Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

De ce este necesar testul ginecologic (la femei) pentru permisul de conducere?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
Lucrian

Lucrian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 28.11.2001
//offtopic
Am bifat casuta sa mi se trimita mail cand primesc reply la acest topic si daca nu am primit, am crezut ca nu raspunde nimeni si am zis totusi sa intru sa vad si... waw ce de posturi.

//ontopic
Eu am perimis din 2001 si pe fisa mea era rubrica pentru ginecologie (sunt fise standard si nu sunt separate pt baieti si pt fete). Evident ca la mine a ramas goala acea rubrica si fara stampila.

Colega mea mi-a zis ca are si ea pe fisa acea rubrica. Deci e clar ca ar trebui sa faca acest "test". Dar de ce? Asta incerc sa aflu de aici.

#20
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

View PostLucrian, on Nov 18 2006, 22:04, said:

Deci e clar ca ar trebui sa faca acest "test". Dar de ce? Asta incerc sa aflu de aici.
Poate observi ca nici noi nu stim de ce.

#21
Lucrian

Lucrian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 28.11.2001
Am observat. Am zis ca incerc sa aflu. Si in plus, poate mai vede si altcineva topicul care stie. Oricum, (cel putin) deocamdata ramane un mister :D

Va multumesc pentru ca ati incercat sa ma ajutati. O sa urmaresc topicul in continuare.

#22
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

View PostLucrian, on Nov 19 2006, 13:29, said:

Am observat. Am zis ca incerc sa aflu. Si in plus, poate mai vede si altcineva topicul care stie. Oricum, (cel putin) deocamdata ramane un mister :D

Va multumesc pentru ca ati incercat sa ma ajutati. O sa urmaresc topicul in continuare.
Inteleg ca este o chestie de viata si de moarte. Du-te si intreaba la o scoala de soferi.
O fi necesar de placere...

#23
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
he he...tin si-acu minte treaba cu fisa medicala.....
a trebuit sa merg si eu la gineco.....dar doamna doctor  doar  m-a intrebat daca am probleme(ginecologice!!), si in baza raspunsului meu a pus stampila pe fisa mea medicala...asta bineinteles dupa ce mi-a taxat "consultatia" - taxa obligatorie, nu va ganditi la spaga!!
De fapt, treaba asta cu completatul fisei dupa spusele mele :D s-a intamplat la mai multe ...hmm ...cum se cheama....ramuri de-astea ale medicinei(umane :P ), scuze pt exprimarea ne-eleganta - la ORL, testul psihologic...daca stau sa ma gandesc singurul loc unde chiar au verificat starea sanatatii mele a fost la oftalmolog, unde doctorul m-a pus sa citesc niste litere din ce in ce mai mici, si niste numere scrise cu rosu pe verde...sau invers.

#24
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
din cate imi amintesc eu, cum spunea si cineva de mai sus, doar la oftalmologie se testeaza propriu-zis (aici chiar e belea daca ceva nu e in regula)... in rest te intreaba daca ai avut ceva boli, sau daca au avut membrii familiei... si pun stampila... probabil tot asa e si cu ginecologia...
oricum, haba n-am la ce e necesar un astfel de test...

#25
Revan

Revan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.07.2004

View Postgtk, on Nov 20 2006, 00:55, said:

din cate imi amintesc eu, cum spunea si cineva de mai sus, doar la oftalmologie se testeaza propriu-zis (aici chiar e belea daca ceva nu e in regula)
Nu e nici o belea, adica nu aveam reteta de ochelari actualizata si nici ochelarii la mine, si in loc sa-mi zica sa ma duc la consult s-a limitat sa constate ca nu vad ultimele randuri si a pus stampila. Bineinteles ca la o saptamana si ceva dupa mi-am luat ochelari noi, dar nu pentru ca mi-au cerut ei.
La ORL a soptit cateva cuvinte pe care trebuia sa le repet.
La psihiatrie m-a intrebat daca am epilepsie (parca).
La neurologie nu l-am vazut pe doctor, i-am dat foaia asistentei si mi-a adus-o stampilata.
La ortopedie m-a intrebat daca am avut mainile sau picioarele rupte (si la ce facultate sunt student :P )
Am terminat totul la ora 4 si ceva (venisem de la 8) si din cauza ca seful de policlinica plecase a trebuit sa revin a doua zi pentru stampila finala.
Toate astea acum un an la policlinica RATB, per total am pierdut o zi si o gramada de nervi pentru o bataie de joc de consult, macar pentru banii platiti ar putea sa se faca si ei ca te consulta.
Singurul lucru care a fost serios a fost o proba de sange (mi se pare ca testeaza pt sifilis).

#26
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005
poftim? de cand? astia is nebuni. mie nu mi-au cerut. dar avand in vedere ca se razgandesc asa de pe o zi pe alta, nu ma mir.

am vorbit cu instructorul. mi-a zis ca dupa noua legislatie se cer analize complete, complete :w00t:

Edited by florina, 28 November 2006 - 19:48.


#27
Lucrian

Lucrian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 28.11.2001
Am mai intrebat prin stanga si-n dreapta cand am mai intalnit pe cineva care stiam ca ar avea o oarecare legatura cu scoala de soferi si cineva mi-a spus ca s-ar fi scos si ca fisele mediacale nu mai au acea rubrica.

Acum, dupa cum spune florina, cred ca se baga la loc :D

#28
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Nu e greu de gasit o policlinica care iti da fisa medica cu toate vizele in 10 minute, te controleaza doar pt ochi (panoul cu litere si "cartonasele" colorate), urechi (ca doar vorbesc cu tine), te pune sa declari ca nu ai epilepsie.

Si ce, daca esti HIV poziziv, ai hepatita virala, nu ai voie sa conduci? Au auzit astia de discriminare?

Edited by H725, 28 November 2006 - 22:47.


#29
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostH725, on Nov 28 2006, 22:45, said:

Nu e greu de gasit o policlinica care iti da fisa medica cu toate vizele in 10 minute, te controleaza doar pt ochi (panoul cu litere si "cartonasele" colorate), urechi (ca doar vorbesc cu tine), te pune sa declari ca nu ai epilepsie.


nu-i greu de gasit nici una unde nu te controleaza deloc, da' nu asta era ideea  :)

#30
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005

View Postmianna, on Nov 28 2006, 22:47, said:

nu-i greu de gasit nici una unde nu te controleaza deloc, da' nu asta era ideea  :)
nici nu trebuie sa mergi pana la policlinici... scolile (de soferi) iti stau la dispozitie

#31
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
eu am foaia in fata si am pe ea interne, chirurgie-ortopedie, neurochirurgie, psihiatrie, oftalmo, orl, sange . poate e vreo cheste legata de graviditate....stiu si eu...

#32
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postrox, on Nov 29 2006, 10:14, said:

eu am foaia in fata si am pe ea interne, chirurgie-ortopedie, neurochirurgie, psihiatrie, oftalmo, orl, sange . poate e vreo cheste legata de graviditate....stiu si eu...

Ca sa nu pretinda copilul ca a facut scoala de soferi?

#33
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
mmm...nu chiar. :) ma gandeam ca e vreo limita pentru femeile insarcinate, ceva de genul...pana la x luni de sarcina ai voie sa te inscrii la scoala de soferi, peste nu...nu ma bagati in seama

#34
veverita

veverita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 13.12.2004
sau poate sunt prea multe fete/femei care n-au dat in viata lor pe la ginecolog si s-a gandit governu' sa profite de ocazie si sa le trimita la un control. nu cred ca graviditatea e cauza principala pentru asta. sunt o serie de boli care e bine sa fie depistate in stadiu incipient. nu vad de ce ar trebui sa ne simtim discriminate de vreun fel la faza asta. eu tind sa cred ca e doar masura profilactica.

#35
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postveverita, on Dec 1 2006, 16:21, said:

sau poate sunt prea multe fete/femei care n-au dat in viata lor pe la ginecolog si s-a gandit governu' sa profite de ocazie si sa le trimita la un control. nu cred ca graviditatea e cauza principala pentru asta. sunt o serie de boli care e bine sa fie depistate in stadiu incipient. nu vad de ce ar trebui sa ne simtim discriminate de vreun fel la faza asta. eu tind sa cred ca e doar masura profilactica.


asta-i singura explicatie logica. din pacate, o simpla stampila nu previne nimic.

#36
veverita

veverita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 13.12.2004

View Postmianna, on Dec 1 2006, 17:57, said:

asta-i singura explicatie logica. din pacate, o simpla stampila nu previne nimic.

si ce vrei sa-ti zic mianna? inconstienta se plateste mai devreme sau mai tarziu. asta-i romanu', il duci cu targa la spital, ca de bunavoie mai rar. tu crezi ca eu am ajuns sa fac vizite periodice la ginecolog de placere? m-am dus ca ma ardea buza. de-abia pe urma mi-am facut un obicei din asta. am avut o inflamatie la un ovar care a cedat mai greu la medicatie si a trebuit sa ma duc mai des la control. dar in timp am ajuns sa dezvolt o relatie cu medicul, nu ma mai duc precum mielul la taiere. nu e o placere, adevarat, dar mai bine sa ma simt in siguranta decat sa-mi para rau mai incolo.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate