Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Eoliene - energie EOLIANĂ (partea 1, 2006-2009)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4542 replies to this topic

#4537
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
S-ar putea sa iasa mai bine daca folosesti o umplutura... nu stiu ce .. talc, pudra de caolin?
Totusi...
La cat investesti in restul - magneti, pale, stalp, cupru, baterii, electronica si munca cred ca nu se merita sa faci rabat in calitate pentru 100 de ron dati in plus pe epoxidica.. Chiar daca iese bine turnarea totusi in timp epoxidica isi pastreaza mult mai bine proprietatil, poliesterul chiar daca ramane tare devine din ce in ce mai casant. La barci si butoaie unde e fibra de sticla  pe toata grosimea peretelui conteaza mai putin, aici unde pui fibra doar pe fete e mai importanta calitatea umpluturii.
Mai e si faptul ca stirenul ala (sau ce naiba pute asa in poliesterica)  e foarte nesanatos. Nu zic ca epoxidica e apa de izvor, dar e mai respirabila si  mai putin agresiva.
Plus ca trebuie sa ai grija ce metale ajung in contact cu poliesterica deoarece peroxidul din intaritor tinde sa ramana activ o vreme si ii place sa corodeze.

Edited by blimpyway, 24 September 2009 - 18:53.


#4538
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007

 blimpyway, on 24th September 2009, 19:50, said:

S-ar putea sa iasa mai bine daca folosesti o umplutura... nu stiu ce .. talc, pudra de caolin?
Totusi...
La cat investesti in restul - magneti, pale, stalp, cupru, baterii, electronica si munca cred ca nu se merita sa faci rabat in calitate pentru 100 de ron dati in plus pe epoxidica..
Si eu sunt de acord ca este mai buna epoxidica.
Nu degeaba este mai scumpa.

#4539
likutza

likutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 25.02.2009

 florin.tanasa, on 24th September 2009, 18:46, said:

Uitati cum arata statorul.
Este plin de crapaturi......


Dupa cum arata crapaturile eu zic ca din cauza caldurii neevacuate destul de repede a crapat asa la fel ca lutul ars.Poate a fost si prea mult intaritor care a accelerat reactia degajindu-se o cantitate mai mare de caldura intr-un timp foarte scurt plus ca a fost acoperit cu capacul rasina neavand timp sa ''se aseze''.Nu cred ca afost doar o cauza ci cateva care la un loc a dus la acest rezultat.

Oricum cum spune si ''blimpyway'' la cat investim 100 de lei in plus nu e nimic dar salvam alti bani deja bagati(sarma,forma de turnare...).Cred ca o sa astept pana pot cumpara epoxidica care dupa cate am inteles in afara ca e mai rezistenta in timp are si o perioada de lucru mai mare si poti lucra linistit nepresat de timp.

Cel mai rau e pentu cei carora li se intampla astfel de lucruri noi ceilalti ar trebui sa le multumim ca ne inpartasesc aceste experiente si ne salveaza astfel de ''dezastre''

Edited by likutza, 24 September 2009 - 19:55.


#4540
romel_best

romel_best

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 19.01.2008

 blimpyway, on 24th September 2009, 19:50, said:

S-ar putea sa iasa mai bine daca folosesti o umplutura... nu stiu ce .. talc, pudra de caolin?
Totusi...
La cat investesti in restul - magneti, pale, stalp, cupru, baterii, electronica si munca cred ca nu se merita sa faci rabat in calitate pentru 100 de ron dati in plus pe epoxidica.. Chiar daca iese bine turnarea totusi in timp epoxidica isi pastreaza mult mai bine proprietatil, poliesterul chiar daca ramane tare devine din ce in ce mai casant. La barci si butoaie unde e fibra de sticla  pe toata grosimea peretelui conteaza mai putin, aici unde pui fibra doar pe fete e mai importanta calitatea umpluturii.
Mai e si faptul ca stirenul ala (sau ce naiba pute asa in poliesterica)  e foarte nesanatos. Nu zic ca epoxidica e apa de izvor, dar e mai respirabila si  mai putin agresiva.
Plus ca trebuie sa ai grija ce metale ajung in contact cu poliesterica deoarece peroxidul din intaritor tinde sa ramana activ o vreme si ii place sa corodeze.


Eu am turnat epoxidica in doua straturi pentru ca nu mi-a ajuns din prima si tot au iesit gauri pentru ca cele doua straturi nu au aderat perfect unul la altul . In plus , in unelele locuri rasina nu s-a intarit,  drept urmare la o incalzire unele zone se topesc si am avut surpriza sa le gasesc intre magneti intarite ulterior . Al tau e si mai si dupa poze si nu stiu cat va putea fi recuperabil . Nu incerca sa carpesti gaurile caci nu stiu daca vei reusi iar daca da bucatile vor sari si vor da ....altele  . Ar trebui incercat solutia cu integrarea bobinelor , intr-o masa izolatoare in gaurile facute aprioric in aceasta ... . parca incercase cineva asta dar nu a revenit cu detalii . Avantajul ar fi ca bobinele pot si schimbate si scapam de operatia de turnare ( bineinteles ca dam de altele ..fizarea bobinelor ,etc ... )

#4541
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 florin.tanasa, on 24th September 2009, 18:46, said:

Uitati cum arata statorul.
DSC00548.JPG
DSC00547.JPG
Este plin de crapaturi.
Sa fi fost facute acestea de catre capac datorita strangerii sau datorita ca acel capac nu a lasat caldura sa fie evacuata iar intaritorul sa fi fost cam mult ?
Cam acestea ar putea fi cauzele crapaturilor.

Din ceea ce am vazut in foto se pare ca acea rasina nu a reusit sa acopere plasa. De ce ? nu ai folosit nici un fel de distantieri in mulaj pentru a lasa un pic de spatiu intre forma si piesa finala ?

Cred ca proportia de amestec este gresita (grabita). O masa de vibrare de mici dimensiuni este extrem de usor de construit. Este bine de tinut cont si de aceasta problema.

Imi pare rau ca ai pierdut acele bobine si mai mult de munca depusa.

Am ajuns la concluzia ca si cei mai experimentati pot avea accidente nefericite.

#4542
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007

 keta, on 24th September 2009, 21:51, said:

Din ceea ce am vazut in foto se pare ca acea rasina nu a reusit sa acopere plasa. De ce ? nu ai folosit nici un fel de distantieri in mulaj pentru a lasa un pic de spatiu intre forma si piesa finala ?

Cred ca proportia de amestec este gresita (grabita). ...
Proportia este una din greseli, deoarece nu am tinut cont ca se accelereaza straturile intre ele iar accelerarea la ultimul strat datorita caldurii de la straturile inferioare a pus "capac".
Gandestete ca la ultimul strat am turnat si am pus plasa, cat sa fi durat 20 de secunde iar la mana am simtit cum inca era lichid dar si caldura se initiase de la straturile inferioare, iar cand am pus capacul alte 20 de secunde sa zicem ca era doar langa mine nu am mai putut ca se intarise.
La testul de proba, cele doua probe turnate a cate 10ml, fara sa aiba capac, a parut OK.
Ce am mai observat ca este mai casant decat epoxidica.

Experienta la rasina poliesterica era zero pana la aceasta turnare.

Deja am inceput sa adun materiale pentru o mica masina de bobinat, ca numai din maini pe genunchi nu mai fac alte bobini deoarece dor mainile si ma umplu iar de bataturi cu apa, ca sa fac alte bobini candva luna viitoare si probabil am sa renunt la capac si am sa folosesc epoxidica.

LE> Am gasit informatii pe forumul aeromodelistilor ca la rasina epoxidica daca pui mai putin intaritor decat in prospect aceasta nu se intareste, pe cand la rasina polieterica creste timpul de turnare dar tot se va intari in final.

Edited by florin.tanasa, 24 September 2009 - 22:44.


#4543
arcadius

arcadius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,698
  • Înscris: 28.01.2009

 florin.tanasa, on 24th September 2009, 18:46, said:

Uitati cum arata statorul.

Este plin de crapaturi.
Sa fi fost facute acestea de catre capac datorita strangerii sau datorita ca acel capac nu a lasat caldura sa fie evacuata iar intaritorul sa fi fost cam mult ?
Cam acestea ar putea fi cauzele crapaturilor.
salut florine, imi pare nespus de rau pentru  nereusita si eu cred ca  a fost caldura prea mare de au aparut crapaturile , la mine au fost doua table  si mau ajutat f mult  pentru racirea in timpul turnar, ai putea sa mai dai un strat cu pensula sa mai astupi din crapaturi si merge . numai bine iti doresc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate