Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Apocalypto (2006)

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#109
koldun

koldun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 01.06.2006
Nu stiu daca e bun filmu ca nu l-am vazut inca! :scratchchin:

#110
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004

 Serpone, on Feb 10 2007, 23:02, said:

dar a fost ok,ca pelicula.

HA! HA! HA! Tare si de 3 ori HA! HA! HA!  :coolspeak:

#111
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

 Soacra, on Feb 11 2007, 02:42, said:

HA! HA! HA! Tare si de 3 ori HA! HA! HA!  :coolspeak:
Chiar ca e amuzant...mai ales ganditu-te ca Mel a folosit formatul digital pentru ca face filmul...

#112
Schindler

Schindler

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.03.2007

 Soacra, on Feb 8 2007, 07:11, said:

daca scoti sangele din el nu mai ramane nimic, poate doar un repros facut mayasilor ca practicau sacrificii umane ca sa aduca ploaia in loc sa traga cu rachete in nori
din cauza asta au si luat-o pe coaja de la spanioli, erau prea sangerosi, le-au adus aia crucea cu barca si n-au vrut nimic in schimb, doar sa-i crestineze si sa-i faca sa se iubeasca
un film adresat copiilor de pelican :coolspeak:
Parerea mea este ca trebuie sa vezi filmul inca o data si sa incerci sa observi ce trebuie nu sangele. Intradevar contine multe scene violente, dar te-ai gandit ca poate incearca sa redea realitatea si atmosfera in care traiau acei oameni la acea data? Sunt multe amanunte pe care le tratezi foarte superficial din dorinta de a critica. De ex. "buba aceea cu puroi" pe care o mentionai mai devreme era un hematom (cauzat cel mai probabil de o lovitura) care nu continea "puroi" ci sange iar scena prezinta duritatea si primitivismul cu care erau tratate astfel de probleme.
O alta remarca este ca in actiunea filmului este integrata si mitologia mayasa. Jaguarul era considerat un zeu. In general zeii mayasilor erau corespondenti ai fenomenelor naturale sau ai animalelor si erau reprezentati sub o infatisare jumatate-omeneasca jumatate-animala. Lanul acela de porumb este un alt element reprezentativ deoarece era planta de baza a civilizatiei. Mayasii credeau chiar ca primul om a fost facut din porumb.
De asemenea este foarte posibil ca actiunea sa se desfasoare in timpul ocupatiei aztece, perioada in care centrele maya furnizau ca tribut sclavi pentru sacrificiile de oameni. Vechile orase maya erau animate numai in timpul marilor ceremonii religioase si a zilelor de targ. In perioadele dintre aceste manifestari in oras nu ramaneau decat nobilimea si personalul insarcinat sa intretina edificiile de cult si ceremonie.
Mai sunt foarte multe lucruri de spus... dar poate ai sa le descoperi urmarind filmul, nu elementul (sange) care la tine tinde sa devina obsesie.

#113
e-XisTenZ

e-XisTenZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 30.07.2006

 Schindler, on Mar 8 2007, 16:19, said:

Parerea mea este ca trebuie sa vezi filmul inca o data si sa incerci sa observi ce trebuie nu sangele. Intradevar contine multe scene violente, dar te-ai gandit ca poate incearca sa redea realitatea si atmosfera in care traiau acei oameni la acea data? Sunt multe amanunte pe care le tratezi foarte superficial din dorinta de a critica. De ex. "buba aceea cu puroi" pe care o mentionai mai devreme era un hematom (cauzat cel mai probabil de o lovitura) care nu continea "puroi" ci sange iar scena prezinta duritatea si primitivismul cu care erau tratate astfel de probleme.
O alta remarca este ca in actiunea filmului este integrata si mitologia mayasa. Jaguarul era considerat un zeu. In general zeii mayasilor erau corespondenti ai fenomenelor naturale sau ai animalelor si erau reprezentati sub o infatisare jumatate-omeneasca jumatate-animala. Lanul acela de porumb este un alt element reprezentativ deoarece era planta de baza a civilizatiei. Mayasii credeau chiar ca primul om a fost facut din porumb.
De asemenea este foarte posibil ca actiunea sa se desfasoare in timpul ocupatiei aztece, perioada in care centrele maya furnizau ca tribut sclavi pentru sacrificiile de oameni. Vechile orase maya erau animate numai in timpul marilor ceremonii religioase si a zilelor de targ. In perioadele dintre aceste manifestari in oras nu ramaneau decat nobilimea si personalul insarcinat sa intretina edificiile de cult si ceremonie.
Mai sunt foarte multe lucruri de spus... dar poate ai sa le descoperi urmarind filmul, nu elementul (sange) care la tine tinde sa devina obsesie.

Probabil ca ceea ce spui tu este adevarat, nu stiu.
Ceea ce stiu sigur insa este ca mi-am zis sa ma uit si eu la el, ca nah, sta in topuri si prin ziare de saptamani intregi.
Zis si facut... La Dacia a aparut in cateva saptamani, am luat bilet, popcorn, si rabdare (ma asteptam la mult sange asa ca nu m-a uimit cu nimic)
A inceput interesant... glume intr-un trib... din nou alta limba...
Sunt atacati... se bat (incep sa ma plictisesc)... luati sclavi... iar se bat (deja ma uitam la numerele de pe scaunele din fata)
Incep sa se taie, nimic nou... ala fuge, iar se bat... (iar ma plictisesc)
Si, incepe ala sa fuga, si fuge... si fuge... pana la sfarsitul filmului... (eram deja nervos)...
Am asteptat degeaba sa se intample ceva interesant in filmul asta... pana cand s-a terminat, eram mai obosit decat ala care a alergat tot filmu...

#114
marix2007

marix2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.11.2006
parerea mea e ca acest film e exraordinar, tiinind cont ca nu a fost facut de actori profesionisti nici macar de amatori, a fost facut de oameni obisnuiti.
in afara de laba de jaguar acum imi scapa numele lui real toti au fost sau aproape toti bastinasi locali, asa ca una e sa lucrezi cu actori si alta cu semianalfabeti. un super film parerea mea.

#115
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

 marix2007, on Mar 9 2007, 14:49, said:

parerea mea e ca acest film e exraordinar, tiinind cont ca nu a fost facut de actori profesionisti nici macar de amatori, a fost facut de oameni obisnuiti.
in afara de laba de jaguar acum imi scapa numele lui real toti au fost sau aproape toti bastinasi locali, asa ca una e sa lucrezi cu actori si alta cu semianalfabeti. un super film parerea mea.
da ma...asa-i...
afla ca toti sunt actori sau proaspat actori...dar nu cunoscuti.
Bastinasi nu au cum sa fie pentru ca civilizatia care este aratata in film a murit.

#116
SirCrystiano

SirCrystiano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 07.02.2007
Eu uitasem ca am mai raspuns in forumul asta si am citit de la inceput toate 4 paginile. Si am uitat sa raspund la unele din posturile dinainte.

Fratilor daca nu va convine sangele duceti-va si uitati-va la Garfield sau la Ace Ventura Ca vad ca un pic de sange intr-un film va salta de fund in sus. Uitati-va la filme de groaza ca Saw I,II,III si atunci o sa vedeti SANGE. Si multe altele.

#117
marix2007

marix2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.11.2006

 M0n0, on Mar 9 2007, 18:16, said:

da ma...asa-i...
afla ca toti sunt actori sau proaspat actori...dar nu cunoscuti.
Bastinasi nu au cum sa fie pentru ca civilizatia care este aratata in film a murit.



documenteazate daca nu stii ce sunt aia bastinasi- bastinasi nu e totuna cu mayasi

#118
silentran

silentran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 15.11.2006
scuze ca revin asupra acestui post asa tarziu...

Quote

S-au facut o gramada de filme si s-au scris o gramada de carti despre holocaust care tratau latura umana a catastrofei . Filmul in cauza trateaza pur latura animalica a omului . Pe langa faptul ca este plin de orori , mai este plin si de erori :
O eclipsa de soare care dureaza cateva secunde ; un om care fuge mai repede ca o pantera desi are matzele sfasiate ; un drum in sclavie de cateva zile care poate fi parcurs inapoi intr-o juma de zi in fuga mare , etc , etc ...
Seria aberatiilor este atat de lunga incat nu o poti regasi nici in filmele cele mai SF .
Afara de asta , sa introduci in douazeci de minute de film , invazia spaniola , o eclipsa de soare si marele sacrificiu uman Incas , poate parea pentru unii un sacrilegiu , dar mie mi se pare prostie totala , chiar daca vine din partea marelui Mel Gipson ....
dar..man...you suck
filmul asta nu e documentar, e un film de actiune, chiar unul foarte bun.
se pare ca tu ai deslusit si misterul incasilor....
si ai o parere foarte proasta despre sf, conform careia, acest univers este plin de aberatii.
daca ai fost asa scarbit de film, nu inteleg de ce mai ti-ai consumat un minut din viata sa creezi acest post.

#119
AndreicuKapp

AndreicuKapp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 03.06.2006
5,5 out of 10....
Ca film de actiune ar fi rezonabil. Ca film ce se vrea si "oarecum" documentar (cica e <<realist>>...realist pe dracu...se pare ca au incurcat civilizatiile, au amestecat obiceiurile...ce sa mai...) e foarte slab...
E un film pentru amatorii genului. Ar trebui sa scrie undeva: Acest film nu are nicio legatura cu istoria. Orice coincidenta cu evenimente/persoane reale este pur intamplatoare.  :puke: :puke: :deadtongue: :deadtongue:
Eu il incadrez in aceeasi categorie cu "The DaVinci Code"

Edited by AndreicuKapp, 12 March 2007 - 19:38.


#120
silentran

silentran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 15.11.2006
e fiction baaaa
de ce sunteti asa varza?
filmul asta e din aceeasi categorie cu indiana jones..nu cu davinci code

Edited by silentran, 13 March 2007 - 12:59.


#121
fiberspeeder

fiberspeeder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 09.02.2006
Da' pantera aia de plastic a fost cea mai tare, aia ii carau topoare in cap si ea nu si nu, il sfasii pe ala de pe jos mama lui de criminal...

Si in orasul mayasilor sau incasilor sau ce mama naibii erau era concurs de freze, am vazut cam 10 tipuri de podoabe capilare.

Cea mai tare oricum ramane fetita aia din poienita care pe cine trecea pe langa ii blestema ca la usa cortului si se uita urat la ei.

Nota 4

#122
e-XisTenZ

e-XisTenZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 30.07.2006

 silentran, on Mar 13 2007, 12:59, said:

e fiction baaaa
de ce sunteti asa varza?
filmul asta e din aceeasi categorie cu indiana jones..nu cu davinci code

Varza???

Te rog frumos...
Unu la mana, nu iti trebuie mare scoala de actorie ca sa fugi si sa te bati in doua ore de pelicula.
Doi la mana, in afara de cateva scene (@fiberspeeder: fetita din poienita), sfatul batranilor de la inceputul filmului, filmul este doar o insiruire de evenimente (care se vor tragice) dar care nu m-au miscat in vreun fel.

Il compari cu Indiana Jones???? Este o distanta ca de la cer la pamant... Categoria in care as incadra eu Indiana Jones este aventuri... Este Apocalypto un film de aventuri? Ce aventura? A lu' laba de Iepure...pardon, Jaguar... care se plimba jumate de film legat de un bat, si aialalta jumate fuge inapoi de unde a venit? A lu nevastasa care naste in picioare stand cu varfurile degetelor pe o piatra? A conqistadorilor care apar saracii de ei in cateva secunde?
Te rog frumos...

Daca a vrut sa zica ceva Mel Gibson, probabil a fost faptul ca Spaniolii au gasit acolo o "civilizatie" mai avansata tehnologic decat triburile locale, dar mult mai agresiva. Dar desi erau mai dezvoltati decat triburile locale, erau mult mai ignoranti din punct de vedere cultural (a se asculta cu atentie sfatul batranilor de la inceput). Sacrificiile umane se faceau pentru a demonstra puterea poporului soare (ii cuprinde panica in timpul eclipsei), dar in realitate pentru popor erau simple bai de sange unde isi aratau suprematia...

Dar filmul... in felul in care a fost realizat dezamageste foarte mult. Credea ca poate scoate bani frumosi ca dupa Patimile lui Hristos... Patetic...

#123
AndreicuKapp

AndreicuKapp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 03.06.2006

 silentran, on Mar 13 2007, 12:59, said:

e fiction baaaa
de ce sunteti asa varza?
filmul asta e din aceeasi categorie cu indiana jones..nu cu davinci code
Lol...de unde si pana unde indiana jones?!
Am spus "davinci code" deoarece ambele s-au vrut a fi niste filme cu parte documentara si sa creeze multe controverse...that's all...

#124
ovy111

ovy111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 04.01.2004
....pt cei care spun ca filmul are prea mult sange, le recomand filmul 300!!!!!!!!
.........vb dupa ...............k?

#125
SirCrystiano

SirCrystiano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 07.02.2007

 silentran, on Mar 13 2007, 12:59, said:

e fiction baaaa
de ce sunteti asa varza?
filmul asta e din aceeasi categorie cu indiana jones..nu cu davinci code

Mie Davinci Code mi-a placut, pentru ca si cartea a fost minunata. Daca o citesti, ti se pare mai greu de criticat filmul. Cat despre incadrarea in categorii... lasati fratilor ca filmul asta nu e indiana jones, e apocalypto, noi pe seama lui discutam nu pe seama comparatiilor cu filme vechi de pe vremea lu' tatae.

#126
silentran

silentran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 15.11.2006
filmul ala vechi de pe vremea lu tatae, e un film foarte tare, mult mai valoros decat davinci code.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate