Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Caraibe

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#1
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005
sal all! vreau sa stiu cam ce agentii de turism fac sejururi in caraibe, cate zile....cat costa ?
sry daca mai erau topicuri despre caraibe....

#2
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Pai Marshal cred ca are ceva oferte.Dar in locul tau as incerca sa iau legatura cu un operator strain,gen Neckermann,Thomas Cook,etc.Sunt reprezentati si la noi,dar nu cred ca si pe partea asta de Caraibe si alte trufandale.

#3
salerosa

salerosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.08.2005
Orice agenție serioasă trebuie să-ți poată da oferta. Nu e nevoie să lucreze cu Neckermann, doar pot și singuri să caute un hotel și un bilet de avion !

Dă mai multe detalii, te rog: în ce perioadă vrei să pleci, unde anume (că zona e mare), la hotel de 3/4/5 stele...

#4
Ayame

Ayame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 23.02.2006
La anul sper sa am timp sa fac o vacanta in Caraibe, departe de civilizatie, aglomeratie, stress etc...

Edited by Ayame, 18 July 2006 - 05:21.


#5
whoop007ro

whoop007ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.04.2004

 Ayame, on Jul 18 2006, 06:21, said:

La anul sper sa am timp sa fac o vacanta in Caraibe, departe de civilizatie, aglomeratie, stress etc...
Care civilizatie ? Aia din Bucuresti ?  :death:

#6
Ayame

Ayame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 23.02.2006

 whoop007ro, on Jul 18 2006, 14:36, said:

Care civilizatie ? Aia din Bucuresti ?  :death:

Nu. Asta de aici.

#7
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003

 Ayame, on Jul 18 2006, 09:12, said:

Nu. Asta de aici.

aici unde?

#8
Ayame

Ayame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 23.02.2006

 cerbra, on Jul 18 2006, 16:14, said:

aici unde?

Japonia.

#9
Cuvy

Cuvy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 28.04.2004
Eu am fost cu sotia pt 2 saptamani in Cuba (Varadero). Pachetul a fost luat de la Neckerman prin agentia Tudor Turism (are sediul la Opera Center la parter).
Recomand orientarea catre un pachet de la o agentie germana (Thomas Cook, Neckerman), pentru ca preturile sunt foarte avantajoase si pachetul include tot (taxe aeroport, transfer, etc), spre deosebire de agentiile romanesti de turism care sunt inca orientate catre tzepe.
Bafta!

#10
vivien08

vivien08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.07.2006

 Cuvy, on Jul 18 2006, 11:29, said:

Eu am fost cu sotia pt 2 saptamani in Cuba (Varadero). Pachetul a fost luat de la Neckerman prin agentia Tudor Turism (are sediul la Opera Center la parter).
Recomand orientarea catre un pachet de la o agentie germana (Thomas Cook, Neckerman), pentru ca preturile sunt foarte avantajoase si pachetul include tot (taxe aeroport, transfer, etc), spre deosebire de agentiile romanesti de turism care sunt inca orientate catre tzepe.
Bafta!

Nu ne poti scrie citeva impresii despre vacanta ta in Cuba?

#11
stefan_fane

stefan_fane

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.12.2006
A fost cineva in Caraibe mai recent? Imi poate spune niste preturi,ceva? daca merita sa te duci dat fiind drumul destul de lung(si cred costisitor) cu avionul.. poate niste poze...dar de munca se gaseste pe acolo?
astept raspunsul vostru cu nerabdare.

#12
pimp

pimp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 09.09.2003
am fost acum 3 saptamani in Bahamas

nu stiu cat costa avionul din Ro, probabil destul de mult, insa merita si ultimul banutz. Nu degeaba filme ca Piratii din caraibe au fost filmate acolo.

Preturile sunt maricele, daca mergi pe cont propiu (adica nu la all-inclusive) e mult mai ieftin in Rep Dominicana sau Cuba (chiar daca in Cuba nu stiu daca exista non-all inclusive) unde oamenii au salarii foarte foarte mici dar si preturile sunt mici (mari pt ei, dar mici pt cei de afara). In rest, cam toate fostele colonii britanice sunt scumpute, oamenii avand un standard de viata f apropiat de cel vestic (mai putin jamaica).

De lucru nu stiu nimic.....dar, nu cred ca e imposibil de gasit.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
pimp: ceva poze de acolo ai ? cu ce ai plecat , agentie sau cont propriu, si din ce tara

#14
stefan_fane

stefan_fane

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.12.2006
da, niste poze ar fi mai edificatoare. pe tine cam cat te-a costat toata distractia? da-mi te rog exemple de niste preturi (cat costa un pranz acolo, o haina, o ciocolata etc)
spune-mi cum e vremea.. cum e vegetatia? cam cat m-ar costa o excursie de 2 oameni 7 zile cu tot cu bilet de avion? merita sa mergi acolo,dat fiind faptul ca te cam costa ceva?
in ce sens sunt saraci cei de acolo? banuiesc ca mancare au la discretie..astept poate si niste poze.

#15
pimp

pimp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 09.09.2003
am plecat prin agentie la all-inclusive, din Canada (toronto)

de asta nu stiu cat este biletul de avion din Romania. De aici e 250-400 euro daca mergi pe cont propriu. Din Romania ar fi conectie prin Londra, pt ca sunt multi englezi care vin in Bahamas. Dar cred ca ar fi per total minim 1000 euro avionul. (eventula un charter pana la londra si apoi cu Brittish pana la Nassau).

Pe mine nu m-a costat f mult pt ca , consoarta e agent de voiaj si am obtinut o reducere mare.

In legatura cu preturile, depinde.
Exista in Nassau si Quality Inn am vazut, presupun ca acolo ar fi cea mai ieftina cazare. Nu am idee de preturi dar sigur gasiti pe net ceva pretui orientative.

mancarea e la preturi americane. Exista si kfc, mc, si tot felul de restaurante, un pranz la Kfc ~ 6$US. la restaurante 10-25 US. Am vazut si un fel de mini fast-fooduri mobile unde e probabil putin mai ieftin. La chioscuri asa pe strada o cutie de pepsi e 1$. Pt bautura exista multe magazine duty-free insa in baruri/cluburi nu  sunt iefitne - 4-5-6-7$ pe o bere/cocktail.
Hainele sunt pt orice buget dar sunt majoritare hainele de firma. Sunt foarte multe magazine cu haine de firma/designer la preturi mai mici decat in america. Dar fiind originale, sunt scumpe oricum (degeaba imi da reducere la jeansi Versace de la 1000 la 500, ca oricum e f mult 500, intelegeti?). Asa suvenirurile sunt la preturi acceptabile, dar nu f mic. E posibil sa fie locuri si cu haine ieftine (cum erau pe strada in Paralia sau cum sunt in pietele bucurestene), dar eu n-am vazut.
In rest....taxiul e scump Cam triplu fata de Bucuresti. Autobuzul local e 1$ pe sens dar nu prea merg seara. Taxiul pe apa sa treci din Nassau, la Atlantis, este 3$. Petse tot se pot inchiria masini sau/si scutere.
Peste tot bacsisurile sunt asteptate si considerate normale 50centi-1$ minim, sau 10-20% la sume mai mari. Inafara de cazul in care mergi la all-inclusive si ti se spune clar ca nu se dau bacsisuri.
Preturile se pot negocia cam peste tot. mai ales la suveniruri si servici de gen inchiriere scutere sau jet-ski. In magazine mai putin.

Vremea: - e cald si frumos :D. Practic iarna lor inseamna ca sunt cam 20-30 grade in timpul zilei, se intuneca pe la 5:30, de pe la 3 la 6 de multe ori ploua (dar nu torential, placut) si/sau bate un vant destul de rece dupa care , dupa 6, e caldutz afara. Vara  din ce am inteles e foarte cald si nu prea ploua/bate vantul. De la ocalnici am inteles ca cea mai buna perioada de mers este aprilie-iunie. Nu e nici extrem de cald dar nici nu se intuneca devreme si nu bate vantul de la 3 la 6.

Vegetatia - palmieri, nisip alb ca laptele, apa albastra, curata (iarna sunt alge insa), cocotieri, plante tropicale etc. Superb, ma rog, cum vezi prin poze, filme sau in alte zone similare de pe glob.

Oamenii NU sunt saraci. Din contra. Au standarde de viata ridicate. PIB-ul anual in Bahamas este cam de 21 000$/locuitor. Romania are 8000 de exemplu. De aia nici preturile nu-s prea mici. Au strazi bune, case frumoase, masini bune. Dar traiesc din turism si banci.

Cat te-ar costa? Depinde mult. Avionul chiar nu stiu, prespun ca ~ 1000 euro de persoana. Dar ar putea fi mai ieftin. Apoi , pe cont propiu, calculeaza-ti intre 100$(presupun, dar verifica mai bine, e posibil sa fie mai scump)-cateva mii camera pe noapte, si mancarea, gandestete ca mananci la La Mama zilnic 3 mese pe zi, cat te costa. O sa fie cam la fel sau mai mult depinzand in ce locuri vreti sa mancati. Mai pune niste bani de transport prin oras, eventual distractii, ceva excursii cu vaporasul, ma rog, sunt o gramada de facut, bani sa fie. Excursiile sunt 40-100$ de persoana depinzand de durata si ce este oferit in excursia respectiva.

La all-inclusive,  ai doua optiuni Superclubs Breezes si Sandals. Noi am fost la Breezes si il recomand. Si de Sandals insa am auzit numai de bine. Breezes, de regula e mai ieftin putin decat Sandals. Deci eventual cauta pe net ceva agentii din anglia sau germania/italia ,vezi ce preturi au pt aceste 2 resorturi. Eu m-am interesat de aic si pt mai, o saptamana e 1700 euro de persoana la Breezes. Din Anglia ar fi probabil putin mai scump din cauza avionului. Deci presupun un 2000-2200. Apoi mai pui cat te costa charterul pana la Londra, ceva bani acolo pt excursii suveniruri (pt ca in rest totul e inclus). Astea sunt preturile acum. La "last minute" o sa fie siugur mai ieftin.

Merita? depinde ce inseamna banii astia pt voi. La mine a fost simplu pt ca diferenta de bani intre Cuba si Bahamas a fost mica. Dar pt voi, sigur ca a merge in grecia pe 500 euro la all inclusiv revine mult mult mai ieftin. Insa e ceva diferit. Am fost si in Grecia si sincer nu se compara. Dar nu as zice ca merita banii daca sunt munciti foarte greu.

Situatia de mai sus e oarecum valabila cam in toata fostele colonii engleze, franceze sau olandeze.

Dar mai sunt 2 optiuni foarte interesante: Cuba si Republica Dominicana.

In Cuba nu am auzit de posibilitatea de a merge pe cont propiu. E posibil sa existe dar n-am auzit. Cuba e comunista, turistii nu prea se amesteca cu localnicii, exista un fel de garduri mari in jurul resorturilor si cubanezii sunt extrem de saraci (salarii de 40-100$ pe luna) si preturile sunt mici cam la tot.
In resorturi e ok, singuru lucru de care se plang multi este mancarea. Dar excursii in Cuba se pot asi la preturi f bune. Se pleaca mult din germania si Italia , unde se poate ajunge f ieftin din Romania din cate stiu eu. Se pot prinde specialuri de ultima ora in resorturi precum manzanillo sau Santa lucia cu 600-800$ pt o saptamana. Deci cred ca, cu totul, avion pana in germania + bilet + bani de cheltuiala sub 1000 euro de persoana. Sua pe acolo. Varadero este o destinatie populara in Cuba dar acolo e mai scump si mai multi tineri/party. In celelalte doua e mai relax. De asemenea, iarna, vremea o sa fie cu siguranta mai buna in cele 2 decat la Varadero pt ca sunt mult mai la sud.

Republica Dominicana este iarasi o destinatie excelenta si in resort dar si pe cont propiu. Pe cont propiu, se poate merge in Sosua unde sunt o gramada de oferte de cazare la preturi foarte bune, pe termen scurt sau lung (exista apartamente de lux care se pot inchiria pe 1-2-3 luni la preturi f bune), mancarea e pt orice buget, inclusiv mici restaurante unde poti manca bine cu 2-3 $. Si asta pt ca e zona turistica, in alte locuri e mai ieftin. In rest, dominicanii sunt si ei destul de saraci, au salarii f mici si atucni preturile la haine, mancare, femei,etc sunt f rezonabile pt un buget vestic. Sigur ca, e putin mai periculos decat in Cuba (unde localnicii n-au voie sa intre prea tare in contact cu strainii) sau Bahamas(unde oamenii au bani, nu tre sa jefuiasca strainii ca sa manance) dar trebuie doar putina atentie. Oricum, si in Dominicana, se poate merge in resort ca in Cuba, e in general putin mai scump dar si mancarea e mai buna putin.


next time, poze...si daca mai aveti intrebari, ask away

Edited by pimp, 18 December 2006 - 20:18.


#16
worldtraveller

worldtraveller

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.12.2006

 stefan_fane, on Dec 14 2006, 11:31, said:

A fost cineva in Caraibe mai recent? Imi poate spune niste preturi,ceva? daca merita sa te duci dat fiind drumul destul de lung(si cred costisitor) cu avionul.. poate niste poze...dar de munca se gaseste pe acolo?
astept raspunsul vostru cu nerabdare.

Saptamana asta m-am intors din Rep. Dominicana. Am fost la un all inclusive in Sosua la 3 stele jumatate. A fost super, a meritat fiecare banut. Am prins un deal foarte bun prin TUI - tour operatorul german. Am luat biletele pe internet. 2 persoane 980 Euro cu zbor din Dusseldorf a fost last minute, l-am luat cu o saptamana inainte de plecare. O problema a fost cu viza, nu stiam ca am nevoie asa ca in drum spre Dusseldorf am intrat pe la ambasada din Frankfurt si am luat viza in 15 minute ne-a taxat 95 euro de persoana, dar ne-am bucurat ca ne-a dat-o pe loc fara probleme. IN Cehia la ambasada lor ne-a zis ca dureaza cateva zile. Am lasat masina la aeroport ce ne-a costat 8 zile 28 euro.
Zborul a fost de 10 ore. Am avut totul asigurat, hotelul fain, chiar pe plaja, nisip, mancarea foarte buna, servicile excelente, mult mai bune decat ce am intalnit la greci sau tunisieni.
Ce mai am iesit la un pret de vacanta europeana intr-o destinatie exotica.
Ce am mai cheltuit pe acolo e ca am inchiriat o motocicleta cu 55$ 3 zile is am vizitat zona. De munca nu stiu cum e pe acolo. Ritmul vietii foarte lejer. Multa voie buna.

#17
[mz]

[mz]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 21.11.2006
Adica vrei sa-mi spui ca te-a costat 500 de euro de persoana (7 nopti cazare la 3*+ cu All Inclusive, avion Dusseldorf - Santo Domingo dus intors) + separat cursa de linie Buh - Dusseldorf si retur?
Fi serios, nu se poate sa fie atat de ieftin.

Edited by [mz], 21 December 2006 - 17:24.


#18
pimp

pimp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 09.09.2003
nu m-ar mira totusi, last minute la 3 stele de se gasesc cateodata multe specialuri din astea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate