >:)
Am spus ca glontul va ramane in caine. Daca chirurgii ar fi inaintat in profunzime, i-ar fi perforat pleura si plamanul, punandu-i viata in pericol. Asa ca au considerat ca e mai bine sa ramana asa, cat timp nu da semne ca ar avea un organ vital atins. Glontele se vede doar radiologic.

Mie nu mi-e frica de nimeni. Dar, intradevar se fac presiuni din partea familiei . "Vecini ... bla, bla, bla" . Tipul e un bosorog cu 4 clase.

#52
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
1. @richelieu: o viata de om nu e tot una cu o viata de caine, lucru cu care poate fi de acord orice om NORMAL! Si nu, viata unui animal nu se iar doar daca iti pune viata ta in pericol ci si atunci cand poate pune sanatatea unor oameni sau a unor animale in pericol sau atunci cand tulbura grav linistea sau siguranta publica! daca nu iti convine situatia asa cum e, dupa cum v-am mai spus, va puteti muta in padure...

2. despre legislatie(@ va stiti voi!): pur si simplu spuneti tampenii! una e "nerespectarea regimului armelor si munitiilor", fapta pedepsita de codul penal prin art.279 si alta e nerespectarea unor articole din legea 295/2004 care in majoritatea lor se pedepsesc cu sanctiuni (contraventionale sau administrative)!

dupa cum spunea si "infractorul", el poate invoca autoapararea in orice moment (daca proprietarul cainelui nu poate aduce contra-argumente[dovezi mai precis])!

si totusi Ana nu a raspuns la intrebarea mea... cred ca e suficient de clar... nici nu inteleg de ce va mai agitati! daca il otravea murea sigur si nici nu se putea dovedi(cam asa procedeaza majoritatea care vor sa scape de caini)! despre asta ce spuneti? no comment, huh?

ps. aproape pariez ca in situatia in care ar fi in un caine in fata curtii mele si nu as putea iesi din cauza agresivitatii lui iar in final l-as agresa(impusca sau ce vreti voi), s-ar considera legitima aparare...
pps.(stau la bloc, dar spuneam asa doar ca idee...)

Edited by mufă, 01 January 2007 - 18:15.


#53
mitica68

mitica68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.11.2006
[quote name='Ana_Karr' date='Dec 26 2006, 22:09' post='2257292']
Acum o saptamana, in timp ce cainele meu ma astepta in fata  curtii in care intrasem, un dobitoc a iesit din curtea vecina  si mi-a impuscat cainele . De ce ? Ca cica toata saptamana a fost harmalaie la poarta lui din cauza ca are cateaua in calduri. Asa ca idiotul a hotarat sa impuste orice caine care ii calca pe strada.


ESTE INADMISIBIL CE TI S/A INTAMPLAT.
AI FOST LA POLITIE ?
NU SE POATE SA NE FACEM DREAPTATEA SINGURI . ARMELE DE FOC NU AU VOIE SA FIE FOLOSITE IN LOCALITATI MAI ALES IN PREAJMA OAMENILOR
NU ARE VOIE ESTE INFTACTIUNE
DACA TE VEI ADRESA ORGANELOR DE POLITIE TIPUL VA PLATII
ITI UREZ NUMAI BINE TIE SI CAINELUI TAU
FA RECLAMATIE SCRISA SI POLITIA ESTE OBLIGA-TA SA-TI RASPUNDA LA RECLAMATIE .
DOAR DACA FACI RECLAMATIE SCRISA ALTFEL NIMIC
MULT SUCCES

#54
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Mitica68 ? Intrebarea cea mai la moda pe forum este: "Cati ani ai" ?
Pune mana pe niste legi, discuta cu ceva avocati si pe urma vino cu idei.
Daca vrei sa o ajuti pe stapana, incearca sa ii spui toate etapele legale pe care trebuie sa le parcurga.
Plus vino si cu planuri de rezerva in cazul cand presupusul vinovat este ceva mai destept si stie ce motive sa invoce.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate