Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Facultate de muzica? In afara de Conservator

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#37
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Deci si aici s-a ajuns la aceeasi concluzie. Nu exista asa ceva in Romania !

#38
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002

View Postreclamagiu, on Dec 5 2006, 12:59, said:

softul fara cunostinte e degeaba.

daca termini facultatea de muzica la sectia instrumental vioara, e foarte normal sa te impiedici de fire.
ce ziceam eu e ca ce se face se face bine si la un nivel la care nu multi pot ajunge.
ce nu se face, e alta poveste. nu se face ca oricum merge si asa sa te angajezi sunetist ca pretentiile nu se ridica pana la diploma de studii superioare ci pana la ureche de lautar si cunostinte de utilizare PC.

Crezi tu ca urechea muzicala se invata la facultate ? Sau crezi ca se fac (la noi) cursuri de creativitate ?  De obicei talentul nu se invata, ci doar meseria !

Iar un sunetist bun poate face o formatie de kkt sa sune cel putin bine !!

@Mosotti
Vede muzica de pe alta planeta. Las-o asa :)

#39
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View Postsepguy, on Dec 5 2006, 14:13, said:

Crezi tu ca urechea muzicala se invata la facultate ? Sau crezi ca se fac (la noi) cursuri de creativitate ?  De obicei talentul nu se invata, ci doar meseria !

talentul e baza. 99% transpiratie 1% talent.
Auzi muzical perfect prea putini norocosi au. Iar un manelist care canta dupa ureche nu inseamna ca are auz muzical perfect


una e sa lalai despre :"viaaaaataaaaaaaaaaaaa taaaaaaa" dupa ureche si alta e sa zici ca cineva tocmai a cantat un acord polifonic minor de septima temperat pe 4 sunete cu terta mica, cvinta perfecta si septima mica ce  poate fii rezolvat intr-un  major armonic cu trecere in relativa minora printr-o miscare directa folosind motivul beta din simfonia a 3-a de Beethoven in Mi bemol major  :w00t:

Quote

Iar un sunetist bun poate face o formatie de kkt sa sune cel putin bine !!
perfect de acord. de aceea ziceam ca nu s-a introdus o asemenea specializare la facultatea de muzica pentru ca nu e nevoie de stiinta muzicii, ci doar de abilitati operare calculator si un auz bun, brut...nerafinat





Quote

Sau crezi ca se fac (la noi) cursuri de creativitate ?  De obicei talentul nu se invata, ci doar meseria !


exista sectie de compozitie. exista teme de armonie la care se noteaza si produsul melodic pe langa cel "matematic". in liceu domnul profesor Pavelescu imi dadea 9 la armonie ca desi totul era corect...melodia era 0.

exista grupe de muzica de camera ce abordeaza lucrari moderne (gen Apocalyptica vs Metallica).

Exista muzicieni (nu muzicanti) care ziua iti canta la filarmonica si seara se strang la unul acasa sau intr-un bar si improvizeaza jazz ore intregi.


daca voi nu ii cunosteti si nu apar pe atomic nu inseamna ca nu exista

Edited by reclamagiu, 05 December 2006 - 14:35.


#40
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Aveti o obsesie cu Atomicul :lol:

#41
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View PostNenea Zap, on Dec 5 2006, 21:54, said:

Aveti o obsesie cu Atomicul :lol:
pai daca acolo apar bazatii  :P

#42
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Crede-ma ca nu 'tintesc' spre Atomic

#43
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Armando Anthony "Chick" Corea (born June 12, 1941) is a multiple Grammy Award winning American jazz pianist/keyboardist and composer.

He is arguably best known for his work during the 1970s in the genre of jazz fusion, although his contributions to straight-ahead jazz have been tremendous. He participated in the birth of the electric fusion movement as a member of Miles Davis' band in the 1960s, and in the 1970s formed Return to Forever.

Schooling proving to be unsuccessful, Corea mostly developed his piano skills by exploring music on his own. A notable influence was concert pianist Salvatore Sullo for whom Corea started taking lectures at age eight, who introduced him to classical music, helping spark his interest in musical composition.

He eventually decided to move to New York where he took up musical education for one month at Columbia University and six months at The Juilliard School (among his Juilliard teachers was Peter Schickele, who described Chick as "the most awake student [he] ever taught"). He quit after finding both disappointing, but liked the atmosphere of New York whose musical scene became the starting point for his professional career.

:yawn:

#44
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003
Moso' si Sepguy,

In momentul in care ajungi sa porti o discutie de genul asta, iti pui problema care sunt reperele dupa care te orientezi. Un om care vrea sa faca orice, cizme sa zicem, nu muzica, se gandeste (sau mai bine spus, ar fi normal sa se gandeasca inainte de toate) ca trebuie sa faca un lucru cat mai bun, chit ca o sa faca treaba aia si de dragul unor parale. Daca pe el il intereseaza doar paralele, nu mai conteaza, mai bine se apuca de bisnita. Eu inca ma intreb, nea zap al nostru chiar vrea sa faca muzica sau vrea sa se afle in treaba printre muzicieni ? In momentul in care intri intr-o tagma te astepti ca vei fi judecat dupa regulile tagmei in care intri. Nu poti face croitorie daca nu stii sa cosi, nu poti face chirurgie daca nu stii cum sa tai, nu poti fi balerin daca nu stii sa dansezi etc. A auzi, a recunoaste si a reproduce in mod inteligent muzica nu este un moft pentru cine se numeste (sau vrea sa se numeasca) muzician, ci este insusi fundamentul acestei profesii ! Daca iti educi auzul muzical nu inseamna ca trebuie sa te faci dupa aia musai pianist de concert sau cantaret de opera, indiferent ce ai face in muzica, asta este o conditie obligatorie pentru un profesionist. Exista lautari, exista urechisti, exista manelisti si mai exista curve de tot felul. Nu despre asta vorbim aici ! (Sper !)

Eu am cunoscut un elvetian care compunea muzica electronica in timpul lui liber si castiga si ceva bani din treaba asta, uneori nu putini. Compunea pentru diverse teatre din Lausanne, prezentari de moda si alte evenimente, colaborase in diverse proiecte si cu Phil Collins, ca tot veni vorba. Tatal lui, organist multi ani intr-o catedrala din Lausanne, era un intelectual rafinat, inginer si muzician in acelasi timp, care, observand inclinatia catre muzica a fiului, inca din vremea cand acesta era copil, a facut tot posibilul spre a-l determina sa faca studii muzicale. Din pacate, omul despre care va povestesc  a ramas cu totul opac la sfatul tatalui sau si a facut un titlu de glorie din faptul ca el poate avea succes si fara studii. Eu am ramas nitel socata de maniera simpla in care povestea el ca se poate compune : pui sintetizatoru', bagi un ritm (toate hit-urile au un tipic imi explica el !  :bigeyed: ) si te joci un pic cu sunetele pana iese ceva frumos. Eu am stat de vorba cu el intr-o dimineata si de la 8 la 12 a compus toata muzica pentru o prezentare de moda cu haine pentru miri. Am un fragment si o sa-l atasez, ca sa vedeti despre ce este vorba.

Am dat muzica elvetianului unui student la compozitie de la Bucuresti, pasionat la randul lui de muzica electronica. Nu dupa foarte multe masuri, reactia lui a fost categorica, o reactie din aia cum avem multi dintre noi cand auzim manele : "unde ai gasit mizeria asta ? ...asculti muzica la kil ?". Omu' a nimerit-o fara sa-i explic eu nimic in prealabil, recunosc ca prima mea impresie a fost de "muzica la kil". Majoritatea celor care au ascultat fragmentele, fara sa aiba o pregatire muzicala, au fost in schimb incantati.  

Iata un fragment din muzica elvetianului aici, click free in partea inferioara a paginii si asteapta acordul pentru download. Revin la discutie mai tarziu. Sunt curioasa cum vi se pare "compozitia" !  ;)  :)

#45
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
diane, tu esti exact ca moculescu, atita doar ca nu compui :lol: ia da-mi tu mie un mp3 de-al studentului sa-mi dau cu parerea ;) muzica trebuie sa placa oamenilor, sa se potriveasca cu locul in care urmeaza a fi ascultata, nu sa fie conforma cu cacaturile invatate de la nus ce profesori de compozitie geniali care de fapt n-au compus nimic la viata lor, decit au predat teorie. prea mult se ridica in slavi profesorii in domeniul asta, e ceva ramas probabil de pe vremuri, cind compozitori adevarati obisnuiau sa-si ia elevi, ca sa mai faca un ban de buzunar. una e sa zici ca ai studiat compozitie cu beethoven si alta e sa zici ca ai studiat cu doamna ciucurache, care n-a compus nimic ascultabil la viata ei, da e plina de fite si pretentii. de fapt e la fel ca si cu actorii si regizorii, sint sigur ca dupa tine jim carrey e un cacat fiindca n-a studiat la clasa domnului profesor dem radulescu :wacko: numai cind ma gindesc la toti negrii aia care n-au studiat cu doamna de la conservator si au reusit sa creeze noi stiluri de muzica, la care doamna de la conservator nu s-ar fi gindit in vecii vecilor, fiind prea ancorata in teorie si trecut, ma doare capu.

melodia elvetianului n-am ascultat-o inca, pentru ca nu pot s-o iau :lol: dar nu inteleg ce dracu vrei sa ceri de la o melodie facuta pentru o prezentare de moda, sa lucreze la ea 3 ani?

ce zici de jean-michel jarre, le are cu compozitia? daca da, oare a studiat-o mult la scoala? daca nu, nu-l rogi pe studentu de la compozitie sa-i arate unde greseste?

si acum, quiz test. despre cine este vorba?

" He began composing at the age of four, and is largely a self-taught musician. He refused to take traditional piano lessons, and throughout his career did not have substantial knowledge of reading or writing musical notation."

a) ion dolanescu
B) dan bitman
c) adrian daminescu
d) aurelian temisan
e) vangelis

#46
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View PostMosotti, on Dec 8 2006, 07:43, said:

Quote

Armando Anthony "Chick" Corea (born June 12, 1941) is a multiple Grammy Award winning American jazz pianist/keyboardist and composer.

:yawn:
aici deja e vb de altceva. asa si Ice T poate lua un Grammy...da asta nu-l face muzician. acestia sunt cantareti.

un premiu ptr o poza nu te face fotograf. ci stiinta despre fotografie.
asa e si in muzica. trebuie sa stii cum a evoluat aceasta arta. Cei ce stiu muzica stiu ca partea teoretica e  aproape de matematica si de aceea nu ajunge sa stii sa lalai.

poate acel jazz-ist de care zici nici nu stie sa atinga clapele unui pian incat sa exploateze la maxim potentialul. felul in care "ataci" clapa are efect direct asupra sunetului produs, iar pentru a ajunge la sunetul "de concert" iti trebuie ani de zile cu ore intregi pe zi de studiu.


exemplul care il dai tu e acelasi lucru cu :actorii" de la hollywood. e o manie a americanilor sa arda etape.
multi din castigatorii de oscar nu pot juca o scena fara sa uite textul...nu mai vb de a juca pe scena unui teatru. dar sunt actori si castiga milioane de parai. Marketing american in cea mai pura forma

in pictura tot de prin america apar "criticii" ce vad sensul lumii in niste pete retarde de culoare a unuia care nu are nici o legatura cu pictura...ca deh...si picasso "mazgalea". Faza e ca Picasso putea sa iti deseneze f. frumos si pentru a se individualiza s-a "dat" la cubism.

#47
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Si daca studentu ala era un 'roacher' sau unul caruia ii place muzica electronica , asa se denumeste el deoarece il crede pe Tiesto un zeu , sau pe PvD , insa in rest nu a auzit de altii ? Te-ai gandit la asta? Evident ca va spune ca e 'muzica la kil' . Spre exemplu da-i fragmentul asta unui manelar . Aceeasi chestie va spune : muzica la kil , maneaua e tare, nu muzica asta la kil .
Asa ca lasa-ne cu studentul tau . Atata timp cat omul ala compune pentru case de moda & co , presupun ca au niste oameni mai capabili de a aprecia niste sunete , decat amicul tau 'pasionat de muziica electronica'

#48
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View PostNenea Zap, on Dec 8 2006, 15:00, said:

Si daca studentu ala era un 'roacher' sau unul caruia ii place muzica electronica , asa se denumeste el deoarece il crede pe Tiesto un zeu , sau pe PvD , insa in rest nu a auzit de altii ? Te-ai gandit la asta? Evident ca va spune ca e 'muzica la kil' . Spre exemplu da-i fragmentul asta unui manelar . Aceeasi chestie va spune : muzica la kil , maneaua e tare, nu muzica asta la kil .
Asa ca lasa-ne cu studentul tau . Atata timp cat omul ala compune pentru case de moda & co , presupun ca au niste oameni mai capabili de a aprecia niste sunete , decat amicul tau 'pasionat de muziica electronica'
cred ca ceea ce vroia sa spuna studentul e ca nu are valoare artistica acea "creatie".
valoare baneasca are, ca doar d-aia a fost creata...sa fie muzica comerciala (e cacofonie asta? :huh:) si sa placa si celui care o asculta fara a o analiza.

asa ascult si eu guns n roses ...dar zic ca ascult o trupa de rockeri beti nu un ansamblu de artisti...got it?  :w00t:

#49
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Eu 'got it' de la inceput . Insa spuneam ca e posibil ca acel student sa nu 'got it ' . 'got it' ?

#50
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View PostNenea Zap, on Dec 8 2006, 15:05, said:

Eu 'got it' de la inceput . Insa spuneam ca e posibil ca acel student sa nu 'got it ' . 'got it' ?
ok...deci noi doi got it...stundentu nu  :P

#51
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
tu got it in sfarsit :)

#52
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postreclamagiu, on Dec 8 2006, 14:56, said:

:yawn:

aici deja e vb de altceva. asa si Ice T poate lua un Grammy...da asta nu-l face muzician. acestia sunt cantareti.

deci chick corea, unul din cei mai apreciati pianisti de jazz e un cintaret care nu stie sa apese clapele, dar daca ai facut conservatorul si n-ai compus nimic interesant la viata ta, esti muzician  :w00t: doamne apara, pazeste si solfegiaza :worthy:

am si io o nelamurire :scratchchin: oare la clasa carui profesor a facu jimi hendrix conservatoru?  :rolleyes:

#53
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View PostMosotti, on Dec 8 2006, 16:51, said:

deci chick corea, unul din cei mai apreciati pianisti de jazz e un cintaret care nu stie sa apese clapele, dar daca ai facut conservatorul si n-ai compus nimic interesant la viata ta, esti muzician  :w00t: doamne apara, pazeste si solfegiaza :worthy:

am si io o nelamurire :scratchchin: oare la clasa carui profesor a facu jimi hendrix conservatoru?  :rolleyes:
eu raman la parerea mea ca nu se pot numi Muzicieni. ca interpreteaza ei bine e alta treaba

#54
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
ok, deci calitatea de muzician e data de diploma. tu ai diploma? :huh: daca da, inseamna ca TU esti un muzician. corect? si indivizi ca chick corea care au parasit studiile pentru ca erau prea plictisitoare, dar au avut o contributie imensa in domeniu, sint doar cintareti? adica ce compune chick corea nu se considera compozitie, dar ce compuneati voi ca sa luati note erau compozitii? hmmm, s-a intors lumea cu curu-n sus :lol:

ma intreb si io, oare bach avea facut conservatoru? nu cred, deci clar nu se poate numi muzician :wave:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate