Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Baptistii

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
813 replies to this topic

#1
Fidelio

Fidelio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 06.02.2006
Spune parintele Cleopa, marele calugar de la Sihastria ca baptistii au 13 ramificatii.
2 le stiu si eu : unii care au cruce si altii care nu au in localul de asezamant.
Dar ceilalti 11 oare cum se deriva de ceilalti !?

#2
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006

 Fidelio, on Dec 10 2006, 16:50, said:

Spune parintele Cleopa, marele calugar de la Sihastria ca baptistii au 13 ramificatii.
2 le stiu si eu : unii care au cruce si altii care nu au in localul de asezamant.
Dar ceilalti 11 oare cum se deriva de ceilalti !?
De fapt ramificatii sunt mult mai multe si nu au legatura cu o cruce pusa sau nu pe pereti.  Oricum la noi in tara nu stiu sa fie prea multe astfel de ramificatii insa in USA de exemplu exista peste 70 daca nu ma insel.

#3
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
topicul asta nu ar trebui sa fie la protestanti?

#4
Fidelio

Fidelio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 06.02.2006

 davidboy, on Dec 11 2006, 00:35, said:

De fapt ramificatii sunt mult mai multe si nu au legatura cu o cruce pusa sau nu pe pereti.

Pai cum se intelege o ramificatie aparte, dar apartinand aceluiasi cult sa-i zicem !?

Quote

Oricum la noi in tara nu stiu sa fie prea multe astfel de ramificatii insa in USA de exemplu exista peste 70 daca nu ma insel.

Doar de baptisti !!?  :huh:

#5
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006

 Fidelio, on Dec 11 2006, 10:43, said:

Pai cum se intelege o ramificatie aparte, dar apartinand aceluiasi cult sa-i zicem !?
Mici diferente de organizare in principal sau de interpretare a unor texte biblice.

Quote

Doar de baptisti !!?  :huh:
Da.

#6
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

 Fidelio, on Dec 10 2006, 16:50, said:

Spune parintele Cleopa, marele calugar de la Sihastria ca baptistii au 13 ramificatii.

Daca marele Cleopa spune 13 si ei sunt 70 mai e mare?

#7
doryeen

doryeen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.02.2007
Unii or luat-o pe carari, altii or uitat ca christos ar trebui sa fie in centru, is baptisti unitarierni, baptisti care cred in umplerea cu Duhul Sfant in maniera PENTECOSTA, alti baptisti care au voie cica sa fumeze, is baptisti care o dau in Carismatism, dupa versetul din Cronici, unde spune ca David s-a bucurat printr-o manifestare care unii zic ca e dans si noah, danseaza tipii in biserica, etc, is multe tipuri, is baptistii aia negru '' GOSPEL MUSIC'', is multe tipuri. Faza e ca in SUA, 2 treimi din oameni is baptisti si penti, iar noah, si si acolo ca in multe biserici ortodoxe a aparut ''marketingul''. In Romania, se respecta tiparele baptistiilor din anii 1900, sunt mai traditionalisti...

#8
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 doryeen, on Feb 19 2007, 23:20, said:

Unii or luat-o pe carari, altii or uitat ca christos ar trebui sa fie in centru, is baptisti unitarierni, baptisti care cred in umplerea cu Duhul Sfant in maniera PENTECOSTA, alti baptisti care au voie cica sa fumeze, is baptisti care o dau in Carismatism, dupa versetul din Cronici, unde spune ca David s-a bucurat printr-o manifestare care unii zic ca e dans si noah, danseaza tipii in biserica, etc, is multe tipuri, is baptistii aia negru '' GOSPEL MUSIC'', is multe tipuri. Faza e ca in SUA, 2 treimi din oameni is baptisti si penti, iar noah, si si acolo ca in multe biserici ortodoxe a aparut ''marketingul''. In Romania, se respecta tiparele baptistiilor din anii 1900, sunt mai traditionalisti...
Da' doctrina? Cine are dreptate? Ca cineva trebuie sa minta, caci nu sunt 150 de adevaruri, ci numai unul. Cine minte?

#9
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 zexelica, on Feb 20 2007, 12:36, said:

Da' doctrina? Cine are dreptate? Ca cineva trebuie sa minta, caci nu sunt 150 de adevaruri, ci numai unul. Cine minte?
Cam nedumerit esti in ultima vreme...  deci Daca ai avea Duhul, ai avea intelepciune... tu ai spus-o  :rolleyes:

Edited by Megara, 20 February 2007 - 12:43.


#10
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Megara, on Feb 20 2007, 12:42, said:

Cam nedumerit esti in ultima vreme...  deci Daca ai avea Duhul, ai avea intelepciune... tu ai spus-o  :rolleyes:
Este o intrebare retorica. Daca ai fi citit posturile despre biserici si doctrinele lor false.

#11
doryeen

doryeen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.02.2007
Omul de-a lungul istoriei a denaturat tot ce-a prins in cale, de la faza aceea cu Pestera lui Andrei, cand preotii au spus clar sa nu puna bani in gaurile din pestera, auzi '' k daca pui bani, ai noroc'':)), daca cineva afirma ca exista Dumnezeu, atunci nu exista noroc, deoarece viata lui nu este la voia intamplarii dupa noroc, ci dupa Dumnezeu si nimic nu e la voia intamplarii in lumea asta sau de exemplu, poate multi or sa sara pe mine la faza ce o voi zice, dar icoanele(LUPTA DINTRE ICONODULI SI ICONOCLASTI) au aparut pentru propovaduirea evangheliei cat mai usor, eraau multi care nu stiau sa citeasca, omul a denaturat mult, ma doare sa vad de multe ori lume care merge la schit, il inconjoara de nu stiu cate ori in genunchi si apoi se pune pe patura si bea bere si cica ei is pelerini, am fost dezgustat  OMUL DENATUREAZA.

#12
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Romani1
23și au schimbat slava Dumnezelui nemuritor într'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare și tîrîtoare.

    24De aceea, Dumnezeu i -a lăsat pradă necurăției, să urmeze poftele inimilor lor; așa că își necinstesc singuri trupurile;

    25căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, și au slujit și s'au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci! Amin.

#13
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 zexelica, on Feb 20 2007, 13:16, said:

Este o intrebare retorica. Daca ai fi citit posturile despre biserici si doctrinele lor false.
Cine le-a catalogat false? TU?  :rolleyes:

#14
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Megara, on Feb 20 2007, 16:24, said:

Cine le-a catalogat false? TU?  :rolleyes:
Eu le compar cu Biblia. Daca exista contradictie in doctrina lor, atunci sunt false.
Iar cum toate seminariile teologice folosesc 1Tim3:15 in suportul ideii ca biserica este stilpul si temelia adevarului, orice concluzie a lor este bazata pe mintea lor, nu pe Biblie.
Ceea ce se si vede in educarea enoriasilor.

#15
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 zexelica, on Feb 20 2007, 16:29, said:

Eu le compar cu Biblia. Daca exista contradictie in doctrina lor, atunci sunt false.
Si de unde esti sigur ca vezi corect acele contradictii? Daca eu vad cerul albastru si tu il vezi cenusiu de unde stii care este adevarata lui culoare?

#16
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Megara, on Feb 20 2007, 16:44, said:

Si de unde esti sigur ca vezi corect acele contradictii? Daca eu vad cerul albastru si tu il vezi cenusiu de unde stii care este adevarata lui culoare?
Lucrurile dinafara de Biblie sunt treaba ta. Dar nu poate exista nicio contradictie in Biblie.
Aparent, da, exista. Dar numai pt cei care nu inteleg ce este Biblia si care au alta autoritate.

#17
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

 zexelica, on Feb 20 2007, 13:36, said:

Da' doctrina? Cine are dreptate? Ca cineva trebuie sa minta, caci nu sunt 150 de adevaruri, ci numai unul. Cine minte?

In mod sigur nu o sa gasesti raspunsul usor. Oameni mari au cautat toata viata si in zadar. Totusi ai mai multe atuuri ca ei, munca lor, dar dupa ce ti-ai dat seaama ca viata s-a sfarsit citind despre ei si munca lor si unde e bine sau rau vei fi tot asa de amarat ca ei ... ca nu ai gasit raspunsul ... Dar daca doresti sa-l afli din toata inima il vei gasi, asta e sigur, dar adevarul pur, nu ceea ce iti place tie sa auzi sau sa vezi.
Ce am incercat eu e Biblia, cu toate ca nu imi place, si nici lumii nu ii place, dar trebuie sa zic ca e adevarata, pt ca asa e. Daca o negi iti negi existenta.
Pentru ca suntem diferiti/multi/umani si pt ca in plus exista si o forta supranaturala/invizibila (Diavolul,drac,Satan,Lucifer) si avem opinii diferite si vorbim cateodata fara experienta sau inconstienta si pentru ca natura umana e indreptata spre rau de aceea exxista asa multe culte.
In orice bine e un rau, si in orice rau este si un bine. Nu exista gradina fara uscaturi.
Totusi unele culte sunt mai aproape de adevar, dar se pierde pe alta parte, caci sunt mult mai putini.
Cine minte ? Raspunsul nu il afli la conducatorii cultelor.
Exemplu: conducatorii spirituali ai evreilor au ridicat vocea si au instigat multimea la Rastignire pe vremea lui ISUS.
E si normal ca daca atunci, cand lumea era mai aproape de Dumnezeu ca niciodata, avand Adevarul intrupat, daca atunci multi greseau si putini cunosteau Adevarul sa se intample si acum la fel.
Unii se simt mai aproape de Adevar practicand yoga, altii uitandu-se la stiri, sau calugarindu-se, ori aruncand avioane sau bombe, unii vad adevarul departe altii cred ca e in tine. Dar daca il cauti, cauta-L pana la capat si "parerea mea este sa incepi cu Biblia".
Succes

#18
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

Dar daca doresti sa-l afli din toata inima il vei gasi,

Romani9
16Așa dar, nu atîrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate