Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

PORTUGALIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
582 replies to this topic

#37
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005

View Postazulejo, on Jan 15 2007, 14:25, said:

Da, am fost. Daca-ti doresti plaje lungi...palmieri pe plaja si terase...atunci orienteaza-te spre Spania:)


Daca ai fost, povesteste-mi si mie cate putin despre zona. Cam cum sunt plajele, daca au "sistem" de statiuni cu terase, clubrui si baruri, cam cum e atmosfera, merita sau nu dpdv al unei vacante la soare?

#38
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005

View Postraluca2005, on Jan 16 2007, 09:47, said:

Daca ai fost, povesteste-mi si mie cate putin despre zona. Cam cum sunt plajele, daca au "sistem" de statiuni cu terase, clubrui si baruri, cam cum e atmosfera, merita sau nu dpdv al unei vacante la soare?

PS. Am inteles ca nu e ca in Spania, dar detaliaza putin. Sunt doar plaje salbatice, neamenajate?

#39
sics_ss

sics_ss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.09.2006
transport cu avionul KLM - 360E (daca se rezerva biletul mai din timp, 2-3luni, il puteti lua la un pret mai bun)

cazare la IBIS (Lisabona 58, Leiria 35, Porto 45, Evora ?)

Inchiriere masina(Peugeot 206SW) de la SOLCAR 38E/zi pt. 7 zile + asigurare CASCO (atentie nu este inclusa in pretul din majoritatea ofertelor)

Benzina in august 2006 - 1.38E

Taxe de autostrada destul de mari, Lisabona - Porto cca. 20E



Poze EVORA

Attached File  IMG_8247.JPG   61.7K   102 downloads
Attached File  IMG_8249.JPG   57.1K   51 downloads
Attached File  IMG_8250.JPG   30.08K   27 downloads
Attached File  IMG_8251.JPG   33.43K   37 downloads
Attached File  IMG_8252.JPG   35.77K   19 downloads
Attached File  IMG_8254.JPG   31.34K   29 downloads
Attached File  IMG_8255.JPG   47.47K   27 downloads
Attached File  IMG_8261.JPG   26.58K   20 downloads
Attached File  IMG_8262.JPG   53.92K   23 downloads
Attached File  IMG_8276.JPG   55.36K   30 downloads
Attached File  IMG_8277.JPG   32.65K   30 downloads
Attached File  IMG_8277.JPG   32.65K   19 downloads
Attached File  IMG_8278.JPG   51.51K   28 downloads
Attached File  IMG_8283.JPG   48.83K   13 downloads
Attached File  IMG_8247.JPG   61.7K   102 downloads

Attached Files



#40
azulejo

azulejo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.02.2006

View Postraluca2005, on Jan 16 2007, 09:47, said:

Daca ai fost, povesteste-mi si mie cate putin despre zona. Cam cum sunt plajele, daca au "sistem" de statiuni cu terase, clubrui si baruri, cam cum e atmosfera, merita sau nu dpdv al unei vacante la soare?

Acum 4 ani am descoperit Portugalia - o tara minunata -si de atunci  an de an am revenit pe meleagurile ei. In primul an am fost in sud, in Algarve –care m-a fermecat.
O regiune exotica ce te intampina cu case albe cu hornuri specifice, terase pline de flori (boungavilea), palmieri, stradute inguste ce amintesc de trecerea maurilor prin Algarve, dar si cu cladiri moderne, cartiere de vile cochete  totul stralucind de curatenie.
Algarve, numita si pamantul eternei primaveri si este recunoscuta ca avand aerul cel mai putin poluat din intreaga Europa este formata dintr-un lung sir de plaje cu nisip fin, cu faleze stancoase . Principalele orase sunt Faro , Portimao,Lagos, Loule. Cele mai vestite statiuni sunt: Vilamoura, Albufeira, Praia da Rocha, Vale do Lobo, statiuni cochete cu un statut mai excusivist in care poti avea surpriza ca pe strada sau in vreo cafeteria sa dai nas in nas cu  tot felul de vedete.
Langa Albufeira Cliff Richards este proprietarul unui castel, a unei podgorii  si a unei crame “Adega do Cantor” (Crama cantaretului).

Plajele lor nu seamana cu cele de pe litoralul nostru.Nu ai sa intalnesti terase care sa rasune de muzica , cu gratare care-si imprastie mirosul peste tot sau micile tarabe de la care sa cumperi tot felul de suveniruri.

Clima este minunata, vara cu temperaturi medii de 24°C si cu ierni in care temperatura scade rareori sub 12°C.
Daca te duci primavera o sa ai bucuria sa vezi migdalii infloriti….atunci  dealurile cu livezi de migdali iti dau impresia ca sunt ninse. Localnicii iti vor spune o frumoasa legenda despre o frumoasa printesa scandinava ce a fost rãpitã de un prinþ maur ºi adusa în Algarve. Si pentru ca ducea dorul zapezilor de acasa,  maurul I-a daruit flori albe de migdal. Si de atunci se spune cã  primavara de primavara migdalii albesc sudul Portugaliei.

Intalnesti la tot pasul cafenele (cafeteria) cochete cu 4-5 masute scoase pe trotuar unde poti poposi la o cafea bica (espresso mic) , un sumo si ceva pasteleria.  
Si ce mi-a placut ca simbata si duminica obisnuiesc sa serveasca micul dejun, intreaga familie, la cate-o cafeteria. Sunt mari cafegiiJ.
Daca ajungi in Portugalia trebuie sa mananci neaparat sardine la gratar, fructe de mare , traditionalul bacalhau (exista 365 de retete, cate una pentru fiecare zi a anului), pastel de nata (cel mai bun il gasesti in Lisabona langa turnul Belem) si sa bei vin verde.
Sunt oameni veseli, ospitalieri si foarte amabili.

Anul trecut am avut noroc si am ajuns in Madeira unde am petrecut 14 zile de vis intr-un paradis al florilor.
Daca doresti o sa postez cateva poze din peregrinarile mele.

Edited by azulejo, 17 January 2007 - 00:07.


#41
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005

View Postazulejo, on Jan 17 2007, 00:06, said:

Acum 4 ani am descoperit Portugalia - o tara minunata -si de atunci  an de an am revenit pe meleagurile ei. In primul an am fost in sud, in Algarve –care m-a fermecat.
O regiune exotica ce te intampina cu case albe cu hornuri specifice, terase pline de flori (boungavilea), palmieri, stradute inguste ce amintesc de trecerea maurilor prin Algarve, dar si cu cladiri moderne, cartiere de vile cochete  totul stralucind de curatenie.
Algarve, numita si pamantul eternei primaveri si este recunoscuta ca avand aerul cel mai putin poluat din intreaga Europa este formata dintr-un lung sir de plaje cu nisip fin, cu faleze stancoase . Principalele orase sunt Faro , Portimao,Lagos, Loule. Cele mai vestite statiuni sunt: Vilamoura, Albufeira, Praia da Rocha, Vale do Lobo, statiuni cochete cu un statut mai excusivist in care poti avea surpriza ca pe strada sau in vreo cafeteria sa dai nas in nas cu  tot felul de vedete.
Langa Albufeira Cliff Richards este proprietarul unui castel, a unei podgorii  si a unei crame “Adega do Cantor” (Crama cantaretului).

Plajele lor nu seamana cu cele de pe litoralul nostru.Nu ai sa intalnesti terase care sa rasune de muzica , cu gratare care-si imprastie mirosul peste tot sau micile tarabe de la care sa cumperi tot felul de suveniruri.

Clima este minunata, vara cu temperaturi medii de 24°C si cu ierni in care temperatura scade rareori sub 12°C.
Daca te duci primavera o sa ai bucuria sa vezi migdalii infloriti….atunci  dealurile cu livezi de migdali iti dau impresia ca sunt ninse. Localnicii iti vor spune o frumoasa legenda despre o frumoasa printesa scandinava ce a fost rãpitã de un prinþ maur ºi adusa în Algarve. Si pentru ca ducea dorul zapezilor de acasa,  maurul I-a daruit flori albe de migdal. Si de atunci se spune cã  primavara de primavara migdalii albesc sudul Portugaliei.

Intalnesti la tot pasul cafenele (cafeteria) cochete cu 4-5 masute scoase pe trotuar unde poti poposi la o cafea bica (espresso mic) , un sumo si ceva pasteleria.  
Si ce mi-a placut ca simbata si duminica obisnuiesc sa serveasca micul dejun, intreaga familie, la cate-o cafeteria. Sunt mari cafegiiJ.
Daca ajungi in Portugalia trebuie sa mananci neaparat sardine la gratar, fructe de mare , traditionalul bacalhau (exista 365 de retete, cate una pentru fiecare zi a anului), pastel de nata (cel mai bun il gasesti in Lisabona langa turnul Belem) si sa bei vin verde.
Sunt oameni veseli, ospitalieri si foarte amabili.

Anul trecut am avut noroc si am ajuns in Madeira unde am petrecut 14 zile de vis intr-un paradis al florilor.
Daca doresti o sa postez cateva poze din peregrinarile mele.

Merci mult de informatii. Daca ai fost in Algarve, recomanda-mi si mie un hotel, un loc, o statiune cu plaja nisipoasa si mai lata. M-as duce in vara si nu ma pot hotara. Cineva mi-a recomandat Alvor. Nu vreau neaparat plaja ca la noi, dar macar un loc amenajat cu sezlong. Si daca ai poze, te rog posteaza-le. Orice altceva imi mai poti spune, de preturi, transportul intre statiuni, fiindca nu o sa avem masina deci ne vom baza pe transportul in comun si as vrea sa vizitez zona... etc, orice iti aduci aminte e binevenit.

#42
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
Ma atrage ideea din ce in ce mai mult, abia astept sa vad ce oferte or sa apara...
Pune te rog, si poze, si din Algarve si din Madeira (care am inteles ca ar fi o locatie scumpa, asa este?)
Poate mai detaliezi si pe partea materiala, cam ce preturi sunt acolo, in general...

View Postazulejo, on Jan 17 2007, 00:06, said:

Acum 4 ani am descoperit Portugalia - o tara minunata -si de atunci  an de an am revenit pe meleagurile ei. In primul an am fost in sud, in Algarve –care m-a fermecat.
O regiune exotica ce te intampina cu case albe cu hornuri specifice, terase pline de flori (boungavilea), palmieri, stradute inguste ce amintesc de trecerea maurilor prin Algarve, dar si cu cladiri moderne, cartiere de vile cochete  totul stralucind de curatenie.
Algarve, numita si pamantul eternei primaveri si este recunoscuta ca avand aerul cel mai putin poluat din intreaga Europa este formata dintr-un lung sir de plaje cu nisip fin, cu faleze stancoase . Principalele orase sunt Faro , Portimao,Lagos, Loule. Cele mai vestite statiuni sunt: Vilamoura, Albufeira, Praia da Rocha, Vale do Lobo, statiuni cochete cu un statut mai excusivist in care poti avea surpriza ca pe strada sau in vreo cafeteria sa dai nas in nas cu  tot felul de vedete.
Langa Albufeira Cliff Richards este proprietarul unui castel, a unei podgorii  si a unei crame “Adega do Cantor” (Crama cantaretului).

Plajele lor nu seamana cu cele de pe litoralul nostru.Nu ai sa intalnesti terase care sa rasune de muzica , cu gratare care-si imprastie mirosul peste tot sau micile tarabe de la care sa cumperi tot felul de suveniruri.

Clima este minunata, vara cu temperaturi medii de 24°C si cu ierni in care temperatura scade rareori sub 12°C.
Daca te duci primavera o sa ai bucuria sa vezi migdalii infloriti….atunci  dealurile cu livezi de migdali iti dau impresia ca sunt ninse. Localnicii iti vor spune o frumoasa legenda despre o frumoasa printesa scandinava ce a fost rãpitã de un prinþ maur ºi adusa în Algarve. Si pentru ca ducea dorul zapezilor de acasa,  maurul I-a daruit flori albe de migdal. Si de atunci se spune cã  primavara de primavara migdalii albesc sudul Portugaliei.

Intalnesti la tot pasul cafenele (cafeteria) cochete cu 4-5 masute scoase pe trotuar unde poti poposi la o cafea bica (espresso mic) , un sumo si ceva pasteleria.  
Si ce mi-a placut ca simbata si duminica obisnuiesc sa serveasca micul dejun, intreaga familie, la cate-o cafeteria. Sunt mari cafegiiJ.
Daca ajungi in Portugalia trebuie sa mananci neaparat sardine la gratar, fructe de mare , traditionalul bacalhau (exista 365 de retete, cate una pentru fiecare zi a anului), pastel de nata (cel mai bun il gasesti in Lisabona langa turnul Belem) si sa bei vin verde.
Sunt oameni veseli, ospitalieri si foarte amabili.

Anul trecut am avut noroc si am ajuns in Madeira unde am petrecut 14 zile de vis intr-un paradis al florilor.
Daca doresti o sa postez cateva poze din peregrinarile mele.


#43
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Pai si daca plajele lor nu sunt ca la noi cu terase si suveniruri, practic cum e in statiuni? Ai hotel pe malul oceanului sau, ma rog, macar mai aproape de ocean? Pentru terase, cafenele si restaurante doar in statiuni, in care ajungi cu un mijloc de transport,   plajele sunt  mai izolate si hotelurile la fel, nu? Bine, nu vorbesc de hotelurile care se afla in statiuni. Inseamna ca trebuie sa imi caut un hotel care sa fie in apropiere de o statiune. Ce recomanzi ca si statiune, cu plaja cu nisip si cat de cat amenajat? Nu uita de poze.

#44
azulejo

azulejo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.02.2006
Imi cer scuze dar in seara asta netul mai mult nu-mi merge:(. O sa revin maine cu mai multe amanunte legate de transport, locatii si bineinteles cu poze. Seara buna

#45
tuareg

tuareg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 21.01.2006
@Azulejo ,preturile  spune-le , nu vrajeli de adormit copii cu migdali infloriti si alte alea .

#46
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Te asteptam cu detalii, hoteluri, transport si poze. Si preturi. Sunt frumoase si povestile cu migdali, ca pentru peisaje ma duc acolo si pentru ce pot sa vizitez. Preturile care sa fie, cam ca in Spania, cam ca in Grecia, probabil. Se invart in zona asta

#47
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
Ca sa iti faci o idee despre cum sunt plajele(mie mi  se par superbe!!!) uita-te la pozele din pag.1 a topicului!
...sau pur si simplu da o cautare pe google imagini :)
Despre preturi, cred ca sunt totusi un pic mai mari decat in grecia si spania...am cautat pe net si pana acum ofertele sunt destuld e piperate...si fara transport..


View Postraluca2005, on Jan 18 2007, 12:35, said:

Te asteptam cu detalii, hoteluri, transport si poze. Si preturi. Sunt frumoase si povestile cu migdali, ca pentru peisaje ma duc acolo si pentru ce pot sa vizitez. Preturile care sa fie, cam ca in Spania, cam ca in Grecia, probabil. Se invart in zona asta


#48
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005

View Postleelloo, on Jan 18 2007, 13:06, said:

Ca sa iti faci o idee despre cum sunt plajele(mie mi  se par superbe!!!) uita-te la pozele din pag.1 a topicului!
...sau pur si simplu da o cautare pe google imagini :)
Despre preturi, cred ca sunt totusi un pic mai mari decat in grecia si spania...am cautat pe net si pana acum ofertele sunt destuld e piperate...si fara transport..

Sunt sigura ca sunt putin mai mari, am auzit si eudar pana la urma tot pe acolo, cu ceva variatii. Depinde cum te dai in figuri. O sa astept ofertele agentiei, fiindca as vrea sa fie relativ organizat transportul si transferul (macar pentru litoral). Nici nu stiu cum sa fac. Sa ma duc intai in Lisabona si dupa in sud, sau sa ma duc in sud intai (din Lisabona), sa stau o saptamana acolo si sa fac pe urma Lisabona la pas, odihnita si bronzata.

#49
azulejo

azulejo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.02.2006
Transport cu avionul Bucuresti - Lisabona (cu escala la Roma sau Amsterdam) - 300-350 euro (cu taxe de aeroport incluse).Daca iti faci rezervare din timp gasesti si la preturi mai bune (azi am vazut oferte si la 270 euro).
Atentie la intervalul intre curse - sa fie mai mare de 2 ore pentru ca sunt probleme la transferul bagajelor. Am avut surprize neplacute atat cu KLM cat si cu Alitalia in sensul ca nu au avut timp sa faca transferul bagajelor si la Lisabona a trebuit sa pierd timpul in aeroport cu completarea formularelor la Biroul de bagaje pierdute plus nervii ca am sta 2 zile pana mi-au adus cei de la aeroport bagajele.

Transport autocar Lisabona – Lagos (Algarve) dus-intors  – cca 30 euro
Cateva preturi:
Cafea  - espresso mic (bica) 0.50 euro, daca iei cu lapte – 0.55 euro
          - espresso lung (abatanato) 0.60 – 1 euro
Bere    - intre 0.80 – 1.20 euro – ca cafenea (cafeteria).Depinde si unde bei berea – ex la  
          Marriott – 2.50 euro. Foarte buna berea lor Sagres
Tigari – intre 2.50 – 3.00 euro (ex. LM – 2.75, Marlboro 2.90)
Sucuri – Coca Cola, Pepsi, Fanta   - 0.80 - 1.20 euro    
          -  o bautura racoritoare portugheza buna – Sumol  - 0.80 – 1.10 euro  
Apa minerala este mai scumpa, uneori mai scumpa decat vinul. Nu gasesti apa la 0.5
ml ci la 0.20 – 0.33 ml (Perrier – 6sticle – la 0.20 ml o gasesti cam la 2.50 euro)
Apa gazoasa la 1.5 l – cea mai ieftina 0.50-0.60 euro
Painea 1.00 – 1.50 euro, chifle 0.12 – 1 euro

Transportul urban si interurban foarte bine pus la punct se circula dupa orarul afisat in      
fiecare statie.
Metroul strabate toata Lisabona si sunt 3 linii principale: cea rosie, galbena si verde (gasesti in statiile de metro ghid). Din unele statii de metrou  se face legatura cu liniile de tren cu care poti ajunge in Cascais, Estoril si celelalte orasele satelit ale Lisabonei.
Preturi: bilet tren – cca 2.00 euro
            bilet metrou – cca 1.50 euro
            bilet autobuz  - pana la 3.00 functie de distanta
Daca iei abonament cu 10 calatorii . calatoria este mai ieftina.La metrou si gari biletele ti le iei de la automate unde iti alegi traseul, iar cele de autobuz  direct de la sofer. Se respecta orarul afisat, iar in autobuz se urca numai pe usa din fata (soferul verifica abonamentele si vand bilete). Se circula foarte civilizat.

Portughezii au un cult pentru timpul acordat mesei de pranz. Intre orele 12-14  magazinele se inchid (pauza de masa) si daca te nimeresti in centrul Lisabonei in zona institutiilor o sa te trezesti intr-un adevarat furnicarJ. Marea majoritate a salariatilor i-au masa la taverne. Daca iei ‘’meniul casei’’ poti manca foarte bine cu 5.00-7.00 euro (2 feluri + 1 pahar de vin sau suc). Daca vrei sa-ti alegi altceva din lista pretul unui fel de mancare ajunge  cam la 5.00 euro (portii  mari de mancare).
Bautura la restaurant este destul de scumpa – o sticla de vin – intre 7.00  si 20.00 euro (uneori si mai mult depinde de locatia restaurantului si de vin).
Dar preturile (pentru mancare, bauturi) sunt afisate la intrarea tavernei, cafeteriei sau restaurantului. Asa incat poti  evita surprizele neplacute atunci cand iti adduce nota de plata. In general bacsisul e 10%…dar nu se uita urat daca nu-l lasiJ
Intrarea la muzee variaza intre 5.00 – 10 euro.

#50
azulejo

azulejo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.02.2006

View Posttuareg, on Jan 18 2007, 11:48, said:

@Azulejo ,preturile  spune-le , nu vrajeli de adormit copii cu migdali infloriti si alte alea .

Parca topicul este Portugalia 2007? detalii si ...povestiri, nu? Daca am fost offtopic...scuze.
:)

#51
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Pai si pozele? Nu ma uita si pe mine cu ce te-am intrebat, pls. Statiuni recomandate, etc.

#52
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
Nu ai fost deloc offtopic!
eu am citit cu placere, ai scris frumos. :)

View Postazulejo, on Jan 18 2007, 20:01, said:

Parca topicul este Portugalia 2007? detalii si ...povestiri, nu? Daca am fost offtopic...scuze.
:)


#53
azulejo

azulejo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.02.2006

View Postleelloo, on Jan 19 2007, 11:12, said:

Nu ai fost deloc offtopic!
eu am citit cu placere, ai scris frumos. :)

Multumesc!:)

Poze din Madeira - Funchal
Attached File  MADEIRA_01.jpg   83K   234 downloads   Attached File  MADEIRA_02.JPG   765.4K   164 downloads
Attached File  MADEIRA_03.JPG   788.01K   128 downloads  Attached File  MADEIRA_04.JPG   812.05K   130 downloads
Attached File  MADEIRA_05.JPG   780.62K   87 downloads  Attached File  MADEIRA_06.JPG   803.77K   109 downloads
Attached File  MADEIRA_07.JPG   809.65K   90 downloads  Attached File  MADEIRA_08.JPG   744.1K   119 downloads
Attached File  MADEIRA_09.JPG   789.05K   91 downloads  Attached File  MADEIRA_10.JPG   832.24K   68 downloads
Attached File  MADEIRA_11.JPG   806.55K   89 downloads  Attached File  MADEIRA_12.JPG   778.47K   65 downloads
Attached File  MADEIRA_13.JPG   840.86K   65 downloads  Attached File  MADEIRA_14.JPG   827.23K   82 downloads
Attached File  MADEIRA_15.JPG   884.34K   97 downloads  Attached File  MADEIRA_16.JPG   807.54K   111 downloads

Edited by azulejo, 19 January 2007 - 11:59.


#54
azulejo

azulejo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.02.2006
Attached File  MADEIRA_17.JPG   797.01K   79 downloads  Attached File  MADEIRA_18.JPG   784.37K   82 downloads

Attached File  MADEIRA_19.JPG   874.9K   70 downloads  Attached File  MADEIRA_20.JPG   813.38K   155 downloads

Attached File  MADEIRA_21.JPG   756.01K   90 downloads  Attached File  MADEIRA_22.JPG   872.03K   148 downloads

Attached File  MADEIRA_23.jpg   70.28K   65 downloads   Attached File  MADEIRA_24.jpg   84.38K   76 downloads

Attached File  MADEIRA_25.jpg   67.08K   67 downloads   Attached File  MADEIRA_26.jpg   73.48K   71 downloads

Attached File  MADEIRA_27.jpg   118.54K   66 downloads   Attached File  MADEIRA___Monte_Palace.JPG   883.98K   77 downloads

Attached File  MADEIRA___Monte_Palace_01.JPG   856.29K   178 downloads  Attached File  MADEIRA___Monte_Palace_02.JPG   873.46K   79 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate