Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Doctorii modeleaza studentii model ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#1
HerCipri

HerCipri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.08.2006
Stundeta Comenteaza fotografia:
Asta facem noi la laboratoarele de anato...la disectii...ei, deja devenim experti...bisturiul si pensa devin instrumentele cele mai utilizate de noi . Mirosul de formol il simtim toata ziua dupa aia...singura metoda de a scapa de el e sa ne ducem int-un magazin cu parfumuri si sa mirosim muuuuuulte muuulte parfumuri ca sa nu mai simtim mirosul acela...in rest, totul e oki...chiar interesant de-a dreptul...sa vedem cadavrul acela in fata noastra, tot stafidit, mirosind a formol si...de-a dreptul mort . Nu toata lumea are curajul sa intre la disectii, dar merita, pt ca e ceva nou si examenul de lab il dam pe cadavru :(...aia e nasol... Saturday October 28, 2006 - 03:09pm (EEST)

Attached Files

  • Attached File  676b.jpg   152.2K   685 downloads


#2
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,170
  • Înscris: 09.07.2005
Ok,mirosire placuta in continuare . Poza chiar nu era necesara  :puke:

#3
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

View PostHerCipri, on Nov 16 2006, 19:12, said:

Stundeta Comenteaza fotografia:
Asta facem noi la laboratoarele de anato...la disectii...ei, deja devenim experti...bisturiul si pensa devin instrumentele cele mai utilizate de noi . Mirosul de formol il simtim toata ziua dupa aia...singura metoda de a scapa de el e sa ne ducem int-un magazin cu parfumuri si sa mirosim muuuuuulte muuulte parfumuri ca sa nu mai simtim mirosul acela...in rest, totul e oki...chiar interesant de-a dreptul...sa vedem cadavrul acela in fata noastra, tot stafidit, mirosind a formol si...de-a dreptul mort . Nu toata lumea are curajul sa intre la disectii, dar merita, pt ca e ceva nou si examenul de lab il dam pe cadavru :(...aia e nasol... Saturday October 28, 2006 - 03:09pm (EEST)

si unde este problema?poate vrei sa te oferi tu material didactic daca te deranjeaza disectiile pe cadavre!

#4
HerCipri

HerCipri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.08.2006
Si ne mai intrebam de ce ne efrica de doctori?
De ce vem ... incredere in doctori?
De ce am pleca toti prin alte plaiuri, sa ne tratam de diverse boli!?
PAI   DE   AIA!!   ca pana si doctorii care inainte arau intelptii comunitatii au ajuns de rasul lumii. Nu mai exista putin respect fata de noi pacientii!!. Studentii au ajuns pana acolo cand incep sa se laude (promoveze) modul ciudat in care practica medicina!! Mai posteaza imagini cu persoane care au tinut la medicina si si-a oferit trupul pentru dezvoltarea acesteia, iar studentii au inceput sa posteze fotografii cu acesta pe diverse pagini net cu discutii on line, ADICA SA VINA ORICE NEISPRAVIT SI SA COMENTEZE FOTOGRAFIA RESPECTIVA, si cica au acordul profesorilor si doctorilor ca noi publicul sa comentam .... Maine poimane sa ma astept sa se faca promovarea turismului cu fotografia si omul acela ce zace pe masa, mai are si cuie batute in maine (rastignit!! - Dumnezeule!!).
Acuma ma gandesc ca persoana respectiva (sau o ruda cineva) si-a dat consimtamantul penru a ajuta medicina din ROMANIA, dar oare in consimtamantul respectiv spune ca poate sa ajunga si bataie de joc? - pe forumuri moderate de amatori (linkul de unde provine txt-ul "http://blog.360.yaho...Hx1aNTMXL?p=68")???
Sper sa postati aici parerile voastre,  iar dupa ce se strang cateva pareri voi incerca sa sensibilizez si Episcopiile din imprejurimi despre acest caz, poate ma insel eu si intradevar studenta respctiva face un lucru bun!?

#5
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
din cate stiu eu,se folosesc persoane "necunoscute" pentru treaba asta (oameni ai strazii etc.)...

#6
HerCipri

HerCipri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.08.2006

View Postcarman, on Nov 16 2006, 20:20, said:

si unde este problema?poate vrei sa te oferi tu material didactic daca te deranjeaza disectiile pe cadavre!

Consider ca fiecare avem secretele noastre de serviciu sau oricare ar fi el, si este secret .... dar sa mai faca fotografii in acea camea si sa le posteze pt a fi comentate de amatori este prea depasit parerea mea!! Poate daca era un forum ce nu e public sa fie o tema de discutioe doar intre ei doctorii atuci da!!,dar sa fie privat si nu unul public unde orice neipravit (cum sunt eu) poate scrie orice.

Si daca perosoana aceea si-a oferit trupul peuntru o cauza nobila sunt convins ca nu a facut-o sa fie motiv de comentariu asa cum facem noi in momentul de fata.

#7
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006
Si care este problema initiatorului acestui topic? Ce anume ti se pare bataie de joc? Unde vezi tu lipsa de respect? Vrei sa fii tratat cum se cuvine, accepta faptul ca doctorii au nevoie de cadavre pe care sa invete, de oase, cranii si poze reale. Eu tin un craniu in casa. Si ce? Uite asa am luam note mari cat am facut anatomia. Voi cum vreti sa invete viitorii medici?
Stati voi 6 ani + toata viata intr-o facultate care iti mananca zilele, printre cadavre, pacienti care iti mor sub ochi si pentru care nu se mai poate face nimic si pe urma comentati. Meseria de medic (si mai ales chirurg) este cea mai stresanta si solicitanta meserie. Satisfactii financiare? Vax! Invatati voi sa respectati munca unor oameni care invata toata viata ca sa va trateze pe voi si sa mai vina apoi cate un individ nemultumit ca a vazut un comentariu cum ca mirosul de formol nu e tocmai placut.
Imi amintiti de o intamplare petrecuta azi dimineata pe holul spitalului. Vorbeam la telefon si vine o cucoana la mine sa ma intrebe cum foloseste automatul de cafea. Imi spune ca a bagat bani si nu-i da nici o cafea... ca ea nu poate sa piarda banii aia degeaba. Ii zic ca poate e stricat (desi nu arata ca ar fi bagat bani acolo) si incepe sa se ratoiasca la mine ca la vecinele ei din Cuca Macaii... cum ca doctorii, nenorocitii astia, nu vor decat bani; ca le bagi un plic in buzunar si te dau afara daca nu le convine suma. Ba mai mult, m-a luat si de halat si tragea de mine de parca i-am mancat eu toata pensia.
Poate ati auzit de anamneza. Este vorba de discutia cu bolnavul in care trebuie sa intrebi din ce zona e, daca sta la casa sau la bloc, cate camere are, cate persoane stau in acele camere, daca e pensionar etc. Toate aceste date pot avea valoare diagnostica. Si pe urma se duce coana Lenuta la ea in comuna sa povesteasca pe ulita cum nemernicii astia de doctori au vrut sa stie cat are ea pensia, daca are vila si masina etc.
Sigur, exista si doctori care nu ar avea ce cauta cu diploma in mana, dar sa nu generalizam si sa nu mai aratam cu degetul in toate directiile nepotrivite.

#8
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,379
  • Înscris: 06.06.2006
am o intrebare pt @HerCipri:

ce meseria ai?
sau vrei sa ai?

View PostTabu, on Nov 16 2006, 19:39, said:

:worthy:
respecte
iar la faza cu chirurgii iti dau dreptate: am avut parte de ei de trei ori din septembrie anul trecut

#9
HerCipri

HerCipri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.08.2006

View PostTabu, on Nov 16 2006, 20:39, said:

Si care este problema .......

Sunt convins ca daca ai face o operatie nu ai veni cu ea aici sa o comentam noi!! cei care dupa cum spuni nu stim prin ce terceti...

Asta e problema mea fotografia aceea, e prea de tot sa incepem noi neispravitii sa o comentam. Tineti-o doar pt. voi.

Si ma gandesc ca daca ai facut cateva fotografii despre un anumit caz, nu vini cu ele aici sa le comentez eu, pe acest forum sau oricare ar fi el!! NU. Sau hai posteaza si tu tot delul de cidateni...

#10
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,379
  • Înscris: 06.06.2006

View PostHerCipri, on Nov 16 2006, 19:53, said:

1. Asta e problema mea fotografia aceea, e prea de tot sa incepem noi neispravitii sa o comentam. Tineti-o doar pt. voi.
2. Si ma gandesc ca daca ai facut cateva fotografii despre un anumit caz, nu vini cu ele aici sa le comentez eu, pe acest forum sau oricare ar fi el!! NU. Sau hai posteaza si tu tot delul de cidateni...
1. la fel si despre parerea ta
2. forum=fiecare vine si isi spune parerea

#11
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

View PostHerCipri, on Nov 16 2006, 19:53, said:

Sunt convins ca daca ai face o operatie nu ai veni cu ea aici sa o comentam noi!! cei care dupa cum spuni nu stim prin ce terceti...

Asta e problema mea fotografia aceea, e prea de tot sa incepem noi neispravitii sa o comentam. Tineti-o doar pt. voi.
Nu ma baga in aceeasi oala, te rog. Nu posed asemenea poze facute de mine, dar nici nu mi se pare ceva deplasat... repet, nu ai idee cu ce se mananca medicina.

Quote

Si ma gandesc ca daca ai facut cateva fotografii despre un anumit caz, nu vini cu ele aici sa le comentez eu, pe acest forum sau oricare ar fi el!! NU. Sau hai posteaza si tu tot delul de cidateni...
Din cate vad eu, fata respectiva a postat poza pe un blog. Pe blog faci ce vrei. Nu-ti place ce vezi, nu te uita si gata. Fata e sigur in anul 1 de facultate... in general, dupa anul 1 se cam duce pasiunea morbida de a te fotografia langa cadavru.
Exagerezi. Poza aia e nimic... crede-ma.
Nu m-ai lamurit. Unde e lipsa de respect? Respect fata de cine? Care e mitocania?
Pune mana si cauta pe net... vei gasi operatii filmate, disectii, poze si tot ce vrei si ce nu vrei. Si asta e lipsa de respect?

Edit: Incearca sa intelegi ca pentru studenti si medici cadavrul este material didactic. Vrei sa stam la capul lui si sa spunem rugaciuni? N-ai sa vezi... Si cu toate astea, crezi sau nu, noi, studentii si doctorii, plangem acest "material didactic" mai mult decat l-ar plange familia lui...
Daca ti se pare o meserie usoara, pune mana si fa-o.

Edited by Tabu, 16 November 2006 - 20:10.


#12
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Si inca nu-i nimic pe langa o autopsie!
In rest... Tabu a cam sintetizat tot ce era de spus despre subiectul acestui topic!

#13
HerCipri

HerCipri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.08.2006
Pai da, poate ma insel.....

Attached Files



#14
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

View PostHerCipri, on Nov 16 2006, 20:18, said:

Pai da, poate ma insel.....
Asa, si? Your point being?
A spus cineva ca ar trebui sa fie o poza de pus pe desktop?

Edited by Tabu, 16 November 2006 - 20:24.


#15
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,379
  • Înscris: 06.06.2006

View PostHerCipri, on Nov 16 2006, 20:18, said:

Pai da, poate ma insel.....
pofta buna

ma intreb cum faci cand vezi pe strada un caine calcat de masina, cu matele pe dinafara si putand a hoit
nu mai mananci 3 zile?  :naughty:

Edited by kretzu77, 16 November 2006 - 20:24.


#16
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
nu  poza, blogul si comentariul studentinei sunt problema! e normal sa invete; si pt. ca oricum nu are pe ce, o face pe cadrave! problema este ca exista cazuri in care pacientii mor, din cauza medicilor, medici care nu patesc absolut nimic! problema este ca unii medici te lasa sa "mori" pe targa pana nu ii dai dreptul! si pe deasupra, mai sunt si nesimtiti si cer de la obraz! in fata mea, un cunoscut l-a ridicat de guler si l-a dat cu capul de perete pe un nenorocit de medic, care dupa ce ceruse si primise dreptul, nu s-a ocupat de tatal lui, acesta ajungand la Urgenta, la Floreasca! ca sa nu mai vorbim de altii, care refuza sa interneze pacienti, lasa pacientii pe strazi sau ii mai si schilodeste!
Tabu, te-a obligat cineva sa stai 6 ani + toata viata prin facultate? asta nu e o scuza ca sa ceri cuiva sa nu comenteze!
Mare Mafie in Sanatate! Din care, mai devreme sau mai tarziu, voi, actualii studenti la medicina, o sa faceti parte, pt. ca altfel ati muri de foame!

Edited by TIC, 16 November 2006 - 20:38.


#17
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

View PostTIC, on Nov 16 2006, 20:36, said:

problema este ca exista cazuri in care pacientii mor, din cauza medicilor, medici care nu patesc absolut nimic! problema este ca unii medici te lasa sa "mori" pe targa pana nu ii dai dreptul! si pe deasupra, mai sunt si nesimtiti si cer de la obraz! in fata mea, un cunoscut l-a ridicat de guler si l-a dat cu capul de perete pe un nenorocit de medic, care dupa ce ceruse si primise dreptul, nu s-a ocupat de tatal lui, acesta ajungand la Urgenta, la Floreasca! ca sa nu mai vorbim de altii, care refuza sa interneze pacienti, lasa pacientii pe strazi sau ii mai si schilodeste!

Si ce legatura are asta cu respectiva poza? Nu am cunoscut pana acum nici un medic care sa ceara bani si, crede-ma, cunosc destui. Ca mai sunt unii care accepta, asta e altceva.

Quote

Tabu, te-a obligat cineva sa stai 6 ani + toata viata prin facultate? asta nu e o scuza ca sa ceri cuiva sa nu comenteze!

Nu am stat inca atat de mult si nu, nu ma obliga nimeni. Ador medicina. Sunt medici si studenti dedicati meseriei. Eu pun suflet in tot ce fac. Si pentru ce? Sa vina niste indivizi (a se observa delicatetea exprimarii) care sa comenteze aiurea si in necunostinta de cauza? Vezi ca ala cere bani, dar nu-l vezi pe altul care salveaza sute, mii de vieti printre care s-ar putea numara chiar viata ta.

#18
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostHerCipri, on Nov 16 2006, 19:12, said:

Stundeta Comenteaza fotografia:
Asta facem noi la laboratoarele de anato...la disectii...ei, deja devenim experti...bisturiul si pensa devin instrumentele cele mai utilizate de noi . Mirosul de formol il simtim toata ziua dupa aia...singura metoda de a scapa de el e sa ne ducem int-un magazin cu parfumuri si sa mirosim muuuuuulte muuulte parfumuri ca sa nu mai simtim mirosul acela...in rest, totul e oki...chiar interesant de-a dreptul...sa vedem cadavrul acela in fata noastra, tot stafidit, mirosind a formol si...de-a dreptul mort . Nu toata lumea are curajul sa intre la disectii, dar merita, pt ca e ceva nou si examenul de lab il dam pe cadavru :(...aia e nasol... Saturday October 28, 2006 - 03:09pm (EEST)
1. vai de capul ei, crede ca i-a pus dumnezeu mana in cap ca e la medicina si mama-mama. anul 1. o sa-i treca  dupa prima sesiune
2." experti" ?  :lol:  saraca
" mirosul de formol il simtitm toata ziua"? sa fim seriosi. uneori nici deasupra cadavrului nu miroase , chestia cu itit intra in haine si nu mai scapi de el e legenda . povesti de adormit copiii, si de speriat fraierii care le cred . cand miroase, pai miroase tata, de-ti dau lacrimile si ti se desfunda nasul. cand ai iesit din sala, gata, s-a dus, adio miros.
"sa vedem cadavrul acela ...tot stafidit...si de-a dreptul..mort". pai duuuh, e CADAVRU, se astepta oare sa fie viu?  :confuzzled:
" nu toata lumea are curajul sa intre la disectii". vrajeala pamantului. nu e pe vrute  :naughty: .
" examenul de lab il dam pe cadavru". wtf is "examen de lab"?!?  -_-

alte observatii
3. probabil seria 5. sigur ciomu :) ( nu ma intrebati de unde stiu....si nu, n-o cunosc pe domnisoara)
4. anul 1
indicii:
-curiozitatea cu care se uita
-se pozeaza cu "instrumentul didactic"
-abia au prins si ei cadavrul, pana acuma au facut osteologie :)
-examenul care se pretinde a fi nasol
ce sa-i zic...multa bafta in continuare, si sa-i dea al de sus mai multa minte decat pana acum. a, si sa aiba grija cu " bisturiu si pensa" la manuirea carora devine experta, ca daca rupe vreun nerv sau artera o spinteca dr ciomu. sau asistentii lui

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate