Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

cum pot sa vizionez un film pe mac cu subtitrare?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
sammirutza

sammirutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.09.2006
am si eu un macbook pro si am instalate pe el mai multe programe ptr vizionarea filmelor cum ar fi: QuickTime player, VLC, mplayer. desi cel din urma a fost proiectat ptr linux, imi place mai mult decat primele doua la un loc. insa este o mica problema. cand imi iau filme si subtitrari de pe valknut sau de pe torrenturi, subtitrarile aferente nu vor sa mearga. intrebarea mea este: extensiile de genu str, txt, sub, s.a.m.d. nu merg pe mac? ce pasi ar trebui sa urmez ca sa pot urmari si eu un film ca lumea? este un site de unde sa pot lua subtitrari speciale ptr mac? va multumesc din suflet

#2
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
VLC citeste si afiseaza majoritatea formatelor de subtitrare. deschide fisierul cu "Open" si o sa ai acolo optiunea de a alege subtitrarea. Cred ca si Mplayer ofera aceleasi facilitati, sunt sigur ca avem aici pe forum useri care te vor ajuta.

#3
4Neo

4Neo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.02.2007
Chroma e un program super care citeste subtitrarile cum trebuie fara cerculete au alte kestii ce ar simboliza ă,â,ț,î...
Se poate gasi la http://chromaplayer.com/download/  :D

#4
Tussenfryd

Tussenfryd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 10.01.2007
Salut,

Fiind un vechi utilizator de windows, am incercat MacBook Pro-ul cu MAcOSX 10.4.8 sa-l customizez cel putin in prima faza mai aproape de windowze ( cel putin pana il invat ).
In acest sens iti recomand Mplayerul pentru a beneficia zic eu la maxim de vizionarea unui film.

#5
PaS360

PaS360

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.01.2009
Pai De La Bun Inceput Trebuie spus ca daca sursa, de unde ai luat filmul, nu ti-a dat si subtitrarea(in limba dorita) atuci va trebui sa copiezi numele filmului (numele exact al fisierului cu film,ex:  mp-septic.mkv   <adica "Max Payne 2008">) si sa-l introduci pe grila de cautare Google, ex:mp-septic subtitrare. Daca cumva ai subtitrarea corecta dar programul tau nu o citeste…atuni verifica numele fisierului cu subtitrarea, sa fie identic cu cel al filmului (daca este necesar il renumesti), apoi creezi un dosar si le pui pe amandoua acolo si…vizionare placuta.

#6
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Quick Time + Perian

#7
D_block

D_block

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 21.06.2007
cum fac eu, folosesc VLC, schimb numele subtitrarii cu numele intreg al filmului si gata, merg si subtritrariile nesincronizate chiar :lol:....

#8
Razvan91

Razvan91

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 19.09.2008
D_block .. misto ideea :D...

#9
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 D_block, on Jan 23 2009, 22:03, said:

cum fac eu, folosesc VLC, schimb numele subtitrarii cu numele intreg al filmului si gata, merg si subtritrariile nesincronizate chiar :lol:....
Cum adica?
Adica merg chiar daca nu sunt sincronizate, sau se auto-sincronizeaza? :mellow:

#10
trompix

trompix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 22.04.2005

 D_block, on Jan 23 2009, 22:03, said:

cum fac eu, folosesc VLC, schimb numele subtitrarii cu numele intreg al filmului si gata, merg si subtritrariile nesincronizate chiar :lol:....

si eu fac la fel. plus ca e f folositoare chestia asta si daca pun filmele pe dvd-uri pt playerele standalone.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate