Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sa construim o casa - Proiectare, Legislatie

- - - - -
  • Please log in to reply
3047 replies to this topic

#1
andrei578

andrei578

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.12.2006
Salut la toata lumea,
vreau sa imi construiesc o casa, si caut un arhitect care sa imi faca proiectul, dar il vreau complet, cu detalii, nu sa imi faca mesterul pe santier "cum stie el ca se face".
Chestia e ca mie nu prea imi plac casele astea naspa care apar prin jurul Bucurestiului, cu 2 perdelute la geam , gardulet alb si pitici de gradina, ori 90% dintre case fiind asa, probabil ca asa o sa imi iasa si mie, ca asa stiu arhitectii sa faca.

Mie imi plac vilele alea de dinainte de razboi, de pe la Domenii, sau prin alte cartiere, dar n-am bani sa imi iau una acolo, de asta vreau sa construiesc.

Si-a facut cineva dintre voi ceva asemanator, sau stie unde sa gasesc asemenea arhitect?

Merci mult !!

#2
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
http://forum.softped...showtopic=43275

#3
ciprian.virjan

ciprian.virjan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 05.02.2007

View Postandrei578, on Dec 5 2006, 12:36, said:

Salut la toata lumea,
vreau sa imi construiesc o casa, si caut un arhitect care sa imi faca proiectul, dar il vreau complet, cu detalii, nu sa imi faca mesterul pe santier "cum stie el ca se face".
Chestia e ca mie nu prea imi plac casele astea naspa care apar prin jurul Bucurestiului, cu 2 perdelute la geam , gardulet alb si pitici de gradina, ori 90% dintre case fiind asa, probabil ca asa o sa imi iasa si mie, ca asa stiu arhitectii sa faca.

Mie imi plac vilele alea de dinainte de razboi, de pe la Domenii, sau prin alte cartiere, dar n-am bani sa imi iau una acolo, de asta vreau sa construiesc.

Si-a facut cineva dintre voi ceva asemanator, sau stie unde sa gasesc asemenea arhitect?

Merci mult !!

Colegul de apartament e arhitect si stiu sigur ca a mai facut doua case in genul interbelic poate te poate ajuta si pe tine.
Iti dau nik-ul lui pe messenger sau mail: nu ai voie cu reclama :) @ ai grija  :nonobad: .com

Edited by punkt, 12 February 2007 - 16:51.


#4
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postandrei578, on Dec 5 2006, 12:36, said:

Salut la toata lumea,
vreau sa imi construiesc o casa, si caut un arhitect care sa imi faca proiectul, dar il vreau complet, cu detalii, nu sa imi faca mesterul pe santier "cum stie el ca se face".
Chestia e ca mie nu prea imi plac casele astea naspa care apar prin jurul Bucurestiului, cu 2 perdelute la geam , gardulet alb si pitici de gradina, ori 90% dintre case fiind asa, probabil ca asa o sa imi iasa si mie, ca asa stiu arhitectii sa faca.

Mie imi plac vilele alea de dinainte de razboi, de pe la Domenii, sau prin alte cartiere, dar n-am bani sa imi iau una acolo, de asta vreau sa construiesc.

Si-a facut cineva dintre voi ceva asemanator, sau stie unde sa gasesc asemenea arhitect?

Merci mult !!
-deci, in primul rind fa'ti o documentatie digitala sau nu cu constructii de genu' celor cautate de tine, dupa care viziteaza un arhitect.
-daca ai gasit astfel de constructii, locuinte care ti'au placut,din cele noi, incearca sa bati la usa si sa ceri referinte despre arhitectul respectiv
-arhitectura cubista este usor de "gindit" si "produs".
-pt.inceput, viziteaza siteul universitatii de arhitectura si urbanism, ion mincu AICI. Sunt o sumedenie de proiecte si solutii foarte interesante.
-i'ti recomand revista Arhitext design cit si revista Arhitectura si Igloo....sunt foarte educative si "produse" de oameni capabili....

Un sfat: Educa-te , si ulterior o sa porti un dialog cu un arhitect si o sa'ti dai singur seama daca merita sau nu...Daca cauti o documentatie completa de proiectare, cu detalii suficiente si solutii fezabile, e bine sa eviti studentii sau arhitectii care nu'ti ofera credibilitate prin recomandari.

Edited by punkt, 12 February 2007 - 17:05.


#5
giurescu

giurescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.10.2005
Eu cred ca Andrei nu se gandeste la o casa in stil cubist, ci mai degraba la una cu fatade bogat decorate, ca de exemplu in stilul neoromanesc, sau cel italian.
Pentru un astfel de proiect, trebuie neaparat sa cauti un arhitect crescut la scoala veche, acum aflat spre sfarsitul carierei.
Este putin probabil ca un arhitect de 30 ani va trata subiectul cu pasiunea necesara, iar rezultatul ar fi o lucrare in cel mai bun caz mediocra.

Mi-e teama ca beneficiarul care se inhama la un astfel de proiect mai are de trecut si un alt obstacol, poate la fel de dificil: unde va gasi meseriasii care sa realizeze toate decoratiunile de fatada prevazute in proiect. Dar subiectul acesta cred ca tine de alt topic...

#6
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postandrei578, on Dec 5 2006, 12:36, said:

Mie imi plac vilele alea de dinainte de razboi, de pe la Domenii, sau prin alte cartiere, dar n-am bani sa imi iau una acolo, de asta vreau sa construiesc.
arhitectura interbelica este tradusa in imagini asemenea imaginilor atasate

View Postgiurescu, on Feb 13 2007, 09:34, said:

Eu cred ca Andrei nu se gandeste la o casa in stil cubist, ci mai degraba la una cu fatade bogat decorate, ca de exemplu in stilul neoromanesc, sau cel italian.
s'ar putea...nici el nu a fost extrem de explicit....

Attached Files


Edited by punkt, 13 February 2007 - 10:06.


#7
oibo

oibo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.07.2006
Cat dureaza obtinerea unui CU la sate, ca pana acum astept deja de 2 luni... Exista vre-o modalitate de impulsionare  legala? Sau macar de tragere la raspundere...

#8
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postoibo, on Feb 15 2007, 21:06, said:

Cat dureaza obtinerea unui CU la sate, ca pana acum astept deja de 2 luni... Exista vre-o modalitate de impulsionare  legala? Sau macar de tragere la raspundere...
Din cite am "experimentat" in cadru' biroului, unii beneficiari stimuleaza personalu' prin mijloace mioritice :)....se obtine in ziua in care depui documentatia (cere+CVC+anexe cadastrale+memoriu de arhitectura+plan de situatie cu edificabilu' cerut).
Astepti de 2 luni pt. ca nu folosesti instrumentele din dotare :): sacosica si eternul zimbet.

Poti sa dai in judecta primaria....dar, este cel mai ridicol lucru pe care poti sa'l faci....

#9
Terminus75

Terminus75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 17.08.2006
cum vi se par 14.5E/mp pentru un proiect? 8 (arhitectura)+ 3.5 (rezistenta)+ 3(instalatiile)
este vorba de un proiect complet, de la 0 (nu tip), cu detalii de executie.

multumesc

#10
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006

View PostTerminus75, on Feb 16 2007, 13:10, said:

cum vi se par 14.5E/mp pentru un proiect? 8 (arhitectura)+ 3.5 (rezistenta)+ 3(instalatiile)
este vorba de un proiect complet, de la 0 (nu tip), cu detalii de executie.

multumesc

...mult...eu am dat 12 pe acelasi lucru si sunt multumit de ce a iesit...cel putin la partea de arhitectura care este deosebita...

#11
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostTerminus75, on Feb 16 2007, 13:10, said:

cum vi se par 14.5E/mp pentru un proiect? 8 (arhitectura)+ 3.5 (rezistenta)+ 3(instalatiile)
este vorba de un proiect complet, de la 0 (nu tip), cu detalii de executie.

multumesc
esti la limita bunului simt :)....putin mai sus daca era pretu', atunci se numea un proiect scump. Io nu'mi permit sa lucrez cu onorariul asta.

Sunt si mai scumpe, depinde de pregatirea arhitectului, pozitia academica (daca are) si normal, atentia pe care o acorda lucrarii. Conteaza mult si calificarea colectivului, mai ales pregatirea inginerilor....sunt multe de spus pe tema asta.

Edited by punkt, 16 February 2007 - 14:35.


#12
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postrenderman, on Feb 16 2007, 14:52, said:

Depinde si de buzunarul beneficiarului ;)
nu depinde deloc!....

#13
Terminus75

Terminus75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 17.08.2006
imi puteti spune unde credeti ca se mai poate negocia? la partea de arhitectura poate?
alegros, tu cat ai dat pe proiectul de arhitectura?

multumesc

#14
ugly's

ugly's

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.01.2007
Sincer, 8 euro / mp pentru arhitectura este foarte mult.
Nu sint arhitect si poate nu apreciez la adevarata valoare acesata activitate, dar in mod curent (cel putin eu asa am citit peste tot) pretul pe mp pentru arhitectura este egal cu cel pentru rezistenta.

#15
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

View Postgiurescu, on Feb 13 2007, 09:34, said:

Eu cred ca Andrei nu se gandeste la o casa in stil cubist, ci mai degraba la una cu fatade bogat decorate, ca de exemplu in stilul neoromanesc, sau cel italian.
Pentru un astfel de proiect, trebuie neaparat sa cauti un arhitect crescut la scoala veche, acum aflat spre sfarsitul carierei.
Este putin probabil ca un arhitect de 30 ani va trata subiectul cu pasiunea necesara, iar rezultatul ar fi o lucrare in cel mai bun caz mediocra.

Mi-e teama ca beneficiarul care se inhama la un astfel de proiect mai are de trecut si un alt obstacol, poate la fel de dificil: unde va gasi meseriasii care sa realizeze toate decoratiunile de fatada prevazute in proiect. Dar subiectul acesta cred ca tine de alt topic...

ca se gandeste la o fatada decorata, aia e clar.
ca poate sa o faca un arhitect in varsta, e adevarat, dar pe la 80 de ani, eventual.
cei de acum, pe la 50-60 de ani, sunt incremeniti, cel mult , la casele lui franck lloyd wright, mai jos de anii 30 nu vor cobori.
sa ceri o casa art nouveau e deja mult prea mult.
io as zice ca, mai degraba, unul tanar, care nu a dat pe spate la tampeniile care i-au fost bagate pe gat de profesorii de la facultate, ar putea sa reia cu pasiune stilul mai clasic.
incet, incet, or sa apara si dinastia.

Edited by zen, 16 February 2007 - 20:48.


#16
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postugly, on Feb 16 2007, 19:00, said:

Sincer, 8 euro / mp pentru arhitectura este foarte mult.
Nu sint arhitect si poate nu apreciez la adevarata valoare acesata activitate, dar in mod curent (cel putin eu asa am citit peste tot) pretul pe mp pentru arhitectura este egal cu cel pentru rezistenta.
ar trebui sa facem o diferenta aici....o casa eclectica, cu un plan obisnuit realizata din materiale traditionala si sistem constructiv clasic (zidarie inramata, fundatii continue si sarpanta) are un proiect pe masura, adica unul ieftin. Contributia unui colectiv de proiectare este una banala...astfel de proiecte complete se invirt undeva intre 10-12E/mp

Sunt si case "pretentioase" unde apar mici provocari si unde buna pregatire a colectivului de proiectare este imperativa....atasez 2 exemple...

Attached Files



#17
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Poate ne spui si unde apar provocarile alea in imaginile atasate, mie clar imi scapa... :confuzzled: Hai, la prima as mai vedea cate ceva, dar la a doua imagine...clar nu.

Edited by Dana_H, 17 February 2007 - 15:29.


#18
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,906
  • Înscris: 09.12.2004
in prima provocarea e parcata pe trotuarul casei, in ce-a de-a doua poza e pe cel de vis-a-vis si de aia nu o vezi  :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate