Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

MiniDV (Digital Video) Q&A si Metode De Comprimare

- - - - -
  • Please log in to reply
246 replies to this topic

#37
danpopescu36

danpopescu36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 18.03.2006
Pentru Mtz
Vreau sa-mi cumpar dupa sarbatori un panasonic NV GS 300
Cu ocazia asta fac si un upgrade la calc. si tind spre un HDD de 300 (pastrez si actualul de 80 dar nu stiu daca sa pun doua sisteme de operare sau unul), un DVD RW si Un fireware cu cipset Texas instruments(am auzit eu ca asa trebuie)
Poti sa-mi recomanzi ceva legat de aceasta configuratie? Mai trebuie ceva? Softurile cu care vine camera respectiv: SweetMovieLife 1.0E, MotionDV STUDIO 5.6E LE for DV sunt suficiente sa mai trebuie ceva ca sa fac DVDuri frumoase, cu introduceri , efecte,tranzitii etc
Te rog sa ma ajuti ca sunt boboc.

Edited by danpopescu36, 08 April 2006 - 11:30.


#38
DonJuan2

DonJuan2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.10.2005
Apelez si eu la ajutorul vostru dupa ce in nenumarate alte randuri m-am lamurit doar prin simpla citire a posturilor dedicate.Btw MTZ...good job man...keep it up.Iata si problema cu care ma confrunt:Am o camera miniDV Canon MVX350i...transfer materialul filmat prin firewire cu ajutorul WinDV.In momentul in care dau play la materialele dv transferate ele se vad perfect fara nici un fel de problema(in prewiew in explorer imaginea de inceput apare cu liniile alea orizontale interlaced parca din care e compusa imaginea) dar repet...materialul necomprimat se vede sticxla fara nici o problema.Fac comprimarea materialului in format mpeg2 cu ajutorul TMPGEnc cu setare pe VBR 2pass...in advanced bifez shi deinterlace.Insa problema mare abia acum apare...la redarea fishierului rezultat pe calculator ...apar liniile orizontale desincronizate dand un efect foarte suparator de imagine cu dintzi de fierastrau...am intzeles din introducerea ta ca asha se presupune ca ar trebui sa se vada pe comp...da rtotushi...de ce se vede asha abia dupa ce realizez comprimarea shi nu inainte?M-am jucat cu diferitele setari din TMPGEnc care au legatura cu interlaced-deinterlaced insa am avut acelashi rezultat.Exista o solutie ca amterialul video comprimat mpeg2 cu TMPGEnc sau cu orice altceva i-mi recomandatzi sa nu se mai vada cu acel efect suparator,pentru ca urmeaza sa le folosesc in general pe calculator...??Mai precizez ca efectul respectiv nu apare la absolut toate materialele comprimate...de exemplu efectul nu se observa sau nu exista la materiale filmate la lumina slaba in interior.

#39
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
Salut la toata lumea  
Eu lucrez cu Win Avi Capture  prin placa firewire,cu captura direct  format dvd ,am o camera Panasonic GS 17,apoi fac meniurile in Movie Factory si apoi la ars cu captura.
   Cu softurile astea combinate nu am intalnit probleme,rezolutia e super la 720x576 totul ok.

#40
tibi_9

tibi_9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.04.2006
am un sony hc 19 e , lucreaza super . hai sa va spun cum fac eu : in primul rind iti trebuie un hard cu partitie ntfs , dupa cum ati citit mai sus 13 gb pt o ora de filmare , transferul pe hard se face prin firewire  ( cumperi o placa si un cablu - daca nu le aveti deja integrata in placa de baza ) cu ajutorul unui program free DVIO (il gasiti cu google ) . luati apoi ultimul virtual dub ( e free iar versiunea 1.6.11 lucreaza cu filmul in format dv dupa cum a fost transferat pe hard ) si folositi ultimul dvix (e trial dar poti sa lucrezi cu el ). cea mai buna comprimare e dvix in 2 pasi dar merge si un pas , nu uitati la filtre sa bagati deinterlace , bitrate sa fie cel putin 1000 , sunetul cel putin mpeg layer3 128 stereo .asa iti iese un avi f bun , cam 700 mb o ora.

#41
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Si il lasam la 720x576? La un bitrate de 1000 cat zici tu, ce QF Quality Factor obtii? Eu zic ca nu procedezi bine. Mai citeste pe aici si nu uita de AutoGK.

enjoy,
Mtz

#42
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,936
  • Înscris: 08.06.2005
Multumesc tuturor celor care dau solutii  pe aici. Cand mi-am cumparat camera stiam sigur ca are 2 butoane. Record si stop.Acum datorita voua am reusit sa pun ce filmez pe DVD. E o camera Sony DCR-HC 19e. Mersi inca o data.Mai indraznesc si cer un sfat. Am citit un articol legat de aparitia unor "dvd" de o gramada de GB.De la 15 in sus. Sa-mi pastrez casetele cu speranta a voi putea sa le transfer direct pe aceste discuri in varianta bruta. Numai bine.

#43
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Vor fi foarte scumpe si blankurile si writerele. HD-DVD sau BlueRay DVD. Apoi ca sa le vezi sau sa faci authoring pentru asa ceva va fi complicat, programe scumpe, apoi mai trebuie si playerul care si acela va incepe de la 500 USD.

enjoy,
Mtz

#44
DonJuan2

DonJuan2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.10.2005
"Apelez si eu la ajutorul vostru dupa ce in nenumarate alte randuri m-am lamurit doar prin simpla citire a posturilor dedicate.Btw MTZ...good job man...keep it up.Iata si problema cu care ma confrunt:Am o camera miniDV Canon MVX350i...transfer materialul filmat prin firewire cu ajutorul WinDV.In momentul in care dau play la materialele dv transferate ele se vad perfect fara nici un fel de problema(in prewiew in explorer imaginea de inceput apare cu liniile alea orizontale interlaced parca din care e compusa imaginea) dar repet...materialul necomprimat se vede sticxla fara nici o problema.Fac comprimarea materialului in format mpeg2 cu ajutorul TMPGEnc cu setare pe VBR 2pass...in advanced bifez shi deinterlace.Insa problema mare abia acum apare...la redarea fishierului rezultat pe calculator ...apar liniile orizontale desincronizate dand un efect foarte suparator de imagine cu dintzi de fierastrau...am intzeles din introducerea ta ca asha se presupune ca ar trebui sa se vada pe comp...da rtotushi...de ce se vede asha abia dupa ce realizez comprimarea shi nu inainte?M-am jucat cu diferitele setari din TMPGEnc care au legatura cu interlaced-deinterlaced insa am avut acelashi rezultat.Exista o solutie ca amterialul video comprimat mpeg2 cu TMPGEnc sau cu orice altceva i-mi recomandatzi sa nu se mai vada cu acel efect suparator,pentru ca urmeaza sa le folosesc in general pe calculator...??Mai precizez ca efectul respectiv nu apare la absolut toate materialele comprimate...de exemplu efectul nu se observa sau nu exista la materiale filmate la lumina slaba in interior."
Se poate face direct captura prin firewire de pe camera in format mpeg2??Cu problema de mai sus ma baga careva in seama sa-mi raspunda shi mie?Sau exista vreo conditzi de apartenenta la o religie,cult,grupare sau mai shtiu eu ce formatiune?Pentru ca am mai postat intrebari pe partea de video si in alte threaduri...in cele ce priveau dvd-urile standalone....si acolo...la fel ca si aici...am fost ignorat complut!Spunetzi va rog...ciu trebuie sa dau spaga ca sa pot obtzine shi eu un ajutor??

#45
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu trebe sa dai nici o spaga. Dar... nimeni de pe aici nu este platit ca sa raspunda. Totul e din placere.
Referitor la problema ta: ca sa faci direct mpeg2 va trebui sa faci captura cu un tunner de exemplu si nu se merita.
In legatura cu ceea ce iti iese din tmpgenc, de ce nu folosesti asa cum am scris pe aici DVD2SVCD cu CCE sau Canoput Procoder? Scrie acolo si cum se face deinterlaced.

enjoy,
Mtz

#46
Vlad237

Vlad237

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.11.2005
DonJuan2 ... incearca sa vezi imaginea si cu alte programe, ex.BS Clasic, Windows Media Player,... si nu o sa iti mai apara la vizualizare.

#47
DonJuan2

DonJuan2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.10.2005

View PostVlad237, on Apr 28 2006, 17:33, said:

DonJuan2 ... incearca sa vezi imaginea si cu alte programe, ex.BS Clasic, Windows Media Player,... si nu o sa iti mai apara la vizualizare.
Imaginea tot asha se vede.
MTZ mersi mult man ca m-ai bagat shi pe mine in seama.Nu e vb ca ash crede ca e careva la dispozitzia mea...shi eu ajut lumea pe un alt domeniu tot in forumul softpedia shi nici pe mine nu ma plateshtenimeni...dar pur shi simplu am ajuns la disperare shi credeam ca nu ma baga chiar nimeni in seama...mai aveam nishte posturi mai vechi tot in sectiunea video pe care nu le-a bagat nimeni in seama.
Deshi mi se apre complicat(am mai folosit dvd2vcd ca sa fac dvd din avi tot dupa tutorial scris de tine-btw good job!!) ...am sa ma bag sa afc asha cum ai spus...deocamdata nu am timp ca sunt i nrestantze...sunt shi ultimul an la facultate shi dau sesiunea mai devreme...dar cum termin il bag shi ma iau de treaba...promit ca revin cu rezultatele ;)
  Multumesc inca odata!

#48
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

Quote

Fac comprimarea materialului in format mpeg2 cu ajutorul TMPGEnc cu setare pe VBR 2pass...in advanced bifez shi deinterlace.Insa problema mare abia acum apare...la redarea fishierului rezultat pe calculator ...apar liniile orizontale desincronizate dand un efect foarte suparator de imagine cu dintzi de fierastrau...

don juan2,daca vrei sa obti mpeg2 deintercalat cu tmpgenc smecheria e urmatoarea:
in "advanced" la  "deinterlace(none)" nu ajunge doar sa bifezi ca nu se intampla nimic(ramane deinterlace-ul pe "none").Dupa ce bifezi optiunea"deinterlace" da-i si un dublu click pe ea si iti va aparea o fereastra mare.In fereastra aia mare alege la "method" una din multele metode de deintercalare.Eu folosesc  "even field".Sunt sigur ca vei fi multumit ;) .

Edited by andjar, 04 May 2006 - 22:48.


#49
ITD69

ITD69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 23.05.2005
@DonJuan2

Foloseste Procoderul si vei scapa de problema.
Am folosit ghidul lui Mtz si cu cinema craft si aveam aceeasi problema.Dupa mai multe incercari cu cinema craft am folosit setarile date de Mtz in ghid cu diferenta ca am folosit template-ul PROGRESIVE.

Cu procoderul a iesit din prima.

Mai joacate cu setarile  si vei reusi.

#50
DonJuan2

DonJuan2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.10.2005

View Postandjar, on May 4 2006, 22:56, said:

don juan2,daca vrei sa obti mpeg2 deintercalat cu tmpgenc smecheria e urmatoarea:
in "advanced" la  "deinterlace(none)" nu ajunge doar sa bifezi ca nu se intampla nimic(ramane deinterlace-ul pe "none").Dupa ce bifezi optiunea"deinterlace" da-i si un dublu click pe ea si iti va aparea o fereastra mare.In fereastra aia mare alege la "method" una din multele metode de deintercalare.Eu folosesc  "even field".Sunt sigur ca vei fi multumit ;) .
Multumesc mult! :worthy: Raspunsul tau ma scuteste cel putin pe moment de chinurile de a cauta alte metode si softuri de comprimare...am facut o prelucrare de proba si rezultatul este foarte bun!Multumesc inca odata tuturor celor care mi-au sarit in ajutor!Deocamdata raman cu prelucrarea de proba pentru ca asha cum va povesteam shi mai sus....sunt in sesiunea de restantze...dau licentza anul asta asha ca noi dam restantzele mai devreme  :death:

#51
slabutzu78

slabutzu78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.05.2006
Salut tuturor. Oameni buni, am nevoie de niste informatii. Astazi mi-am luat o camera video Panasonic NV-GS27. Nu are cablu nici USB si nici DV in dotare. Asadar nu pot descarca inregistrarile de pe caseta pe calculator. Am inteles din ce s-a scris pe-aici ca imi trebuie mai intai o placa de captura pt ca pe placa de baza nu am decat port USB nu si FireWire. M-ar interesa cat costa o placa de captura si un cablu si dc mai exista si alte posibilitati de descarcare in calculator a inregistrarilor. Multumesc mult.

#52
dan30

dan30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.01.2006
Salutare tuturor,
     Am o camera video DV Panasonic GS35
     Dupa ce am fost la munte de 1 mai, m-am decis sa salvez ce filmasem.
     Am folosit Ulead Video Studio 9, cu care am facut atat transferul de pe caseta pe hard (avi), cat si editarea (efecte de tranzitie, eliminarea a ceea ce nu mi-a placut din ceea ce filmasem, subtitrare - pentru unele parti din filmare si adaugare de fond muzical acolo unde am filmat peisaje). Apoi am dat comanda Create Video File - unde aveam de ales intre mai multe formate DV, DVD, VCD, MPG, Custom - am ales PAL DVD, care avea urmatoarele setari: MPEG files, 24 Bits, 720 x 576, 25 fps, Lower Field First, (DVD-PAL),  4:3, Video data rate: Variable (Max.  8000 kbps), LPCM Audio, 48000 Hz, Stereo. Aveam urmatoarele optiuni din care sa aleg: Perform Smart Render, Perform Non-square Pixel Rendering (va rog sa imi explicati si mie ce inseamna asta?) pe care le-am lasat bifate si Aply Anti-flicker Filter (nici asta nu stiu ce inseamna) si sa specific o durata fixa de timp a fisierului - pe acestea doua din urma le-am lasat nebifate. Dupa save si o noapte de lucru (nu stiu sigur cat timp a lucrat), dimineata am gasit in computer un fisier mpg numai bun de pus pe dvd, dar cu marimea de aproape 6 GB (pentru 90 minute). Cu TMPGEnc DVD Authoring 2,6 am facut meniul, cu DVD Shrink 3,1 l-am facut de 4,5 GB si apoi l-am ars cu Nero. Rezultatul -mult mai bun decat m-am asteptat. Sunt foarte multumit.
     Materialul de 90 de minute pe care l-am editat si pus pe dvd, vreau sa il am salvat pentru o editare ulterioara (in timp mai capat experienta, mai invat lucruri noi), dar nu imi permit sa tin harul ocupat cu aproape 20 de giga de informatie, cat reprezinta 90 minute in format avi. Trebuie deci sa comprim filmuletele ce compun cele 90 de minute de filmare. Pentru a le pune la o viitoare editare, mai usor pe dvd, le voi comprima mpeg2. Intrebarea este - cum ar fi ma bine?
     Sunt multe variante:
      1.  Urmand ghidul lui MTZ pentru comprimare lineara (mie mi s-a parut complicat, desi l-am incercat, nu prea mi-a reusit)
      2.  Comprimarea folosind un program de editare video (eu am folosit Uleadul si mi-a placut si modul de lucru si rezultatul).
      3.  Direct cu TMPGEnc (am incercat si aceasta varianta si sunt multumit - dureaza insa destul de mult comprimarea) Cu acest program am folosit urmatoarele setari:

La VIDEO
- Rate control mode 2 pass VBR (Bitrate 8000 la min.,max. si avarage)
- Encode mode: Interlace
- YUV format 4:2:
- DC component precizion: 9 bit
- Motion Search Precision: Highest quality (very slow)
                      
La  ADVANCED
-  Video surce type: Interlace
-  Field order: Bottom Field First (Field B)
-  Source aspect ratio: 4/3 625 line (PAL 704x576)
-  Clip frame selectat

La GOP STRUCTURE
- Selectat: Output Bitstream for edit (close GOP)
- Selectat: Detect Scene Change
- Neselectat: Force Picture Type Setting

La AUDIO
- Stream Type: MPEG1 - Audio layer II
- Sampling Frequency : 48000 Hz
- Stereo
- Bitrate: 224 kbits/sec.
- Selectat: Error protection

  Intrebarile mele:
1) Intre variantele 2 si 3 ce imi recomandati?
2) Setarile folosite de mine sunt corecte, sau mai trebuie facute ajustari (care?)?
3) In urma a tot ce v-am povestit, am procedat corect, ce sfaturi mi-ati mai putea da? (mentionez ca e prima mea experienta - de la filmare pe mini DV la vizionare pe DVD).

Va multumesc anticipat pentru sprijin. Pana acum posturile anterioare m-au ajutat sa imi fac o idee despre ce inseamna editare si codare video. Toate cele bune.

#53
ratos

ratos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.07.2005
e bine cu tmpgenc.

doar ca faci cateva greseli:

1.bitrate trebuie CBR 6000 kbps (suficient un singur pas si bitrate de 6000 pt camerele DV pt ca au un zgomot f. mic (video noise) si nu o sa fie probleme la compresie)
2.motion search precision : normal (te asigur ca normal nu inseamna low quality si viteza creste simtitor)
3.si cel mai important rezolutia pe orizontala 720 pixeli nu 704 (ca sa nu mai faca resample)(inteleg ca vrei sa le reeditezi)

cam atat in rest e bine, succes!

P.S. eu as salva/arhiva fisierele AVI (DV) pe 5 DVD-uri la pretul de 5 RON toate !!! LOL !!!

#54
balkina

balkina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 19.07.2005
calculatorul meu are pe placa de baza mufa firewire si usb 2.0. intrebareamea este daca mai are rost sa cumpar o placa de captura firewire, face ceva in plus fata de mufa mea de pe palca de baza?

multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate