Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Ascociatie colectionari electronice

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
stalin

stalin

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 268
  • Înscris: 08.11.2003
:help:    Caut colectionari/pasionati  de electronice vechi (radiouri, televizoare etc.) pentru infiintarea unui club al colectionarilor de electronice.

#2
VelociRap

VelociRap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.11.2003
interesanta ideea! eu caut 2 clape pentru un radio de-ala mare cu lampi, vechi... in rest...nu cred ca te pot ajuta cu nimic, mai ales ca nu cred ca ideea ta va fi un mare succes, sau, daca va fi, vei aduna greu mai mul;ti oameni si harburile lor adorabile la un loc. Cand te-ai jucat ultima data pe un HC?!?

#3
Guest_cipzmc_*

Guest_cipzmc_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Este o idee constructiva si interesanta dar ... avind in vedere ca locuintele din Romania sint, de obicei, cit nishte "cutii de chibrituri" ... sint convins ca cei ce au un aparat de radio de epoca defect gindesc faptul ca reparatia unui astfel de obiect ar fi o cheltuiala inutila si nejustificata iar acel aparat mai mult ocupa spatiul din casa de pomana (nefiind educati in spiritul conservarii lucrurilor vechi si de valoare). Probabil nici nu-si imagineaza, multi din ei, de valoarea spirituala si economica a unui radio: Grundig, Telefunken, Philips, Minerva, Normende si multe altele ... din alea cu lampi ... excluzind acum din discutie radiourile "antice" fara alimentare! Ei nu stiu nici macar ca exista o piata a lucrurilor de genul asta unde anumite radiouri de marca, in conditii bune ... intretinute, sint capabile sa valoreze mai mult decit un aparat de radio digital din ziua de azi!
      Mai trebuie sa tinem cont si de faptul ca daca printre cei ce poseda un asemenea obiect se intilnesc si persoane ce sint constiente de ce au in casa ... si tin cu dintii de "averea" lor!
      Nu sint multi cei care apreciaza sunetul "cald" al lampilor si nici cei care mai au nostalgia de a asculta undele lungi si scurte ... undele ultrascurte se "aud" mai bine iar emisiunile sint mai ... moderne! ...fiecare cu epoca lui!
     Cred ca locurile unde se pot gasi astfel de "bijuterii" sint ... ori in beciuri sau poduri ... ori in case de oameni inaintati in virsta dar care la timpurile lor erau oameni importanti si respectabili (importanti ca sa-si permita, la acele timpuri, sa cumpere un radio de genul asta si respectabili ... pentru ca trebuiau sa fie inteligenti pentru a-l pastra in timp).
     Inchei acest monolog cu speranta de a nu va fi plictisit si cu urarea ca aceasta idee sa ia amploare!

#4
radu0906

radu0906

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.12.2003
SUCCES!!!

#5
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
eu am un aparat dinala de radio... un Schtathausen.... sau asa ceva, si e cel putin din anii 50. Merge, evident....

stalin, ideea ta e moarta... pe bune...

mi'am cumparat acum de pe ebay revista Time, numar din 1969 cel cu Man on the Moon, am dat pe el $3... adica exact cat a costat pe vremea aia :) iar dollarul din 69 era mult mai tare decat ce este acum.. so, iti inchipui... la ce cautare sunt relicvele.

#6
nichishoru'

nichishoru'

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.01.2004
Ma inscriu! Am si eu cateva exemplare din anii 30-40.

#7
tunelu

tunelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 13.08.2004
in principiu... s-a mai facut aceasta asociatie a colectionarilor de aparate vechi...?

#8
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
:D  Intreaba-l pe djl...

#9
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
E buna ideea, imi place. Eu am ceva radiouri vechi, adik nu chair asa vechi, de vreo 30 de ani, romanesti. Am shi un TFk din 1938 care nu merge shi pe care vreau sa il repar........ala chiar  e bijuterie pt mine

#10
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,481
  • Înscris: 13.06.2004
Nu s-a mai făcut!

#11
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
mai bine adunati ultimele gadgeturi, mult mai constructiv si util.

#12
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
E buna mah asociatia.Ce aveti cu Stalin dak ii place.Ideea e buna.Astazi si tampitii au asociatii. Colectionarii de electronice vechi de ce sa nu aiba? Ce naiba fac tampitii la o asociatie ? Nu au ce expune, decat prostia lot din cap.

#13
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
stalin e banat de moderatori, cred ca de la idei ca asta se trage.  :w00t:

Edited by .ral:cr, 03 April 2006 - 21:44.


#14
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005
Eu mai degraba zic sa se infiinteze un sit cu aparate electronice romanesti, sa fim si noi mandri de batranele noastre aparate care ne-au slujut atatia ani care prin satele noastre inca se mai folosesc pentru ascultarea stirilor si starea vremii
     Trebuie sa avem si noi mandria noastra de "ROMANI" nu numai nemtii, ungurii si altii... iar slava domnului Electronica si Doina au produs destule aparate cu care sa ne mandim  :coolspeak:

#15
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005

 gec, on Apr 3 2006, 21:52, said:

Eu mai degraba zic sa se infiinteze un sit cu aparate electronice romanesti, sa fim si noi mandri de batranele noastre aparate care ne-au slujut atatia ani care prin satele noastre inca se mai folosesc pentru ascultarea stirilor si starea vremii
     Trebuie sa avem si noi mandria noastra de "ROMANI" nu numai nemtii, ungurii si altii... iar slava domnului Electronica si Doina au produs destule aparate cu care sa ne mandim  :coolspeak:

Da tati, ai dreptate.Uite, eu am cateva.Daca ar face cineva un site ar fi k lumea, as face shi eu cateva poze la ale mele,am vreo....erm.mmmm 8 doar, dar sunt k lumea.Shi in plus de astea, as putea imprumuta de la prieteni ca sa fac o poza. Pe bune, cine se baga sa faca un site?

Ce site au ungurii cu aparatele lor?

#16
tranzistor

tranzistor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.01.2006
am si eu cateva vechituri din astea care inca functioneaza si inca mai caut
idea mi se pare buna

#17
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
cred ca ma apuc eu sa fac un site desi sunt a12-a:(((( Sa vad ce pot face. Dca nu imi iese pana la bac , il fac imediat dupa. Deocamdata am cerut la tehnoton un istoric pas cu pas al producerii fiecarui tip de radio si pozele aferente. Cred ca nu prea au timp sa ma ajute, sunt sceptic ca voi primi un raspuns.Daca ma poate ajhuta cineva cu un istoric al producerii radio receptoarelor in Ro ar fi super.Asa, cu date exact, cand a aparut Radio Popular, ce producea la inceput,etc. As vrea sa imi trimita toti cei ce au poze si  caracteristicile radiourilor respective.

#18
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
pai hai mah, nu ma ajutati?Parca era o carte verde, "Radioelectronica azi",in care era un mic istoric .Poate are cineva cartea aia si imi scaneaza si mie paginile respective.Erau pe la sfarsit si caracteristicile unor aparate de radio.tehnoton inca nu mi-a raspuns si nici nu ma astept sa o faca:(

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate