Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Garmin maps & MapSource

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4384 replies to this topic

#37
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,663
  • Înscris: 05.04.2006

View Postsubarufan, on Mar 27 2008, 10:35, said:

Cam asa arata Ankara la 100 mtr scala


View Posthmsgl, on Mar 27 2008, 10:48, said:

Se va descurca. ...

Va multumesc. Este exact ce-mi trebuie si ma voi descurca.

#38
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006
Exista o noua harta a Bulgariei in format Garmin:
Bulgaria OFRM ver 4.50 - Martie 2008

Nota:
- aceasta harta este NON-NT, are o incompatibilitate cu hartile compilate in NT (ca City Navigator Europe). Daca o folositi va trebui sa dezactivati celelate harti care o 'acopera', altfel nu veti vedea detaliile din ea ci din City Navigator

#39
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,663
  • Înscris: 05.04.2006

View Postsubarufan, on Mar 28 2008, 09:20, said:

Exista o noua harta a Bulgariei ...OFRM ver 4.50...

Buna informatia. Iar update-ul este gratuit pentru posesorii de OFRM 4.40.
Din pacate nu s-au ocupat de zona litorala, statiunile fiind in continuare la nivel de main roads si fara hoteluri.

Edited by Adrian P., 29 March 2008 - 02:34.


#40
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View PostAdrian P., on Mar 29 2008, 02:30, said:

Buna informatia. Iar update-ul este gratuit pentru posesorii de OFRM 4.40.
Din pacate nu s-au ocupat de zona litorala, statiunile fiind in continuare la nivel de main roads si fara hoteluri.
Asa-i, mai deureaza 3-4 luni. Urmatorul update pe asta o sa se canalizeze...cel putin asa zic ei

#41
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.07.2004
Cum dezactivez in Garmin XT una sau mai multe harti? Eu deocamdata am 2 harti, ROAD si harta greciei, dar nu am vazut nicaieri vreo bifa care sa-mi permita sa activez una sau mai multe harti. Tot aici vazusem o captura de ecran care avea bife in freptul fiecarei harti. PE unde se gaseste optiunea asta?

#42
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View Postgalex, on Mar 29 2008, 22:34, said:

Cum dezactivez in Garmin XT una sau mai multe harti? Eu deocamdata am 2 harti, ROAD si harta greciei, dar nu am vazut nicaieri vreo bifa care sa-mi permita sa activez una sau mai multe harti. Tot aici vazusem o captura de ecran care avea bife in freptul fiecarei harti. PE unde se gaseste optiunea asta?
Tools/Manage My Data/Map Sets/MapSource - bife...sper ca-mi aduc corect aminte. Daca nu spune-mi si revin Luni

#43
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.07.2004
Merci mult, am gasit exact in locul unde ai spus tu. Sunt mai ciudatele meniurile astea ale Lui GM XT!

#44
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View Postgalex, on Mar 30 2008, 00:45, said:

Merci mult, am gasit exact in locul unde ai spus tu. Sunt mai ciudatele meniurile astea ale Lui GM XT!
Poate, dar face tot ce vrei...nu-i lipseste nimic (ba nu, il lipseste ordonarea optima a punctelor dintr-o ruta, ca la NUVI 760)

#45
justme2312

justme2312

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.05.2007
Am un Garmin 200 luat la mana 2-a. As avea nevoie de hartile Bulgariei, Greciei si Turciei. Respectivul care la vindut a spus ca la cumparat de la firma, dar nu am primit niciun act. Mi-a spus ca pot descarca gratuit hartile folosind codul de pe aparat

#46
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,543
  • Înscris: 01.08.2005

View Postjustme2312, on Mar 30 2008, 09:01, said:

Am un Garmin 200 luat la mana 2-a. As avea nevoie de hartile Bulgariei, Greciei si Turciei. Respectivul care la vindut a spus ca la cumparat de la firma, dar nu am primit niciun act. Mi-a spus ca pot descarca gratuit hartile folosind codul de pe aparat
Ai dreptate, le poti descarca dar nu le poti folosi, trebuie sa iei licenta ! Ia legatura cu Nicuabc!

#47
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View Postjustme2312, on Mar 30 2008, 09:01, said:

Am un Garmin 200 luat la mana 2-a. As avea nevoie de hartile Bulgariei, Greciei si Turciei. Respectivul care la vindut a spus ca la cumparat de la firma, dar nu am primit niciun act. Mi-a spus ca pot descarca gratuit hartile folosind codul de pe aparat
Descarcarea hartilor nu are nici o legatura cu codul aparatului. Te-a 'pacalit' putin. Asa cum a zis @costy_man, le poti descarca (daca le gasesti) dar nu le poti folosi fara un cod de deblocare. Nu instala nimic daca nu stii exact ce faci - asta o sa-ti spuna si @nicuabc - isi bate gura de pomana de ceva timp dar nu pricepe nimeni - nu-i greu dar trebuie un pic de experienta...ca in orice alt domeniu

#48
justme2312

justme2312

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.05.2007

View Postsubarufan, on Mar 30 2008, 12:53, said:

Descarcarea hartilor nu are nici o legatura cu codul aparatului. Te-a 'pacalit' putin. Asa cum a zis @costy_man, le poti descarca (daca le gasesti) dar nu le poti folosi fara un cod de deblocare. Nu instala nimic daca nu stii exact ce faci - asta o sa-ti spuna si @nicuabc - isi bate gura de pomana de ceva timp dar nu pricepe nimeni - nu-i greu dar trebuie un pic de experienta...ca in orice alt domeniu
GPS-ul mi-a fost livrat cu un card cu mai multe harti.Harta Romaniei merge. Se pare ca merge si Europa de vest, pt ca daca programez un traseu pina in Germania de ex. imi arata harta drumului. Curios ca atunci cind deschid gps-ul imi arata toate tarile(inclusiv Grecia si Turcia) dar cind incerc sa stabilesc ruta nu le gaseste. Iar relatia mea cu calculatorul este una de bun simt(incercam sa ne deranjam cit mai putin). Totusi nu am mare siguranta in ce am pe cardul gps-ului si nu vreau sa am surprize pe drum. Nu am gasit nici oferte serioase pe net. Asa ca sunt in impas. Poate ma ajutati cu un sfat.

#49
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View Postjustme2312, on Mar 30 2008, 20:42, said:

GPS-ul mi-a fost livrat cu un card cu mai multe harti.Harta Romaniei merge. Se pare ca merge si Europa de vest, pt ca daca programez un traseu pina in Germania de ex. imi arata harta drumului. Curios ca atunci cind deschid gps-ul imi arata toate tarile(inclusiv Grecia si Turcia) dar cind incerc sa stabilesc ruta nu le gaseste. Iar relatia mea cu calculatorul este una de bun simt(incercam sa ne deranjam cit mai putin). Totusi nu am mare siguranta in ce am pe cardul gps-ului si nu vreau sa am surprize pe drum. Nu am gasit nici oferte serioase pe net. Asa ca sunt in impas. Poate ma ajutati cu un sfat.
Trebuie sa te lamuresti intai ce harti ai instalate pe card si in memoria interna. Poti afla intrand in tools (cheia de pe ecran) apoi setari/sageata jos/harta/info harta...vezi ce scrie acolo si ce 'bife' sunt puse

#50
justme2312

justme2312

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.05.2007

View Postsubarufan, on Mar 30 2008, 20:33, said:

Trebuie sa te lamuresti intai ce harti ai instalate pe card si in memoria interna. Poti afla intrand in tools (cheia de pe ecran) apoi setari/sageata jos/harta/info harta...vezi ce scrie acolo si ce 'bife' sunt puse
Am intrat si imi arata City Nav.Europe NT 2008(Insbruck, Osterreich, Salzburg) si City Nav. Europe NT v9(Italy&Greece) dar cind intru sa programez tara imi arata altceva. Respectiv Austria, Cehia,Germania,Franta,Ungaria, Italia,Liechtenstein,Moldova, Romania,Slovacia,Slovenia,Elvetia. Dar nu gasesc mare lucru prin hartile respective. Unele sunt mai bune decit altele. De ex. in Slovacia nu gasesc niciun oras, in Italia n-am gasit Roma si nu am mai cautat. In Slovenia am gasit Ljubljana, la fel si Ungaria se pare ca e bine reprezentata. Sunt intr-o ceata totala.

#51
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View Postjustme2312, on Mar 31 2008, 19:00, said:

Am intrat si imi arata City Nav.Europe NT 2008(Insbruck, Osterreich, Salzburg) si City Nav. Europe NT v9(Italy&Greece) dar cind intru sa programez tara imi arata altceva. Respectiv Austria, Cehia,Germania,Franta,Ungaria, Italia,Liechtenstein,Moldova, Romania,Slovacia,Slovenia,Elvetia. Dar nu gasesc mare lucru prin hartile respective. Unele sunt mai bune decit altele. De ex. in Slovacia nu gasesc niciun oras, in Italia n-am gasit Roma si nu am mai cautat. In Slovenia am gasit Ljubljana, la fel si Ungaria se pare ca e bine reprezentata. Sunt intr-o ceata totala.
In forma originala aparatul a venit cu City Navigator Europe NT v9 - acoperire Italia si Gecia. Asta este una din versiunile cu care se vindea aparatul, cu harti preincarcate. Probabil a aceste harti sunt in memoria interna a aparatului - te poti uita cu aparatul conectat la un PC - o sa observi drive-ul NUVI (E probabil) continand un fisier gmapprom.img. Tot acolo o sa vezi probabil un fisier de vreo 10-12 MB cu numele gmapbmap.img - ar trebui sa fie harta de baza a lumii (ceva drumuri principale).
Asa cum spuneam, dupa parerea mea ai fost macar un pic pacalit. Ai cumparat un aparat bun dar care nu o sa-ti foloseasca prea mult in Romania. Se pare ca nu are harta Romaniei si licenta are doar pe o editie veche a CNE-ului, respectiv v9, si numai pe Italia si Grecia ca regiuni.
Partea cu CNE NT 2008 a fost probabil adaugata ulterior, este probabil pe card (cauta pe al doilea drive pe care il vezi removable si o sa vezi un fisier gmapsupp.img - asta ar trebui sa fie CNE NT 2008). Daca este completa (macar de-ar fi asa) ar trebui sa fie un fisier de aprox 1.36 GB. Daca este mai mic...sunt doar anumite tari in harta - imi este imposibil sa spun care.

#52
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,663
  • Înscris: 05.04.2006
A aparut un update la harta Greciei AutoDriveHellas (versiunea 1.30) cu caractere latine.
Cei care au versiunea 1.25 pot face update gratuit pe site-ul producatorului, la adresa:
h**p://www.autodrivehellas.gr/html/adh_dl_en.html
urmand instructiunile din pagina.
Pentru siguranta as recomanda ca update-ul sa se faca pe un stick in care puneti un folder Garmin ce va avea inauntru vechea versiune ADH 1.25 in format GMAPSUPP.IMG + fisierul GMAPSUPP.UNL.
Descarcati update-ul pe PC si rulati (cu memory stick-ul legat la PC), la toate ferestrele ce apar dati DA (butonul boldat din mijloc). La final harta va fi actualizata. Apoi redenumiti, transferati pe device, etc. Codul vechi ramane valabil.
Atentie - asa cum au recomandat de mai multe ori nicuabc si subarufan, daca nu stiti despre ce este vorba mai bine nu umblati (iar daca umblati, faceti inainte back-up-uri).

Edited by Adrian P., 01 April 2008 - 20:47.


#53
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.09.2007
Frati romani, pana la urma a reusit careva sa instaleze garmin xt pe symbian fara a avea receptor gps garmin? Ar fi bani aruncati sa cumpar un receptor garmin compatibil dupa ce am dat 370ron pe un Nokia LD-4W. In plus am vazut ca pachetul garmin + road costa 1100 lei iar cu banii astia cumperi un super gps dedicat si nu mai strangi din buci in intersectie incercand sa vezi ce zice pe ecranul mic al telefonului.
Daca cineva stie  cum sa imperecheze telefonu cu garminu si gps facut de alta firma, il rog sa fie amabil sa posteze un link sau ceva ca eu nu am gasit
LE: am vazut multi care si-au pus garmin si road pe n95. daca stie careva cum pot instala pe N73,il rog sa dea un pm (platesc!)

Edited by cosmineus, 01 April 2008 - 22:26.


#54
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,543
  • Înscris: 01.08.2005

View Postcosmineus, on Apr 1 2008, 23:23, said:

Frati romani, pana la urma a reusit careva sa instaleze garmin xt pe symbian fara a avea receptor gps garmin? Ar fi bani aruncati sa cumpar un receptor garmin compatibil dupa ce am dat 370ron pe un Nokia LD-4W. In plus am vazut ca pachetul garmin + road costa 1100 lei iar cu banii astia cumperi un super gps dedicat si nu mai strangi din buci in intersectie incercand sa vezi ce zice pe ecranul mic al telefonului.
Daca cineva stie  cum sa imperecheze telefonu cu garminu si gps facut de alta firma, il rog sa fie amabil sa posteze un link sau ceva ca eu nu am gasit
LE: am vazut multi care si-au pus garmin si road pe n95. daca stie careva cum pot instala pe N73,il rog sa dea un pm (platesc!)
Nu vad dece trebuie sa dai atitia bani pe un telefon doar pentru ca are si GPS, iei un GPS dedicat si ai rezolvat problema. Sa poti face Garmin XT sa-ti vada receptorul GPS? Cred ca te complici prea mult, ia-ti un garmin si gata cu bataile de cap, acelasi sfat pe care l-am mai dat si altora, apelati cu incredere la Nicuabc, omul stie ce spune!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate