Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Eoliene - energie EOLIANĂ (partea 1, 2006-2009)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4542 replies to this topic

#37
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postkatman, on Jan 31 2007, 18:19, said:

Intrebare stupida. Cunosc o zona intre doua blocuri in care este vant constant (si nu mic) in caz de furtuna acolo te ia pe sus.
Exista posibilitatea de a monta o "eoliana" orizontal astfel incat piciorul sa se intinda 2-3 metri in afara geamului de la bloc? Stiu ca sunt probleme la mentinerea stabilitatii insa sa presupunem de dragul discutiei ca este fixata bine. Ulterior se poate conecta la centrala de bloc?
Nu prea merge. Cel putin asa zic cei care fac centrale eoliene, amatori si profesionisti. Toti zic ca trebuie sa stea sus, departe si mult deasupra celui mai inalt obstacol (cladire, copac) din apropiere.
Altfel intri in tot felul de probleme - energia infima fata de un loc ales corect e una din ele.  Apoi e problema vibratiilor, zgomotelor si sigurantei locatarilor in timp de furtuna.

Daca vrei sa testezi o jucarie cateva minute, poate ca merge, dar mai bine te duci cu ea sus pe bloc.

Edited by blimpyway, 01 February 2007 - 22:40.


#38
algos

algos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 21.10.2004
Problema cea mai mare cu turbinele montate pe langa casa omului e reprezentata de turbulente. Locul ideal ar fi in camp deschis, la cel putin 30-50 m de sol... Acolo vantul bate mai constant, mai uniform, si ca viteza si ca directie. Multa lume prin vest s-a pacalit cu turbine din astea mici, cumparate pe bani grei, pur si simplu nu le pot folosi eficient la ei pe casa sau in gradina sau pe unde au sperat ca le pot instala cu succes - au constatat ca nici macar nu se apropie de perfromantele (kwh generati) preconizate de teorie...

#39
jupa

jupa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.11.2006
Salutari  :coolspeak:
Cineva stie de unde se poate comanda sau cumpara un set de magneti pt generator?

#40
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006

View Postjupa, on Feb 10 2007, 17:23, said:

Salutari  :coolspeak:
Cineva stie de unde se poate comanda sau cumpara un set de magneti pt generator?
daca dai un search pe google.ro magneti neodymium sigur gasesti. ti-am spus in modul asta fiindca nu vreau sa fac reclama nimanui

#41
jupa

jupa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.11.2006
Problema constructie pale .
Am incercat sa "sculptez" pale dar ceva nu iese bine . Unde se gaseste ceva documentatie pentru constructia palelor home-made din lemn ?
Documentatia nu e prea clara :(

#42
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006

View Postjupa, on Feb 11 2007, 12:05, said:

Problema constructie pale .
Am incercat sa "sculptez" pale dar ceva nu iese bine . Unde se gaseste ceva documentatie pentru constructia palelor home-made din lemn ?
Documentatia nu e prea clara :(
  intra pe http://www.fieldlines.com/section/wind    si daca ai rabdare sa cauti gasesti cam tot ce te intereseaza, nu numai despre pale.      
  iti dau un sfat , din propria experienta: nu folosi dalti sau altceva, cel mai usor le prelucrezi cu un polizor unghiular (flex) la care ii atasezi un disc flexibil de slefuit lemn. intr-o zi le faci

#43
jupa

jupa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.11.2006

View Postvalidoe, on Feb 11 2007, 12:38, said:

intra pe http://www.fieldlines.com/section/wind    si daca ai rabdare sa cauti gasesti cam tot ce te intereseaza, nu numai despre pale.      
  iti dau un sfat , din propria experienta: nu folosi dalti sau altceva, cel mai usor le prelucrezi cu un polizor unghiular (flex) la care ii atasezi un disc flexibil de slefuit lemn. intr-o zi le faci
Mersi pt link si sfat.Am gasit ceva interesant elicea construit din tub pvc. Cred ca o sa incerc pt probe varianta asta pe urma trec la pale de lemn .

#44
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006
Unde ai gasit despre elicea din tuburi de pvc?M-ar interesa si pe mine....

#45
jupa

jupa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.11.2006

View Postwatashi, on Feb 12 2007, 20:30, said:

Unde ai gasit despre elicea din tuburi de pvc?M-ar interesa si pe mine....
Salut !
Aici este adresa pentru elice facut din tub pvc.
http://www.yourgreen..._pvc_blades.php
Sper sa te ajute . Eu astept sfirsitul de saptamana ca sa imi fac un set de elice.

#46
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006
k ms asta astept si eu....

#47
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006
Tu cam la ce dimensiuni te-ai gandit?(lungimea si diametrul). EU ma gandeam pt inceput la 1m si 25cm diametru

#48
jupa

jupa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.11.2006

View Postwatashi, on Feb 12 2007, 22:18, said:

Tu cam la ce dimensiuni te-ai gandit?(lungimea si diametrul). EU ma gandeam pt inceput la 1m si 25cm diametru
si eu minim la 1m lungime pina in 1.7m si macar 30cm in diametru la 1.7m si grosimea de minim 5mm

#49
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 04.10.2006
Salut.
In primul rand as vrea sa zis ca sunteti tari :coolspeak:
De curand am facut rost de scule,ceva schite,bani,multa ambitie si ma-m gandit sa construiesc si eu un generator eolian.
Am intampinat multe probleme in "colectarea" materialelor necesare,insa asta pare de netrecut...
Este vorba de acele discuri pe care vin pusi magnetii.
In acel manual scrie ca diametrul lor trebuie sa fie de 10' (cam 25,4cm)iar eu nu gasesc aceste dimensiuni,la biata dacie este mai  mic diametru,iar la masinile straine nu se mai gaseste asa ceva,sunt inlocuite cu doi saboti.
Stie cineva ce as putea face? :confuzzled:

#50
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
discuri de frana or merge?

#51
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 04.10.2006

View Postblimpyway, on Feb 13 2007, 19:41, said:

discuri de frana or merge?

Da ma intradevar de discuri de frana este vorba .
Insa nu gasesc dimensiunile de mai sus...

Apropo de probleme,ar mai fi una:D
Rasina poliesterica,cam 3 L  de unde gasesc,pe internet ca la mine in oras nu am vro'  sansa... :nonobad:

Edited by alien1835, 13 February 2007 - 20:23.


#52
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006
M-ar interesa si pe mine un sistem cu care sa realizez bobinele pt generator stfel incat toate sa aiba aceleasi dimensiuni.

#53
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006
Astept idei
*astfel in loc de stfel

#54
jupa

jupa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.11.2006
:cursing:
Daca se pot folosi discuri de frina pt generator e ok :)
Am o pereche de la un peugeot numai ca dupa mine sunt prea grele .
Greutate mare forta de vint mai mare+ suport mai strong?!
Sa vina sfirsitul de saptamana pentru timp liber (fabric elicea apoi teste  :naughty: )
Poate cineva sa imi spuna daca microcontrolerul de tipul PICAXE28x se poate inlocui cu ceva din familia PICxxCxx? Am gasit o schema interesanta de control incarcare baterii de la generator

Edited by jupa, 14 February 2007 - 00:07.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate