Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Martin Luther, Reforma si mostenirea sa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
269 replies to this topic

#217
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Dec 16 2008, 02:37, said:

Exod 31

13,,Vorbește copiilor lui Israel, și spune-le: ,Să nu care cumva să nu țineți sabatele Mele, căci acesta va fi între Mine și voi, și urmașii voștri, un semn după care se va cunoaște că Eu sînt Domnul, care vă sfințesc.

Nu lucra fizic inseamna ca nu poti face nimic pt a te sfinti, ci doar Dumnezeu poate sfinti.

......interpretarea ta nu seamana deloc cu sensul versetelor..... ;)

#218
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on Dec 16 2008, 15:52, said:

......interpretarea ta nu seamana deloc cu sensul versetelor..... ;)
Lucrul este FAPTA.

Romani 9

11Căci, măcar că cei doi gemeni nu se născuseră încă, și nu făcuseră nici bine nici rău, -ca să rămînă în picioare hotărîrea mai dinainte a lui Dumnezeu, prin care se făcea o alegere, nu prin fapte, ci prin Cel ce cheamă, -

Romani 11

6Și dacă este prin har, atunci nu mai este prin fapte; altmintrelea, harul n'ar mai fi har. Și dacă este prin fapte, nu mai este prin har; altmintrelea, fapta n'ar mai fi faptă.

Dumnezeu sfinteste=salveaza, nu lucrul tau. Lucru este si credinta si ascultarea si iubirea si tot ce FACI tu. Daca le faci tu nu se pune. Trebuie sa la faca Dumnezeu in tine.

Ezechiel 36

27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

#219
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Dec 16 2008, 20:03, said:

Lucrul este FAPTA.

Romani 9

11Căci, măcar că cei doi gemeni nu se născuseră încă, și nu făcuseră nici bine nici rău, -ca să rămînă în picioare hotărîrea mai dinainte a lui Dumnezeu, prin care se făcea o alegere, nu prin fapte, ci prin Cel ce cheamă, -

Romani 11

6Și dacă este prin har, atunci nu mai este prin fapte; altmintrelea, harul n'ar mai fi har. Și dacă este prin fapte, nu mai este prin har; altmintrelea, fapta n'ar mai fi faptă.

Dumnezeu sfinteste=salveaza, nu lucrul tau. Lucru este si credinta si ascultarea si iubirea si tot ce FACI tu. Daca le faci tu nu se pune. Trebuie sa la faca Dumnezeu in tine.

Ezechiel 36

27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

.....parca era vorba de Exod 31......sau ,,scotocesti,, de pe oriunde ...doar, doar,  s-o potrivi cu neascultarea ta... ;)

Edited by leoluke, 16 December 2008 - 23:07.


#220
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Da, despre SEMN este vorba.
Sabat: nu ai voie sa LUCREZI.
Salvare: nu ai voie sa lucrezi.

#221
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Dec 17 2008, 00:46, said:

Da, despre SEMN este vorba.
Sabat: nu ai voie sa LUCREZI.
Salvare: nu ai voie sa lucrezi.

.......adica ,,somer,,.... :D .......cata ,,filozofie,,.......nebiblica...din pacate..... :rolleyes:

#222
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on Dec 20 2008, 22:53, said:

.......adica ,,somer,,.... :D .......cata ,,filozofie,,.......nebiblica...din pacate..... :rolleyes:
Da, pt ca toata MUNCA salvarii a facut-o Dumnezeu, cand a PLATIT pt pacate. Aia e munca. Cum sa platesti tu pt salvare? Dumnezeu sfinteste, nu tu.

#223
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Dec 21 2008, 20:07, said:

Da, pt ca toata MUNCA salvarii a facut-o Dumnezeu, cand a PLATIT pt pacate. Aia e munca. Cum sa platesti tu pt salvare? Dumnezeu sfinteste, nu tu.

.......las ca nu era vorba de ,,plata,,.....ci de ascultare sau roadele ,,salvarii,,......astea-s tot ,,somaj,, ?...... :rolleyes:

Edited by leoluke, 21 December 2008 - 21:20.


#224
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on Dec 21 2008, 21:18, said:

.......las ca nu era vorba de ,,plata,,.....ci de ascultare sau roadele ,,salvarii,,......astea-s tot ,,somaj,, ?...... :rolleyes:
Cine are Duhul, IL FACE Dumnezeu sa asculte si sa faca voia Sa.

#225
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Dec 22 2008, 14:28, said:

Cine are Duhul, IL FACE Dumnezeu sa asculte si sa faca voia Sa.

........daca ai avea Adevaratul Duh......ca vorba aia mai sunt destule alte ,,duhuri,,.....n-ai fi
toata ziua cu nasu pe sus.....n-ai batjocori pe aproape toata lumea.....n-ai ,,suci,, versetele
scripturii ca sa-ti ,,acoperi,, neascultarile..........ai avea un limbaj mai decent
in dezbaterea punctelor doctrinare mai ,,neintelese,,....etc....etc.....
.........tu crezi sigur ca ai un loc asigurat la ,,loja,, in ceruri.....eu iti zic cu toata sinceritatea
si bunele intentii........ca esti inca departe de asa ceva......fara umilinta sincera....fara bunatate
....fara spirit impaciuitor......etc....etc.......slabe  sanse .....sa dea  D-zeu sa prinzi ,,trenul,,, cu
toata ,,intarzierea,, in care eu personal cred ca esti......... :rolleyes:

#226
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Noroc ca nu ma judeci tu...........si cu coana mare  :lol:   :lol:

#227
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Dec 23 2008, 02:07, said:

Noroc ca nu ma judeci tu...........si cu coana mare  :lol:   :lol:

......chiar de aceea ......ar trebui sa stii care e voia lui D-zeu......oare de ce o fi tinut D-zeu sa
scrie neaparat cu degetul Sau .....cele 10 porunci.....de ce o fi zis Isus....ca nu va trece o IOTA
din Lege ?.....hmmm....n-ai raspuns la aceste lucruri de baza pana acu....... :rolleyes:

#228
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

..sa dea D-zeu sa prinzi ,,trenul,,, cu
toata ,,intarzierea,, in care eu personal cred ca esti.......

eu cred ca este in "mocanita "...palavragiilor fara rost .....<parerea mea >,,,,vorba distinsului vacaroiu ,,, :D

#229
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on Dec 30 2008, 19:42, said:

......chiar de aceea ......ar trebui sa stii care e voia lui D-zeu......oare de ce o fi tinut D-zeu sa
scrie neaparat cu degetul Sau .....cele 10 porunci.....de ce o fi zis Isus....ca nu va trece o IOTA
din Lege ?.....hmmm....n-ai raspuns la aceste lucruri de baza pana acu....... :rolleyes:
Lioliuk: Dumnezeu este Duh, NU ARE DEGET, nici scaun, nici ochi, nici roti!  :lol:  :lol:

#230
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
jos comunismul fratiloor

#231
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Dec 31 2008, 04:12, said:

Lioliuk: Dumnezeu este Duh, NU ARE DEGET, nici scaun, nici ochi, nici roti!  :lol:  :lol:

......vrei versete cumva ?......degetul nu e neaparat sa fie din ,,carne,,.....chiar atat te duce ,,procesorul,,...?
......omul nu a fost facut cumva dupa chipul si asemanarea lui D-zeu ?......dar nu obligatoriu din acelasi
,,material,,.....revino tu insa la topic..... :rolleyes:

#232
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on Dec 31 2008, 13:43, said:

......vrei versete cumva ?......degetul nu e neaparat sa fie din ,,carne,,.....chiar atat te duce ,,procesorul,,...?
......omul nu a fost facut cumva dupa chipul si asemanarea lui D-zeu ?......dar nu obligatoriu din acelasi
,,material,,.....revino tu insa la topic..... :rolleyes:
La topic suntem, ca am inteles ca Luther condamna doctrina falsa, cum este si cea a lu' coana mare  :lol:

#233
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Dec 31 2008, 15:07, said:

La topic suntem, ca am inteles ca Luther condamna doctrina falsa, cum este si cea a lu' coana mare  :lol:

.......pai tot astept de aproape un an sa dovedesti ,,falsitatea,, scrierilor ei.....de fapt cred ca
se va intampla asta .....la Anul si la multi ani !....... :D

#234
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on Dec 31 2008, 17:32, said:

.......pai tot astept de aproape un an sa dovedesti ,,falsitatea,, scrierilor ei.....de fapt cred ca
se va intampla asta .....la Anul si la multi ani !....... :D
Ti-am demonstrat, insa numai cu Scriptura. Daca gaseam un citat din coana mare, ascultai!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate