Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Facultate de muzica? In afara de Conservator

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#1
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Ce facultati in care se studiaza muzica sunt in Romania ? Sunt pasionat de muzica , imi place aproape orice gen . Cand eram mai mic am cantat la clape , acum mixez pe acasa si pe la party uri , insa as dori sa fac o cariera din muzica . Ce ar trebui sa fac ?


PS Sa nu`mi spuneti sa vorbesc cu Xella sa`mi faca Moga trupa  :P

#2
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Chiar nu stie nimeni nimic legat de? :rolleyes:

#3
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006
Facultate de Muzica sau Conservator, tot un  :drac: , numele difera.O sa ai colegi care citeau partituri inainte de a invata alfabetul si profesori care n-au auzit in viata lor de Moga.Cursuri mai exotice, cu ti-ar placea tie, stiu ca  sunt la unele universitati straine.

Edited by amma, 28 November 2006 - 17:31.


#4
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
din ce stiu eu in Romania sunt conservatoarele din cadrul universitatilor de stat si la privat la "Spiru Haret" dar cred ca numai in Bucuresti. Dar trebuie sa stii materii de care pb. nu ai auzit niciodata: teorie, solfegiu si dicatat (dictat polifonic, ala melodic trebuia sa-l mananci pe paine prin clasa a 3-a); armonie; contrapunct; forme muzicale.

Alternativa pentru cei doar pasionati ar fii "Scolile populare de arta" unde teoria e mai putin importanta ci plata la zi a taxei si pasiunea te fac cu o diploma ce nu te prea ajuta pe nicaieri.

La aceste scoli populare exista cursuri de chitara electrica, baterie, canto modern, jazz.

Jazz exista si la stat cred in Cluj si Buc. dar trebuie sa ai ceva din ADN-ul lu Raducanu (nu fotbalistu') ca sa intri acolo.

Edited by reclamagiu, 28 November 2006 - 17:18.


#5
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

View PostNenea Zap, on Nov 27 2006, 18:19, said:

Ce facultati in care se studiaza muzica sunt in Romania ? Sunt pasionat de muzica , imi place aproape orice gen . Cand eram mai mic am cantat la clape , acum mixez pe acasa si pe la party uri , insa as dori sa fac o cariera din muzica . Ce ar trebui sa fac ?
PS Sa nu`mi spuneti sa vorbesc cu Xella sa`mi faca Moga trupa  :P

Si eu aveam un vis ascuns sa fac muzicologie. Din pacate nu am timp, poate in alta viata.  :crying:  Facultatea de muzica este foarte grea chiar si pentru cine a facut muzica de mic, daramite pentru cine este picat din luna. Tu cati ani ai si cam ce stii ? Solfegiezi, stii ceva teorie ?


View Postreclamagiu, on Nov 28 2006, 17:07, said:

din ce stiu eu in Romania sunt conservatoarele din cadrul universitatilor de stat si la privat la "Spiru Harte" dar cred ca numai in Bucuresti. Dar trebuie sa stii materii de care pb. nu ai auzit niciodata: teorie, solfegiu si dicatat (dictat polifonic, ala melodic trebuia sa-l mananci pe paine prin clasa a 3-a); armonie; contrapunct; forme muzicale.

La Spiru' este foarte slab nivelul fata de Conservator. Pana la urma te trec profesorii, interesul lor este sa aiba cat mai multi studenti si sa incaseze taxele de scolarizare. Numai ca nu vad ce rost ar avea sa obtii o diploma daca treci ca gasca prin apa.


Quote

as dori sa fac o cariera din muzica

Si cam cum ar arata cariera asta ?  :huh:

#6
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View PostDiane, on Nov 28 2006, 17:23, said:

La Spiru' este foarte slab nivelul fata de Conservator. Pana la urma te trec profesorii, interesul lor este sa aiba cat mai multi studenti si sa incaseze taxele de scolarizare. Numai ca nu vad ce rost ar avea sa obtii o diploma daca treci ca gasca prin apa.
pai na omu' a intrebat si i-am raspuns. cu toate astea ma indoiesc ca ar face fata si unui nivel de genul celui de la Spiru.
Scoala populara de arta pentru amorul propriu ar putea face

#7
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

View Postamma, on Nov 28 2006, 16:58, said:

Facultate de Muzica sau Conservator, tot un  :drac: , numele difera.O sa ai colegi care citeau parituri inainte de a invata alfabetul si profesori care n-au auzit in viata lor de Moga.

Cu tristete te anunt ca Conservatorul bucurestean bubuie de manele. Moga deja e lux !  :rant:


View Postreclamagiu, on Nov 28 2006, 17:27, said:

pai na omu' a intrebat si i-am raspuns. cu toate astea ma indoiesc ca ar face fata si unui nivel de genul celui de la Spiru.
Scoala populara de arta pentru amorul propriu ar putea face

La clapele si mix-urile de care zice, mai mult ca sigur ai dreptate. Eu sunt curioasa ce fel de cariera vrea sa faca in muzica.

#8
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Pai , cariera in sensul ca sa imi fac o meserie din asta .
Ce stiu sa fac? Spun ca am ureche muzicala , imaginatie bogata, as putea face remixuri foarte usor , teorie stiu anii de muzica din generala si din liceu , adica stiu ce i aia partitura , un semiton sau structuri generale ale pieselor .
Ma intereseaza in special dance-ul , insa poate fi si House sau Pop .
Am 18 ani , am studiat multe tutorials de pe net in legatura cu dance ul sau cu unelte de mixat , remixat , dj stuff sau de creat muzica .

#9
ccameleon

ccameleon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 16.05.2006
Din ceea ce stiu eu, la Conservator (singura forma de facultate bazata pe muzica din Romania) nu inveti muzica pe genuri (House, Trance, Dance, Hip-Hop, Rock) ci lucrezi ori pe voce (nu stiu exact toate detaliile) ori cu instrumentul. Daca ti-am spus niste prostii, te rog sa ma scuzi.

#10
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Asta stiu si eu :) Insa oricum , spre exemplu ca inginer de sunet la o formatie sau stiu eu ceva de genul , ar trebui sa ai niste studii nu ? Si nu prea cred ca da cineva doi bani de cheia sol invatata in conservator

#11
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006
Google "inginer de sunet" si te lamuresti. :)

#12
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Nu, nu exista. Din pacate , nici nu se ocupa nimeni de asta. Desi am cautat, nu exista nici macar publicatii in acest domeniu, sau macar traduceri din literatura straina. Toate astea se reflecta si in felul in care "suna" muzica romaneasca. Fara a ofensa pe nimeni, degeaba ai talent daca nu ai notiuni de acustica sau macar sa intelegi procesele pe care le folosesti, daca nu gasesti carti sa te documentezi sau o scoala la care sa te duci. E pacat, ca sunt atatia oameni destepti si talentati pe la noi.
Apropos de diploma: cui ii trebuie ? Pe producatori ii intereseaza sa vanda cantitativ si nu calitativ.... . Asta e , din pacate.



Asta am gasit.  Totusi eu sper sa fie ceva , nu se poate sa nu :) Totusi ca inginer de sunet sau oricum , sa ma ocup de sunet , am nevoie de studii deodata ce nu se fac asa ceva la noi in tara? Adica pretinde vreun angajator diploma? :confused:

#13
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View PostNenea Zap, on Nov 28 2006, 20:24, said:

Pai , cariera in sensul ca sa imi fac o meserie din asta .
Ce stiu sa fac? Spun ca am ureche muzicala , imaginatie bogata, as putea face remixuri foarte usor , teorie stiu anii de muzica din generala si din liceu , adica stiu ce i aia partitura , un semiton sau structuri generale ale pieselor .
Ma intereseaza in special dance-ul , insa poate fi si House sau Pop .
Am 18 ani , am studiat multe tutorials de pe net in legatura cu dance ul sau cu unelte de mixat , remixat , dj stuff sau de creat muzica .


View PostNenea Zap, on Nov 28 2006, 20:55, said:

Asta stiu si eu :) Insa oricum , spre exemplu ca inginer de sunet la o formatie sau stiu eu ceva de genul , ar trebui sa ai niste studii nu ? Si nu prea cred ca da cineva doi bani de cheia sol invatata in conservator

Mai, cu intratul la conservator e cam asa: ti se da o partitura in cheia care o fi ea, sol la inceput, si te pune sa solfegiezi. Stii? Intri la conservator. Nu stii? Nu intri. La fel, e un fel de dicteu care ti se da, nu stiu cat de complicat ca asta variaza in functie de conservator, si daca dai pe instrument, examen din instrumentul respectiv. Asta, pentru inceput. Trebuie sa stie ca ai habar de muzica. :D

#14
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Asta stiu . Stiu sa citesc o partitura , am spus mai sus ca stiu ce e ala un semiton ---> stiu si ce e cheia sol :P . Instrument la clape sunt bun .
Insa din cate am vazut , lumea care vrea asa ceva se indreapta spre strainatate pentru studii de genul :(

#15
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

View PostNenea Zap, on Nov 28 2006, 23:16, said:

Asta stiu . Stiu sa citesc o partitura , am spus mai sus ca stiu ce e ala un semiton ---> stiu si ce e cheia sol :P . Instrument la clape sunt bun .
Insa din cate am vazut , lumea care vrea asa ceva se indreapta spre strainatate pentru studii de genul :(

Daca esti bun "la clape", inseamna ca mananci pian pe paine. Eu am o mare indoiala ca lucrurile stau chiar atat de bine. Cineva care vrea sa studieze muzica ca un adevarat profesionist in Romania, face neaparat Conservatorul, indiferent ce cale vrea sa aleaga in muzica mai tarziu. Eu nici macar nu sunt interesata sa fac cariera in muzica, si tot as face Conservatorul. O sa-ti fie greu neavand studii muzicale, dar sa stii ca nu imposibil. Fostul meu prieten a intrat la Conservator la 31 de ani, printre primii pe lista, pregatindu-se mai putin de un an cu o profesoara din Conservator. Nici el nu avea studii muzicale prealabile, dar avea, in schimb, o extraordinara pasiune pentru muzica si o cultura muzicala cum nu gasesti, de cele mai multe ori, nici la un absolvent de Conservator. Nu mai spun ca studiase multa teorie muzicala singur, ca autodidact, dupa cele mai bune tratate de muzica care se gaseau in Romania. A avut foarte mare noroc si cu profesoara, care a stiut sa scoata ce era mai bun din el. Pe vremea cand eram studenta la medicina in anii I-II am locuit in caminul liceului de muzica "Dinu Lipatti". Colegele mele de camera se pregateau cu profesoara asta si mi-am amintit ca ele imi povesteau ca cine are norocul sa se pregateasca cu ea, intra sigur si cu note foarte mari. Ca nici ea nu accepta pe oricine ca elev, este si asta adevarat. Criteriul pe care isi alegea elevii era seriozitatea cu care isi pregateau temele. Cine nu-si vedea de treaba, il trimitea acasa si nu mai era chemat data urmatoare. Partea frumoasa a fost ca am gasit-o pe profesoara, ea a stat de vorba cu el, i-a testat auzul si a fost atat de impresionata de calitatile lui ca l-a pregatit fara sa-i ia vreun ban.

Sedintele de pregatire erau draconice, o data sau de doua ori pe saptamana. Sedinta de pregatire incepea la ora 15-16 si se termina de regula la 3 dimineata. In cursul saptamanii avea foarte multe lucruri de pregatit: teorie, auz, solfegiu, dicteu, exercitii teoretice de tot felul. Partea practica era absolut ucigatoare ! Este extrem de solicitanta si fizic, si psihic. La muzica nu merge sa te faci ca inveti, chiar trebuie sa fii acolo trup si suflet, daca vrei sa ai rezultate. Mai ales atunci cand nu ai o scoala serioasa de muzica in spate, este foarte important sa-ti exersezi zilnic auzul. Fara asta nu existi ca muzician. 10 minute de exercitii zilnice te pot ajuta sa progresezi, o singura zi fara exercitiu te poate face sa pierzi rezultatele muncii pe o saptamana intreaga. Fiecare aspect teoretic trebuie inteles, simtit si reprodus la nivel sonor. Poti, de exemplu, sa analizezi o gama si sa povestesti despre ea ce vrei tu. Daca nu reusesti sa "vezi" la nivel sonor ceea ce stii teoretic, este egal cu zero. Este ca si cum n-ai sti nimic. Esti doar un robotel care reproduce niste povesti.


Stand cu el in perioada in care s-a pregatit, cam stiu cum ar trebui sa arate un program intensiv in urma caruia poti incerca o admitere la Conservator. Eu imi facusem in program zilnic de exercitii, din pacate, fiind mult prea ocupata nu m-am putut tine de el. Chiar si fara admitere, voi relua programul de exercitii ca sa invat sa solfegiez. Invatasem sa recunosc si acorduri armonice, am studiat cateva game. Netinandu-ma de treaba, s-a sters mult din ce stiam, pacat de efortul facut, desi stiu sigur ca o sa conteze daca ma apuc iar.

In momentul in care iti dezvolti o cultura a sunetului apreciezi altfel muzica. Este absolut fascinant ce poate fi in mintea unui muzician adevarat! Ce-ti trebuie pentru admitere este incomparabil mai usor fata de ce se studiaza in facultate. Am vazut ce teme de seminar avea la teoria muzicii si am zis ca nu-i adevarat. Am facut si eu exercitii de dicteu simplute, in care recunosteam masura, intervalele melodice, ici colo cate o secunda sau terta armonica. Ei la seminarii lucreaza dicteu polifonic in masuri de toate felurile. Genul asta de  invatare iti da foarte mult echilibru, te educa interior, te face sa constientizezi anumite defecte si capacitati ale mintii de care nu stiai. Eu de exemplu am constatat ca sunt prea grabita, am o problema de ritm.

Eu iti urez succes si sa-ti indeplinesti visul ! Esti foarte tanar si iti poti propune proiecte serioase. Sfatul meu este sa incerci sa faci lucrurile serios, chiar daca asta va presupune un efort mai mare la inceput. Eforturile iti vor fi rasplatite inzecit, mai ales daca zici ca esti un iubitor de muzica ! Unii ajung la o varsta la care, chiar daca isi doresc, nu mai au cum sa mai faca ceva, tu profita de varsta pe care o ai pentru ca timpul trece atat repede pe langa noi !  :)

#16
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Evident asta e parerea mea . Si orice profesor mi-ar spune ca nu sunt bun deloc , insa eu vreau si sunt capabil sa fac asta .
Totusi din cate vad nu cere mai nimeni profesionisti , toti vor calitate si nu cantitate . Apoi stau sa ma intreb ce gasesti in Ro. de lucru in domeniul asta?

#17
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
conservatoarele din romania sunt axate in proportie de 99% pe muzica ce noi o numic "clasica". Muzica moderna pentru ei e un Hindemith de exemplu, in nici un caz Dj x.

La conservator poti sa studiezi modul pedagogic, unde partea instrumentala este mai putin importanta. Poti sa iti alegi canto clasic si aici daca ai cat de cat voce poti intra relativ usor.

POti sa dai la instrumental unde trebuie sa stii ceva de genul un concert, un studiu tehnic si o sonata + teorie la un nivel destul de inalt.

Exista tot felul de alte specializari: teorie, compozitie, dirijat - la ultimele 2 putine locuri, greu de intrat.

La unele conservatoare cum ziceam mai exista sectie de jazz care e tot foarte selectiva si trebuie sa fii tata lor pe improvizatie.

Au mai intrat si altii la conservator fara studii de mici la muzica. E si un compozitor celebru (imi scapa numele) care s-a apucat de muzica dupa ce a lasat balta fac. de medicina impusa de ta-su.


Apropo...in ce oras esti?

#18
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

View PostNenea Zap, on Nov 29 2006, 09:43, said:

Evident asta e parerea mea . Si orice profesor mi-ar spune ca nu sunt bun deloc , insa eu vreau si sunt capabil sa fac asta .
Totusi din cate vad nu cere mai nimeni profesionisti , toti vor calitate si nu cantitate . Apoi stau sa ma intreb ce gasesti in Ro. de lucru in domeniul asta?

Ce stii sa canti la "clape" ? Lasa ce cauta ei in Romania, ce fel de muzica iti place tie conteaza, ca nu te poti apuca sa faci ceva care nu-ti place. Cel mai bine platiti in Romania sunt manelistii. Sper totusi ca nu vrei sa te faci manelist !  :confuzzled:


Quote

Totusi din cate vad nu cere mai nimeni profesionisti , toti vor calitate si nu cantitate


Profesionalismul inseamna calitate, tu esti de alta parere ? Care-s aia "toti" ?

Edited by Diane, 29 November 2006 - 10:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate