Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

BeSweet - Conversion tool for: wav/mp2/mp3/ogg/aiff/AC3/AAC/mp4/dts

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Courtesy of Mtz

BeSweet
De la link-ul de mai sus luati BeSweet AllTools. Butonul de download il folositi numai pentru update-ul executabilului.

Instalare:
Se dezarhiveaza si se pune folderul BeSweet in C:Program Files obligatoriu. Toate setarile din acesta sunt facute pentru acest director. Daca doriti sa il puneti in alta parte, va trebui sa faceti modifcari in el pentru a da noile directii pentru executabilele care se gasesc in acest program.
Dublu click pe BeSweet.reg
Creati apoi un shortcut la BeSweetGUI.exe. Acesta il puteti pune pe desktop si/sau intr-un folder pe care il creati in Start > Prograns > BeSweet. Tot aici mai puteti pune si shortcut-uri pentru programele descrise mai jos, pentru o accesare mai usoara a acestora.


Dupa cum se vede si din titlul threadului BeSweet este un program free pentru diferite conversii audio, folosite in domeniul video si nu numai. Foarte usor de folosit si intuitiv.
Permite conversia AC3/mpa/mp2/mp3/wav/LPCM/ogg/VOB/avi/dts in wav/mp2/mp3/ogg/AIFF/AC3/AAC/mp4/dts si WaveMP3 & Dolby-Digital-WAV.
Pentru a decoda si transforma in alte formate sunetul dts, trebuie sa aveti instalat WinDVD Platinum.


Alaturi de BeSweet care face toate aceste transformari, mai gasiti si alte programe care pot fi utilizate separat:

1. AacMachine v0.52 by DanniDin & DSPguru.
--------------------------------------------------------
this program allows a direct conversion from AC3/MPA/MP2/MP3/VOB/WAV to AAC.
Transcoding of 5.1AC3 to 5.1AAC is also supported !!

2. AC3Machine v0.41 by DanniDin & DSPguru.
--------------------------------------------------------
this program allows encoding & reencoding of AC3.
with AC3Machine you can also create AC3-WAVs to be burned as Dolby-Digital-CDs.

3. BeCutter
--------------
Splitting your mp3 file lossless into smaller chunks depending on the length you select.
Purpose & History:
Many people listen to MP3. While the most songs are short samples (<5 min), some of those MP3´s are much longer. May be you´re listening to some recording your did from radio using HDOgg or messer. May be you converted some audio book to MP3. You´ll experience a serious hassle if you use a portable MP3 player: Most portable MP3 devices don´t support a serious solution for forwarding. If you have a 1:15h MP3 file it can be a real pain in the a.. to find the point in the file where you stopped playback.

4. BeSure v1.2 by DVD2SVCD.
-------------------------------------
this program allows a direct conversion from VOB/AC3 to CD.
BeSure can create three types of wavs. both can be burned as a CD Audio (CDDA) :
- CDDA Mode : 44.1Khz/16bit/Stereo.
- AC3-CD Mode : A 5.AC3 surround track, preserving all surround infromation from the original AC3.
- DTS-CD Mode : A 5.1DTS surround track, preserving all surround infromation from the original AC3.

5. CUE_Splitter by Enfis
-----------------------------
Splitting your CUE file using BeSplit.

6. The OagMachine v0.1 by DanniDin & DSPguru
------------------------------------------------------------
This program allows a direct conversion from AC3/MPA/MP2/MP3/VOB/AVI/WAV to OGG Vorbis or AAC.
This includes both stereo transcoding and multichannel transcoding.
OagMachine is a front-end to DSPguru's BeSweet & Nero's AAC Encoder.
The decoding is done by BeSweet, encoding to AAC/MP4 is done by Nero's encoding dlls, encoding to Ogg Vorbis is done by Ogg Vorbis DS Filters.


7 WBIAS (Well Being's Intelligent Audio Splitter)
-------------------------------------------------------------
I wanted a free splitter for MP3 files. Is a program designed to easily split audio files. The main advantages of Intelligent Audio Splitter are :-
* it allows you to split your audio file by listening to it - and clicking a button!
* it automatically repairs any files that it generates which means your audio file will be generated error free!
* It does NOT need to re-encode your audio file!!! Which means :-
- you maintain higher quality
- it's quicker because the audio file does not need to be re-encoded.

Asadar acest program face toate transformarile posibile din domeniul audio legate in special video si nu numai.


enjoy,
Mtz

#2
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Pentru a converti unul dintre formatele audio mai sus mentionate in mp4 (AAC) sau Ogg/Vorbis se foloseste OagMachine.

Este nevoie de nero, orice versiune aparuta ulterior celei 6.0.0.19.
Cautati in C:Program FilesCommon FilesAheadAudioPlugins si copiati Aac.dll, aacend32.dll si NeroIIP.dll, pe care le veti pune unde aveti instalat besweet.exe.

Deschideti OagMachine si in caz ca nu este configurat, dati calea unde se afla BeSweet.exe si azidts.exe (este nevoie de el in caz ca la input este AC3 sau dts.

Selectati la input fisierul audio pe care doriti sa il transformati.
Toate acestea se fac cu dublu click pe ferestrele acelea galbene.
Pentru AAC se va da click pe "AAC Encoding Options", moment in care acesta se va colora in galben si la output extensia va fi mp4.
Pentru Ogg se va da click pe "Ogg Vorbis Encoding Options", moment in care acesta se va colora in galben si la output extensia va fi ogg.


La Azid Downmix Levels bifati numai LFE to LR Channels si valoarea de -3db pentru Surround2, Surround sau Stereo. Pentru 5.1 NU trebuie sa bifati aceasta optiune.
[ http://www.doom9.org/images/oggmachine-downmix.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


La Overall Output Configuration:
[ http://www.doom9.org/images/oagmachine/oagmachine-overallconfig.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Channels Mode
Surround2 inseamna ca veti obtine sunet Dolby Pro Logic II optimized downmix,
surround inseamna Dolby Surround care dealtfel este si setarea default. Selectati 5.1 (new) pentru a obtine un fisier audio pe 6 canale AAC/Ogg Vorbis. In cazul in care a aveti instalata o veriune de nero mai veche de 6.0.0.19 de la care folositi acel aac.dll sa folositi setarea 5.1 (old). Pentru a putea asculta corect 6 canale, aveti nevoie de o placa de sunet  5.1 cu analogue output.
Daca la intrare este un AC3 pe 2 canale, nu conteaza care tip de surround se alege, rezultatul fiind stereo. Dolby Sorround este valabil cand se face un downmix de la mai mult de 2 canale.
Celelalte setari sunt valabile ca cele explicate mai sus la AAC Machine.
Daca este nevoie, puteti sa schimbati framerate-ul.


Configurarea formatului rezultat:

AAC Encoding Options
[ http://www.doom9.org/images/oagmachine/oagmachine-aacconfig.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pentru ca este folosit ca encoder nero, se va bifa "Show Configuration Dialog" pentru a putea face setarile encoderului dupa dorinta. Celelalte 2 se lasa nebifate odata ce am pus acele dll-uri din nero in besweet.

In momentul in care va incepe codarea in AAC, va apare aceasta imagine:
[ http://www.doom9.org/images/oagmachine/nero-aacenc-config.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Setarile se pot face dupa dorinta, dar trebuiesc cunoscute urmatoarele:
- internet VBR profile este o buna alegere pentru sunet pe 2 canale
- daca alegeti High Efficiency (HE) aveti nevoie de un decoder capabil sa reproduca sunetul, cum ar fi CoreAAC sau the 3ivX.
- daca se doreste ca materialul sa fie vazut pe un player standalone, cea mai buna alegere este LC (Low Complexity) AAC profile
- recomand sa alegeti setarile din imaginea de mai sus.


Ogg Vorbis Encoding Options
[ http://www.doom9.org/images/oagmachine/oagmachine-vorbisconfig.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pentru Ogg se va da click pe "Ogg Vorbis Encoding Options", moment in care acesta se va colora in galben si la output extensia va fi ogg.
Quality este bifat deja si se alege o calitate intre 1.0 si 0.001, nu mentiunea ca 1.0 este maximul de calitate la un bitrate de 476 kbps.
De mentionat ca Vorbis este mai calitativ decat mp3 si de aceea nu trebuie ales un bitrate atat de mare ca si cum s-ar face pentru mp3. Nu trebuie coborat insa sub 64kbit/s pentru stereo pe 2 canale.


La SSRC Options
[ http://www.doom9.org/images/oagmachine/oagmachine-downsampling.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
este bine sa se bifeze Set Sampling Rate to 44100 in cazul acesta in care se creaza AAC cu nero. Pentru Vorbis nu este necesar.

In final apasati "Give me AAC!" sau "Give me Ogg!" in functie de situatie.

Pentru Ogg Vorbis se poate folosi si urmatorul ghid despre BeSweet.

enjoy,
Mtz

#3
Luchian

Luchian

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 19.02.2004
Ptr. a citi la linku ala se pare ca nu mai e valabil !

Nu gasesc fisierul BeSweet.reg !

Edited by Mtz, 15 October 2005 - 12:24.


#4
tuca

tuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.02.2005
asa este nu mai este valabil linkul si eu l-am cautat

#5
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Al doilea link dupa ce se apasa "Download" se numeste "Download BeSweet AllTools" click pe el.

enjoy,
Mtz

#6
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
nu mai e valabil

am cautat si pe Google dar toate trimit spre http://download.soft...et_AllTools.rar care nu mai functioneaza

mai are cineva arhiva s-o posteze in alta parte?

#7
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
va rog spuneti-mi care e cea mai buna alegere pentru transpus materialul dintr-o camera DV PAL pe DVD

MP2 sau AC3?

multumesc

#8
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Ramai la MP2. Este mai simplu.

enjoy,
Mtz

#9
sigma

sigma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.03.2005
Besweet gui e f vechi... a aparut o alta aplicatie grafica care foloseste engine-ul besweet, se numeste belight, a ajuns la versiunea 9 parca...

#10
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Pai nu vezi ca threadul este din 2003? Desi e vechi si stiu ca a aparut Belight, inca mai folosesc BeSweet in unele cazuri.
Folositi Behappy sau eac3to

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 07 January 2009 - 12:04.


#11
dragos-iulian

dragos-iulian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.02.2007
Salut! Scuze..stiu ca topicul este foarte vechi,insa sper ca imi mai raspunde cineva..
   As vrea sa stiu,daca merge sa fac dintr-un mp3 (2ch)-> ac3(5.1) Am incercat..si tot incercat..am umblat pe fel de fel de forumuri..in fel de fel de limbi..insa nu am gasit pe nimeni care a facut asa ceva...  
   As vrea sa imi spuna cine daca merge cu Sweet..sau cu alt soft-care ar fi acela..
       Mutumesc anticipat.

#12
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Dragos, foloseste Adobe audition (sau vechiul Cool Edit) si prelucreaza fiecare canal in parte. Front left si right extrase oiginal left si right din mp3, rear left si right le scoti joasele din front left si right, la center faci mono cu cate 50% din fiecare canal left si right din original si la fel, scoti frecventele joase iar la canalul de subwoofer faci un mono din original si bagi un filtru subwoofer only si iti lasa doar frecventele joase.
Apoi, cele 5 wav-uri le muxezi cu BeSweet sau ce alt soft de muxat wavuri in ac3 5.1.
Intrebare intrebatoare: de ce vrei sa faci 5.1 din mp3? daca e o filmare, mai inteleg ca poate vrei sa aiba omul sunt in toate boxele daca are sistem 5.1. Eu personal asa fac la filmari, le fac si sunt 5.1 si le pun si pista cu sunt mpeg normal. dar daca e vb de muzica (asta presupun ca ai in acel mp3) prefer sa ascult melodia stereo si nu prelucrata/pocita intr-un pseudo 5.1

#13
vid_emilian

vid_emilian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.10.2008
Aceiasi problema ma doboara si pe mine...CUM fac muxarea aceia ? Programul spune ca se creaza un text fisier cu banalul notepad ,am creat prin intermediul
windows explorer fisierul NUME.LST si am incercat si nu merge si l-am renumit NUME.MUX dar tot nu merge ...dar CUM se introduce in besweet ? Acesta nu vrea sa-l recunoasca,daca stie cineva sa-mi raspunda,altfel,sa nu raspunda despre ALTE programe.Ma apuc sa invat alt program.Are fisierul lui , numit TEMP.LST.PE CARE IL RECUNOASTE .dar eu am nevoie de fisierul cu filele mele,cele 6 file wave create cu CUBASE.Cum mama suparaii,se face acel fisier si CUM se introduce in Besweet ? Sau trebuie deschis OGGMACHINE ? Multumesc...

#14
vid_emilian

vid_emilian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.10.2008
Nu sint chiar novice la dvd dar sunet chiar nu stiu,am descarcat wv2ac3 am instalat besweet dupa indicatii....functioneaza,dar alt drac,fisierul rezultat (5.1 ac3 ) cum al ascult ? sa vad daca merge ? Am incercat sa-l pun pe disc cu nero dar nu-l recunoaste nero......sa-l pot proba pe dvdplayer (asculta de proba ) dvd-ul are iesire 5.1. Dar nero nu-l recunoaste pentru a-l putea inscriptiona...mentionez ca nu (cred)am respectat fl,fr lrc..etc m-am grabit sa vad ce iese,dar nu cred ca este asta cauza.Cele 6 file le-am creat cu cubase sx3.....am facut resampling la 48.000 cu wavewizard pe rind la toate filele le-am muxat cu wv2ac3 .

#15
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Deschide fisierul cu VLC!
Trebuie sa aiba extensia .ac3!

#16
vid_emilian

vid_emilian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.10.2008
am deschis cu VLC....are extensia ac3 dar se aude tot asa,o pulsatie modulata,cumva,nu stiu cum sa explic,dar numai muxica nu este...l-am deschis cu gspot...totul este corecr.zice (gspot ) ca totul e ok ca merge   de fapt vedeti si voi ( C:\Documents and Settings\emil\My Documents\emil.ac3..........45.2 MB (46,330 KB / 47,442,432 bytes)..................48000Hz  384 kb/s tot , 6 chnls (3/2 .1) ...........asta spune Gspot....da,intradevar se aude dar NU muzica,ci altceva....ok,CUM FAC FILA ACEEA si muxez cu besweet ?Am facut fila txt cu extensia LST cu continutul:....
c:\my documents\rugaciune1.wav
c:\my documents\rugaciune2.wav
c:\my documents\rugaciune3.wav
c:\my documents\rugaciune4.wav
c:\my documents\rugaciune5.wav
c:\my documents\rugaciune6.wav
si NU o recunoaste besweet...........cine stie pleaseeeeeeeeeee.............

#17
vid_emilian

vid_emilian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.10.2008
Din respect pentru cei care citesc raspund,am rezolvat problema,se face mux cu un program numit BSMUXWIZ aflot cu google ,si acum alta problema...melodia este ok , este 5.1 in format ac3.....dar CUM poate fi ars pe un cd ? Nero nu recunoaste fila,iar ars ca si DATA nu este vazut de DVD...vreo solutie cumva ? Si ms mult celor care s-au grabit sa-mi raspunda si sa ma ajute,/...

#18
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu se poate asculta AC3 pe standalone. Merge numai pe PC.

enjoy,
Mtz

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate