Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Master and Commander: The Far Side of the World (2003)

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
RoTTen

RoTTen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2003
Am fost azi la Master & Commander: The far side of the world si am ramas profund impresionat. Dupa mine este filmul anului :)

E un hibrid intre aventura, razboi, drama, actiune. Este facut dupa fapte reale in proportie de 80%. Singura chestie nasoala care au facut-o cei de la hollywood a fost inlocuirea flotei americane cu care Anglia se lupta pe atunci cu cea franceza... deh, nu prea ii au la inima americanii pe francezi  :drac:

Astept pareri, impresii... daca nu ati fost inca la film merita sa o faceti! E o capodopera :)

#2
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
As zice ca e un film destul de interesant din punct de vedere documentar, dar in acelasi timp FOARTE lung si cateodata chiar plictisitor.
Scenariul este aproape inexistent, povestea fiind lasata "in voia valurilor"  , o groaza de scene in care se bate apa-n piua, personajele destul de sterse si fara nimik deosebit. In afara de capitan (Russel Crowe) si doctor/naturalist, toti ceilalti actori reprezinta o masa amorfa care nu au rol decat de umplutura.
Filmul e lent, static (chiar enervant de static uneori)... Mi se pare ideea in sine a filmului destul de nereusita - actiunea se petrece aproape in totalitate pe HMS Surprise, si de-a lungul celor 2 ore spectatorul e prins "prizonier" in decorul asta sorid si deprimant.
O groaza de scene idioate si fara nici un sens lungesc filmul... o gramada de cantari marinaresti, vreo 2-3 festinuri, povesti la gura sobei despre intalnirea de gradul 3 cu Nelson, operatii pe creier facute cu lingura (asta chiar e tare de tot !!!  )... serios film mai lalait ca asta, rar mai gasesti.

Intr-un cuvant plictiseala cat cuprinde, o batalie finala care o astepti tot filmul si care apare ca o izbavire pentru spectatorul plictisit si o rasturnare de situatie de-a dreptul penibila in final  
Ca valoare documentara tot respektu pt Mr Weir, dar ca film artistic, daca ar merita un 5 / 10. Nu e nici pe departe atat de valoros si ca dovada nici nu o sa candideze la Oscar sau la Globul de aur...

Duceti-va la Finding Nemo!!!  E FILMUL ANULUI !!! ;)

#3
RoTTen

RoTTen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2003
Ca sa faci un film bun trebuie ca toate elementele sa fie "balanced". Master and Commander e perfect din punctul asta de vedere, are actiune, aventura, razboi, e putin psihologic, si are si o farama de umor, englezesc ce-i drept. :)

Ce numesti tu umplutura e tot ce nu e direct legat de subiect: conflictul dintre cele doua corabii. Gandeste-te cum ar fi ca de la inceput pana la sfarsit sa se tot lupte englezii cu francezii. Cam asta vrei tu. Mie tocmai conflictele de pe vapor si struggle-ul englezilor mi-au placut... Batalia finala nu a fost prea bine regizata.

Iar "o gramada de cantari marinaresti, vreo 2-3 festinuri, povesti la gura sobei despre intalnirea de gradul 3 cu Nelson, operatii pe creier facute cu lingura " de care zici tu maresc suspansul si te introduc in atmosfera secolului 19 timpuriu... Tocmai asta se vrea redat in filmul asta, mentalitatea secolului 19. :)

Offtopic: Spune-mi un film care tie ti-a placut :P

#4
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
pai da, exact ce ti-am zis, e un film documentar excelent, dar NU UNUL ARTISTIC... adica iti arata atmosfera, obiceiurile si felul oamenilor din vremea aia...
...dar un film artistic de succes trebuie sa prezinte in primul rand O POVESTE originala, care sa ma implice total si sa ma provoace sa gandesc. De aia si spun ca tema filmului e prost aleasa, ca nu prea poti construi o poveste pe o urmarire intre doua vapoare... normal ca ar fi fost aberant sa fie o batalie de la un capat la altul, dar din lipsa de subiect s-au bagat o groaza de scene inutile si repetitive... plus faptul ca actiunea se petrece pe acelasi decor 90% din film.
Ca sa faci un film, DOAR ca sa arati mentalitatea oamenilor de secol 19, mi se pare cam putin... UNDE E POVESTEA???

Filme care imi plac: As good as it gets, Se7en, Shawshank redemption, A beautifull mind, American beauty, Braveheart... si mult altele :)

#5
RoTTen

RoTTen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2003
probabil ca e o problema de-a mea :P ... imi plac filmele istorice gen The Great Escape, The Pianist... si acum M&C. Asta astept eu de la un film. Dar asta e, fiecare cu gusturile lui.  :mad:

#6
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
da ai si tu dreptate... pana la urma e doar o chestie de gust, si nu e un motiv sa ne certam pe o tema atat de banala

#7
manelesux

manelesux

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 25
  • Înscris: 30.10.2003
Bertinel, definitzia ta de film ARTISTIC e complet aberanta. Arta nu e sinonim cu poveste. Exista filme de arta care n-au nici macar scenariu. Si documentarele pot fi artistice. Intrebarea ta legata de "unde e povestea?" e complet nejustificata. De asemenea, sa nu mai folosesti niciodata ca argument plictiseala. Ca te plictisesti, e fix problema ta, n-are nici o legatura cu filmele.

#8
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
Ok.... dar un film static aduce in mod automat plictiseala si acest lucru este universal valabil !!!
Un documentar NU poate fi un film artistic... are doar un rol de informare al privitorului nimik, mai mult, nu e facut sa te relaxeze, sa te incante, sa te faca sa razi/plangi... ci DOAR SA TE INFORMEZE... diferenta intre un documentar si un film artistic este ca ultimul are o poveste dramatica (una reala adaptata sau una total imaginara)... M&C se vede ca vrea sa fie mai mult decat este...
Pentru mine M&C este un documentar "stil Discovery" mult prea tras de par si prelungit fara nici o justificare... filmul asta trebuia sa dureze maxim 1 h 30 min

#9
manelesux

manelesux

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 25
  • Înscris: 30.10.2003
un film static itzi aduce tzie o stare de plictiseala, ca esti plictisibil. Plictiseala e boala plictisitului, nu defectul obiectul. Static e si un tablou. Probabil tablourile te plictisesc.

Un documentar poate fi artistic. Nu stau sa-tzi dau liste cu titluri, nu-mi plac listele. Nu ramane la impresia ca documentarele au rol de informare. De asemenea, nu e obligatoriu ca filmul artistic sa aiba o poveste dramatica. Iarasi ar trebui sa-tzi dau titluri. In loc de asta, vezi poate prinzi un festival de filme de arta pe langa casa, sa te lamuresti daca nu ma crezi. Si ce zic eu nu are nici o legatura cu MC. Nici macar nu l-am vazut.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate