Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sa construim o casa - Proiectare, Legislatie

- - - - -
  • Please log in to reply
3047 replies to this topic

#3025
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 01.09.2002
Deci se poate, asta mã interesa multumesc. Acel acord e ceva logic.

#3026
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Acum, depinde si de certificatul de urbanism, dar in acesta scrie, de obicei, o distanta minima la care ai voie sau pe calcan (hotar).

#3027
unckle

unckle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 26.04.2007
Acordul ala este o metoda la limita legii prin care primaria se autoscuteste de problemele care apar mai departe pe parcursul executiei. Constitutia spune ca dreptul proprietate este peste toate celelalte ... primaria iti conditioneaza o actiune pe proprietatea ta de vointa unui tert care nu are nici un drept asupra proprietatii tale.... asa-i romania, ne dam "legi" pentru a nu fi nevoie sa ne miscam posterioarele din biroul caldut de la primarie.

#3028
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Trebuie sa obtin aviz de la Sanatatea populatiei. In proiect am 2 dormitoare de 10 mp utili, cate unul pentru fiecare copil. Nu prea am cum sa le maresc sau sa le unesc. Risc sa imi respinga proiectul? Pot sa le redenumesc cumva? Multumesc!

#3029
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Da, risti sa nu ti se dea avizul..
Poti incerca sa redenumesti incaperile ( camera hobby/birou/uscatorie-depozitare)

#3030
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Postun_arhitect, on 03 aprilie 2017 - 19:45, said:

Da, risti sa nu ti se dea avizul..
Poti incerca sa redenumesti incaperile ( camera hobby/birou/uscatorie-depozitare)
Asta, daca are alte dormitoare mai mari, pentru ca o casa fara dormitoare nu exista.

#3031
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
va rog si eu ceva. dati-mi si mie un link unde sa citesc codul de proiectare al cladirilor. acolu unde scrie dimensiunea minima a camerelor, pozitionarea, etc. il gasisem mai demult dar nu mai stiu unde e.

#3032
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013

View Postxjl, on 04 aprilie 2017 - 07:20, said:

Asta, daca are alte dormitoare mai mari, pentru ca o casa fara dormitoare nu exista.
Am presupus ca mai are cel putin unul( spune ca sunt dormitoare de copii)

View Postrich1974, on 04 aprilie 2017 - 07:25, said:

va rog si eu ceva. dati-mi si mie un link unde sa citesc codul de proiectare al cladirilor. acolu unde scrie dimensiunea minima a camerelor, pozitionarea, etc. il gasisem mai demult dar nu mai stiu unde e.
Cauta legea locuintei pe google.

#3033
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Eu am gasit ordinul 119, nu stiu daca mai este altul.
Articolul 17 spune ca suprafata minima a unei camere trebuie sa fie de minim 12 mp

Dormitorul matrimonial este mai mare, are peste 12 mp. Voi incerca sa redenumesc cele 2 dormitoare mici, poate obtin avizul.

Oricum, legea asta nu este clara, cel putin pentru mine. Daca fac un dormitor de 12 mp unde culc 2 copii este bine, daca fac 2 dormitoare separate de 20 mp impreuna, nu este bine. Unde-i logica?

Attached Files



#3034
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
ala e ordinul.

#3035
anca d

anca d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.07.2007
Buna ziua,

Avem o mare problema si am vrea sa stim daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva.
Am cumparat in 2014 un teren de 400 mp pentru construirea unei case, in Bragadiru, zona Bulgaru. Ieri am fost la primarie si surpriza: pe CU solicitat scrie ca nu putem construi locuinta, intrucat a fost modificat PUG in 2015, iar zona in care e terenul a fost incadrata in categoria subzona de comert si servicii. Asta in conditiile in care toata zona e lotizata si sunt doar case. Terenul meu se afla intre case, insa este in jumatatea de strada in care nu se pot construi locuinte (pe cealalta jumatate, adica la 50 m distanta cica e ok sa construiesti). Precizez ca in zona infrastructura e f putin dezvoltata si slabe sanse sa se poata construi masiv pe linia comerciala (hipermarket, sedii bancare, servicii, etc asa cum viseaza ei in CU).
In imaginea de mai jos se poate vedea cu rosu zona comerciala, iar cu galben e zona rezidentiala. Terenul meu e cel marcat cu punctul galben in cercul verde (se vede clar ca e inconjurat de case).
Stie cineva care sunt pasii urmatori? Am vrea totusi sa construim, avem gata proiectul si ne-am vandut si apartamentul.... Cei de la primarie m-au pasat catre Consiliul Judetean Ilfov, ca ei nu pot modifica PUG.

View Postanca d, on 01 iunie 2017 - 09:40, said:

Buna ziua,

Avem o mare problema si am vrea sa stim daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva.
Am cumparat in 2014 un teren de 400 mp pentru construirea unei case, in Bragadiru, zona Bulgaru. Ieri am fost la primarie si surpriza: pe CU solicitat scrie ca nu putem construi locuinta, intrucat a fost modificat PUG in 2015, iar zona in care e terenul a fost incadrata in categoria subzona de comert si servicii. Asta in conditiile in care toata zona e lotizata si sunt doar case. Terenul meu se afla intre case, insa este in jumatatea de strada in care nu se pot construi locuinte (pe cealalta jumatate, adica la 50 m distanta cica e ok sa construiesti). Precizez ca in zona infrastructura e f putin dezvoltata si slabe sanse sa se poata construi masiv pe linia comerciala (hipermarket, sedii bancare, servicii, etc asa cum viseaza ei in CU).
In imaginea de mai jos se poate vedea cu rosu zona comerciala, iar cu galben e zona rezidentiala. Terenul meu e cel marcat cu punctul galben in cercul verde (se vede clar ca e inconjurat de case).
Stie cineva care sunt pasii urmatori? Am vrea totusi sa construim, avem gata proiectul si ne-am vandut si apartamentul.... Cei de la primarie m-au pasat catre Consiliul Judetean Ilfov, ca ei nu pot modifica PUG.
Attached File  pug.jpg   403.71K   31 downloads

#3036
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 07.09.2008

View Postanca d, on 01 iunie 2017 - 09:48, said:

Buna ziua,

Avem o mare problema si am vrea sa stim daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva.
Am cumparat in 2014 un teren de 400 mp pentru construirea unei case, in Bragadiru, zona Bulgaru. Ieri am fost la primarie si surpriza: pe CU solicitat scrie ca nu putem construi locuinta, intrucat a fost modificat PUG in 2015, iar zona in care e terenul a fost incadrata in categoria subzona de comert si servicii. Asta in conditiile in care toata zona e lotizata si sunt doar case. Terenul meu se afla intre case, insa este in jumatatea de strada in care nu se pot construi locuinte (pe cealalta jumatate, adica la 50 m distanta cica e ok sa construiesti). Precizez ca in zona infrastructura e f putin dezvoltata si slabe sanse sa se poata construi masiv pe linia comerciala (hipermarket, sedii bancare, servicii, etc asa cum viseaza ei in CU).
In imaginea de mai jos se poate vedea cu rosu zona comerciala, iar cu galben e zona rezidentiala. Terenul meu e cel marcat cu punctul galben in cercul verde (se vede clar ca e inconjurat de case).
Stie cineva care sunt pasii urmatori? Am vrea totusi sa construim, avem gata proiectul si ne-am vandut si apartamentul.... Cei de la primarie m-au pasat catre Consiliul Judetean Ilfov, ca ei nu pot modifica PUG.

Attachment pug.jpg


Imi pare rau pentru problema ta, si eu am vrut sa cumpar in Bragadiru in 2014, si am cautat teren atat in Bulgaru cat si peste giratoriu spre Clinceni in zona fostului C.A.P. si am aflat chestia asta inca de atunci, zvonuri ca se are in vedere sa se modifice planul urbanistic si vor fi zone si zone unde poti construi si unde nu. Cei care si-au construit bine mersi, problema e la cei ca tine.

Dar ce nu inteleg eu din situatia descrisa de tine este cum de ai proiect si ai vandut apartamentul cand proiectul se face pe baza unui certificat de urbanism si a unor avize. Daca este asa cum ai spus, nu vreau sa invart cutitul in rana, dar se pare ca te-a tepuit rau de tot arhitectul si ti-a facut un proiect care il poti pune pe foc si ai vandut apartamentu degeaba.

Daca este asa, eu zic sa te duci sa te iei de gat cu arhitectul ca el e de vina ca te-a fraierit stind prea bine situatia din CU si avizele negative primite. Eventual poti face si o plangere la politie si la Ordinul Arhitectilor. Pe partea de modificare PUG, nu vreau sa te descurajez dar fiind nou din 2015 nu cred ca vei putea sa schimbi incadrarea care ei au facut-o recent, dar cine stie... multa bafta, vei avea mare nevoie!

Edited by Mirel_85, 02 June 2017 - 11:50.


#3037
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

View Postanca d, on 01 iunie 2017 - 09:48, said:

Buna ziua,

Avem o mare problema si am vrea sa stim daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva.
Am cumparat in 2014 un teren de 400 mp pentru construirea unei case, in Bragadiru, zona Bulgaru. Ieri am fost la primarie si surpriza: pe CU solicitat scrie ca nu putem construi locuinta, intrucat a fost modificat PUG in 2015, iar zona in care e terenul a fost incadrata in categoria subzona de comert si servicii. ...
O sugestie ce trebuie verificata:
înființare societate  juridica (srl, pfa, if, ...) și demarare construire pensiune.

#3038
jackieyou

jackieyou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 09.07.2009
ceva asemanator am patit si eu cu un teren la munte, cand l-am cumparat era intravilan si dupa 6 luni m-am trezit ca jumatate din el a fost trecut in extravilan. dar eu am rezolvat problema dupa ce i-am spus proiectantului (era din localitate) ca refacem tot proiectul de la zero sau renunt la teren si dau in judecata primaria. In final am primit o ,,coala de hartie'' pe care scrie ca este o eroare facuta de cei care au facut cadastrul zonei si ca terenul este apt pentru proiectul initial

#3039
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006
Bună dimineaţa!
Stăm într-o casă unde la etaj sunt două apartamente, intrarea este comună. De curând am cumpărat şi celălălalt apartament, unul deja era al nostru, deci toată casa acum ne aparţine. Doresc să fac renovare totală la acel apartament, inclusiv să modific poziţionarea şi dimensiunile unor geamuri. Am nevoie de autorizaţie de la primărie sau proiect?

#3040
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Daca modifici pozitionare /dimensiuni de geamuri iti trebuie autorizatie construire si implicit proiect, avize, etc..

Edited by un_arhitect, 28 June 2017 - 16:24.


#3041
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006

View Postun_arhitect, on 28 iunie 2017 - 16:24, said:

Daca modifici pozitionare /dimensiuni de geamuri iti trebuie autorizatie construire si implicit proiect, avize, etc..

Mulţumesc pentru răspuns, deci le las unde sunt. :D

#3042
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016
Am si eu o intrebare referitoare la costurile de proiectare , autorizare samd..
Cam la ce suma s-ar ridica  intocmirea tuturor documentelor (avize , autorizatii, proiecte , releveuri..s.a.) pentru reconsolidarea , recomapartimentare , inlocuire acoperis  unei case de aprox 80 mp , casa parter. Estimez undeva pe la 45-50.000 EURO valoarea totala a investitiei.
M-at interesa o suma aproximativa . Am primit ceva oferte , dar mi se par de-a dreptul stupefiante , adica undeva pe la 5-6.000 EURO pentru o autorizartie de construire. Sunt corecte sumele , pot fi mai mici , sau mai mari , ce parere aveti ?

Multumesc,

PS Daca cunoaste cineva in architect integru si "normal" la costuri , rog recomandare , daca se poate..zona Bucuresti.

Edited by gelutu980, 07 July 2017 - 15:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate