Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Apocalypto (2006)

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#91
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postdon_dannielo, on Feb 6 2007, 21:05, said:

Ce ai bre, doar Tom Hanks si Steven Spielberg n-au "spus chestii super la betie", cum naiba sa fie film prost?
Tu de unde stii? Ai fost cu ei cand erau beti?

#92
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostLaberta, on Feb 6 2007, 20:34, said:

Daca uiti cate filme s-au facut cu holocaustul si cu ororile de-acolo, cu razboiul din Vietnam, cu cel din Golf, go to sleep then!


   S-au facut o gramada de filme si s-au scris o gramada de carti despre holocaust care tratau latura umana a catastrofei . Filmul in cauza trateaza pur latura animalica a omului . Pe langa faptul ca este plin de orori , mai este plin si de erori :
     O eclipsa de soare care dureaza cateva secunde ; un om care fuge mai repede ca o pantera desi are matzele sfasiate  ; un drum in sclavie de cateva zile care poate fi parcurs inapoi intr-o juma de zi in fuga mare , etc , etc ...
    Seria aberatiilor este atat de lunga incat nu o poti regasi nici in filmele cele mai  SF .
    Afara de asta , sa introduci in douazeci de minute de film , invazia spaniola , o eclipsa de soare si marele sacrificiu uman Incas , poate parea pentru unii un sacrilegiu , dar mie mi se pare prostie totala , chiar daca vine din partea marelui Mel Gipson ....

#93
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004

View Postcspot, on Feb 6 2007, 23:37, said:

S-au facut o gramada de filme si s-au scris o gramada de carti despre holocaust care tratau latura umana a catastrofei . Filmul in cauza trateaza pur latura animalica a omului . Pe langa faptul ca este plin de orori , mai este plin si de erori :
     O eclipsa de soare care dureaza cateva secunde ; un om care fuge mai repede ca o pantera desi are matzele sfasiate  ; un drum in sclavie de cateva zile care poate fi parcurs inapoi intr-o juma de zi in fuga mare , etc , etc ...
    Seria aberatiilor este atat de lunga incat nu o poti regasi nici in filmele cele mai  SF .
    Afara de asta , sa introduci in douazeci de minute de film , invazia spaniola , o eclipsa de soare si marele sacrificiu uman Incas , poate parea pentru unii un sacrilegiu , dar mie mi se pare prostie totala , chiar daca vine din partea marelui Mel Gipson ....

i-as fi putut ierta toate elementele de fictiune daca renunta la sange
e clar bolnav, vrea sa ramana in istorie cu orice pret si asta pentru ca e produsul unei societati bolnave
asa a gandit si ucigasul lui John Lennon, asa gandeste si Nati Meir cand arunca bani la sinistrati, asa se gandeste acum intr-o lume in care biserica a ajuns ciuca batailor de joc si toate valorile sunt cu fundul in sus: totul pentru bani!
nu trebuie sa ne fie frica de teroristi cat trebuie sa ne fie frica de boala din mintea noastra
filmele de acest gen sunt semnul ca a venit vremea pentru cel de-al doilea potop care sa spele mizeria

#94
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View Postcspot, on Feb 6 2007, 23:37, said:

S-au facut o gramada de filme si s-au scris o gramada de carti despre holocaust care tratau latura umana a catastrofei . Filmul in cauza trateaza pur latura animalica a omului . Pe langa faptul ca este plin de orori , mai este plin si de erori :
     O eclipsa de soare care dureaza cateva secunde ; un om care fuge mai repede ca o pantera desi are matzele sfasiate  ; un drum in sclavie de cateva zile care poate fi parcurs inapoi intr-o juma de zi in fuga mare , etc , etc ...
    Seria aberatiilor este atat de lunga incat nu o poti regasi nici in filmele cele mai  SF .
    Afara de asta , sa introduci in douazeci de minute de film , invazia spaniola , o eclipsa de soare si marele sacrificiu uman Incas , poate parea pentru unii un sacrilegiu , dar mie mi se pare prostie totala , chiar daca vine din partea marelui Mel Gipson ....

Daca vrei realitate, orienteaza-te spre documentare. Desi nici alea nu ti-o garanteaza 100%.

#95
yezidis

yezidis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 10.08.2006

View PostSoacra, on Feb 7 2007, 02:25, said:

i-as fi putut ierta toate elementele de fictiune daca renunta la sange
e clar bolnav, vrea sa ramana in istorie cu orice pret si asta pentru ca e produsul unei societati bolnave

O societate din care si tu, si eu si toti ceilalti facem parte. Sau tu traiesti intr-un trecut/prezent/viitor ideal? Nu uita ca nici in trecutul apropiat nu era mai bine. Take WWII for example...au murit mai bine de 15 milioane de oameni. Milioane de evrei au fost omorati, torturati, gazati de nemti.Sau hai sa luam un exemplu mai recent, actual as putea spune: Razboiul lui Bush: din cauza lacomiei unui om si a tarii lui trebuie sa moara, din nou, milioane de oameni. Omul a avut o minte bolnava dintotdeauna: de la mayasi la romani, din evul mediu pana la razboaiele mondiale, o minte pe care o are acum si o va avea mult timp de-acum inainte. Si dupa cum ti-am mai spus: exista intotdeauna alternative pt cei ca tine: Acasa TV!

Edited by yezidis, 07 February 2007 - 11:04.


#96
valugi

valugi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 30.07.2004
parerea mea

#97
SirCrystiano

SirCrystiano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 07.02.2007
Sincer sa fiu Apocalypto nu a fost un film SENZATIONAl. Poveste a fost super, un film realizat destul de bine, dar nu m-a impresionat. Normal toti putem sa fim critici, dar spre deosebire de alte filme nu a fost ceva care sa sparga gura targului. :nonobad:

#98
yezidis

yezidis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 10.08.2006

View PostSirCrystiano, on Feb 7 2007, 21:39, said:

Sincer sa fiu Apocalypto nu a fost un film SENZATIONAl. Poveste a fost super, un film realizat destul de bine, dar nu m-a impresionat. Normal toti putem sa fim critici, dar spre deosebire de alte filme nu a fost ceva care sa sparga gura targului. :nonobad:

Evident ca nu e un film senzational...eu i-as da cam 7.5/10.... insa nu pot sa stau deoparte, si sa nu le dau replica celor care apreciaza un film dupa cantitatea de sange existenta in el.

#99
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004

View Postyezidis, on Feb 7 2007, 21:55, said:

Evident ca nu e un film senzational...eu i-as da cam 7.5/10.... insa nu pot sa stau deoparte, si sa nu le dau replica celor care apreciaza un film dupa cantitatea de sange existenta in el.

daca scoti sangele din el nu mai ramane nimic, poate doar un repros facut mayasilor ca practicau sacrificii umane ca sa aduca ploaia in loc sa traga cu rachete in nori
din cauza asta au si luat-o pe coaja de la spanioli, erau prea sangerosi, le-au adus aia crucea cu barca si n-au vrut nimic in schimb, doar sa-i crestineze si sa-i faca sa se iubeasca
un film adresat copiilor de pelican :coolspeak:

#100
SirCrystiano

SirCrystiano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 07.02.2007
Daca nu era sangele yezidis , filmul nu ar fi fost de mai mult de 6.50 . Tot a fost ceva mai special, sangele. Si se pare ca sangele il caracterizeaza pe Mel Gibson, pentru ca sa ne amintim ca si Patimile Lui Cristos au fost la fel de sangeroase si criticate.

#101
yezidis

yezidis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 10.08.2006
Da, recunosc ca sangele are si el o mare importanta in filmul asta, insa mi-am dat seama ca toata cearta asta nu prea are rost, nu e filmul atat de bun incat sa ne certam pe seama lui... sunt sute de filme mult mai bune pe tema carora am putea dezbate. Doar ca ar trebui sa existe un topic general de debate al filmelor. Unde sa luam pe rand un film si sa dezbatem pe tema lui, iar cand am terminat sa trecem la urmatorul. Daca lumea e de acord, I`ll gladly start that topic. :peacefingers:

Edited by yezidis, 08 February 2007 - 11:08.


#102
SirCrystiano

SirCrystiano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 07.02.2007

yezidis said:

insa mi-am dat seama ca toata cearta asta nu prea are rost, nu e filmul atat de bun incat sa ne certam pe seama lui...

Nu ne certam pe seama lui. Dezbateam, fiecare cu parerea lui :):P

#103
yezidis

yezidis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 10.08.2006

View PostSirCrystiano, on Feb 8 2007, 11:21, said:

Nu ne certam pe seama lui. Dezbateam, fiecare cu parerea lui :):P

Yeah that`s what I meant... :P

#104
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006

View PostSirCrystiano, on Feb 8 2007, 09:42, said:

Daca nu era sangele yezidis , filmul nu ar fi fost de mai mult de 6.50 . Tot a fost ceva mai special, sangele. Si se pare ca sangele il caracterizeaza pe Mel Gibson, pentru ca sa ne amintim ca si Patimile Lui Cristos au fost la fel de sangeroase si criticate.
Da, da ala macar a fost film bun, nu indoielnic ca acesta  :confuzzled:

#105
SirCrystiano

SirCrystiano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 07.02.2007

Alexxfl said:

Da, da ala macar a fost film bun, nu indoielnic ca acesta

Tie, sau mie probabil Patimile lui Cristos ni s-a parut un film bun, dar criticii nu au fost de aceiasi parere :P

#106
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004

View PostSirCrystiano, on Feb 9 2007, 08:58, said:

Tie, sau mie probabil Patimile lui Cristos ni s-a parut un film bun, dar criticii nu au fost de aceiasi parere :P
o fi fost bun dar n-am reusit sa vad decat vreo 20 min din el, tot din cauza sangelui
poate ca am eu o problema desi nu cred ca sunt singurul cu problema asta

#107
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006

View PostSoacra, on Feb 9 2007, 13:57, said:

o fi fost bun dar n-am reusit sa vad decat vreo 20 min din el, tot din cauza sangelui
poate ca am eu o problema desi nu cred ca sunt singurul cu problema asta
crede-ma, sangele din tot filmul ala, e vrajeala pe langa sangele unuia oarecare de pe fata ;)
Si nu, nu esti singurul care are astfel de probleme, mai sunt si altii :)

#108
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

View PostSoacra, on Feb 9 2007, 13:57, said:

o fi fost bun dar n-am reusit sa vad decat vreo 20 min din el, tot din cauza sangelui
poate ca am eu o problema desi nu cred ca sunt singurul cu problema asta
Daca ai fi femeie as mai intelege....Uitati-va fratilor la desene animate daca sunteti asa delicati!
Mie unu mi-a lacut filmul..nu stiu cat respecta strict adevrul istoric,dar a fost ok,ca pelicula.In loc sa apreciati originalitatea tot aberati( unii dointre voi) legandu-va de niste detalii neinteresante.. :nonobad:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate