Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Economia romaneasca evolueaza fantastic.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
488 replies to this topic

#37
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003

View Posttomaso, on Dec 12 2006, 17:56, said:

Da coane, stiu ca ma dreptate. Important este sa ma credeti si voi ( sfaturile moca sunt mai greu de crezut ).
Aceste fonduri zgubilitice sunt doar cireasa.
Grosul vine doar dupa ce aceste fonduri au demonstrat ca au iesit in castig.

De ce credeti voi ca sunt disperati astia din UE sa ne alinieze costurile cu ale lor ?
Orice ban se ruleaza in economie, ne aduce beneficii imediate.

De exemplu.
Factura energetica de anul acesta.

Explica, please...  ;)

#38
zoro2

zoro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.05.2006
Daca as fi un neamt cu bani as veni in romania sa investesc pentru ca:

1. Dau o spaga mai buna la unu si-mi rezolva toate impozitele catre handicapatul de stat roman
2. imi trag 100 de romani si le dau salari dupa pu_a mea asa 100 euro sa le scot ochi si nici nu le-as plati cas, fond de somaj, asig de sanatate - a, ba le-as plati la 3 mil de lei adica 300 RON adica un cac_t pt mine
3. cel care face pe nebunu il arunc in strada asa ca sa vada si ailalti care au copi de crescut SA MA ASCULTE SI SA SE SUPUNA

oricum merita sa investesti in romania, e o tara fara stapan plus ca statu roman te ajuta sa o furi, ce-mi place tara asta

#39
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003

View Postzoro2, on Dec 12 2006, 18:04, said:

Daca as fi un neamt cu bani as veni in romania sa investesc pentru ca:

1. Dau o spaga mai buna la unu si-mi rezolva toate impozitele catre handicapatul de stat roman
2. imi trag 100 de romani si le dau salari dupa pu_a mea asa 100 euro sa le scot ochi si nici nu le-as plati cas, fond de somaj, asig de sanatate - a, ba le-as plati la 3 mil de lei adica 300 RON adica un cac_t pt mine
3. cel care face pe nebunu il arunc in strada asa ca sa vada si ailalti care au copi de crescut SA MA ASCULTE SI SA SE SUPUNA

oricum merita sa investesti in romania, e o tara fara stapan plus ca statu roman te ajuta sa o furi, ce-mi place tara asta

Nu stiu pe ce te bazezi, iti spun sigur ca nu e asa. Poate chestiile astea s-au intamplat acu' 10 ani, cel ce vine acum in Romania cu gandurile aste nu are nici o sansa.
Crede-ma, a evoluat poporul, il platesti cu 500 de Euro pe luna si crede ca lucreaza tot in comunism, Iar daca-i spui ceva, raspunde nonsalant: ,,Am in fisa postului asta?''  :lol:

#40
zoro2

zoro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.05.2006

View Postradumiki, on Dec 12 2006, 18:08, said:

Nu stiu pe ce te bazezi, iti spun sigur ca nu e asa. Poate chestiile astea s-au intamplat acu' 10 ani, cel ce vine acum in Romania cu gandurile aste nu are nici o sansa.
Crede-ma, a evoluat poporul, il platesti cu 500 de Euro pe luna si crede ca lucreaza tot in comunism, Iar daca-i spui ceva, raspunde nonsalant: ,,Am in fisa postului asta?''  :lol:

pe bune, tu locuiesti in romania sau ai auzit tu ca ..... de la ......
eu iti zic lucruri reale

verifica daca vrei

#41
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
geeeez, din nou aceleasi pareri @#%$%^& nesustinute de absolut nici o dovada... cum ca se fura la greu, se dau spagi, angajatorii straini dau salarii minime pe economie (apropo, un sofer obisnuit cat.B la strabag[austria] are cam 600-700 eur net - asta fiind foar un exemplu), fondurile de investitii "pleaca" :D si alte ineptii...

unii dintre voi sunteti plictisiti rau cred... altfel nu se explica... :D

economia romaneasca in mod clar a crescut (desi nu chiar "fantastic") si cred ca va creste iar in cele din urma veniturile vor depasi ritmul de creste a preturilor... bine, asta deja s-a intampat intr-o oareceare masura insa multa lume nu percepe caci acum exista cheltuieli care existau in proportie mai mica sau deloc in trecut (internet, mobile "smechere", pc-uri sau upgrade-uri la acestea, benzina pt. masina[daca e cazul - si cam e din ce in ce mai mult], credite accesibile pt. tot felul de lucruri, etc.)...

Edited by gtk, 12 December 2006 - 18:25.


#42
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006

View Posttomaso, on Dec 12 2006, 17:56, said:

Aceste fonduri zgubilitice sunt doar cireasa.
Grosul vine doar dupa ce aceste fonduri au demonstrat ca au iesit in castig.

Problema mare a acestor fonduri este ca pleaca la fel de repede cum vin si te trezesti in brate cu 10.000 de someri pe zi, pentru ca un anumit fond FGSADWIwhatever a decis ca este mai rentabil sa investeasca in Rep. Moldova unde curentul si mana de lucru sunt mai ieftine. Aceste fonduri produc nimic, doar plimba niste bani. Nu fac investitii pe termen lung intr-o economie.


Quote

De ce credeti voi ca sunt disperati astia din UE sa ne alinieze costurile cu ale lor ?
Orice ban se ruleaza in economie, ne aduce beneficii imediate.
Pentru ca daca ne integram si dispar taxele la export/import intre noi si ei: si ai lor si ai nostrii sa aiba sanse "egale" pe piata. Asta teoretic. Oricum ai "lor or" sa aiba sanse "mai egale". De asta se si supra-reglementeaza. De asta exista si un aquis (parca...asa ii zice), la care culmea sunt campioane tarile mai nou integrate (Franta si Germania sunt pe ultimile locuri)...

Quote

Da coane, stiu ca ma dreptate. Important este sa ma credeti si voi ( sfaturile moca sunt mai greu de crezut ).
Sfaturile tale sunt moka pentru ca "producerea" lor este moka :). Daca te costa mai mult netul cred ca facturai ceva...

Edited by obnoxious, 12 December 2006 - 18:22.


#43
zoro2

zoro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.05.2006
singura investitie rentabila pt statu roman e Loganul
nu-i gluma, restu-s glume, BCR, OMV, CEC (o sa fie) si fondurile alea surduale.

#44
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

View Postgtk, on Dec 12 2006, 18:21, said:

geeeez, din nou aceleasi pareri @#%$%^& nesustinute de absolut nici o dovada... cum ca se fura la greu, se dau spagi, angajatorii straini dau salarii minime pe economie (apropo, un sofer obisnuit cat.B la strabag[austria] are cam 600-700 eur net - asta fiind foar un exemplu), fondurile de investitii "pleaca" :D si alte ineptii...

unii dintre voi sunteti plictisiti rau cred... altfel nu se explica... :D

economia romaneasca in mod clar a crescut (desi nu chiar "fantastic") si cred ca va creste iar in cele din urma veniturile vor depasi ritmul de creste a preturilor... bine, asta deja s-a intampat intr-o oareceare masura insa multa lume nu percepe caci acum exista cheltuieli care existau in proportie mai mica sau deloc in trecut (internet, mobile "smechere", pc-uri sau upgrade-uri la acestea, benzina pt. masina[daca e cazul - si cam e din ce in ce mai mult], credite accesibile pt. tot feul de lucruri, etc.)...

Bine spui ! Te sustin 100%  :coolspeak:
Nu pricep ce dracu or fi avut in cap idiotii aia din guvern cand au alocat fonduri pentru ajutor la plata intretinerii pe timp de iarna. Cine mai are doar 500 RON pe luna de trait, ce cred astia ca suntem in Somalia ?

O fi vreo greseala la mijloc,  :huh: ori cineva a vrut sa-si bata joc de sefii lui din minister  :peacefingers:

La munca bai ! ce va tot lamentati atat ca niste babe sifilitice !  :death:

#45
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postobnoxious, on Dec 12 2006, 18:21, said:

Sfaturile tale sunt moka pentru ca "producerea" lor este moka :). Daca te costa mai mult netul cred ca facturai ceva...

Se apropie Craciunul ....

Radu,
Factura energetica este mai mica pentru ca importurile sunt mai ieftine, datorita unui leu puternic.
Ieftinirea este egala cu diferenta de curs.

Singura problema ar fi ca este un delay intre macroeconomic si nivelul de trai.
Dar asa este normal sa fie.

#46
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

View Posttomaso, on Dec 12 2006, 18:35, said:

Se apropie Craciunul ....

Radu,
Factura energetica este mai mica pentru ca importurile sunt mai ieftine, datorita unui leu puternic.
Ieftinirea este egala cu diferenta de curs.

Singura problema ar fi ca este un delay intre macroeconomic si nivelul de trai.
Dar asa este normal sa fie.

Toate acestea sunt cele mai evidente semne ca "dudie" economia ! ;)
Evoleaza economia asta nationala extraordinar, ma enerveaza astia care-s tot timpu`Gica Contra ! :death:

#47
zoro2

zoro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.05.2006

View Posttomaso, on Dec 12 2006, 18:35, said:

Se apropie Craciunul ....

Radu,
Factura energetica este mai mica pentru ca importurile sunt mai ieftine, datorita unui leu puternic.
Ieftinirea este egala cu diferenta de curs.

Singura problema ar fi ca este un delay intre macroeconomic si nivelul de trai.
Dar asa este normal sa fie.

iep, si un alt delay intre citirea contorului tau la energie energetica si plata.
plus ca mai e si regularea regularizari.

Edited by zoro2, 12 December 2006 - 18:49.


#48
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
bitter, eu nu am spus ca nu exista si romani nevoiasi... dar la modul general nivelul de trai a crescut iar economia este in continua crestere, iar odata cu aceasta creste se reduce si numarul celor care au nevoie de ajutor de la stat... incet, dar sigur...

#49
SDan222

SDan222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,925
  • Înscris: 06.04.2006

View Postgtk, on Dec 12 2006, 18:21, said:

(apropo, un sofer obisnuit cat.B la strabag[austria] are cam 600-700 eur net - asta fiind foar un exemplu),

Conform INS, salariul mediu brut pe economie in luna octombrie era de 1155 RON. Ceea ce inseamna 866 RON net.
Defalcat (exemple) :
- transporturi rutiere si feroviare - 836 RON net
- constructii - 748 RON net
- comert 678 RON net
- invatamant 942 RON net
- sanatate 794 RON net
- administratie publica 1478 RON net
- textile 598 RON net
- industrie alimentra 665 RON net
- intermedieri financiare 2262 RON net
- asigurari 1536 RON net
p.s : aceste sume includ - fireste - si megasalariile stabilor.

Ma intreb cam cat castiga majoritatea prostimii daca la multinationale se plateste atat de bine ... Ca sa iasa media, nu de altceva ...

Edited by SDan222, 12 December 2006 - 18:59.


#50
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostSDan222, on Dec 13 2006, 05:55, said:

Conform INS, salariul mediu brut pe economie in luna octombrie era de 1155 RON. Ceea ce inseamna 866 RON net.
Defalcat (exemple) :
- transporturi rutiere si feroviare - 836 RON net
- constructii - 748 RON net
- comert 678 RON net
- invatamant 942 RON net
- sanatate 794 RON net
- administratie publica 1478 RON net
- textile 598 RON net
- industrie alimentra 665 RON net
- intermedieri financiare 2262 RON net
- asigurari 1536 RON net
p.s : aceste sume includ - fireste - si megasalariile stabilor.

Ma intreb cam cat castiga majoritatea prostimii daca la multinationale se plateste atat de bine ...
vezi cat era salariul mediu acum 2-3 ani. do the math  :)

#51
zoro2

zoro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.05.2006
Intrebare:

Credeti ca cifrele prezentate la inceputul acestui topic reprezinta o economie romaneasca SANATOASA ?

si imediat revin cu o alta intrebare

#52
SDan222

SDan222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,925
  • Înscris: 06.04.2006

View Postturbo trabannt, on Dec 12 2006, 18:56, said:

vezi cat era salariul mediu acum 2-3 ani. do the math  :)

Corect. 4,95 mil ROL in octombrie 2003. Aprox. 125-130 de euro. Net. Adaugand inflatia, as zice ca majoritatea cstiga sub 170 de euroi net = sub 600 RON.

#53
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
si pe batranica aia de la stiri cu pensia de 22 lei cum o influenteaza evolutia leului?

#54
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostSDan222, on Dec 13 2006, 06:08, said:

Corect. 4,95 mil ROL in octombrie 2003. Aprox. 125-130 de euro. Net. Adaugand inflatia, as zice ca majoritatea cstiga sub 170 de euroi net = sub 600 RON.
fa calculele in euro.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate