Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Apocalypto (2006)

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#1
ovy111

ovy111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 04.01.2004
va fi marele castigator al oscarului?

#2
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
Apocalypto (2006)
Apocalypto

Regia Mel Gibson
In rolurile principale Dalia Hernandez, Gerardo Taracena, Jonathan Brewer
Gen Actiune, Aventuri, Drama
Premiera in Romania 05.01.2007
Durata 130 min
Produs de Icon Entertainment International
Distribuitorul international Icon Entertainment International
Distribuit in Romania de MediaPro Distribution


Pe masura ce regatul Maya se confrunta cu declinul, conducatorii sai insista ca a construi tot mai multe temple si a sacrifica oameni este cheia prosperitatii. Laba de jaguar (Rudy Youngblood) , un tanar ales pt a fi sacrificat, fuge din regat pentru a-si schimba soarta


Apocalypto (2006) Trailer
Official Site

Attached Files



#3
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
review scurt

#4
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
Pe http://www.cnn.com/2...o.ap/index.html apare stirea ca Apocalypto nu prea se descurca la box office, ca nu e asa bun, ca nu o sa l vada lumea din cauza atitudinii lui Mel Gibson despre evrei in "Passion of the Christ".
In acelas timp aici un alt review de data asta foarte favorabil http://www.prisonpla...6apocalypto.htm
Scuze daca vad conspiratii peste tot, dar filmele ca si cartile pot fi lucruri puternice, sper sa ajunga si la noi curand

#5
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Da doar ce l`am vazut. E bun filmul chiar merita vazut ;).

#6
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
Subtitrare pentru film :)

http://subtitrari.so...ypto-2006.shtml

#7
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006
ocupa primul loc in Box Office-ul SUA cu un total de incasari pe week-end de 15.005.604 $

#8
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006
abea astept sa-l vad. toata vara am vazut trailerul in cinematograf (acum au introdus unul nou) si nu mai am rabdare :D. sper sa nu ma/ne dezamageasca...

Edited by Mr.Jinx, 27 December 2006 - 13:13.


#9
sillyw

sillyw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.01.2007

View Postruthless, on Dec 27 2006, 12:44, said:

ocupa primul loc in Box Office-ul SUA cu un total de incasari pe week-end de 15.005.604 $
Logic. Nici nu ma asteptam la altceva din partea americanilor care au o cultura cinematografica egala cu coeficientul de inteligenta a unui retard. Filmul marelui actor, regizor si scenarist Mel Gibson este un "nimic" de milioane de dolari. Acest Sergiu Nicolaescu in varianta americana a reusit sa inchege un film fara subiect. Cu o imagine impecabila si o sonorizare de nota 10 domnul Mel, domnul pentru ca eu il respect mai mult decat isi respecta el publicul, crede ca reteta unui film de succes consta in improscare cu sange a ecranului, pana la refuz.
Brutalitatea excesiva din filmele regizate de Mel Gibson cred ca izvoreste dintr-o trauma pe care acesta a avut-o in copilarie, altfel nu as putea sa-mi explic de ce atata    sange fara rost. mai cunosc si alti regizori duri, cum ar fi Quentin Tarantino, dar Gibson nu are nimic din arta brutala a lui tarantino.
Apocalypto este o inutilitate cinematografica. Genul acela de film care dupa doua ore de vizionare nu te lasa cu nimic, nici macar o idee nu iti vine dupa ce iesi din sala. Singurul motiv pentru care scriu acest lucru este ca sunt la serviciu si ma plictisec. mai exista si o frustatre in mine care ma face sa ma intreb de ce filme precum Tideland sau Leaving Las Vegas nu sunt intelese si de ce americanisme ca si filmele lui Gibson sunt atat de aplaudate de public? Cred ca de vina este promovarea asidua pe care acest "mega" regizor o are.

#10
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Vazut aseara. Nota 8.5/10.
Un pic cam telenovelistic, dar mi-a placut.
Faina realizare a imperiului Mayas si a violentei caracteristice lor.

#11
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
Filmul nu e deloc brutal, nu stiti ce inseamna filme brutale. Nu m-au sochat deloc scenele sangeroase, stiam ca e un film si nici nu e asa de rau ca in alte filme. De fapt mayasii sacrificau mult mai multi oameni decat s-a aratat in film, asta inseamna sacrificii umane , cum vroiati sa fie ? Eu nu am de gand sa ma uit la executia lui Saddam, aia e un lucru brutal si cine se uita se uita dintr-o curiozitate morbida. Filmul e doar un film, nu e vina lui ca asa erau mayasii acum 600 de ani

#12
Dapoikum

Dapoikum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 31.07.2006
film slaaaaab. 5,5/10.
un amestec de violenta sacra si fatalitate istorica, de bestialitate si pasiune mayasa trecuta prin sinapse australiene si platita cu dolari americani.

citatul care apare la inceputul filmului este cu desavirsire "inocent".
adica te prosteste si te face sa crezi ca-ti va oferi un film care va prezenta aparitia unui sens - fie si al lui Mel Gibson - care va incerca sa treca macar cu o explicatie proprie pe deasupra istoriei imperiului trecut prin mojar de gindacii spanioli.

curgerea evenimentelor prin trairile vinatorasului mayas viteaz care rapune sapte (?) luptatori de K1 intr-o fuga prin jungla cu linie de sosire pe litoral si transformarea lor intr-o metafora scremuta, nu explica si nici nu justifica citatul inutil de la inceputul filmului, nici evenimentele obisnuite sau extraordinare, suferintele initiale, patimile sau nazuintele mayasilor, adica lucrurile pe care s-au bazat spaniolii cind au inceput demolarea salbatica a imperiului.

doua-trei ritualuri identificabile, o urmarire si amestecul sau renunatrea finala a familiei vinatorului in zgomotul lumii ce sta sa se nasca.

#13
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006
in afara de 2-3 faze care sunt intr-adevar putin trase de par, nu stiu ce nu va place la filmul asta?! este foarte bun, si nu o spun eu, o spune multa lume. am fost vinerea trecuta sa-l vad si mi-a placut foarte mult, de la sonorizare si pana la interpretarea actorilor (sa nu mai spun ca la final lumea incepuse si sa aplaude). cei care afirma ca este un film prost sa dea niste contraexemple de filme pe acelasi gen care ei cred ca sunt de 10 ori mai bune ca acesta  <_<.

#14
daemonyak

daemonyak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 29.05.2003
Mie mi-a placut! Nu stiu ce e asa telenovelistic la el!!! 8/10
Nota 10 pt actorii care in mare parte au fost la primul rol!!!

#15
Alexame

Alexame

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 01.11.2006

Quote

Logic. Nici nu ma asteptam la altceva din partea americanilor care au o cultura cinematografica egala cu coeficientul de inteligenta a unui retard.
Nu doar americanii cat si critica de film din toate tarile il considera un film excelent. Rotten Tomatoes ii da 6.5 din partea criticilor de film profesionisti ceea ce inseamna EXCELENT

Quote

Acest Sergiu Nicolaescu in varianta americana a reusit sa inchege un film fara subiect.

Fara subiect ? Asta e o mare aberatie. Exista evident un subiect , exista un personaj principal Jaguar Pew exista o intriga (dorinta de a salva familia) exista foarte foarte multa actiune.

Quote

Apocalypto este o inutilitate cinematografica. Genul acela de film care dupa doua ore de vizionare nu te lasa cu nimic, nici macar o idee nu iti vine dupa ce iesi din sala.
N-ai inteles nimic. Este un film plin de misticism si mesaje. Pot sa-ti spun ca nu exista film care sa fie mai controversat si interpretat in toate felurile posibile si tu imi spun ca nu are nici un mesaj?. Unii spun ca a vrut sa arate ca ceea am vazut noi a fost o joaca de copii comparabil cu ce va urma odata cu venirea spaniolilor. Mesajul apocaliptic al fetitei bolnava de smallpox sugereaza ce va urma si adevaratele brutalitati ale noilor cuceritori.

Quote

Cred ca de vina este promovarea asidua pe care acest "mega" regizor o are.

Nu are nici o promovare, a fost ideea lui si ramane de retinut ca nici o casa de productie nu a vrut sa il ajute sau sa investeasca intr-o idee riscanta. El a crezut in proiect si a investit cam tot ceea ce a avut. Faptul ca nimeni nu a avut curajul sa se atinga de subiect pana acum in istoria de peste 80 de ani a cinematografiei demonstreaza inca odata capacitatile sale profesionale.

Pana la urma ce lipseste flmului nici un ''critic'' nu a reusit sa ma lamureasca. Actorii au nota 10 de la mine interpreteaza excelent, decorul este fabulos una dintre cele mai interesante reconstituiri ale unei civilizatii apuse, actiune de nota 10 -scenele de urmarile din jungla sunt uimitoare. Singurul lucru de care ne putem lega sunt scenele de o prea mare violenta si respectarea doar partiala a adevarului istoric.

#16
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
"Apocalypto" - incasari record in Marea Britanie
[10.01.2007]

Filmul "Apocalypto", regizat de Mel Gibson, a stabilit un nou record de incasari pentru un film intr-o limba strainã la lansarea in Marea Britanie. Lungmetrajul vorbit in dialectul Maya a avut incasari de 2.625.689 de dolari in primele trei zile de la lansarea sa in cinematografele din Marea Britanie. "Apocalypto" s-a luptat pentru aceasta performanta cu alte filme lansate in acelasi timp: "Miss Potter", "Employee of the Month" si "White Noise: The Light". O mare contributie la succesul filmului in Marea Britanie au avut-o criticii de film englezi, care au scris cronici favorabile despre “Apocalypto”. Filmul a avut un buget estimat la 40 de milioane de dolari si marcheaza revenirea lui Mel Gibson ca regizor, dupa megasuccesul "Patimile lui Hristos". "Apocalypto" este nominalizat la editia de anul acesta a Globurilor de Aur, la categoria Cel mai bun film intr-o limba straina. Recent, in Italia, filmul a starnit un imens scandal deoarece grupari religioase si spectatori au protestat fata de lansarea filmului fara restrictii de varsta, impuse de violenta extrema.

Sursa: Cinemagia

#17
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
o porcarie scarboasa! ce misticism, ce mesaj? violenta, violenta, violenta! atat exprima filmul asta, au fost unele faza in care mi s-a intors stomacul de dos.
Il asteptam de ceva timp...complet dezamagit  :confuzzled: ma asteptam la altceva

#18
Alexame

Alexame

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 01.11.2006
Hehe observ ca sunt pareri contradictorii legate de Gibson majoritatea mergand abrupt de la ''un mare regizor'' la ''un regizor mizeranbil''. Una peste alta omul este un entertainer, probabil ii plac disputele si intrigele pe teama filmelor sale lucru la care se pricepe foarte bine. Lipsa unor dialoguri cheie din film inlocuite cu o simbolistica vizuala imi adinceste ideea ca Gibson isi doreste sa fie controversat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate