Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Martin Luther, Reforma si mostenirea sa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
269 replies to this topic

#73
razvanpana

razvanpana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 31.05.2006

 atisha, on Dec 9 2006, 02:12, said:

@razvanpana: respect  :peacefingers: daca e asa cum zici.
un site interesant care ia la puricat multe culte din perspectiva biblica, si contine multe scrieri ale sfintilor vechi si o impozanta istorie a bisericii crestine in 8 volume: http://www.bible.ca
  
Multumesc , dar din pacate am chiar frati de credinta , care au cazut in extrema. Stiu din experienta , ca lucrurile se pot schimba cu ajutorul Domnului si eu am avut la un momet dat o anumita parere , la care am renuntat dupa ce Domnul mi-a aratat ca e gresita. Culmea e ca , in Biblie avem scris tot ce ne trebuie ca sa ajungem la maturitate crestina , dar cand ceva nu ne convine , trecem repede peste versetele "incomode" , ca si cum ele nu ar exista , sau incercam gasim scuze si derogari.
Interesat saitul.

#74
razvanpana

razvanpana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 31.05.2006

 Neuron, on Dec 9 2006, 02:23, said:

Dar scrie cumva in biblia asta a voastra sa convertiti alti oameni la crestinism, primiti ceva bonusuri pentru asta la evaluarea finala? :rolleyes:
Altfel eu nu vad scopul acestor atacuri dure impotriva celorlalti care nu sunt crestini. Si ca sa nu mai zic ca nu va inteleg de ce va certati ca chiorii intre voi. Ce cauti tu pe sectiunea care se numeste "Cult Protestant"?
Tocmai din cauza ca va certati voi pe principii care mie mi se par stupide am ajuns si eu aici, :wacko:

Pai , in primul rand te castigam pe tine , adica cum spune Biblia , mai scoatem un om din focul ghenei (in care tu evident ca nu crezi , dar noi credem). Dumnezeu ne invata ca daca ai gasit un "izvor nesecat de viata" , sa te duci sa spui si altora , ca si ei sa vina sa bea din el.
Sa sti ca de multe ori discutiile chiar si contradictorii (nu ma refer la cearta) , te ajuta sa intelegi lucruri pe care nu le intelegeai.
Intradevar cearta nu e buna sub nici o forma , dar o discutie normala poate aduce ceva bun.
Inteleg la ce te referi si in parte ai dreptate , dar sa sti ca mie chiar mi-a facut placere sa discut cu Ramunc si cu ceilalti , iar pe viitor voi fi mai atent ca  discutia sa nu degenereze.


 Neuron, on Dec 9 2006, 03:02, said:

E clar, esti indoctrinat rau. Tu si Ramunc va meritati unul pe altul, si nu o lua in nume de rau. :kisstogether:
Discutia noastra se termina aici pentru ca nu putem avea o discutie bazate pe logica umana larg raspandita printre semenii nostri nevirusati.  :peacefingers:

Nu pleca , ca tocmai lucram la un virus care sa te atinga si pe tine.  :)
Altfel spus , mai ramai ca avem nevoie de tine pe aici.

#75
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006
Domnule Pana, apreciez tonul dvs. deschis si echilibrat.

#76
Cristian 2

Cristian 2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.02.2006

 razvanpana, on Dec 9 2006, 22:08, said:

Pai , in primul rand te castigam pe tine , adica cum spune Biblia , mai scoatem un om din focul ghenei (in care tu evident ca nu crezi , dar noi credem). Dumnezeu ne invata ca daca ai gasit un "izvor nesecat de viata" , sa te duci sa spui si altora , ca si ei sa vina sa bea din el.
Sa sti ca de multe ori discutiile chiar si contradictorii (nu ma refer la cearta) , te ajuta sa intelegi lucruri pe care nu le intelegeai.
Intradevar cearta nu e buna sub nici o forma , dar o discutie normala poate aduce ceva bun.
Inteleg la ce te referi si in parte ai dreptate , dar sa sti ca mie chiar mi-a facut placere sa discut cu Ramunc si cu ceilalti , iar pe viitor voi fi mai atent ca  discutia sa nu degenereze.
Nu pleca , ca tocmai lucram la un virus care sa te atinga si pe tine.  :)
Altfel spus , mai ramai ca avem nevoie de tine pe aici.


Mai razvanpana',
Ia-o si tu mai usor asa , nu vezi ca ai facut ? L-ai speriat rau pe Neuron si acum pleaca, ai pierdut un musteriu!

Zi si tu, ca Biblia e o carte ca toate cartile si are si ea greselile ei. Uneori e cam exagerata, alteori e neinformata, dar nu ca e absolut, Cuvantul Sfant a Lui Dumnezeu.

Deranjaza, ce nu  intelegi?

Eu ce nu am inteles inca, e  de ce crestini nu ii urasc pe atei, ba chiar le e mila de ei si de ce atei ii dusmanesc  pe crestini?

#77
razvanpana

razvanpana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 31.05.2006

 Ramunc, on Dec 9 2006, 23:26, said:

Domnule Pana, apreciez tonul dvs. deschis si echilibrat.

Multumesc Ramunc si te rog nu imi mai zice domnule sau dvs. , ca sa nu ma simt batran. :)

 Cristian 2, on Dec 10 2006, 08:56, said:

Mai razvanpana',
Ia-o si tu mai usor asa , nu vezi ca ai facut ? L-ai speriat rau pe Neuron si acum pleaca, ai pierdut un musteriu!

Zi si tu, ca Biblia e o carte ca toate cartile si are si ea greselile ei. Uneori e cam exagerata, alteori e neinformata, dar nu ca e absolut, Cuvantul Sfant a Lui Dumnezeu.

Deranjaza, ce nu  intelegi?

Eu ce nu am inteles inca, e  de ce crestini nu ii urasc pe atei, ba chiar le e mila de ei si de ce atei ii dusmanesc  pe crestini?

Amuzant , dar nu pot sa zic asa. :)
Sper sa nu mai ne urasca nimeni , nici ateii , nici musulmanii si stiu ca dintre ei , nu toti sunt asa dusmanosi.

#78
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 razvanpana, on Dec 9 2006, 08:46, said:

Primele legi morale aparute in existenta omenirii , au fost cuprinse in decalog , fara de care omul habar nu ar fi avut de moralitate.
"Moralitatea noastra" cum o numesti tu , a fost facuta dupa principiile Biblice , vad ca asta nu stiai , si mai mult de atat , legile au fost facute dupa principiile Biblice si ulterior adaptate la conditiile actuale.
Cu siguranta omenirea NU ar mai fi existat , daca DUMNEZEU nu ar fi avut in plan salvarea ei prin FIUL SAU.
de fapt exista o linearitate intre cele 10 porunci , legea morala crestina si unele din legile pe care le avem azi.

Alte coduri morale au fost dar au fost limitate in timp si spatiu mult mai mult decat legea morala crestina.

 razvanpana, on Dec 10 2006, 08:35, said:

Multumesc , dar din pacate am chiar frati de credinta , care au cazut in extrema. Stiu din experienta , ca lucrurile se pot schimba cu ajutorul Domnului si eu am avut la un momet dat o anumita parere , la care am renuntat dupa ce Domnul mi-a aratat ca e gresita. Culmea e ca , in Biblie avem scris tot ce ne trebuie ca sa ajungem la maturitate crestina , dar cand ceva nu ne convine , trecem repede peste versetele "incomode" , ca si cum ele nu ar exista , sau incercam gasim scuze si derogari.
Interesat saitul.
asa e razvan. orice om cand crede are o perioada de "exaltare", se considera salvat si facator de minuni mai mult sau mai putin.

insa vine realitatea si ii da peste fata cu mandria lui, venita de la ala de jos. multi cad, dar asa se cerne graul.

 razvanpana, on Dec 10 2006, 09:08, said:

Nu pleca , ca tocmai lucram la un virus care sa te atinga si pe tine.  :)
Altfel spus , mai ramai ca avem nevoie de tine pe aici.
vazusem mai demult un filmulet cu un virus care se deghizase in anti virus care lupta cu un virus creat de el. la asta lucrai ?  :)

 Cristian 2, on Dec 10 2006, 19:56, said:

Eu ce nu am inteles inca, e  de ce crestini nu ii urasc pe atei, ba chiar le e mila de ei si de ce atei ii dusmanesc  pe crestini?
hint: iubirea aproapelui  ;) . indiferent ca e crestin sau nu.

"chestia " asta naste toleranta religioasa, un fenomen care se regaseste cel mai mult in crestinism si budism.

ne e mila de un suflet pierdut asa cum ne e mila de un copil care isi reneaga parintii.

problema nu se rezolva prin edicte si fatwa , ci prin discutie si toleranta.

despre dusmanirea de catre atei , am o idee ca fost ateu ce ii mana in lupta, dar mai bine las un ateu sa raspunda.  :)

#79
razvanpana

razvanpana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 31.05.2006

 turbo trabannt, on Dec 11 2006, 09:54, said:

de fapt exista o linearitate intre cele 10 porunci , legea morala crestina si unele din legile pe care le avem azi.

Alte coduri morale au fost dar au fost limitate in timp si spatiu mult mai mult decat legea morala crestina.
asa e razvan. orice om cand crede are o perioada de "exaltare", se considera salvat si facator de minuni mai mult sau mai putin.

insa vine realitatea si ii da peste fata cu mandria lui, venita de la ala de jos. multi cad, dar asa se cerne graul.
vazusem mai demult un filmulet cu un virus care se deghizase in anti virus care lupta cu un virus creat de el. la asta lucrai ?  :)
hint: iubirea aproapelui  ;) . indiferent ca e crestin sau nu.

"chestia " asta naste toleranta religioasa, un fenomen care se regaseste cel mai mult in crestinism si budism.

ne e mila de un suflet pierdut asa cum ne e mila de un copil care isi reneaga parintii.

problema nu se rezolva prin edicte si fatwa , ci prin discutie si toleranta.

despre dusmanirea de catre atei , am o idee ca fost ateu ce ii mana in lupta, dar mai bine las un ateu sa raspunda.  :)

De acord cu ce spui.
Ma bucur pt. tine ca , acum , faci parte din "Casa Credintei" si slava Domnului pt. asceasta. Domnul sa te tina pe Calea Lui si sa te creasca spiritual pana la maturitatea deplina. Asa sa ne ajute pe toti. Amin

 turbo trabannt, on Dec 11 2006, 09:54, said:

de fapt exista o linearitate intre cele 10 porunci , legea morala crestina si unele din legile pe care le avem azi.

Alte coduri morale au fost dar au fost limitate in timp si spatiu mult mai mult decat legea morala crestina.
asa e razvan. orice om cand crede are o perioada de "exaltare", se considera salvat si facator de minuni mai mult sau mai putin.

insa vine realitatea si ii da peste fata cu mandria lui, venita de la ala de jos. multi cad, dar asa se cerne graul.
vazusem mai demult un filmulet cu un virus care se deghizase in anti virus care lupta cu un virus creat de el. la asta lucrai ?  :)
hint: iubirea aproapelui  ;) . indiferent ca e crestin sau nu.

"chestia " asta naste toleranta religioasa, un fenomen care se regaseste cel mai mult in crestinism si budism.

ne e mila de un suflet pierdut asa cum ne e mila de un copil care isi reneaga parintii.

problema nu se rezolva prin edicte si fatwa , ci prin discutie si toleranta.

despre dusmanirea de catre atei , am o idee ca fost ateu ce ii mana in lupta, dar mai bine las un ateu sa raspunda.  :)

De acord cu ce spui.
Ma bucur pt. tine ca , acum , faci parte din "Casa Credintei" si slava Domnului pt. asceasta. Domnul sa te tina pe Calea Lui si sa te creasca spiritual pana la maturitatea deplina. Asa sa ne ajute pe toti. Amin

#80
razvanpana

razvanpana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 31.05.2006
Pentru Ramunc , am ceva de adaugat la discutiile noastre despre autoritatea Bibliei , citind din Noul Testament am gasit ceva deosebit de interesant si vreau sa stiu care este parerea ta.
Tu ziceai , spre exemplu , ca :

 Ramunc, on Dec 8 2006, 01:44, said:

Biblia poate sa fie gresita, asa ca nu trebuie sa ne bazam pe ea ......  ; Deci dupa tine un crestin e ununl care verifica totul cu Scriptura.

 Ramunc, on Dec 6 2006, 01:11, said:

Daca punem la temelia vietii noastre Biblia, cu Biblia vom ramâne.

 Ramunc, on Dec 8 2006, 16:30, said:

Biblia nu e cartea completa, nu a fost data de Dumnezeu cu acest scop.

Textul de care spuneam se afla in Apocalipsa , Cap.20 , vers. 12-15 ,cu referire si la  Cap.21 , vers.27 ; Cap. 13 , vers. 8 , etc.
"APOC  20: 12  Si am vazut pe morti, mari si mici, stind in picioare inaintea scaunului de domnie. Niste carti au fost deschise. Si a fost deschisa o alta carte, care este Cartea Vietii. Si mortii au fost judecati dupa cele scrise in cartile acelea , potrivit faptelor lor"
"APOC  21: 27  Nimic intinat nu va intra in ea, nimeni care traieste in uraciune si in minciuna; ci numai cei scrisi in Cartea Vietii Mielului."
"APOC  13: 8  Si toti locuitorii pamintului i se vor inchina, toti aceia al caror nume n'a fost scris, dela intemeierea lumii, in Cartea Vietii Mielului, care a fost injunghiat."

Citind textul , mi-am adus aminte de discutiile noastre si pot spune ca aici se vede clar care e importanta Bibliei si mai ales a Noului Testament (Cartea Vietii Mielului) , avand in vedere ca DUMNEZEU va judeca omenirea dupa cele scrise in Noul Testament ( pe crestini) si Vechiul Testament (cei dinaintea lui Cristos).
Este clar ca singura temelie adevarata a crestinilor este Biblia si ca ea nu poate fi gresita si contine tot ce ne este necesar pt. mantuire , omul fiind mantuit doar prin credinta in cele scrise in ea si evident , prin implinirea principiilor Biblice , care sunt de la DUMNEZEU.
Ne putem baza pe Biblie 100% si trebuie sa verificam totul cu Scriptura , iar ce nu se potriveste cu voia lui DUMNEZEU (care e aratata numai in Biblie) , sa nu facem , sa nu practicam.

#81
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

"APOC 13: 8 Si toti locuitorii pamintului i se vor inchina, toti aceia al caror nume n'a fost scris, dela intemeierea lumii, in Cartea Vietii Mielului, care a fost injunghiat."

Citind textul , mi-am adus aminte de discutiile noastre si pot spune ca aici se vede clar care e importanta Bibliei si mai ales a Noului Testament (Cartea Vietii Mielului) , avand in vedere ca DUMNEZEU va judeca omenirea dupa cele scrise in Noul Testament ( pe crestini) si Vechiul Testament (cei dinaintea lui Cristos).
În primul rând ca Cartea Vietii nu e Biblia.

În al doilea rând nu e vorba de un proces judiciar ci de rasplatirea celor curati, care sunt capabili sa suporte vederea lui Dumnezeu.



Quote

Este clar ca singura temelie adevarata a crestinilor este Biblia si ca ea nu poate fi gresita si contine tot ce ne este necesar pt. mantuire , omul fiind mantuit doar prin credinta in cele scrise in ea si evident , prin implinirea principiilor Biblice , care sunt de la DUMNEZEU.
Ne putem baza pe Biblie 100% si trebuie sa verificam totul cu Scriptura , iar ce nu se potriveste cu voia lui DUMNEZEU (care e aratata numai in Biblie) , sa nu facem , sa nu practicam.

Daca vei face asta te vei trezi dezgolit în Ziua de Apoi si vei regreta ca ti-ai pierdut timpul fara rost.

Fiindca Hristos a spus: "Fericiti cei saraci cu duhul". Asta înseamna ca trebuie sa fim cât mai saraci în lucrarile mintii iar cei ce citesc Biblia îsi îmbogatesc duhul cu tot felul de structuri de idei si teorii, care se vad si în predicile facute dupa mintea lor.

#82
razvanpana

razvanpana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 31.05.2006

 Ramunc, on Dec 27 2006, 20:08, said:

În primul rând ca Cartea Vietii nu e Biblia.

Eu am zis ca e vorba de Noul Testament nu de intreaga Biblie deoarece e scris " Niste carti au fost deschise. Si a fost deschisa o alta carte, care este Cartea Vietii. Si mortii au fost judecati dupa cele scrise in cartile acelea , potrivit faptelor lor"
"Niste carti " se refera la Vechiul Testament si "o alta carte, care este Cartea Vietii" se refera la Noul Testament , vezi asta clar din celelalte versete.

Quote

În al doilea rând nu e vorba de un proces judiciar ci de rasplatirea celor curati, care sunt capabili sa suporte vederea lui Dumnezeu.
Citeste cu atentie versetele anterioare in care se arata ca cei gasiti drepti inaintea lui DUMNEZEU , au parte de intaia inviere si se stie ca cei care au adormit in Cristos , nu vor trece prin fata scaunului de judecata pentru a fi judecati de Tatal, deoarece au fost spalati , curatati , albiti de Miel , ei vor fi aprobati sau dezaprobati in fata Mielului pt. faptele lor si cei aprobati nu vor mai ajunge la judecata finala deoarece au fost gasiti drepti si "imbracati in haine albe".
<APOC  20: 4  Si am vazut niste scaune de domnie; si celorce au sezut pe ele, li s'a dat judecata. Si am vazut sufletele celorce li se taiase capul din pricina marturiei lui Isus si din pricina Cuvintului lui Dumnezeu, si ale celorce nu se inchinasera fiarei si icoanei ei si nu primisera semnul ei pe frunte si pe mina. Ei au inviat si au imparatit cu Cristos o mie de ani.
APOC  20: 5  Ceilalti morti n'au inviat pina nu s'au sfirsit cei o mie de ani. Aceasta este intiia inviere.
APOC  20: 6  Fericiti si sfinti sint ceice au parte de intiia inviere! Asupra lor a doua moarte n'are nici o putere; ci vor fi preoti ai lui Dumnezeu si ai lui Hristos, si vor imparati cu El o mie de ani.>
Dupa aceasta va urma a doua inviere , din care iti citasem eu si la care m-am referit , incepand cu ver. 11 .
Sa ne amintim ca Isus a zis : "IOAN  12: 48  Pe cine Ma nesocoteste si nu primeste cuvintele Mele, are cine-l osindi: Cuvintul, pe care l-am vestit Eu, acela il va osindi in ziua de apoi." Cuvantul Lui se afla doar in Noul Testament si vedem din APOC 21: 27 , APOC 13: 8 , etc. ca Noul Testament mai e numit si Cartea Vietii Mielului. Adica cartea in care a fost prezentata viata Milului lui DUMNEZEU , jertfit pt. iertarea pacatelor noastre.

Quote

Fiindca Hristos a spus: "Fericiti cei saraci cu duhul". Asta înseamna ca trebuie sa fim cât mai saraci în lucrarile mintii iar cei ce citesc Biblia îsi îmbogatesc duhul cu tot felul de structuri de idei si teorii, care se vad si în predicile facute dupa mintea lor.

E vorba de "saraci in duh" , care inseanma nimic altceva decat smeriti , cu un duh smerit (oameni simpli si umili).

#83
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

"Niste carti " se refera la Vechiul Testament si "o alta carte, care este Cartea Vietii" se refera la Noul Testament , vezi asta clar din celelalte versete.
Nu vad nimic clar.
Spune ca sunt scrise numele celor mântuiti în Cartea Vietii, deci nu e vorba de NT.





Quote

Citeste cu atentie versetele anterioare in care se arata ca cei gasiti drepti inaintea lui DUMNEZEU , au parte de intaia inviere si se stie ca cei care au adormit in Cristos , nu vor trece prin fata scaunului de judecata pentru a fi judecati de Tatal, deoarece au fost spalati , curatati , albiti de Miel , ei vor fi aprobati sau dezaprobati in fata Mielului pt. faptele lor si cei aprobati nu vor mai ajunge la judecata finala deoarece au fost gasiti drepti si "imbracati in haine albe".

Nu întelegi ca albirea e o stare reala de despatimire si cunoastere, nu e vorba de o atribuire a ceva insesizabil de catre Dumnezeu. E vorba deci de ceva ontologic, concret.

Degeaba stie cineva Biblia daca nu a avut parte de despatimire. Despre asta vorbeste acest pasaj din Biblie.





Quote

E vorba de "saraci in duh" , care inseanma nimic altceva decat smeriti , cu un duh smerit (oameni simpli si umili).


De unde stii ce înseamna?

Evident ca trebuie sa fim si smeriti, dar în acest verset nu e vorba de smerenie ci de lepadarea de lume si gânduri. Lepadare care permite lucrarile harului cu efectul preschimbarii omului.

Edited by Ramunc, 28 December 2006 - 03:19.


#84
razvanpana

razvanpana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 31.05.2006

 Ramunc, on Dec 28 2006, 03:18, said:

Nu vad nimic clar.
Spune ca sunt scrise numele celor mântuiti în Cartea Vietii, deci nu e vorba de NT.

Din versetele (si din altele) : "APOC 21: 27 Nimic intinat nu va intra in ea, nimeni care traieste in uraciune si in minciuna; ci numai cei scrisi in Cartea Vietii Mielului."
"APOC 13: 8 Si toti locuitorii pamintului i se vor inchina, toti aceia al caror nume n'a fost scris, dela intemeierea lumii, in Cartea Vietii Mielului, care a fost injunghiat."
, mie imi este foarte clar ca Noul Testament este numit Cartea Vietii Mielului , altfel spus , cartea in care e scrisa viata Mielului , Mielul lui Dumnezeu fiind Isus , aceasta o vedem pe tot parcursul Noului Testament.

Quote

Nu întelegi ca albirea e o stare reala de despatimire si cunoastere, nu e vorba de o atribuire a ceva insesizabil de catre Dumnezeu. E vorba deci de ceva ontologic, concret.

Degeaba stie cineva Biblia daca nu a avut parte de despatimire. Despre asta vorbeste acest pasaj din Biblie.
Corect . Degeaba ar face , sti sau orice altceva , un om , daca nu s-ar pocai de faptele lui rele si daca nu s-ar naste din nou , spiritual , din Duhul Sfant.
Nici eu nu am zis altceva , incercam doar sa-ti arat ca exista 2 invieri , prima a celor care au murit in Cristos si a doua , a celor care l-au respins pe Dumnezeu , cea de-a doua fiind judecata finala la care si diavolul va fi "distrus". Ce bine , nu ?

Quote

De unde stii ce înseamna?

Din context si nu e greu de inteles ce inseamna sa fi sarac in duh in limba romana , vezi ce inseamna sa fi bogat in duh.

Quote

Evident ca trebuie sa fim si smeriti, dar în acest verset nu e vorba de smerenie ci de lepadarea de lume si gânduri. Lepadare care permite lucrarile harului cu efectul preschimbarii omului.

De unde ai inteles tu asa ceva , sau de unde sti ca asta inseamna ?

#85
mihaigabic

mihaigabic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.01.2007
Salut dragi forumisti,
Nu stiu daca acest mesaj, care ptr. mine este primul pe acest forum, l-am postat acolo unde trebuie. Imi cer scuze de la inceput daca am sa supar vreun administrator.
Imi permit sa va intreb...are cineva de pe forum cateva materiale despre "Eclesiologia la M Luther" sau alte documente privind invatatura despre biserica, dogmatic vorbind?! Am mare nevoie.
Va multumesc mult.
Imi puteti raspunde la [email protected]

#86
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006
Nici un reformator nu a reușit să vindece acest Babilon mare. Toți au trebuit să-l părăsească și și-au format propriile lor biserici. Nici acum nu este posibil. Cu toate procesele de transformare, această instituție rămâne ceea ce a fost întotdeauna. Asimilarea aparentă ca și concesiile sunt pentru a-i domoli pe protestanți, pentru a stinge gândirea negativă și să nu ridice nimeni glasul împotrivă, avertizând. Pentru acest scop se folosește în biserica romană mult vocabular protestant, începând de la al doilea Conciliu al Vaticanului, deși în realitate nu s-a schimbat nimic.

Această mare instituție este biserica-mamă, și toate bisericile ieșite din ea sunt fiicele ei, care acum s-au întors din nou în sânul ei. Ele au aceleași învățături sau asemănătoare, în parte chiar comune; iar tot ce-i desparte va fi înlăturat pas cu pas. Nenorocirea este că bisericile și comunitățile protestante nu mai fac comparație cu Biblia și să tindă să se conformeze ei, ci urmăresc asimilarea și apropierea între ele.

În ceea ce privește sângele milioanelor de martiri, se spune: „Și am văzut pe femeia aceasta, îmbătată de sângele sfinților și de sângele mucenicilor lui Isus. Când am văzut-o, m-am mirat minune mare .” (Apoc. 17, 6). Această mărturie a Scripturii, mai ales în ceea ce privește domnia de o mie de ani a bisericii de stat, este confirmată de istorie.

Versetele 7+8 descriu constelația puterii lumești și religioase din timpul sfârșitului, puterea domnitorilor și a împăraților, la fel și «fiara» care nu vine nici din mare (cap. 13, 1-10) și nici din pământ (cap. 13, 11-1Cool, ci se ridică din adânc (cap. 11, 7) și se duce apoi la pierzare. „Fiara, pe care ai văzut-o, era, și nu mai este. Ea are să se ridice din Adânc, și are să se ducă la pierzare. și locuitorii pământului, ale căror nume n-au fost scrise de la întemeierea lumii în cartea vieții, se vor mira când vor vedea că fiara era, nu mai este, și va veni .” (vers. Cool.

În versetul 9 ni se spune: „ Aici este mintea plină de înțelepciune. - Cele șapte capete sunt șapte munți, pe care șade femeia. Sunt și șapte împărați ...” Orașul cu cei șapte munți, care se mai numește „ cetatea eternă ”, are un renume mondial. Orașul este fixat geografic. Pe lângă aceasta, cele șapte capete ne îndrumă înspre dezvoltarea deja înfăptuită și totodată spre cele șapte țări vestice puternic industrializate, conducătoare. Numai al optulea conducător este tainic; el face parte de cei șapte și este numit aici fiară, pentru că este vorba despre exercitarea puterii lumești.

„Și fiara, care era, și nu mai este, ea însăși este al optulea împărat: este din numărul celor șapte, și merge la pierzare .” (vers. 11).

Acest text este tainic și în același timp clar. Aici este vorba despre cel mai mic și mai important stat în cadrul unui stat din Europa Unită. În orice caz, toți domnitorii vor pune în același timp și în același ceas puterea și stăpânirea lor la dispoziția acestui domnitor, chiar la sfârșitul timpului de sfârșit. „Cele zece coarne, pe care le-ai văzut, sunt zece împărați, care n-au primit încă împărăția, ci vor primi putere împărătească timp de un ceas împreună cu fiara. Toți au același gând, și dau fiarei puterea și stăpânirea lor .” (vers. 12-13). Așa după cum aceste șapte capete arată spre rolul conducător al țărilor occidentale, tot așa și cele zece coarne arată spre Europa Răsăriteană.

„Ei se vor război cu Mielul; dar Mielul îi va birui, pentru că El este Domnul domnilor și Împăratul împăraților. și cei chemați, aleși și credincioși, care sunt cu El, de asemenea îi vor birui .” (vers. 14).

În legătură cu ultima mare bătălie, statele est-europene, mai ales Rusia, se vor vedea înșelate de această putere mondială religioasă și se vor mânia grozav împotriva bisericii Romei. „Cele zece coarne, pe care le-ai văzut, și fiara, vor urî pe curvă, o vor pustii, și o vor lăsa goală. Carnea i-o vor mânca, și o vor arde cu foc. Căci Dumnezeu le-a pus în inimă să-I aducă la îndeplinire planul Lui: să se învoiască pe deplin și să dea fiarei stăpânirea lor împărătească, până se vor îndeplini cuvintele lui Dumnezeu .” Ei vor lucra împreună numai atâta timp până când se va împlini Cuvântul lui Dumnezeu. În Rusia nu va dispare definitiv comunismul. Statele est-europene vor colabora numai atâta timp până când se va împlini profeția biblică pentru timpul sfârșitului. Ele au fost rânduit e pentru a distruge orașul „etern”.

În ultimul verset din cap. 17 ni se confirmă încă o dată faptele în legătură cu această instituție religioasă mondială: „și femeia, pe care ai văzut-o, este cetatea cea mare, care are stăpânire peste împărații pământului.” Există într-adevăr numai un oraș pe pământ , construit pe șapte munți, din care se exercită puterea religioasă și politică asupra domnitorilor religioși și politici din întreaga lume.

#87
razvanpana

razvanpana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 31.05.2006

 ady_maris, on Jan 29 2007, 09:18, said:

Nici un reformator nu a reușit să vindece acest Babilon mare. ........................................................... Există într-adevăr numai un oraș pe pământ , construit pe șapte munți, din care se exercită puterea religioasă și politică asupra domnitorilor religioși și politici din întreaga lume.

Este un punct de vedere.

#88
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006
este un ADEVAR ....al BILIEI ...nu este o parare...!!!

nu eu am scris BIBLIA ...

În versetul 9 ni se spune: „ Aici este mintea plină de înțelepciune. - Cele șapte capete sunt șapte munți, pe care șade femeia. Sunt și șapte împărați ...” Orașul cu cei șapte munți, care se mai numește „ cetatea eternă ”, are un renume mondial. Orașul este fixat geografic.

#89
razvanpana

razvanpana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 31.05.2006

 ady_maris, on Jan 30 2007, 19:52, said:

este un ADEVAR ....al BILIEI ...nu este o parare...!!!

nu eu am scris BIBLIA ...

În versetul 9 ni se spune: „ Aici este mintea plină de înțelepciune. - Cele șapte capete sunt șapte munți, pe care șade femeia. Sunt și șapte împărați ...” Orașul cu cei șapte munți, care se mai numește „ cetatea eternă ”, are un renume mondial. Orașul este fixat geografic.

Ma refeream la interpretarea versetelor.

#90
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 atisha, on Dec 2 2006, 08:32, said:

Asa ca va invit sa cautam raspunsul la intrebarea: ce a insemnat Reforma si ce a lasat ea in urma - mostenirea ei e pozitiva sau negativa?
Reforma a insemnat tiparirea Bibliei si accesibilizarea ei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate