Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

PORTUGALIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
582 replies to this topic

#577
Morpehus

Morpehus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.01.2007

View Postraluca2005, on 24th September 2009, 15:33, said:

Interrent se inchiriaza chiar din Algarve, nu? Noi am fi preferat transportul in comun. Mi se pare complicat cu inchiriatul, sa stau cu grija unde parchez, sa nu mi-o fure, sa nu mi-o sparga, sa nu mi-o ridice sau mai stiu eu ce. Oricum am senzatia ca in Algarve e putin mai diferit de ce am vazut noi pana acum in Spania sau Franta, zona de litoral. Pare mai putin comercial si mult mai salbatic, mai enamenajat. Si plajele si cred ca si statiunile. Si am senzatia ca nici hotelurile nu sunt chiar in statiuni ci pe langa... Aici e aiurea ca nu stiu cum ajungi la distractie, ca sa zic asa...

Buna,

http://www.interrent...=pt&language=en

vad ca poti sa inchiriezi din Faro. Eu am inchiriat masina din Lisabona pentru 9 zile. Sincer fara masina cred ca era un concediu ratat. Am stat pe undeva pe langa Luz intr-un complex frumos de vile dar mai departe de civilizatie ca sa zic asa pentru ca asta am si vrut. Gasesti o groaza de hoteluri in statiuni ... dar sunt f aglomerate iar plajele dupa cate am vazut eu sunt destul de intinse gen Mamaia. Parerea mea este ca Algarve trebuie vizitata pentru ce are ea mai frumos de la mama natura iar asta nu se poate vedea decat daca te indepartezi de multime. Daca vrei distractie seara iti recomand sa stai in Albufeira.

#578
anii_zboara

anii_zboara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.01.2009
Buna!

Stiu ca vin cu impresii cam tarziu, dar totusi..:) Se pare ca a plecat cineva pe 19 aug odata cu mine, dar nu am mai intrat pe forum. Impresiile mele: incep prin a spune ca am fost cu Blue air pana in Lisabona si dupaia cu trenul si taxiul pana la hotel(Porto Bay Falesia). Am platit dus-intors pe tren +taxi+ autobuz cam 80 euro/2 pax si ne-a luat toata ziua drumul asta.  Nu va sfatuiesc sa faceti ca mine, mai ales ca la retur trenul a avut intarziere o ora si am oprit pe camp unde nu putea ajunge nici o masina, norocul nostru a fost ca plecasem de dimineata ca sa mai vizitam si Lisabona, ceea ce evident nu s-a mai intamplat. Plajele nu sunt goale ca in pozele voastre, deloc. Transportul in comun este extrem de scump, de ex. 2 bilete dus-intors pana in alta statiune aflata la 10 min costa 7 sau 11 euro/2 pax. (in functie de statiune). Mancarea scumpa, bautura scumpa, nici un picior de roman. Plajele nu au magazine, terase de unde sa alegi. Este maxim una la inceputul plajei si dai 5 euro pe o Cola la 0,33. Nu ai ce sa vizitezi sau cel putin eu m-am interesat si am ajuns la concluzia ca mai bine stau la plaja.  :D  Masina de inchiriat peste 90 euro/zi. Apa nu e chiar atat de rece pe cat se spune, ca deja mi se parea ghiata cand intram de cat am citit aici aici ca e sloi. Rece este orice apa cand intrii dupa ce te-ai prajit la soare. De asemenea nu este clara asa cum am intalnit in Grecia si acolo era parca si mai calda intr-adevar. Ca o concluzie, ca nu vreau sa ma intind prea mult: e mult prea scumpa si departe de noi si nu ofera nimic ca recompensa. Aaa era sa uit, ca bonus la flux disparea plaja. Am plecat sa mancam si intr-o ora inaintase apa de luase 95% din plaja, norocul nostru fiind cei care au stat langa noi care ne-au mutat hainele ca altfel le lua apa. Am pus si o poza mai jos.

Attached Files



#579
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
o, si inca ce de locuri frumoase sunt de vazut...cred ca nu te-ai interesat prea bine...daca ai chef sa cauti posturile mele in spate si pozele, te convingi, am pus numai cateva dintre locurile frumoase vazute in Algarve..dar intr-adevar, fara masina, e mult mai complicat..

#580
Morpehus

Morpehus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.01.2007

View Postanii_zboara, on 13th October 2009, 20:04, said:

Buna!

Stiu ca vin cu impresii cam tarziu, dar totusi..:) Se pare ca a plecat cineva pe 19 aug odata cu mine, dar nu am mai intrat pe forum. Impresiile mele: incep prin a spune ca am fost cu Blue air pana in Lisabona si dupaia cu trenul si taxiul pana la hotel(Porto Bay Falesia). Am platit dus-intors pe tren +taxi+ autobuz cam 80 euro/2 pax si ne-a luat toata ziua drumul asta.  Nu va sfatuiesc sa faceti ca mine, mai ales ca la retur trenul a avut intarziere o ora si am oprit pe camp unde nu putea ajunge nici o masina, norocul nostru a fost ca plecasem de dimineata ca sa mai vizitam si Lisabona, ceea ce evident nu s-a mai intamplat. Plajele nu sunt goale ca in pozele voastre, deloc. Transportul in comun este extrem de scump, de ex. 2 bilete dus-intors pana in alta statiune aflata la 10 min costa 7 sau 11 euro/2 pax. (in functie de statiune). Mancarea scumpa, bautura scumpa, nici un picior de roman. Plajele nu au magazine, terase de unde sa alegi. Este maxim una la inceputul plajei si dai 5 euro pe o Cola la 0,33. Nu ai ce sa vizitezi sau cel putin eu m-am interesat si am ajuns la concluzia ca mai bine stau la plaja.  :D  Masina de inchiriat peste 90 euro/zi. Apa nu e chiar atat de rece pe cat se spune, ca deja mi se parea ghiata cand intram de cat am citit aici aici ca e sloi. Rece este orice apa cand intrii dupa ce te-ai prajit la soare. De asemenea nu este clara asa cum am intalnit in Grecia si acolo era parca si mai calda intr-adevar. Ca o concluzie, ca nu vreau sa ma intind prea mult: e mult prea scumpa si departe de noi si nu ofera nimic ca recompensa. Aaa era sa uit, ca bonus la flux disparea plaja. Am plecat sa mancam si intr-o ora inaintase apa de luase 95% din plaja, norocul nostru fiind cei care au stat langa noi care ne-au mutat hainele ca altfel le lua apa. Am pus si o poza mai jos.


Hello,

imi pare rau de concluzia trasa. Sunt ff. multe locuri frumoase de vizitat doar ca trebuie sa ai masina pentru a te putea misca in voie. Nu e scump inchiriatul masinii, eu am inchiriat cu 20 euro pe zi un seat ibiza. Dupa parerea mea singura parte care nu mi-a placut a fost faptul ca esti la mana vantului .... daca incepe sa bata vantul nu mai merge sa stai la plaja ( e frig si iti intra nisip peste tot).

#581
dianacar

dianacar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 03.07.2007
Imi pare rau sa citesc o asa concluzie pe acest forum.Bineinteles, fiecare are dreptul la opinie, dar....Cum oare poti spune asa ceva despre Portugalia?Este una din cele mai minunate destinatii de vacanta (si sunt in masura sa fac o comparatie)Nici nu se poate compara cu balcanismul kitchist al Greciei.E normal ca apa sa fie mai tulbure, este ocean si nu pe insula, ci la tarm, deci e logic.Nici picior de roman?!Fara a vrea sa jignesc, Slava Domnului ca nu trebuie sa zburam 10 ore pentru asta!
Cat despre costuri, mancare mai gustoasa si mai ieftina chiar ca n-am mancat in toata Europa.Dar Portugalia este o destinatie despre care te interesezi inainte.Este salbatica si exotica, dar trebuie sa o descoperi.De aceea este bine sa inchiriezi masina in avans, cum dealtfel te sfatuiesc cei de pe acest forum, si dai doar 20 euro pe zi.Daca vrei turism de genul cobor din avion si merg la "statiune", nu e locul indicat .Pentru asta daca ai lovele te duci pe Coasta de Azur, iar daca nu ai la Mamaia (desi a devenit nesimtit de scump si aici).In speranta ca nu am jignit pe nimeni...

#582
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

View Postanii_zboara, on 13th October 2009, 19:04, said:

Buna!

Stiu ca vin cu impresii cam tarziu, dar totusi..:) Se pare ca a plecat cineva pe 19 aug odata cu mine, dar nu am mai intrat pe forum. Impresiile mele: incep prin a spune ca am fost cu Blue air pana in Lisabona si dupaia cu trenul si taxiul pana la hotel(Porto Bay Falesia). Am platit dus-intors pe tren +taxi+ autobuz cam 80 euro/2 pax si ne-a luat toata ziua drumul asta.  Nu va sfatuiesc sa faceti ca mine, mai ales ca la retur trenul a avut intarziere o ora si am oprit pe camp unde nu putea ajunge nici o masina, norocul nostru a fost ca plecasem de dimineata ca sa mai vizitam si Lisabona, ceea ce evident nu s-a mai intamplat. Plajele nu sunt goale ca in pozele voastre, deloc. Transportul in comun este extrem de scump, de ex. 2 bilete dus-intors pana in alta statiune aflata la 10 min costa 7 sau 11 euro/2 pax. (in functie de statiune). Mancarea scumpa, bautura scumpa, nici un picior de roman. Plajele nu au magazine, terase de unde sa alegi. Este maxim una la inceputul plajei si dai 5 euro pe o Cola la 0,33. Nu ai ce sa vizitezi sau cel putin eu m-am interesat si am ajuns la concluzia ca mai bine stau la plaja.  :D  Masina de inchiriat peste 90 euro/zi. Apa nu e chiar atat de rece pe cat se spune, ca deja mi se parea ghiata cand intram de cat am citit aici aici ca e sloi. Rece este orice apa cand intrii dupa ce te-ai prajit la soare. De asemenea nu este clara asa cum am intalnit in Grecia si acolo era parca si mai calda intr-adevar. Ca o concluzie, ca nu vreau sa ma intind prea mult: e mult prea scumpa si departe de noi si nu ofera nimic ca recompensa. Aaa era sa uit, ca bonus la flux disparea plaja. Am plecat sa mancam si intr-o ora inaintase apa de luase 95% din plaja, norocul nostru fiind cei care au stat langa noi care ne-au mutat hainele ca altfel le lua apa. Am pus si o poza mai jos.

Citind postul tau, m-am bucurat si m-am intristat in acelasi timp. M-am bucurat ca ai ales hotelul recomandat de mine (sau poate e doar o intamplare, nu stiu; si as fi vrut sa stiu daca si in sezon a fost ok alegerea lui, nu ai zis nimic de hotel), dar m-a intristat concluzia trasa de tine. Dar, cum au zis si ceilalti, greseala a fost ca nu ai inchiriat o masina din aeroportul din Lisabona (noi am platit 18 euro/zi anul trecut in decembrie), cred ca ieseai si mai ieftin decat tren+taxi+busuri, si aveai si o mare libertate de miscare. Litoralul Algarve era de parcurs tot, sunt o multime de locuri frumoase si e pacat ca nu ai putut sa le vezi, mai ales ca fiind totusi o destinatie indepartata nu se stie cand vei mai reveni. Eu una nu pot sa stau loco o saptamana, ma plictisesc, nu am stare...

Edited by Phx', 16 November 2009 - 15:00.


#583
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
VA ROG de acum sa deschideti discutii SEPARATE pentru orice problema, intrebare etc referitoare la Portugalia. Aceste thread-uri de sute de pagini nu ajuta cu nimic comunitatea si informatiile se pierd in multitudinea de pagini...

Va multumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate