Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sa construim o casa - Proiectare, Legislatie

- - - - -
  • Please log in to reply
3047 replies to this topic

#37
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006
Stie cineva daca nu ai specificat in certificatul de urbanism obtinerea acordului unic din partea Consiliului Judetean Ilfov este obligatorie totusi obtinerea acestuia?...Multumesc!

#38
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postalegros, on Feb 20 2007, 11:14, said:

Stie cineva daca nu ai specificat in certificatul de urbanism obtinerea acordului unic din partea Consiliului Judetean Ilfov este obligatorie totusi obtinerea acestuia?...Multumesc!
DA...ai doua solutii

1) obtii tu personal avizele sau curieru' firmei de proiectare...cu avizele obtinute te duci la Acord Unic la Ilfov si ceri doar scrierea acordului. Nu mai este nevoie sa sa intruneasca comisia pt. evaluarea documentatiei.

2) Depui toata documentatia la Acord Unic, inclusiv dosarele pt. avize si se ocupa comisia de acord unic de fiecare aviz.

Pt. toate constructiile care nu tin de primariile unor orase, atunci este nevoie de acord unic....DAR in CU trebuie sa ai specificat un numar de avize la rubrica ACORD UNIC....Daca nu ai aceste avize specificate, oricum trebuie sa depui documentatia, doar PAC'urile....

vezi aici: http://www.cjilfov.r...re/urbanism.htm

gasesti acolo si alte lamuriri

#39
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006

View Postpunkt, on Feb 20 2007, 12:26, said:

DA...ai doua solutii

1) obtii tu personal avizele sau curieru' firmei de proiectare...cu avizele obtinute te duci la Acord Unic la Ilfov si ceri doar scrierea acordului. Nu mai este nevoie sa sa intruneasca comisia pt. evaluarea documentatiei.

2) Depui toata documentatia la Acord Unic, inclusiv dosarele pt. avize si se ocupa comisia de acord unic de fiecare aviz.

Pt. toate constructiile care nu tin de primariile unor orase, atunci este nevoie de acord unic....DAR in CU trebuie sa ai specificat un numar de avize la rubrica ACORD UNIC....Daca nu ai aceste avize specificate, oricum trebuie sa depui documentatia, doar PAC'urile....

vezi aici: http://www.cjilfov.r...re/urbanism.htm

gasesti acolo si alte lamuriri

Cred ca ma incadrez la punctul1. pentru ca am obtinut toate avizele solicitate in CU (alimentare cu energie electrica, gaze naturale, salubritate, protectia mediului, scoaterea din circuitul agricol) dar nu se poate evita obtinerea acordului unic? De ce intreb: pt. ca am fost la Consiliul Judetea Ilfov cu mormanu de dosare si mi-au mai cerut niste acte pe care cei de la primarie nu le au inca (dovada ca strada pe care se afla terenul face legatura cu un drum public, copie dupa Hotararea Consiliului Local al Primariei Dobroiesti precum ca respectivul drum este public, nume de strada, etc) fapt pentru care un consilier de acolo s-a oferit sa ma ajute sa obtin AC fara acest aviz unic...este posibil si mai ales legal? sau ma duce cu vorba ?

#40
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postalegros, on Feb 20 2007, 13:50, said:

Cred ca ma incadrez la punctul1. pentru ca am obtinut toate avizele solicitate in CU (alimentare cu energie electrica, gaze naturale, salubritate, protectia mediului, scoaterea din circuitul agricol) dar nu se poate evita obtinerea acordului unic? De ce intreb: pt. ca am fost la Consiliul Judetea Ilfov cu mormanu de dosare si mi-au mai cerut niste acte pe care cei de la primarie nu le au inca (dovada ca strada pe care se afla terenul face legatura cu un drum public, copie dupa Hotararea Consiliului Local al Primariei Dobroiesti precum ca respectivul drum este public, nume de strada, etc) fapt pentru care un consilier de acolo s-a oferit sa ma ajute sa obtin AC fara acest aviz unic...este posibil si mai ales legal? sau ma duce cu vorba ?
cei de la acordu unic ilfov sunt corupti pina in maduva oaselor :)....trebuie spaga....dovada cum ca drumu este public este o aberatie...adica vrea spaga :)

Tipu de la primarie are puterea (nu legala) sa'ti scrie Autorizatia si fara acord....cred ca merge si asa.

#41
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
@ Renderman: stiu :) Tocmai de aia am si zis ca arhitectul trebuie sa poata corecta si prostiile beneficiarului...asta in cazul in care beneficiarul se lasa corectat. :D

@ Punkt: da, profesional conteaza. Si personal. :) Dar nu mi se pare un citeriu de capatai.

#42
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006
Poate cineva sa ma trimita la un link cu ceea ce trebuie sa contina un DDE?
Am nevoie sa stiu daca proiectul DDE ar trebuii sa contina exact si cantitatile de material lemnos necesar construiri acoperisului nu numai dimensiunile elementelor din lemn. La intrebarea mea proiectantul a spus ca asta este treaba constructorului nu a lui si vreau sa stiu daca intradevar asa este. Multumesc!

#43
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postalegros, on Feb 20 2007, 23:43, said:

Poate cineva sa ma trimita la un link cu ceea ce trebuie sa contina un DDE?
Am nevoie sa stiu daca proiectul DDE ar trebuii sa contina exact si cantitatile de material lemnos necesar construiri acoperisului nu numai dimensiunile elementelor din lemn. La intrebarea mea proiectantul a spus ca asta este treaba constructorului nu a lui si vreau sa stiu daca intradevar asa este. Multumesc!
Proiectantu' te'a mintit in fata....io personal nu dau extrasu' pieselor din lemn la acoperisurile simple pt. ca mi s'a acrit sa'i cer inginerului aceasta plansa din proiect si beneficiarul oricum sa nu execute invelitoarea asa cum a fost proiectata. Multi (99.9%), aleg sa inalte sarpanta din N motive si atunci i'o munca in plus care nu se justifica...dar daca'i o mansarda, atunci nici nu se pune problema...
Oricum, planul sarpantei cu extrasu' aferent trebuie sa se gaseasca in proiectu' de rezistenta....si apar complicatii deoarece inginerul nu da aceasta plansa....si parca nu vrei sa te pui rau cu el :)...
Daca ai cerut un proiect tehnic complet si astfel ti'ai negociat contractu', atunci proiectantu' general e obligat sa'ti completeze documentatia....DAR te sfatuiesc sa mai astepti pina cind ajungi sa executi sarpanta, poate vrei modificari si atunci folosesti "completarea" ca si dispozitie de santier...cistigi 2 lucruri...o sarpanta proiectata corect, asa cum vrei si o dispozitie de santier care face interventia legala....
Daca esti convins ca o sa executi sarpanta asa cum a fost ea autorizata initial, insista sa primesti completarea.... :peacefingers:

Cit despre linku' cu DDE  :D ?!!!?

Edited by punkt, 21 February 2007 - 09:52.


#44
torindan

torindan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 10.11.2006

View Postpunkt, on Feb 21 2007, 09:45, said:

Cit despre linku' cu DDE  :D ?!!!?
Vezi aici, e link-ul cu onorarii de referinta de la OAR Bucuresti.
Pe langa onorarii mai are si modele de contracte si pe la pagina 42 are ANEXA LA CONTRACTUL DE PROIECTARE : FAZELE SI CONTINUTUL DOCUMENTATIILOR DE PROIECTARE
Merita citit, atat modele de contracte, cat si anexa respectiva.

Eu personal, in momentul de fata, sunt in faza de negocieri cu arhitectul, si i-am zis sa mai completeze contractul, inclusiv cu anexa respectiva.
Parerea mea este ca un contract cat mai complet este in avantajul ambilor parti.

Edited by torindan, 21 February 2007 - 10:47.


#45
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006

View Postpunkt, on Feb 21 2007, 09:45, said:

Proiectantu' te'a mintit in fata....io personal nu dau extrasu' pieselor din lemn la acoperisurile simple pt. ca mi s'a acrit sa'i cer inginerului aceasta plansa din proiect si beneficiarul oricum sa nu execute invelitoarea asa cum a fost proiectata. Multi (99.9%), aleg sa inalte sarpanta din N motive si atunci i'o munca in plus care nu se justifica...dar daca'i o mansarda, atunci nici nu se pune problema...
Oricum, planul sarpantei cu extrasu' aferent trebuie sa se gaseasca in proiectu' de rezistenta....si apar complicatii deoarece inginerul nu da aceasta plansa....si parca nu vrei sa te pui rau cu el :)...
Daca ai cerut un proiect tehnic complet si astfel ti'ai negociat contractu', atunci proiectantu' general e obligat sa'ti completeze documentatia....DAR te sfatuiesc sa mai astepti pina cind ajungi sa executi sarpanta, poate vrei modificari si atunci folosesti "completarea" ca si dispozitie de santier...cistigi 2 lucruri...o sarpanta proiectata corect, asa cum vrei si o dispozitie de santier care face interventia legala....
Daca esti convins ca o sa executi sarpanta asa cum a fost ea autorizata initial, insista sa primesti completarea.... :peacefingers:

Cit despre linku' cu DDE  :D ?!!!?
Multumesc @Punkt, da, am platit pentru un proiect tehnic complet, planul sarpantei exista in proiect insa extrasul de materiale este foarte sumar: doar dimensiuni ale elementelor din lemn (pane 15X15 cm, popi 15X15 cm, contrafisa 12X12 cm, cosoarba 15X15 cm, capriori 12X15 cm, contravanturi 12X12 cm) si pe lista cantitatilor de lucrari constructii imi spune ca sarpanta din lemn ecarisat este de 175mp, nu exista ca la extrasul de armaturi un tabel complet cu dimensiuni, diametre, lungimi, greutati, etc astfel incat sa pot face un necesar de materiale sa stiu exact cati mc de material lemnos imi intra la sarpanta...crezi ca trebuie sa insist pentru acest tabel?

Edited by alegros, 21 February 2007 - 11:11.


#46
Terminus75

Terminus75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 17.08.2006
O plaja de preturi pentru imagini 3D imi poate da cineva?
Acestea pot fi facute doar in faza finala, cand proiectul s-a finalizat sau si inainte (cum mi s-ar parea firesc pentru a "pricepe" cat mai bine volumetria casei)?

#47
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostTerminus75, on Feb 21 2007, 16:34, said:

O plaja de preturi pentru imagini 3D imi poate da cineva?
Acestea pot fi facute doar in faza finala, cand proiectul s-a finalizat sau si inainte (cum mi s-ar parea firesc pentru a "pricepe" cat mai bine volumetria casei)?
deci....

Cind contactezi un arhitect care te ajuta sa'ti gindesti casa, spun ajuta, deoarece in mare parte tu stii ce vrei de la casa si cam cum sa arate planu', el este doar un indrumator tehnic la ceea ce tu speri sa iasa....

In mod normal, dupa ce'i prezinti tema de proiectare (X dormitoare, Y bai, Z bucatarii...etc) el trebuie sa faca niste planuri... Dupa ce finalizeaza doar planurile, te intilnesti iar cu el si se discuta pe propunerea facuta....In mod normal, apar niste schimbari si adjustari. Se trage de un perete mai la dreapta, se mareste o baie se miscoreaza o bucatarie....etc....
El face iar planurile si de data asta, perspectivele (randari computerizate), daca stie cum....daca nu stie si face parte din "vechea scoala" atunci e "labos", si le deseneaza de mina....
Te intilnesti iar cu el....discutati pe planuri, iar daca tu ai fost explicit si el reticient, atunci acestea sunt ok. Se analizeza vizual volumetriile se mai fac mici adjustari de principiu, negociati onorariu' in functie de suprafata si documentatie. Unii beneficiari nu vor anumite documentatii, mai ales cele de termice si sanitare....ajungeti la un pret....semnati un contract....si gata....3-4 luni o sa'i tot vezi moaca  :rolleyes:....

Din principiu, un arhitect cu bun simt si de buna credinta trebuie sa'ti faca toate propunerile, inclusiv 3D'urile, gratis....fara sa perceapa vre'o "atentie"....Io cel putin asa fac...Din 5 beneficiari care intra in birou, doar 3 fac lucrarea cu mine, iar ceilalti 2 renunta din N motive....

-nu le'a placut propunerea
-intre timp au gasit un alt arhitect printr'o recomandare mai buna
-si'au evaluat posibilitatile financiare si se gindesc sa amine lucrarea pina vor mai stringe bani
-studiul geotehnic demonstreaza ca terenu' e infect si solutia de fundare e prea scumpa....
-nu le convine pretu, desi e bine sa se stie acest detaliu de la bun inceput...
-nu le'a placut fata arhitectului, ca e betivan, ca e cioflingar, ca e zeflemist, ca e arogant....etc...aroganta e o boala profesionala :), se cultiva din facultate :)...dar nu'i o regula....

Edited by punkt, 21 February 2007 - 18:12.


#48
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

View Postpunkt, on Feb 21 2007, 18:08, said:

aroganta e o boala profesionala :), se cultiva din facultate :)...dar nu'i o regula....

aroganta dublata de incapatanare e combinatia tipica pt arhitecti :P
cred ca tu ai doar incapatanarea :D
deocamdata, buhuhu :P

problema e ca o sa incepeti sa va bateti cu arhitectii de afara, asa ca o sa trebuiasca sa mai tineti cont si de client.

#49
Terminus75

Terminus75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 17.08.2006

View Postpunkt, on Feb 21 2007, 18:08, said:

Cind contactezi un arhitect care te ajuta sa'ti gindesti casa, spun ajuta, deoarece in mare parte tu stii ce vrei de la casa si cam cum sa arate planu', el este doar un indrumator tehnic la ceea ce tu speri sa iasa....

Te intilnesti iar cu el....discutati pe planuri, iar daca tu ai fost explicit si el reticient, atunci acestea sunt ok. Se analizeza vizual volumetriile se mai fac mici adjustari de principiu, negociati onorariu' in functie de suprafata si documentatie. Unii beneficiari nu vor anumite documentatii, mai ales cele de termice si sanitare....ajungeti la un pret....semnati un contract....si gata....3-4 luni o sa'i tot vezi moaca  :rolleyes:....

Din principiu, un arhitect cu bun simt si de buna credinta trebuie sa'ti faca toate propunerile, inclusiv 3D'urile, gratis....fara sa perceapa vre'o "atentie"....Io cel putin asa fac...Din 5 beneficiari care intra in birou, doar 3 fac lucrarea cu mine, iar ceilalti 2 renunta din N motive....

merci pentru descrierea procesului. foarte explicita.

cam prozaic "indrumator tehnic" - astept mai mult de la un arhitect...
3-4 luni e mai degraba 1 luna, nu? sau visez?
mda, propunerile sunt gratis, 3D-urile fiind 'externalizate' - nu. am de-a face cu un 'labos'  ;)

#50
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postzen, on Feb 22 2007, 10:26, said:

cred ca tu ai doar incapatanarea :D

problema e ca o sa incepeti sa va bateti cu arhitectii de afara, asa ca o sa trebuiasca sa mai tineti cont si de client.
- cred ca'ide vina zodia  :rolleyes: si educatia primita de la mama.

-cit despre concurenta, abia astept  :boxing:. Se intorc deja multi "fii ratacitori" plecati de multa vreme prin meleaguri cu lapte si miere...Au inceput sa simta mirosu' de capitalism si progres  :naughty:


View PostTerminus75, on Feb 22 2007, 10:56, said:

cam prozaic "indrumator tehnic" - astept mai mult de la un arhitect...

3-4 luni e mai degraba 1 luna, nu? sau visez?

depinde...sunt beneficiari care'ti "dicteaza" casa si au doar pretentia salegalizezi interventia...sunt altii care'ti aduc cadastru. i'ti spun cam ce functii vor si te lasa pe tine sa gindesti si sa'ti scremi muschii. Acestia din urma vor case moderne, exclusiviste, se gindesc mai putin la "cit ma costa gazele" :).

unii beneficiari, doreau sa aiba o suprafata construita mai mica decit cea utila :cursing:...

1 luna pt ce?...pt. a genera o solutie sau pt. a realiza documentatia pt santier si autorizatie?....daca'i situatia din cazu' 2....VISEZI :)

Edited by punkt, 22 February 2007 - 12:28.


#51
Terminus75

Terminus75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 17.08.2006

View Postpunkt, on Feb 22 2007, 12:21, said:

i'ti spun cam ce functii vor si te lasa pe tine sa gindesti si sa'ti scremi muschii. Acestia din urma vor case moderne, exclusiviste, se gindesc mai putin la "cit ma costa gazele" :).  --  pe aici ma incadrez eu - in fine, tinand cont si de costurile implementarii
1 luna pt ce?...pt. a genera o solutie sau pt. a realiza documentatia pt santier si autorizatie?....daca'i situatia din cazu' 2....VISEZI :)


hmmm...nu cred ca sunt extraordinar de grabit - cred ca daca am documentatia pt AC in 2-3 luni e OK. acum 20' am scos certificatul de urbanism. urmeaza faza avizelor - mi s-a spus ca poate dura oriunde intre 2 si 5 luni. deci...

#52
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostTerminus75, on Feb 22 2007, 13:00, said:

mi s-a spus ca poate dura oriunde intre 2 si 5 luni. deci...
cam mult....avizele se obtin cam intr'o luna de la iesirea certificatului...maxim

dupa ce ies avizele....se fac dosarele de PAC....se depunde la primarie....si se asteapta.

asteptarea asta depinde si de "daruinta" ta fata de functionarii de acolo :)

#53
Terminus75

Terminus75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 17.08.2006

View Postpunkt, on Feb 22 2007, 15:13, said:

dupa ce ies avizele....se fac dosarele de PAC....se depunde la primarie....si se asteapta.
asteptarea asta depinde si de "daruinta" ta fata de functionarii de acolo :)

inseamna ca cele 2-5 luni de care vorbeam includ si autorizatia de constructie.

#54
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostTerminus75, on Feb 22 2007, 15:18, said:

inseamna ca cele 2-5 luni de care vorbeam includ si autorizatia de constructie.
nu stiu exact ce face proiectantu' cu care lucrezi in 5 luni :), in cazu' meu, dela iesirea CU, avizele dureaza 1 luna si autorizatia tot 1 luna....Cit sta dosaru' la primarie se lucreaza la proiectu' tehnic, astfel incit, in momentu' in care beneficiaru' are autorizatia in mina, documentatia pt. santier este calda si gata de ofertare....5 luni e f. mult....

io nu ma ocup de avize, amun curier (comisionar) care asta face de dimineata pina seara. De 6 ani tot colinda diferiti avizatori si toate primariile din Buc. Se descurca de minune.
Cind am gata dosarele, il sun, vine cu matizu' la birou, matizu' e plin de dosare si de la alte firme, ca nu lucreaza doar cu mine....si face el acest comision, contracost dar f. rezonabil...
de exemplu, pt. un aviz el cere 100 RONi, ceea ce'i f rezonabil, cred...e munca lui, depune si ridica..

Edited by punkt, 22 February 2007 - 15:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate