Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Eoliene - energie EOLIANĂ (partea 1, 2006-2009)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4542 replies to this topic

#199
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007

 danpet, on Mar 20 2007, 06:53, said:

Da' nu ne-ai spus ce putere scoate (cati W)...sau se-nvarte asa in gol,fara sarcina,caz in care nu ar avea nici o relevanta.
De asemenea nu ne-ai spus ce diametru are...

Asteptam detalii (poze).

Cu stima
Dan P
eu am facut aceasta elice doar pentru a testa vintul. eu nu m-am apucat sa fac vreun generator si pe urma sa umblu cu el prin tara dupa ceva vint. mi se pare mai ok sa vad daca macar am curenti de aer sa stiu ca nu muncesc chiar degeaba. elicea are palele de 80 cm pt ca e doar pt testarea vintului. oricum nu va recomand sa le faceti din pvc pt ca azinoapte o pala  s-a rupt. poate daca le faceti din ceva mai gros decat tubul pt scurgere.
am incercat sa atasez niste poze dar nu imi permite. daca vrei ti le trimit in email.poate reusesc sa le scimb in alt format si sa le uploadez sa le vada toti.ca forma sa stii ca sint bune. am reusit acum sa uploadez niste imagini care le-am luat tot de pe forum poate nu le-ai vazut. palele sint exact ca in imagini.

Attached Files



#200
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007

 validoe, on Jan 24 2007, 18:27, said:

cred ca te referi la variatia unghiului de atac al palei, da, e crescatoare de la 6 grade la varf la 14 la baza.
Si eu mai am un set de magneti disponibil dar ma gandeam ca urmatorul proiect sa fie un rotor tip Savonius modificat, nu e ideea mea, am gasit pe net ceva informatii si vreau sa incerc.
arata cam asa
Hesperia1.jpg
ma intereseaza si pe mine construirea unui asemenea rotor. daca ai ceva detalii dami-le te rog si mie.bafta.
sau daca altcineva are detalii il rog sa ma ajute, ca mai am si eu ceva idei de imbunatatire a acestui rotor.

#201
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 04.10.2006

 adifox, on Mar 20 2007, 23:18, said:

eu am facut aceasta elice doar pentru a testa vintul. eu nu m-am apucat sa fac vreun generator si pe urma sa umblu cu el prin tara dupa ceva vint. mi se pare mai ok sa vad daca macar am curenti de aer sa stiu ca nu muncesc chiar degeaba. elicea are palele de 80 cm pt ca e doar pt testarea vintului. oricum nu va recomand sa le faceti din pvc pt ca azinoapte o pala  s-a rupt. poate daca le faceti din ceva mai gros decat tubul pt scurgere.
am incercat sa atasez niste poze dar nu imi permite. daca vrei ti le trimit in email.poate reusesc sa le scimb in alt format si sa le uploadez sa le vada toti.ca forma sa stii ca sint bune. am reusit acum sa uploadez niste imagini care le-am luat tot de pe forum poate nu le-ai vazut. palele sint exact ca in imagini.

Da intradevar nu e de recomandat asa ceva.
Am facut si eu unu si ies cam naspa,iar material mai gros nu gasesti.
Sunt ele destul de elastice insa tot dezavantaj e,nu se rupe dar se indoaie de se da peste cap si nici nu isi mai revine.

#202
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

 blimpyway, on Mar 20 2007, 19:57, said:

Adone, trei intrebari:

La rotorul cu 8 magneti ai magneti numai pe o parte (partea cealalta doar cu disc sa inchida campul) ?
Statorul din cate bobine/faze este la rotorul asta?
Si in fine - diametrul rotorului (discul elicii) care e?

mersi,
cezar
Exact , numai 8 magneti. Statorul are 6 bobine, legate cate doua (cele opuse) in serie si apoi in stea trifazat. Diametrul elicei este de 2 m.
De altfel cred ca in aceasta noapte voi pune pe www.incalzireglobala.tk documentatia pentru aceasta masina, tradusa in romaneste, apoi in zilele urmatoare cateva imagini de la lucrarile de realizare ale ei (din Anglia).

#203
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

 alien1835, on Mar 20 2007, 21:04, said:

Conform acestui web site http://www.posta-romana.ro/index.jsp  15Kg ar costa 9,6 lei.
Insa am mers luni si am intrebat cat ar costa 15 kg pana la bacau si a zis o "fulga" ca ma ajunge 100 si ceva de lei.
Cica 6 lei de kg +6 lei o taxa+ inca o taxa in functie de valoare. :cursing:
Ba era nebuna balena sau asa sunt preturile?
Voi ce spuneti? :huh:

E foarte posibil. Mai sunt si alte probleme cu posta romana. Mai avantajos este sa te urci in tren (personal clasa II !!!) si sa le iei personal. Mai e o varianta (ceva mai buna): curieratul; din Timisoara, cam 25 Kg m-au costat cam 45 lei ...

#204
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

 adifox, on Mar 20 2007, 23:55, said:

daca discurile pe care le vrei sint la dimensiunile din imagine atunci nu mai e nimic de detaliat
doar daca vrei si gaurile sau nu. bafta.
Bineinteles ca gaurile sunt foarte importante, dar e chiar foarte usor daca se dau gaurile mai intai si apoi se prinde prin gaura centrala in strung si totul iese perfect centrat.

#205
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

 alien1835, on Mar 21 2007, 19:45, said:

Da intradevar nu e de recomandat asa ceva.
Am facut si eu unu si ies cam naspa,iar material mai gros nu gasesti.
Sunt ele destul de elastice insa tot dezavantaj e,nu se rupe dar se indoaie de se da peste cap si nici nu isi mai revine.
Cu datul peste cap nu e o problema. Chiar este o firma care a pus la punct un profil de elice care se incovoaie la turatii mai mari (http://www.provenenergy.com/), dar pune elicea in spatele pilonului si nu mai e nevoie de coada. Poate e mai bine, nu stiu ...

#206
mamurus

mamurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.01.2007

 adone, on Mar 21 2007, 21:58, said:

Exact , numai 8 magneti. Statorul are 6 bobine, legate cate doua (cele opuse) in serie si apoi in stea trifazat. Diametrul elicei este de 2 m.
De altfel cred ca in aceasta noapte voi pune pe www.incalzireglobala.tk documentatia pentru aceasta masina, tradusa in romaneste, apoi in zilele urmatoare cateva imagini de la lucrarile de realizare ale ei (din Anglia).

Salutare sunt nou si va urmaresc cu interes.
Eu imi imaginam ca numarul magnetilor ar trebui sa fie egal cu numarul bobinelor. SI asta pentru un randamet maxim. Daca acest numar e diferit, nu e posibl sa ai niste defazaje ale tensiunilor alternative de pe bobine pe care sa nu il poti controla?

Si inca o intrebare: Eu unul vreau sa imi construiesc o "morisca" care sa aibe ~4m diametru. Cum pot face un calcul pentru un vant de minim 8-10 m/s? Si cum se dispun magnetii astia (la ce distanta unul de altul).Cat de mari trebuie sa fie magnetii? Pot sa pun doua randuri de magneti pe raze diferite? Si care ar trebui sa fie aceste raze?

In fine... As vrea si eu ceva documetatie in acest sens. Si poate impreauna cu voi poate vedem si un monstru de 4m in diametru. Domeniul meu e mai mult partea electrica. Un alt tovars se ocupa de mecanica. TRE' sa iasa ceva.

#207
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

 mamurus, on Mar 21 2007, 23:40, said:

Salutare sunt nou si va urmaresc cu interes.
Eu imi imaginam ca numarul magnetilor ar trebui sa fie egal cu numarul bobinelor. SI asta pentru un randamet maxim. Daca acest numar e diferit, nu e posibl sa ai niste defazaje ale tensiunilor alternative de pe bobine pe care sa nu il poti controla?

Si inca o intrebare: Eu unul vreau sa imi construiesc o "morisca" care sa aibe ~4m diametru. Cum pot face un calcul pentru un vant de minim 8-10 m/s? Si cum se dispun magnetii astia (la ce distanta unul de altul).Cat de mari trebuie sa fie magnetii? Pot sa pun doua randuri de magneti pe raze diferite? Si care ar trebui sa fie aceste raze?

In fine... As vrea si eu ceva documetatie in acest sens. Si poate impreauna cu voi poate vedem si un monstru de 4m in diametru. Domeniul meu e mai mult partea electrica. Un alt tovars se ocupa de mecanica. TRE' sa iasa ceva.
Din numarul magnetilor si al bobinelor reiese intradevar un defazaj care pe cele n faze trebuie sa fie in total 360 grade. La generatorul de 500W (2,4m) sunt 10 faze (10 bobine) dar 12 magneti.
Cat priveste vantul, exista doua valori: cut-in (sau valoarea minima a vantului la care se incepe producerea energiei ( care este in jurul valorii de 3-4 m/s) si cut-off (valoarea maxima a vantului dupa care energia produsa ar trebui sa nu mai creasca; in caz contrar exista riscul ca sistemul sa se defecteze (electric, mecanic, etc.)). In general se calculeaza elicea pentru cut-in si apoi se dimensioneaza sistemul de scoatere din vant pentru cut-off.
Magnetii se pun pe o singura raza si trebuie sa fie de dimensiuni respectabile; in general se recomanda 2 x 1 x 1/2 inch (sau 46 x 30 x 10 mm) Neodynium grad 40 (minim). Sunt destul de greu de gasit in Romania, dar exista in strainatate.
Exemple de sisteme sunt pe www.scoraigwind.com
E intr-adevar un monstru 4 m. I-l astept si eu (foto ...!)

#208
ciobanum

ciobanum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.01.2007
Buna ziua

Imi puteti da va rog o adresa de e-mail pentru a putea comunica mai departe, am vazut ca va pricepeti ...

multumesc

adresa mea este [email protected]

#209
ciobanum

ciobanum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.01.2007
Buna ziua

Imi puteti da va rog o adresa de e-mail pentru a putea comunica mai departe, am vazut ca va pricepeti ...

multumesc

adresa mea este [email protected]

#210
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Salut,

@mamurus:
- numarul de magneti este par iar numarul de bobine trebuie sa fie multiplu numarului de faze. Bobinele aceleiasi faze sunt in principiu sincronizate intre ele, adica toate sunt parcurse simultan de magneti avand aceasi polaritate sau polaritate opusa cu 180 de grade ( si se leaga bobinele invers). E un defazaj intre faze (cum a explicat adone) si e perfect controlat de pozitia fixa a bobinelor si a magnetilor.
La un alternator cu o singura faza poti avea numar egal de bobine cu magnetii, dar asta duce la vibratii in rotor, de obicei se folosesc mai multe faze (trei e cel mai uzual) pentru a "imprastia" vibratiile..
- Un rotor de patru metri e o provocare, probabil iti trebuie un generator cu mai mult de 24 de magneti 50x25x12.5mm
Cand elicea e prea mare fata de  generator creste riscul sa nu-l mai poti frana electromagnetic si sa se distruga la vanturi puternice - vezi aici.

@ciobanum - poti discuta si aici, pe forum, e mai util pentru ceilalti.

@adone, mersi de detaliile generator.  La elicile alea (Proven) puse in spatele stalpului si care se pliaza in vant puternic mi se pare cam greu de coordonat plierea f. de viteza vantului. La un rotor cu coada se poate modifica forta la care se intoarce rotorul, prin diverse greutati puse pe coada.

#211
mamurus

mamurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.01.2007
Domnilor,

Incerc sa fac un calcul. Need help...

Am creat un fisier xls pe care il puteti folosi si voi pentru o prima aproximare a palelor pentru o anumita putere dorita. Unde e verde puteti modifica
Apoi, dupa ce o sa am magnetii, am sa iau doi dintre ei si am sa ii pozitionez unul cu nordu' in sus si unul cu nordu'n jos pe o placa de metal (incerc sa simulez o bucata de rotor). Apoi fac o singura bobina. Am sa fixez apoi grozavul ansamblu de magneti pe o roata de bicicleta (de exemplu) pe care am sa o rotesc cu aceeasi viteza medie pe care as putea sa o am in cazul real. Iau apoi aparatul de masura si vad ce putere am. Impart apoi puterea ce am obtinut-o din calcule (vezi fisierul XLS) la acesta putere obtinuta de la bicla si in felul asta stiu cate bobine pot sa pun pe rotor. Daca da cu virgula (sunt putin obosit de la scrbici, nu ma bagati in seama), refac bobina pana ce imi iese un rotor de dimensiuni rezonabile.
Daca a reusit cineva sa ma urmareasca si crede ca am omis ceva in judecata prezentata rog insistent sa ma atentioneze.

Attached Files



#212
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

 mamurus, on Mar 22 2007, 18:19, said:

Domnilor,

Incerc sa fac un calcul. Need help...

Am creat un fisier xls pe care il puteti folosi si voi pentru o prima aproximare a palelor pentru o anumita putere dorita. Unde e verde puteti modifica
Apoi, dupa ce o sa am magnetii, am sa iau doi dintre ei si am sa ii pozitionez unul cu nordu' in sus si unul cu nordu'n jos pe o placa de metal (incerc sa simulez o bucata de rotor). Apoi fac o singura bobina. Am sa fixez apoi grozavul ansamblu de magneti pe o roata de bicicleta (de exemplu) pe care am sa o rotesc cu aceeasi viteza medie pe care as putea sa o am in cazul real. Iau apoi aparatul de masura si vad ce putere am. Impart apoi puterea ce am obtinut-o din calcule (vezi fisierul XLS) la acesta putere obtinuta de la bicla si in felul asta stiu cate bobine pot sa pun pe rotor. Daca da cu virgula (sunt putin obosit de la scrbici, nu ma bagati in seama), refac bobina pana ce imi iese un rotor de dimensiuni rezonabile.
Daca a reusit cineva sa ma urmareasca si crede ca am omis ceva in judecata prezentata rog insistent sa ma atentioneze.
Testul cu o bobina fost facut si de altii, dar imi scapa acum adresa de web unde am citit. Cred ca era un link cu plecare de pe scoraigwind.com, dar nu sunt sigur.
Ceva nu mi se pare corect la fisierul excel. Dupa documentatiile pe care le-am folosit, se pare ca in acel fisier totul e corect numai daca consideram dimensiunea ca fiind RAZA elicei si nu DIAMETRUL!

#213
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

 blimpyway, on Mar 22 2007, 13:27, said:

Salut,

@adone, mersi de detaliile generator.  La elicile alea (Proven) puse in spatele stalpului si care se pliaza in vant puternic mi se pare cam greu de coordonat plierea f. de viteza vantului. La un rotor cu coada se poate modifica forta la care se intoarce rotorul, prin diverse greutati puse pe coada.
Principiul de la elicile acelea intoarse il gasesti la http://www.almac.co....technology1.htm
Principiul e simplu, dar problema e materialul din care sunt facute (au avut probleme la un moment dat si le-au inlocuit).

#214
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

 alien1835, on Mar 21 2007, 19:45, said:

Da intradevar nu e de recomandat asa ceva.
Am facut si eu unu si ies cam naspa,iar material mai gros nu gasesti.
Sunt ele destul de elastice insa tot dezavantaj e,nu se rupe dar se indoaie de se da peste cap si nici nu isi mai revine.
Tuburi cu materialul mai gros se gasesc la magazinele care vand folie de plastic sau panzeturi. Acolo au niste tuburi de 9 cm cu peretele de aproximativ 6 mm grosime ... Le folosesc pe post de suport ...

#215
mamurus

mamurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.01.2007

 adone, on Mar 22 2007, 18:24, said:

Testul cu o bobina fost facut si de altii, dar imi scapa acum adresa de web unde am citit. Cred ca era un link cu plecare de pe scoraigwind.com, dar nu sunt sigur.
Ceva nu mi se pare corect la fisierul excel. Dupa documentatiile pe care le-am folosit, se pare ca in acel fisier totul e corect numai daca consideram dimensiunea ca fiind RAZA elicei si nu DIAMETRUL!

Nu am mai vazut testul cu bobina pana acum dar cred ca daca imi bat mintea un pic se pot face niste dimensionari optime.

Formulele de calcul le-am aflat de la cineva de la facultratea de mecanica. Am sa verific inca o data. Multam

#216
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 adone, on Mar 22 2007, 18:29, said:

Principiul de la elicile acelea intoarse il gasesti la http://www.almac.co....technology1.htm
Principiul e simplu, dar problema e materialul din care sunt facute (au avut probleme la un moment dat si le-au inlocuit).

Problema e si ca trebuie sa potrivesti momentul in care "se dau pe spate" cu curba de putere a generatorului, un balans intre forta portanta si cea centrifuga prin greutatea "corecta" a palelor. Daca la coada "clasica" e usor sa pui sau sa  iei greutati, pe pale e mai greu (vorbesc de diy-eri, cum suntem noi).

Din ce scrie in brosurile lor, cred ca au fost nevoiti sa puna material gros si/sau sa faca un pmg supra dimensionat -  de ex. morisca de 2,55 metri cantareste 70 de kile (!!!) si poate da o solicitare laterala de 250 de kile pe varful turnului... adica echivalentul a putin peste 100 km/ora sufland perpendicular pe rotorul complet intins, nerabatat.

Eu sper sa fac un generator de 7 kile la dimensiunea asta... bineinteles pentru vantul slab specific campiei romane..

Edited by blimpyway, 22 March 2007 - 22:49.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate