Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Sa construim o casa - Proiectare, Legislatie

- - - - -
  • Please log in to reply
3047 replies to this topic

#55
Terminus75

Terminus75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 17.08.2006

 punkt, on Feb 22 2007, 15:24, said:

nu stiu exact ce face proiectantu' cu care lucrezi in 5 luni :)
io nu ma ocup de avize, amun curier (comisionar) care asta face de dimineata pina seara.

deocamdata i-am dat tema de proiectare. saptamana viitoare urmeaza sa-mi arate propunerea - care va consta in cateva desene "de mana".
nu mi-a spus inca durata intregului proces. a zis ceva despre 1 luna.  nu mi-e foarte clar la ce s-a referit. o sa inteleg mai bine totul saptamana viitoare, la "prezentare".

si el lucreaza tot cu un curier. scump si asta se pare ;) 150ron/aviz.

#56
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,907
  • Înscris: 09.12.2004

 punkt, on Feb 21 2007, 18:08, said:

-nu le'a placut fata arhitectului, ca e betivan, ca e cioflingar, ca e zeflemist, ca e arogant....etc...aroganta e o boala profesionala :), se cultiva din facultate :)...dar nu'i o regula....
acu sa vedem arogante la apogeu cind e criza de arhitecti pe piata fortei de munca...
cel putin asa scrie in suplimentul ziarului financiar

#57
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 Evergreen, on Feb 22 2007, 18:19, said:

acu sa vedem arogante la apogeu cind e criza de arhitecti pe piata fortei de munca...
cel putin asa scrie in suplimentul ziarului financiar
pai cam e...este o criza in tot ce inseamna proiectare, nu numai arhitecti...si inginerii sunt la mare cautare

io de exemplu cred ca o sa inchid "pravalia" vre'o 2-3 luni ca's la limita cu proiectele si nu mai fac fata....

#58
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 punkt, on Feb 22 2007, 22:27, said:

pai cam e...este o criza in tot ce inseamna proiectare, nu numai arhitecti...si inginerii sunt la mare cautare

io de exemplu cred ca o sa inchid "pravalia" vre'o 2-3 luni ca's la limita cu proiectele si nu mai fac fata....

pai daca stai toata ziua pe forum :naughty:

#59
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 trestie-de-balta, on Feb 23 2007, 06:58, said:

pai daca stai toata ziua pe forum :naughty:
nu de asta....suntem 4 arh si 2 peisajisti...cu peisajistii nu stiu cum e, ca'i ciorba lor, dar si astia lucreaza la foc deschis....dar pe parte de proiectare, fiecare lucreaza la cite 3 proiecte in diferite faze...si tot vin lucrari....si nu forumu' contribuie la asta  :P

Edited by punkt, 23 February 2007 - 10:15.


#60
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,087
  • Înscris: 09.01.2007
Intrebare: pentru gard, garaj, magazie, beci sub magazie - imi trebuie autorizatie de constructie ? Ideea este ca imi iese acum proiectul de casa de la arhitect si vreau sa ma duc imediat cu el la autorizat. Ulterior, in cateva luni, ma hotarasc cum vreau sa amenajez restul curtii (dependintele mentionate mai sus).

#61
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 overseas, on Feb 23 2007, 10:20, said:

Intrebare: pentru gard, garaj, magazie, beci sub magazie - imi trebuie autorizatie de constructie ? Ideea este ca imi iese acum proiectul de casa de la arhitect si vreau sa ma duc imediat cu el la autorizat. Ulterior, in cateva luni, ma hotarasc cum vreau sa amenajez restul curtii (dependintele mentionate mai sus).
DA...gardu (imprejmuirea) este oricum mentionata in documentatia de AC, e obligatoriu...

Cit pentru restu' de anexe, DA, ai nevoie sa fie prevazute in documentatie daca vrei sa fii 100% legal....

#62
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,087
  • Înscris: 09.01.2007
mersi punkt, da, vreau sa ma 'legalizez' :)

#63
clf67

clf67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 19.01.2007

 overseas, on Feb 23 2007, 10:20, said:

Intrebare: pentru gard, garaj, magazie, beci sub magazie - imi trebuie autorizatie de constructie ? Ideea este ca imi iese acum proiectul de casa de la arhitect si vreau sa ma duc imediat cu el la autorizat. Ulterior, in cateva luni, ma hotarasc cum vreau sa amenajez restul curtii (dependintele mentionate mai sus).
Iti trebuie cu siguranta, dar vezi sa nu patesti ca mine care am depus pentru autorizatie de construire casa si imprejmuire. Cand a iesit autorizatia mi-a spus ca nu am autorizatia si pt gard pt ca nu era in certificatul de urbanism si a trebuit sa depun documentatie pentru obtinerea unui alt certificat de urbanism pentru gard, apoi alta autorizatie de constructie  :cursing: . Succes!

#64
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 clf67, on Feb 23 2007, 15:48, said:

a trebuit sa depun documentatie pentru obtinerea unui alt certificat de urbanism pentru gard, apoi alta autorizatie de constructie  :cursing: . Succes!
tare...desi imprejmuirea se subintelege....nu inteleg de ce a aparut asa o eroare....NU este nevoie sa fie specificata in CU ca sa o depui, dimpotriva, in Buc si imprejurimi este obligatorie.

#65
clf67

clf67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 19.01.2007

 punkt, on Feb 23 2007, 18:06, said:

tare...desi imprejmuirea se subintelege....nu inteleg de ce a aparut asa o eroare....NU este nevoie sa fie specificata in CU ca sa o depui, dimpotriva, in Buc si imprejurimi este obligatorie.
Te rog frumos! Traim totusi in capitala Romaniei si asta trebuie sa ne ocupe tot timpul ca sa parafrazez pe cineva. Cica nu este nici o eroare! Ce e aia se subintelege .... presupune o logica... si hartiile vorbeste. Eu asa am avut depusa documentatia cu gard cu tot. La sfarsit mi-a pus-o in brate s-o iau de la capat. :naughty:

Edited by clf67, 26 February 2007 - 10:26.


#66
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Este OBLIGATORIE :)....
Nu este nevoie sa fie specificata in CU, dimpotriva, chiar daca nu este specificata, tot trebuie sa anexezi la dosaru' de PAC cu casa si detaliile de imprejmuire...asta e...functionarii nostri "stie" ei mai bine :bandit:

#67
nicolaur

nicolaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 03.02.2005
Salut.Am nevoie de un sfat.Pe un teren cu latimea de 12m se poate face o casa draguta de aprox 80mp + etaj si cu un garaj in fata casei cu acces din garaj in casa?Mentionez ca pot face constructia pe hotarul din dreapta.Poate aveti ceva foto sau planuri.Eu as vrea un teren mai lat dar asta e singurul pe care l-am gasit.Multumesc

#68
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 nicolaur, on Mar 1 2007, 22:23, said:

Salut.Am nevoie de un sfat.Pe un teren cu latimea de 12m se poate face o casa draguta de aprox 80mp + etaj si cu un garaj in fata casei cu acces din garaj in casa?Mentionez ca pot face constructia pe hotarul din dreapta.Poate aveti ceva foto sau planuri.Eu as vrea un teren mai lat dar asta e singurul pe care l-am gasit.Multumesc

Pai te lipesti pe o latura si lasi in partea cealalta minim 2m (1.90 este in codul civil retragerea minima de la care pot sa dai ferestre). Iti mai raman maxim 10 m latime in care poti sa faci o casa de 80 mp linistit. Poti sa lasi si 3m, si 4m si tot iese o casuta ok.
Atentie mare insa inspre ce punct cardinal te lipesti! (sa nu cumva sa fie sud). Eu am avut o situatie de genul asta (trebuia sa ma lipesc la calcanul dinspre sud) insa am pus casa pe cealalta limita (mi-au cerut pud, evident) pt ca nu e deloc distractiv sa ai toate ferestrele indreptate inspre nord (asta daca nu esti cumva pictor ;) )

#69
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 punkt, on Feb 22 2007, 15:24, said:

de exemplu, pt. un aviz el cere 100 RONi, ceea ce'i f rezonabil, cred...e munca lui, depune si ridica..

Mie imi ia 10E de aviz (plus 50lei o atentie pt aia la care se duce) :w00t: Si ma mai si ajuta la nenorocirile alea de fise tehnice  :coolspeak:

Edited by renderman, 02 March 2007 - 17:36.


#70
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 punkt, on Feb 23 2007, 18:06, said:

tare...desi imprejmuirea se subintelege....nu inteleg de ce a aparut asa o eroare....NU este nevoie sa fie specificata in CU ca sa o depui, dimpotriva, in Buc si imprejurimi este obligatorie.

Eu ca sa fiu sigur ca nu apar probleme, scriu la fiecare CU "construire locuinta, imprejmuire, bransamente utilitati", ceea ce va doresc si voua ;)

#71
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 nicolaur, on Mar 1 2007, 22:23, said:

Salut.Am nevoie de un sfat.Pe un teren cu latimea de 12m se poate face o casa draguta de aprox 80mp + etaj si cu un garaj in fata casei cu acces din garaj in casa?Mentionez ca pot face constructia pe hotarul din dreapta.Poate aveti ceva foto sau planuri.Eu as vrea un teren mai lat dar asta e singurul pe care l-am gasit.Multumesc


12 m deschidere suna rezonabil. Daca nu vrei nici un acord de la vecini, te retragi 80 cm de la limita de propr. si 3 m de la cealalta, ca asa cer poNpierii. Codu' civil te lasa cu 1.9 m, dar normele PSI au prioritate.

12m -3.8 m => 8.2 m latimea casei. In 8 m deschidere se rezolva rezonabil un partiu functional.....deci NU'ti fa griji.

#72
ugly's

ugly's

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.01.2007
Sint in pragul disperarii datorita faptului ca dupa aproape o luna de la depunerea actelor nu am obtinut inca AC si intentionez ca peste o saptamina sa incep amenajarea terenului si sa sap / cofrez / armez in vederea turnarii fundatiei (vremea este ideala pentru construit!).
Pot avea probleme cu inspectorii de la primarie sau cu oricine altcineva?
Stiu ca inceperea lucrarilor se anunta la Primarie si la Inspectia de Stat in Constructii prin cite o cerere scrisa (o voi face oricum dupa ce am sa obtin AC) dar as vrea sa aflu de la cei care au trecut deja prin aceste etape, daca la acel moment va verifica cineva situatia din teren si daca exista riscul de a fi amendat pentru demararea constructiei inainte de AC.
Sau pot cofra / arma fara probleme (neconstruind inca nimic!), urmind sa torn betonul dupa obtinerea AC?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate