Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

stergere ecran LCD

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006
cu ce se poate sterge un monitor LCD, tocmai mi-a fost patat intr-un loc si nu stiu cu ce sa incerc sa-l sterg...aveti idee?

#2
claus_S

claus_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 26.10.2006
Is si io interesat de acest post. Din folcloru pe care l-am citit io a-r exista ceva solutie. mai mult nu stiu.

#3
alin179

alin179

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 23.02.2005
servetele umede pentru ochelari. asta folosesc eu. mai sunt si servetele umede speciale pt tft la flamingo si depozitul de calculatoare parca, dar sunt destul de scumpe

#4
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006

 alin179, on Nov 30 2006, 01:45, said:

servetele umede pentru ochelari. asta folosesc eu. mai sunt si servetele umede speciale pt tft la flamingo si depozitul de calculatoare parca, dar sunt destul de scumpe
am inteles, o sa incerc sa vad daca merge. mersi

#5
liviun

liviun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.01.2004

 Mr.Jinx, on Nov 30 2006, 00:02, said:

cu ce se poate sterge un monitor LCD, tocmai mi-a fost patat intr-un loc si nu stiu cu ce sa incerc sa-l sterg...aveti idee?
Uite gasesti aici toate sfaturile de care ai nevoie ca sa stergi corect un LCD.

#6
grigoreee

grigoreee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.11.2006
eu curat lcd cu clin(pus pe o carpa) si dupa asta sterg cu carpa umeda de mai multe ori
la pete de pix/marker am sters cu putin alcool izopropilic(petele de pix/marker nu erau pe lcdul meu)
daca pateste ceva lcd incercand asta sa nu dati vina pe mine la mine a mers fara probleme fac asta de cand l-am luat

Edited by grigoreee, 30 November 2006 - 19:17.


#7
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 05.09.2005
eu am un laptop...am cumparat pt ecran servetele speciale pt asa ceva. un set de 20 servetele(10 umede si 10 uscate) m-au costat cam 120.000.

#8
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004
La casa la Carrefour sunt niste cutii albastre cu servetele umede pentru sters ochelarii. Parca in jur de 5 lei cutia. Le folosesc la sters ecran la laptop, pda, camera foto, telefon cu f. bune rezultate.

#9
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006
multumesc tuturor pentru raspunsuri, am reusit sa-l sterg :)

#10
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

 grigoreee, on Nov 30 2006, 19:16, said:

eu curat lcd cu clin(pus pe o carpa) si dupa asta sterg cu carpa umeda de mai multe ori
la pete de pix/marker am sters cu putin alcool izopropilic(petele de pix/marker nu erau pe lcdul meu)
daca pateste ceva lcd incercand asta sa nu dati vina pe mine la mine a mers fara probleme fac asta de cand l-am luat
fa un bine altora si abtine-te sa le mai dai sfaturi de genul asta.
orice monitor are un strat dintr-o solutie cu rol antireflexiv, daca o arzi (si reusesti din plin) incepe sa se reflecte lumina pe el. asta in cazul fericit in care ai curatat toata solutia, altfel s-ar putea sa se vada pete.

#11
repartot

repartot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 22.11.2006
Poate o sa vi se para ciudat, dar o carpa de bumbac doarte curata si putina apa cat mai curata face minuni. am incercat si cu alcool si cu tot felul de substante dar tota H2O e de baza :)

#12
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006
dupa cum ziceam am reusit sa-l sterg pana la urma folosind pe un servetel putin alcool tehnic. din pacate a ramas o urma aproape invizibila, dar asta este.

#13
Lawler

Lawler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.11.2006

 Mr.Jinx, on Nov 30 2006, 00:02, said:

cu ce se poate sterge un monitor LCD, tocmai mi-a fost patat intr-un loc si nu stiu cu ce sa incerc sa-l sterg...aveti idee?


Se gasesc niste servetele umede cu un fel de alcool in ele,care se evapora imediat ce ai dat pe monitor,si poti sterge si ecranu de laptop........Pronto antipraf

#14
alex_boss

alex_boss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.06.2010
simplu cu un servetzel imuiat in apa cu care faci dare de apa in plan orizontal apoi vii cu un alt servetzel uscat in plan vertical stergi darele e ok solutzia asta succes! :coolspeak:  :peacefingers:  :first:
Atentzie!!!!!nu incerca spirt ,dero ,axion ,cif ,pronto si altzi solventica in max. un an ecranul se va "albi"pana nu mai vezi nimik in el
si fii atent sa nu apesi tare cu servetzelul cu apa sau cu cel uscat p display k il spargi :naughty:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate