Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Un idiot mi-a impuscat cainele !

- - - - -
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#19
gicuta

gicuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.09.2004

 madalinutza, on Dec 27 2006, 15:46, said:

Ba uite, tu te gandesti, si noi ne gandim ! Dar daca nu actionam e tot degeaba ...
Subscriu la ce s-a mai scris -> politia, avocat, presa !
Daca vei considera ca te pot ajuta cu ceva in sensul asta -> PM me.
Cineva sa se intereseze ce spune legea aia ptr. protectia animalelor (daca exista vreuna). Ca sa stim daca individul merita actionat in justitie sau te indemnam sa-i dai PM lu' Dana_H ... :D

Pana la legea despre protectia animalelor treci prin regimul armelor si munitiilor...nu poate sa traga cu arma pe strada asa cum i s-a sculat lui... dupa ce s-a intamplat nenorocirea aceea cu baiatul impuscat pe balta de pescuit si cel impuscat de iovan presa/politia sunt deosebit de sensibile la situatii de gen.

Politia in principiu ar tb sa se autosesizeze dar fara presiuni din partea ta (implicand presa sau un avocat descurcaret) imi este greu sa cred ca vor face ceva.

Pana la urma e alegerea ta daca il lasi sa scape dupa asa ceva si poti sa traiesti cu frica in suflet - sper ca realizezi ca oricand se poate intampla din nou mai ales daca acum nu pateste nimic.

Edited by gicuta, 27 December 2006 - 16:22.


#20
V0rteX

V0rteX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.07.2006
Fiindca, cainele si copilul au scapat de data asta nu inseamna ca "faptul este consumat"  :death: si gata.Ia masuri, anunta politia,presa nu e normal ca orice nebun sa iasa pe strada cu arma si sa traga la intamplare. Daca se va mai repeta ? nu esti tu vinovata ca nu ai facut nimic ?

#21
clau_22

clau_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 26.09.2004
salut
http://www.dreptonli..._munitiilor.php
ai acolo regimul armelor
imi pare rau dar trebuie sa plec la munca
o sa vin maine la 4 :)
Dar o sa incerc sa te ajut dpdv juridic (cu ce pot eu sa te ajut ca student la drept )

#22
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

 Dana_H, on Dec 27 2006, 18:20, said:

Bitch, nu cred ca esti cea mai indicata sa vorbesti despre civilizatie, nu de alta, dar tara unde stai acum nu e recunoscuta pentru asa ceva.   <_<

Nu ne coboram la nivelul lui deloc. Ochi pentru ochi iti spune ceva ? Daca politia nu reactioneaza, data viitoare nu va mai fi cainele, cum s-a mai zis pe aici...
Ce vina are BIR pentru ce se intampla in tara unde locuieste nu inteleg  :huh: .



Ana,

Chiar daca tu nu rezolvi nimic acum, simpla inregistrare a plangerii poate cantari mult. Spre exemplu, pe viitor poate ca o sa il mai apuce pandaliile sa traga aiurea si raneste pe cineva. Daca atunci va avea antecedente (adica daca va avea la dosar si alta plangere, chiar daca neconcretizata in vreo sanctiune) nu va putea scapa la fel de usor basma curata pentru ca nu va mai putea fi "ingeras".

Succes!

#23
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Ana, gandirea ta cum ca faptul e deja consumat si totul s-a terminat e ca si cum ar actiona o fata violata de un nenorocit, care nu il denunta ca ii este frica de el, de ce va spune lumea, rusine, se simte vinovata etc.
Chiar si o simpla amenda daca primeste tot e ceva. Trebuie sa stie ca ai tupeul sa-l reclami pentru asa ceva (destul de grav pentru ca nu suntem in Vestul salbatic sa iesim cu pistolul in strada sa dam in garduri, caini and so on) sau pentru orice incalcare cat de mica e. Tot va pierde ceva: bani, timp, drumuri la politie, declaratii, acte, ceva tot trebuie sa fie.
Mai multe minti care gandesc acelasi lucru si anume ca ar fi bine sa-l denunti nu iti spune nimic? Fa ceva, cu atat mai mult cu cat putea sa iti raneasca fetita!

#24
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Ana, incearca sa depui plangere la politie insistand nu pe faptul ca ti-a impuscat cainele, ci ca a tras in gardul indaratul caruia era caruciorul cu bebele. Nu cred ca vor avea ce sa obiecteze la asta. Mai mult, daca iti iei reportofon sau ceva de inregistrat cu tine, s-ar putea dovedi util in cazul in care te trateaza cu indiferenta, misto sau devin recalcitranti.

#25
mammut

mammut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 02.10.2003
Buna, cum se mai simte?

#26
Filip_pine

Filip_pine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 25.10.2006
mmda...mi s-a inatamplat si mie asa ceva.. de fapt al meu a murit ca l-a otravit un jeg da om al societatii nu stiu cine e ca astazi as fi in inchisoare pe viata daca as stii cine mi l-a omorat, dar asta e , TRAIM IN  ROMANIA.....imi pare rau pentru cainele tau...sa dea Dumnezeu sa se faca bine si ai mare grija de el...hai sa dea Dumnezeu sa fie bine catelul tau !

Edited by Zamolxel, 28 December 2006 - 10:09.


#27
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 02.03.2003
Daca totul este exact cum spui ar trebui sa incerci calea legala.
Dar sunt cateva elemente pe care nu le inteleg.
Ce cauta un bebe dupa gard in luna decembrie, de ce statea cainele singur in fata unei curti straine, de unde stii cine l-a impuscat ?
Si nu in ultimul rand, cu ce l-a impuscat ?
Parca spuneai undeva ca este de talie mare si agresiv.

Hmmm... mi-e mila de saracul catel insa nici relatarea ta nu cred ca este foarte obiectiva.

#28
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Instigarea la violenta si sfaturile privitoare la pedepsele de maidan, nu fac cinste nimanui, nu aduc nimic constructiv. Va inteleg frustarea privind asemenea cazuri, mi-o inteleg si pe a mea dar asta nu inseamna ca trebuie sa deviem la instigare la violenta.
Va rog sa va abtineti in a face astfel de comentarii.

#29
Filip_pine

Filip_pine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 25.10.2006
pai ma enerveaza la maxim astfel de oameni , astia nu ar trebui sa traiasca, nu merita sa traiasca...si alea nu sunt pedepse de maidan , sunt pedepse pentru unii care intr-adevar merita asa pedepse...

Edited by Filip_pine, 28 December 2006 - 10:17.


#30
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Mai oameni buni, ala care a tras in caine a incalcat regimul arme si munitii. Omul se poate alege foarte usor cu dosar penal. Eu zic sa va adresati la politie. E posibil sa inceapa ei urmarire penala cu procuratura. Nu ai voie sa tragi cu arma cum si cand iti vine. Chiar si un politist se va gandi de 2 ori inainte sa scoata pistolul si sa traga intr-un infractor.

#31
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
@Filip-pine nu tu esti cel care judeca dreptul la viata.
Poate mai e vreun scelerat care crede ca cei care au nick-ul filip-pine nu merita sa traiasca. te sinucizi pentru asta? il lasi sa te omoare?

on topic - ana karr cand iei bataie pe strada mergi la IML iti dau hartie si cu ea la politie iti urmaresc infractorii si dup-aia iti platesc daune cat vrei tu.
In cazul asta incearca ceva asemanator. Dar pacaleste-ti vecinul. Ia un reportofon cu tine vorbeste cu el si fa-l sa marturiseasca, poate isi cere scuze mai stii. Dupa care du-te cu inregistrarea la politie. si la presa. si la avocat. si la asociatiile care se bateau pentru catelul care l-a muscat pe japonez. Si se ocupa ele singure ulterior.

Nu-l lasa sa scape pentru ca o sa o mai faca si altora.

#32
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
Ana, nu ca as lua eu apararea celui care l-a impuscat, dar raspunde-mi la o intrebare: CE CAUTA IN AFARA CURTII(evident, dezlegat si nesupravegheat!), mai ales avand in vedere ca este agresiv si asculta doar de tine(singura ai spus mai sus) plus ca e de mari dimensiuni?? stii ca nu ai voie? ce se intampla daca trecea un om pe acolo si era muscat? nici o problema, nu?

atata ura si prostie in cateva posturi rar intalnesti! inteleg iubitorii de animale intr-o anumita masura, dar sa pui viata unui caine mai presus de cea a unui om tine de domeniul patologicului! nici macar unul dintre cei care critica nu si-a pus problema daca proprietarul cainelui a gresit sau nu!

cat despre "incalcarea regimului armelor si munitiilor" mai cititi codul penal si comentati dupa aia, nu "in avans", asa cum faceti acum! pt. a exista o astfel de incalcare, ar trebui ca arma sa fie detinuta ilegal, ceea ce nu cred ca e cazul...

@filip pine: eu zic sa la lasi comentariile stupide pt. tine! fratilor, daca tot iubiti atat de mult animalele si nu doriti nici un fel de interferenta cu oamenii, va puteti muta undeva in munti, in padure, unde nu are nimeni treaba nici cu voi si nici cu animalele pe care le iubiti(de parca ar fi vreo diferenta)!

Edited by gtk, 28 December 2006 - 10:59.


#33
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
qtk....nu te caracterizez cum ai merita, pentru ca ar fi atac la persoana si se lasa cu ban. :)
In primul rand, o viata este o viata, indiferent ca e om sau animal. Si nu trebuie atentat la o viata, atata timp cat nu iti e pusa viata ta in pericol, sau nu omori pentru a manca- ceea ce este natural. In aceasta idee, eu personal i-as impusca pe toti vanatorii sau pescarii, care omoara din placere. Bineinteles ca proprietarul cainelui a gresit lasandu-l liber pe domeniu public. Dar...de aici pana la a-l impusca doar ca vine la gardul tau si face galagie, e o cale tot atat de lunga cat e intre ideile tale si conceptul de umanitate.
Regimul armelor si munitiilor, poate fi incalcat si daca arma este detinuta legal, iar acest lucru este la mintea cocosului. Nu e suficient sa detii un permis de port arma, pentru a face cu arma respectiva ce te taie capul. Adica, imi iau permis de port arma, pe baza lui imi cumpar un pistol si incep sa trag cu el in stanga si dreapta...fara motiv? Tu chiar crezi ce scrii?
Si...de ce trebuie ca posesorii de animale sa se izoleze in munti sau vai sa.,....whatever? Oamenii si animalele au convietuit dintotdeauna. Eu cred ca cei ca tine ar trebui sa se izoleze.....cu astfel de idei, trebuie sa fie greu sa traiesti intr-o comunitate.

#34
gicuta

gicuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.09.2004

 gtk, on Dec 28 2006, 10:53, said:

Ana, nu ca as lua eu apararea celui care l-a impuscat, dar raspunde-mi la o intrebare: CE CAUTA IN AFARA CURTII(evident, dezlegat si nesupravegheat!), mai ales avand in vedere ca este agresiv si asculta doar de tine(singura ai spus mai sus) plus ca e de mari dimensiuni?? stii ca nu ai voie? ce se intampla daca trecea un om pe acolo si era muscat? nici o problema, nu?

atata ura si prostie in cateva posturi rar intalnesti! inteleg iubitorii de animale intr-o anumita masura, dar sa pui viata unui caine mai presus de cea a unui om tine de domeniul patologicului! nici macar unul dintre cei care critica nu si-a pus problema daca proprietarul cainelui a gresit sau nu!

cat despre "incalcarea regimului armelor si munitiilor" mai cititi codul penal si comentati dupa aia, nu "in avans", asa cum faceti acum! pt. a exista o astfel de incalcare, ar trebui ca arma sa fie detinuta ilegal, ceea ce nu cred ca e cazul...

@filip pine: eu zic sa la lasi comentariile stupide pt. tine! fratilor, daca tot iubiti atat de mult animalele si nu doriti nici un fel de interferenta cu oamenii, va puteti muta undeva in munti, in padure, unde nu are nimeni treaba nici cu voi si nici cu animalele pe care le iubiti(de parca ar fi vreo diferenta)!

Daca taceai....

Dupa mintea ta daca detin cu acte in regula o arma pot sa trag cu ea oricand/oriunde dupa cum am eu chef nu? Un link catre regimul armelor si munitiilor a fost dat pe prima pagina si era suficient sa il citesti ca sa nu mai scrii tampeniile de mai sus...ai report post pt aflare in treaba si comentarii deplasate ceea ce mi se pare cu atat mai grav cu cat esti moderator si ar tb sa ai o oarecare tinuta...

#35
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
nu pot decat sa regret situatia prin care ati trecut :down:

#36
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 28.04.2004
Betty a noastra s-a stins acum doua zile! Diagnosticul veterinarului: otravita din cauza otravii imprastiate cu inconstienta prin parc, inclusiv in tarcul cainilor de firmele care pretind ca starpesc sobolanii!!! De cand iesim in parcul ala n-am vazut un singur sobolan in parc....ca aia stau pe langa blocuri. Partea proasta e ca de la ploaie rahatul ala se intinde si afara de cutia aia stupida de metal....si are capacitatea de a rapune un catel si doar daca trece pe acolo si apoi se linge pe labute...

Nu-i doresc nimanui sa treaca prin ce-am trecut noi zilele astea! A fost copilul nostru timp de sapte ani, n-a fost bolnava o data si acum am pierdut-o!!! Este inimaginabil ce pot sa faca inconstientii cocotati in posturi de edili.....


doar un alt exemplu de cruzime fara limite: http://forum.dog.ro/...13795b07c593ab6

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate