Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sa construim o casa - Proiectare, Legislatie

- - - - -
  • Please log in to reply
3047 replies to this topic

#73
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Riscul exista...si eu am facut la fel, dar la ISC spusesem ca am inceput doar sapatura pentru fundatie :)

De venit nu a venit nimeni, nu la inceput. Cei de la ISC fixeaza anumite faze determinante si vin atunci (in general armari sau turnari de plansee), iar cei de la Primarie nu prea.

In principiu, stiu ca legal nu ai voie sa incepi lucrarile inainte sa ai actele de la autoritati... :huh: exista chiar si amenzi pentru ata, dar am preferat sa nu aflu pe pielea mea.

#74
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
si is destul de maricele amenzile (spre suta de meleoane)...dupa care ai aprox o luna sa intri in legalitate cu actele (de parca ai putea.... :lol:  )
dupa care te baga "premarele" la tribunal si ca sa stingi conflictul tre sa aduci locul la forma initiala.
Nu intrebati de unde stiu :D

Asa ca la treaba dupa ce aveti actele...

Edited by Evergreen, 03 March 2007 - 01:47.


#75
ugly's

ugly's

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.01.2007
Daca nu "iese" AC pina peste o saptamina, cind este deja depasit termenul de 30 zile pentru eliberarea ei de catre Primarie, voi incepe sapatura pentru fundatie. Daca nici pina ce finalizez acest lucru nu am AC, voi vedea atunci ce este de facut.
Multumesc pentru informatii.

#76
nicolaur

nicolaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 03.02.2005
Multumesc punkt @ renderman. Lipirea se face pe nord si casele de langa sunt retrase vreo 3 m de la limita si casa as face-o oricum mai in spatele curtii. Nu ma pricep dar normele PSI se aplica in toata tara la fel? Primaria de acolo mi-a spus ca pe laterale doar sa nu cada apele pluviale in curtea celuilalt, in rest nici o alta restrictie.

#77
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
@ Evergreen; am gasit candva (dar din pacate nu o mai am) o lege care spune ca, daca autoritatile nu raspund la cererea de acordare a AC in termenul legal (de 30 de zile), atunci AC se considera acordata 'implicit' si omul se poate apuca de treaba.

Stii cumva detalii ? Ma gandesc ca ar fi utila pentru multi (macar numarul legii).

#78
ugly's

ugly's

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.01.2007
Am citit si eu de aceasta lege in vechiul topic despre case, dar nu mai stiu exact unde. Stiu ca spunea cineva ca autoritatile obisnuiesc sa-ti mai ceara cite un act / hirtie cind se apropie termenul de 30 de zile pentru a avea justificarea depasirii termenului.
Mie nu mi-au mai cerut nimic pina acum (am vorbit de 2 ori cu arhitecta care se ocupa de dosarul meu) si daca cineva stie despre ce lege vorbea Dana mai sus, il rog sa ne spuna si noua!
:cheers:

#79
Vially

Vially

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.03.2003
Va salut.
In urma unei discutii la "iarba verde", am aflat de la doi prieteni de familie ca pentru demararea lucrarilor de constructie a unei case nu se mai asteapta trecerea terenului in intravilan, daca acesta este extravilan, ci pur si simplu se depun actele si te poti apuca de treaba. Eu unul nu cred asa ceva, dar intreb aici, nu cumva sa am vreo surpriza... Este posibil sa ceri trecerea unui teren in intravilan daca nu exista acea zonificare a primariei (PUG cred ca este termenul) ? Daca da, aveti idee ce trebuie facut si cam cat costa ?
Terenul de care pomenesc este pozitionat ca in poza, si se afla in cadrul orasului Magurele.

Attached Files



#80
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View Postnicolaur, on Mar 3 2007, 09:16, said:

Multumesc punkt @ renderman. Lipirea se face pe nord si casele de langa sunt retrase vreo 3 m de la limita si casa as face-o oricum mai in spatele curtii. Nu ma pricep dar normele PSI se aplica in toata tara la fel? Primaria de acolo mi-a spus ca pe laterale doar sa nu cada apele pluviale in curtea celuilalt, in rest nici o alta restrictie.
Ciudat cu normele ale psi, la case nu se cere aviz de la pompieri ;) punkt nu mai induce lumea in erooare mai  :P. 80cm e o retragere cam aiurea(in caz ca te-ai lua dupa normele psi), ori te lipesti pe limita (lasi si tu un 10cm rost) ori lasi minim 2m. In rest, e obligatoriu ca acoperisul sa aiba panta in asa fel incat apele sa se scurga la tine in teren.

Edited by renderman, 05 March 2007 - 17:53.


#81
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
@Dana_H - nu stiu da' intreb prin ograda poate stiu colegii cu avizele

#82
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View PostDana_H, on Mar 3 2007, 13:45, said:

@ Evergreen; am gasit candva (dar din pacate nu o mai am) o lege care spune ca, daca autoritatile nu raspund la cererea de acordare a AC in termenul legal (de 30 de zile), atunci AC se considera acordata 'implicit' si omul se poate apuca de treaba.

Stii cumva detalii ? Ma gandesc ca ar fi utila pentru multi (macar numarul legii).
Se numeste "Legea aprobarii tacite" dar nu cred ca se aplica in cazul autorizatiilor de construire, pt ca in sensul legii, autorizatie inseamna doar: "actul administrativ emis de autoritatile administratiei publice competente prin care se permite solicitantului desfasurarea unei anumite activitati, prestarea unui serviciu sau exercitarea unei profesii; notiunea de autorizatie include si avizele, licentele, permisele, aprobarile sau alte asemenea operatiuni administrative prealabile sau ulterioare autorizarii;"

http://legislatie.re...rg/486_2003.php

#83
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Am inteles, merci. Asta s-ar putea aplica cel mult in cazul certificatului de urbanism...cred.

#84
gabone0

gabone0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 18.10.2006
Salut,

am si eu o rugaminte la tine.Sunt in faza finala sa cumpar un teren in afara Bucurestiului.Si vreau sa ma pregatesc de pe acum de partea de hartii, avize, autorizatii si mai ales pentru proiectul pentru casa.
Mentionez ca vreau sa-mi fac o casa cu parter+ 1 etaj cu suprafata utila de 120 mp.Nu vreau balcoane, garaj.Ceva simplu, dar util..Sau cel putin sa fiu in tema cu preturile.Am vazut site-urile www.icase.ro si www.lacasa.ro si am gasit cateva proiecte interesante, dar vreau sa cer si parerea expertului de pe acest forum ;)

Multumesc anticipat ! :worthy:

Putem lua legatura pe PM daca nu poti sa-mi dai aceste informatii aici.

post moderat :)

Edited by punkt, 07 March 2007 - 15:36.


#85
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postrenderman, on Mar 5 2007, 17:50, said:

Ciudat cu normele ale psi, la case nu se cere aviz de la pompieri ;) punkt nu mai induce lumea in erooare mai  :P. 80cm e o retragere cam aiurea(in caz ca te-ai lua dupa normele psi), ori te lipesti pe limita (lasi si tu un 10cm rost) ori lasi minim 2m. In rest, e obligatoriu ca acoperisul sa aiba panta in asa fel incat apele sa se scurga la tine in teren.
- si cind faci o fereastra suficient de mare la o CT, o proiectezi pt. ca asa cer normele, chiar daca nu ai nevoie de aviz PSI!, dar reglementarea e impusa de poNpieri
- 80 cm retragere i'ti permit: - una din apele sarpantei catre vecin...
                                           - ferestre si goluri care nu permit vederea, doar lumina (un mare avantaj).
- 3 m retragere fata de una din laturi este obligatorie si a devenit "traditie" .... si este o norma PSI

DECI, chiar daca nu ai aviz PSI, tot trebuie sa respecti normele lor, inclusiv ignifugari la elementele din lemn, cosuri corect proiectate, CT corect dimensionata si fereastra suficient de mare, usa CT cu deschidere in exteriorul incaperii, usile de la garaj catre exterior si mai sunt si altele, da nu'mi vin in capsor acum.

Daca te lipesti cu calcanu' de limita, in situatia in care vecinu' are terenu liber, cum finisezi acel calcan?.... ;)

View Postgabone0, on Mar 7 2007, 11:34, said:

Multumesc anticipat ! :worthy:
:)...doar pe PM. Reglamentu' forumului nu permite "detalieri" de genu' asta decit in privat  :P

View PostVially, on Mar 5 2007, 10:58, said:

Va salut.
In urma unei discutii la "iarba verde", am aflat de la doi prieteni de familie ca pentru demararea lucrarilor de constructie a unei case nu se mai asteapta trecerea terenului in intravilan, daca acesta este extravilan, ci pur si simplu se depun actele si te poti apuca de treaba. Eu unul nu cred asa ceva, dar intreb aici, nu cumva sa am vreo surpriza... Este posibil sa ceri trecerea unui teren in intravilan daca nu exista acea zonificare a primariei (PUG cred ca este termenul) ? Daca da, aveti idee ce trebuie facut si cam cat costa ?
Terenul de care pomenesc este pozitionat ca in poza, si se afla in cadrul orasului Magurele.

Stiu ca trebuie facut un PUZ (Plan Urbanistic Zonal) ca sa bagi un teren in intravilan si mai stiu ca poti primi autorizatie doar daca terenu' este in intravilan! Deci ai nevoie de un PUZ.Dureaza mult si e bine ca reglementarile PUZ'ului sa includa si alti vecini astfel incit sa suportati impreuna cheltuielile! Un PUZ trece de 2000 E. :(

Edited by punkt, 07 March 2007 - 15:44.


#86
tokyoboy

tokyoboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 07.03.2007
ce'i din Iasi sunt la fel de intuitivi si de buna credinta, incit sa apeleze la un arhitect sau inginer structurist pt. asa ceva....citeste te rog regulamentul.

Edited by punkt, 07 March 2007 - 18:09.


#87
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postugly, on Mar 2 2007, 22:33, said:

Sint in pragul disperarii datorita faptului ca dupa aproape o luna de la depunerea actelor nu am obtinut inca AC si intentionez ca peste o saptamina sa incep amenajarea terenului si sa sap / cofrez / armez in vederea turnarii fundatiei (vremea este ideala pentru construit!).
Pot avea probleme cu inspectorii de la primarie sau cu oricine altcineva?
Stiu ca inceperea lucrarilor se anunta la Primarie si la Inspectia de Stat in Constructii prin cite o cerere scrisa (o voi face oricum dupa ce am sa obtin AC) dar as vrea sa aflu de la cei care au trecut deja prin aceste etape, daca la acel moment va verifica cineva situatia din teren si daca exista riscul de a fi amendat pentru demararea constructiei inainte de AC.
Sau pot cofra / arma fara probleme (neconstruind inca nimic!), urmind sa torn betonul dupa obtinerea AC?

Din cate stiu eu amenda nu bate spre o suta de milioane,cum s-a spus, ci spre un miliard. (recunosc,nu sunt 100% sigur)

Dar cred ca poti lejer sa-ti torni cel putin talpa casei. Poti spune ca-ti betonezi curtea, nu te poate impiediaca nimeni,si nu-ti trebuie autorizatie pt. asta.

#88
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
La o a doua gandire,mi-am adus aminte ca amenda de un miliard e propusa de noul Cod al constructiilor, asa ca scuze ...
Mai avem ceva timp.

#89
mish

mish

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.05.2006
Salut la toata lumea,

Poate sa-mi spuna si mie cineva care sunt pasii pentru scoaterea unui teren din circuitul agricol? Terenul este in intravilan.

Multumesc.

#90
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Aici e un clenci - terenul era sau nu in intravilan la 1 ianuarie 1990?

Legea 18/1991, modificata si republicata

Art.92

4) Scoaterea definitiva din circuitul agricol si silvic a terenurilor situate in extravilanul localitatilor se face cu plata, de catre persoanele fizice sau juridice solicitante, a taxelor prevazute in anexele nr. 1 si 2 la prezenta lege. Din aceste taxe se constituie Fondul de ameliorare a fondului funciar, aflat la dispozitia Ministerului Agriculturii si Alimentatiei si, respectiv, a Ministerului Apelor, Padurilor si Protectiei Mediului.
(5) Dispozitiile alin. (4) se aplica si in cazul terenurilor agricole care au fost trecute, potrivit legii, in intravilanul localitatii, in vederea realizarii constructiilor de orice fel.



ART. 98
Intravilanul localitatilor este cel existent la data de 1 ianuarie 1990, evidentiat in cadastrul funciar; el poate fi modificat numai in conditiile legii


Din aceste prevederi rezulta ca numai pentru terenurile extravilane sau care au fost trecute in intravilan prin PUG se plateste taxa de scoatere.
Incearca sa depui o cerere la oficiul de cadastru prin care sa intrebi daca terenul din intravilan (cu copii dupa titlul de proprietate) necesita sau nu scoatere din circuitul agricol si  daca se percepe taxa de scoatere.
De obicei, raspunsul e ca terenurile situate in intravilanul de la 01.01.1990 al localitatilor nu mai necesita scoatere din circuitul agricol.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate