Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Caraibe

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#19
cristianm

cristianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.08.2006

View Post[mz], on Dec 21 2006, 17:23, said:

Fi serios, nu se poate sa fie atat de ieftin.
Are dreptate, acum sunt oferte in Rep. Dominicana zbor de le Duss sau Farnkfurt sau Berlin cu 899 euro 14 zile cu all inclusive, pt toata luna ianuarie si februarie.  Astea sunt preturile adevarate nu ceea ce ofera agentiile noastre.

#20
[mz]

[mz]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 21.11.2006
Hai sa-ti spun un mic secret, m-am uitat prin ofertele Dertour, unul din cei mai mari operatori GERMANI, care au inclusiv oferte complete pentru destinatii exotice, incluzand avion, transferuri, cazare si alte servicii.
Aberezi cand spui asemenea preturi si-nca rau. Nu mai dezinfora colegii de aici.

Edited by [mz], 14 January 2007 - 18:05.


#21
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Chiar 899 nu am vazut, mai ales 14 zile la all inclusive, dar o saptamana pe la 1000 in Antilele Olandeze cu demi-pensiune si plecare din Duss. stiu si eu.Oricum e diferenta foarte mare intre cele 2 oferte.

#22
gigelush72

gigelush72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.07.2006

View Post[mz], on Jan 14 2007, 18:04, said:

Hai sa-ti spun un mic secret, m-am uitat prin ofertele Dertour, unul din cei mai mari operatori GERMANI, care au inclusiv oferte complete pentru destinatii exotice, incluzand avion, transferuri, cazare si alte servicii.
Aberezi cand spui asemenea preturi si-nca rau. Nu mai dezinfora colegii de aici.
Rep.Dominicana , 7 nopti , 899 euro la 3 stele cu all inclusive cu zbor de la Dusseldorf la Meiers Weltreisen , operatorul pentru vacante exotice al lui Der Tour .Uite aicilinkul . Si poti face rezervarile la orice agentie din tara care lucreaza cu Der Tour

#23
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Ideea de mai sus era ca la 899 sunt 14 zile.Dar si 7 zile la banii astia e foarte buna oferta.

#24
[mz]

[mz]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 21.11.2006

View Postgigelush72, on Jan 15 2007, 14:04, said:

Rep.Dominicana , 7 nopti , 899 euro la 3 stele cu all inclusive cu zbor de la Dusseldorf la Meiers Weltreisen , operatorul pentru vacante exotice al lui Der Tour .Uite aicilinkul . Si poti face rezervarile la orice agentie din tara care lucreaza cu Der Tour

Oferta de care vorbesti tu e cat se poate de reala, insa aici se vorbea unele radical diferite din perspectiva tarifului.

Sa-ti reamintesc:

Are dreptate, acum sunt oferte in Rep. Dominicana zbor de le Duss sau Farnkfurt sau Berlin cu 899 euro 14 zile cu all inclusive, pt toata luna ianuarie si februarie. Astea sunt preturile adevarate nu ceea ce ofera agentiile noastre.
- Semnat cristianm


si

Saptamana asta m-am intors din Rep. Dominicana. Am fost la un all inclusive in Sosua la 3 stele jumatate. A fost super, a meritat fiecare banut. Am prins un deal foarte bun prin TUI - tour operatorul german. Am luat biletele pe internet. 2 persoane 980 Euro cu zbor din Dusseldorf a fost last minute, l-am luat cu o saptamana inainte de plecare. O problema a fost cu viza, nu stiam ca am nevoie asa ca in drum spre Dusseldorf am intrat pe la ambasada din Frankfurt si am luat viza in 15 minute ne-a taxat 95 euro de persoana, dar ne-am bucurat ca ne-a dat-o pe loc fara probleme. IN Cehia la ambasada lor ne-a zis ca dureaza cateva zile. Am lasat masina la aeroport ce ne-a costat 8 zile 28 euro.
Zborul a fost de 10 ore. Am avut totul asigurat, hotelul fain, chiar pe plaja, nisip, mancarea foarte buna, servicile excelente, mult mai bune decat ce am intalnit la greci sau tunisieni.
Ce mai am iesit la un pret de vacanta europeana intr-o destinatie exotica.
Ce am mai cheltuit pe acolo e ca am inchiriat o motocicleta cu 55$ 3 zile is am vizitat zona. De munca nu stiu cum e pe acolo. Ritmul vietii foarte lejer. Multa voie buna.

- Semnat worldtraveller

Culmea tupeului mi se pare worldtraveller, care dupa ce ca inventeaza de nu se poate, adauga, drept cireasa de pe tort, perla: a meritat fiecare banut. Inaltimea sa ar fi avut tupeul ca in cazul ipotetic (dar irealizabil, fireste), in care-ar fi gasit pe piata o astfel de oferta pentru Republica Dominicana (la pret de un pachet Antalya cu cazare la un hotel prost), sa mai emita totusi si pretentii.

Edited by [mz], 18 January 2007 - 00:13.


#25
clarut

clarut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.01.2007

View Postpimp, on Dec 18 2006, 19:10, said:

Vremea: - e cald si frumos :D. Practic iarna lor inseamna ca sunt cam 20-30 grade in timpul zilei, se intuneca pe la 5:30, de pe la 3 la 6 de multe ori ploua (dar nu torential, placut) si/sau bate un vant destul de rece dupa care , dupa 6, e caldutz afara. Vara  din ce am inteles e foarte cald si nu prea ploua/bate vantul. De la ocalnici am inteles ca cea mai buna perioada de mers este aprilie-iunie. Nu e nici extrem de cald dar nici nu se intuneca devreme si nu bate vantul de la 3 la 6.

Vegetatia - palmieri, nisip alb ca laptele, apa albastra, curata (iarna sunt alge insa), cocotieri, plante tropicale etc. Superb, ma rog, cum vezi prin poze, filme sau in alte zone similare de pe glob.

Oamenii NU sunt saraci. Din contra. Au standarde de viata ridicate. PIB-ul anual in Bahamas este cam de 21 000$/locuitor. Romania are 8000 de exemplu. De aia nici preturile nu-s prea mici. Au strazi bune, case frumoase, masini bune. Dar traiesc din turism si banci.

Cat te-ar costa? Depinde mult. Avionul chiar nu stiu, prespun ca ~ 1000 euro de persoana. Dar ar putea fi mai ieftin. Apoi , pe cont propiu, calculeaza-ti intre 100$(presupun, dar verifica mai bine, e posibil sa fie mai scump)-cateva mii camera pe noapte, si mancarea, gandestete ca mananci la La Mama zilnic 3 mese pe zi, cat te costa. O sa fie cam la fel sau mai mult depinzand in ce locuri vreti sa mancati. Mai pune niste bani de transport prin oras, eventual distractii, ceva excursii cu vaporasul, ma rog, sunt o gramada de facut, bani sa fie. Excursiile sunt 40-100$ de persoana depinzand de durata si ce este oferit in excursia respectiva.

La all-inclusive,  ai doua optiuni Superclubs Breezes si Sandals. Noi am fost la Breezes si il recomand. Si de Sandals insa am auzit numai de bine. Breezes, de regula e mai ieftin putin decat Sandals. Deci eventual cauta pe net ceva agentii din anglia sau germania/italia ,vezi ce preturi au pt aceste 2 resorturi. Eu m-am interesat de aic si pt mai, o saptamana e 1700 euro de persoana la Breezes. Din Anglia ar fi probabil putin mai scump din cauza avionului. Deci presupun un 2000-2200. Apoi mai pui cat te costa charterul pana la Londra, ceva bani acolo pt excursii suveniruri (pt ca in rest totul e inclus). Astea sunt preturile acum. La "last minute" o sa fie siugur mai ieftin.

Merita? depinde ce inseamna banii astia pt voi. La mine a fost simplu pt ca diferenta de bani intre Cuba si Bahamas a fost mica. Dar pt voi, sigur ca a merge in grecia pe 500 euro la all inclusiv revine mult mult mai ieftin. Insa e ceva diferit. Am fost si in Grecia si sincer nu se compara. Dar nu as zice ca merita banii daca sunt munciti foarte greu.

Situatia de mai sus e oarecum valabila cam in toata fostele colonii engleze, franceze sau olandeze.

as vrea sa merg in bahamas anul asta dar inca nu m-am hotarat in ce perioada...mi-am cumparat o carte de la lonely planet si astia spun ca e cel mai bine sa mergi iarna, din decembrie incolo. mai spun si ca sezonul ploios incepe in mai..esti sigur ca localnicii au spus ca din aprilie pana-n iunie e de mers?! in afara de asta, am inteles ca desi ofertele sunt all inclusive te mai pun sa platesti  pt anumite bauturi, feluri de mancare, etc. nu-s hotarata dc sa caut oferte all incusive sau sa ma ocup eu de aranjamente...de asemenea, dc prietena ta lucreaza la o agentie de voiaj, imi poti recomanda o insula mai interesanta (ca peisaje, activitati),pls?

#26
tuareg

tuareg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 21.01.2006
@worldtraveller asta e un mare mincinos . Si la alte destinatii s-a laudat tot asa cu niste preturi exagerat de mici .

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ingorati-l pur si simplu

#28
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007
Am fost in Caraibe in Belize, Mexic (zona Cancun) si Cuba.
In Belize, am fost pe o insula Caye Caulker, unde viata este linistita si calma, nu se intampla nimic, poti sa faci tururi de scufundari, snorkeling, etc. Sunt hoteluri max de vreo 60 - 70 dolari pe noapte, am stat la un beach house destul de basic la 20 dolari pe noapte.
In Mexic, Cancun este principalul oras turistic, e kitsch american, in rest, de toate pentru toti si e destul de scump. Daca vrei sa stai in locuri mai budget, insula Mujeres este un soi de Vama Veche, Playa del Carmen e o statiune cu un aer foarte mexican, e de fapt locul care mi-a placut cel mai mult pe Costa Maya - am stat acum cativa ani intr-un soi de bungalow mayas la vreo 25 dolari pe noapte, si mai sunt o tona de all-inclusive-uri pe autostrada Cancun - Tulum.
In Cuba, in ciuda ce s-a mai scris, poti sa calatoresti cat se poate de independent. Peste tot, poti sta in casa particular (care pot fi ruine, dar si vile coloniale superbe), toate costa intre 20 - 25 dolari pe noapte. Am stat in Havana, Trinidad si Remedios. Cuba nu este ieftina pentru calatori straini (Asia de Sud-Est este oricum mult mai ieftina decat orice alta destinatie in Caraibe). Am inchiriat masina, nu prea e trafic, au si o autostrada, drumurile nu sunt semnalizate si de calitate cam cum le aveam noi pe vremea lui Ceasca, dar se poate conduce super ok. Cuba e chiar o destinatie super adevarata. Exista niste tarcuri pentru turisti "impachetati" (cum ar fi Varadero, Holguin, Coco Santa Maria sau Coco Cayo), care nu au nimic de-a face cu Cuba si unde poti avea o vacanta la mare la fel ca oriunde in alta parte a lumii - nu o sa vezi cubanezi, decat foarte putini si aia cu grade. Cum ai pasaport strain, poti sa dai o raita si prin lumea aceea care este inchisa cubanezilor de rand.
Sezonul secetos este decembrie - mai, apoi vine sezonul ploios si din august vin uragane. In rest, e cam la fel de cald tot restul anului.

#29
reva

reva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 29.09.2004

View Poststefan_fane, on Dec 14 2006, 10:31, said:

A fost cineva in Caraibe mai recent? Imi poate spune niste preturi,ceva? daca merita sa te duci dat fiind drumul destul de lung(si cred costisitor) cu avionul.. poate niste poze...dar de munca se gaseste pe acolo?
astept raspunsul vostru cu nerabdare.

Fane, daca vrei sa te saturi de Caraibe si totodata sa si muncesti, incearca aici http://www.jobselection.ro/

#30
pocriser

pocriser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.04.2007

View PostImperator, on Feb 7 2007, 11:14, said:

Am fost in Caraibe in Belize, Mexic (zona Cancun) si Cuba.
In Belize, am fost pe o insula Caye Caulker, unde viata este linistita si calma, nu se intampla nimic, poti sa faci tururi de scufundari, snorkeling, etc. Sunt hoteluri max de vreo 60 - 70 dolari pe noapte, am stat la un beach house destul de basic la 20 dolari pe noapte.
In Mexic, Cancun este principalul oras turistic, e kitsch american, in rest, de toate pentru toti si e destul de scump. Daca vrei sa stai in locuri mai budget, insula Mujeres este un soi de Vama Veche, Playa del Carmen e o statiune cu un aer foarte mexican, e de fapt locul care mi-a placut cel mai mult pe Costa Maya - am stat acum cativa ani intr-un soi de bungalow mayas la vreo 25 dolari pe noapte, si mai sunt o tona de all-inclusive-uri pe autostrada Cancun - Tulum.
In Cuba, in ciuda ce s-a mai scris, poti sa calatoresti cat se poate de independent. Peste tot, poti sta in casa particular (care pot fi ruine, dar si vile coloniale superbe), toate costa intre 20 - 25 dolari pe noapte. Am stat in Havana, Trinidad si Remedios. Cuba nu este ieftina pentru calatori straini (Asia de Sud-Est este oricum mult mai ieftina decat orice alta destinatie in Caraibe). Am inchiriat masina, nu prea e trafic, au si o autostrada, drumurile nu sunt semnalizate si de calitate cam cum le aveam noi pe vremea lui Ceasca, dar se poate conduce super ok. Cuba e chiar o destinatie super adevarata. Exista niste tarcuri pentru turisti "impachetati" (cum ar fi Varadero, Holguin, Coco Santa Maria sau Coco Cayo), care nu au nimic de-a face cu Cuba si unde poti avea o vacanta la mare la fel ca oriunde in alta parte a lumii - nu o sa vezi cubanezi, decat foarte putini si aia cu grade. Cum ai pasaport strain, poti sa dai o raita si prin lumea aceea care este inchisa cubanezilor de rand.
Sezonul secetos este decembrie - mai, apoi vine sezonul ploios si din august vin uragane. In rest, e cam la fel de cald tot restul anului.
tot in zona Cancun o sa merg si eu. In afara de insula Mujeres, pe unde ar mai fi de umblat si ce ar fi de vazut ?

#31
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postpocriser, on May 8 2007, 10:11, said:

tot in zona Cancun o sa merg si eu. In afara de insula Mujeres, pe unde ar mai fi de umblat si ce ar fi de vazut ?

Cancun este o statiune de lux, dar cam kitschy. Pentru statiuni mai mexicane, recomand Mujeres (care e mai budget) si Plaja del Carmen (preturi medii). Poti sa te duci sa vizitezi orase coloniale mexicane (Valladolid sau Merida), situri maya (Chichen Itza - cel mai frumos, Tulum - deosebit fiind pe malul marii, Coba - in jungla, in salbaticie, Uxmal - al doilea ca marime dupa Chichen Itza si ruta Puuc). Exista 2 parcuri "ecologice" foarte interesante - Xel Ha si Xcaret si foarte multe atractii dezvoltate local in Cancun (gen inoata cu delfini - la Cancun e tzeapa, inoata la Xel Ha daca vrei, scuba diving (siturile adevarate sunt insa relativ departe de Cancun), etc, etc. Din 10 in 10 metri in Cancun o sa gasesti desk-uri unde diversi vand orice tur iti trazneste prin minte. Cancunul este scump insa.

#32
pocriser

pocriser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.04.2007

View Poststefan_fane, on Dec 15 2006, 12:30, said:

da, niste poze ar fi mai edificatoare. pe tine cam cat te-a costat toata distractia? da-mi te rog exemple de niste preturi (cat costa un pranz acolo, o haina, o ciocolata etc)
spune-mi cum e vremea.. cum e vegetatia? cam cat m-ar costa o excursie de 2 oameni 7 zile cu tot cu bilet de avion? merita sa mergi acolo,dat fiind faptul ca te cam costa ceva?
in ce sens sunt saraci cei de acolo? banuiesc ca mancare au la discretie..astept poate si niste poze.
anu trecut am fost in Cuba si a fost de vis si foarte ieftin ....zic eu, pentru asa o perioada....am stat 14 zile. Insa ca si pret cel mai indicat ar fi sa mergi in extra sezon, adica in lunile oct, noi. Oricum vremea e cam aceeasi si apa are aproape tot anul 30 grade Celsius.....!!!! am luat avionul din Bucuresti, escala Amsterdam si de acolo cu KLM pana in Cuba. In total vre-o 13 ore de zbor. Ne-a costat de persoana toata distractia cam 1200 EURO. Asta cu tot cu avion. Doar ca sa ai grija ca nu gasesti oferte asa ok la agentii. aici ma refer sa nu iei excusiile cu pretul de lista pe care il flutura pe la nasul turistilor toate agentiile de voiaj. Noi de exemplu am mers prin Marshal din Germania, si desi pretul de lista initial era mult mult mai mare, am negociat o excusie personalizata. Adica am vorbit la telefon sau pe mail cu agentul din Germania si i-am spus ca noi avem atati bani si ca vrem in Cuba si in functie de bugetul nostru ei s-au orientat si ne-au facut oferta in asa fel incat sa ne incadram. Altfel din cate am vazut eu anul asta se ridica catre aproape 2000 euro...
Cuba e o destinatie super faina deoarece din toate insulele astea americanizate, acolo esti rupt de orice civilizatie si parca te intorci in timp cu cel putin 50 de ani. Oamenii simpli, veseli, vorbareti, care stiu sa aprecieze viata in toata saracia lor. Este o tara foarte sigura din pcdv al securitatii, adica te poti plimba la orice ora pe unde ai chef ca nu prea are nimeni treaba cu tine. Turistul la ei e un sfant....in fond si la urma urmei, turismul este printre ultimele lor resurse dupa toata treaba cu embargoul...
Merita incercat !!!!
Deasemenea oferte bune gasesti si la agentiile de voiaj din Anglia si-ti iei bilet de avion separat pana acolo. Noi am facut deja rezervarile in mexic pentru toamna asta si biletul de avion din budapesta ( e mai simplu, sunt din Oradea ) pana in Londra il scoti pe la 50 euro dus-intors. Iar excursia in mexic ne costa cu tot cu avion cam 1100 euro.
daca mai ai intrebari, zi ca incerc sa ajut si io pe cat pot.

#33
pocriser

pocriser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.04.2007

View PostImperator, on May 8 2007, 10:35, said:

Cancun este o statiune de lux, dar cam kitschy. Pentru statiuni mai mexicane, recomand Mujeres (care e mai budget) si Plaja del Carmen (preturi medii). Poti sa te duci sa vizitezi orase coloniale mexicane (Valladolid sau Merida), situri maya (Chichen Itza - cel mai frumos, Tulum - deosebit fiind pe malul marii, Coba - in jungla, in salbaticie, Uxmal - al doilea ca marime dupa Chichen Itza si ruta Puuc). Exista 2 parcuri "ecologice" foarte interesante - Xel Ha si Xcaret si foarte multe atractii dezvoltate local in Cancun (gen inoata cu delfini - la Cancun e tzeapa, inoata la Xel Ha daca vrei, scuba diving (siturile adevarate sunt insa relativ departe de Cancun), etc, etc. Din 10 in 10 metri in Cancun o sa gasesti desk-uri unde diversi vand orice tur iti trazneste prin minte. Cancunul este scump insa.
Asta mi-e si frica sa nu dau peste kitschy-urile americane si peste americani guralivi peste tot. Apropos, sunt multi...???? :huh:

#34
pocriser

pocriser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.04.2007

View PostImperator, on May 8 2007, 10:35, said:

Cancun este o statiune de lux, dar cam kitschy. Pentru statiuni mai mexicane, recomand Mujeres (care e mai budget) si Plaja del Carmen (preturi medii). Poti sa te duci sa vizitezi orase coloniale mexicane (Valladolid sau Merida), situri maya (Chichen Itza - cel mai frumos, Tulum - deosebit fiind pe malul marii, Coba - in jungla, in salbaticie, Uxmal - al doilea ca marime dupa Chichen Itza si ruta Puuc). Exista 2 parcuri "ecologice" foarte interesante - Xel Ha si Xcaret si foarte multe atractii dezvoltate local in Cancun (gen inoata cu delfini - la Cancun e tzeapa, inoata la Xel Ha daca vrei, scuba diving (siturile adevarate sunt insa relativ departe de Cancun), etc, etc. Din 10 in 10 metri in Cancun o sa gasesti desk-uri unde diversi vand orice tur iti trazneste prin minte. Cancunul este scump insa.
nu stii, sunt scumpe excursiile in interiorul tarii spre siturile adevarate, cum zici tu ?

#35
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postpocriser, on May 8 2007, 10:46, said:

nu stii, sunt scumpe excursiile in interiorul tarii spre siturile adevarate, cum zici tu ?
Cel mai bine este sa inchiriezi o masina. Gasesti la orice colt de strada in Cancun. De recomandat sa dormi cu o noapte inainte in Valladolid (la Maria de la Luz) ca sa ajungi la Chichen Itza inainte de a veni hoardele de la Cancun.
Apropos, eu le-am vazut cu mijloacele de transport in comun, e super ok si asa. Din Playa, sunt multe autobuze la Tulum si cateva la Coba, apoi am mers la Valadolid de unde am luat primul autobuz spre Chichen Itza si m-am bucurat de sit aproape singur, in fine, din Merida pleaca un autobuz care opreste la toate siturile de pe Ruta Puuc.

#36
Andreea _arad

Andreea _arad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.08.2007

View Postpocriser, on May 8 2007, 10:11, said:

tot in zona Cancun o sa merg si eu. In afara de insula Mujeres, pe unde ar mai fi de umblat si ce ar fi de vazut ?
Buna, m-ar interesa si pe mine sa stiu daca imi trebuie sau nu viza pentru rep dominicana. Noi am luat biletele prin tui si ne-a venit si cartele turstica. Pe siteuri informatiile sunt fff contradictorii. Voi ce stiti sigur?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate