Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Combina Arctic

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
mititelu

mititelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.01.2007
multa lume se plange de service-ul arctic, ma rog la Cel de Sus ca eu sa nu ajung la mana lor, am de 4 ani o combina Arctic, din aceea cu figider sus si congelator jos, o dezghet o data pe an (frigiderul se dezgheata singur), deocamdata sunt foarte multumita de combina, se pare ca sunt singura de pe aici
cand ma gandesc la cate probleme sunt cu Arcticul cred ca am fost curajosi sa luam ultima combina din magazin - cea care era expusa   :coolspeak: , pe noi ne lasase frigiderul vechi in vinerea mare, am plecat cu toata mancarea la socrii, iar a treia zi de Paste eram prin magazine dupa frigider nou

#20
Catalix

Catalix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 13.12.2005
Vad ca toate lumea se plange de artic. eu zic ca ar trebui as ne plangem ca traim in romania. Parintii mei au o combina artic, si bunicii la fel. ambele merg foarte bine. Eu nu am vrut un produs romanesc asa ca am luat INDESIT, combina produsa in italia, relativ scumpa (vreo 15 milioane), un compresor, fara nici un gadget. La nici o saptamana a inceput sa piuie in continuu. inauntru era rece, dar in manual scria ca piuie daca temp dinauntru scade sub cea setata. daca il scoteam din priza di dadeam pe quick freeze si temp la minim se racea imediat si totul era ok.... pentru cateva ore... cand o lua de la cap. Si sa vedeti ce dragut e cand incepe sa sune noaptea!
Bun, deci suna la service, vine dupa cateva zile (dupa ce am sunat de mai multe ori sa intreb de ce nu vine) se uita pune aparatu de sudura in spate, baga freon si zice ca a terminat. Pleca. Evident ca fiind scos din priza si rebagat merge, ceva mai multe ore, dar iar incepe sa piuie, suna iar la service vine, dupa alte cateva zile, face acelasi lucru si pleaca iar. Exact ca intr-un banca povestea se repeta si a treia oara. A patra oara cand a venit a scimbat tevile si a facut o ditai carpeala pe acolo ca a taiat cu flezu si a lipit cu cositor si acum merge ok frigideru. Toata povestea cu piuitu a durat 3 saptamani.
Cred ca e normal ca la artic sa fie mai multe reclamatii, volumul vanzarilor fiind de asemenea mai mare.
La noul apartament ma gandesc sa incerc un whirlpool sau de ce nu un artic sau beko. probleme pot aparea la oricare, iar la service tot romanii lucreaza!

#21
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Hmm pentru ca am bunicii in Gaesti (unde este Arctic), sa va pun ceea ce se inampla.

Fabrica a fost cumparata acum cativa ani de turci.

De atunci micii spiridusi soiosi isi fac de cap, dau afara oameni la norma etc.

Au copiat la greu modele Electrolux (nu stiu daca aveau patent), dar pentru scaderea costurilor de productie ai pus compresoare proaste, gen LG.

Ai mei si-au luat tot arctic acum 2 ani pt ca doreau frigider nou si nu m-au ascultat ca asta nu va mai tine 20+ ani !
Plasticul de interior este de proasta calitate si chiar dupa o lunga perioada de dimt si dese spalari are un miros caracteristic de aldehida, iar nenorocirea d emotor face ff. urat (prost centrat cred).

Service-ul a fost decimat pur si simplu si adesea se folosesc subcontractori; nici astia nu sunt cine stie ce, pt ca sun tff. prost tratati.

Mergeti le Indesit, Whirlpool sau Polar (marca lor ieftina, dar cu exact aceleasi componente) + Gorenje.
Stai departe de Zanussi. Sunt proste, urate si scumpe - sunt facute la Satu Mare.

#22
Eugen M

Eugen M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 19.02.2007
Daca ai o carte de identitate poti parasi rapid Romania.
Poti sa te bucuri ca nu te obliga nimeni sa traiesti aici.
Ai dreptate cu arctic ul la volumul total de vanzari " nr de caderi " f mic.
Ai grija cu whirl la frig , ceva probleme cu zgomotul si cu chederele .
Daca ti doresti ceva in gama 10 - 12 mil e f bine " arctic sau beko "; vezi 1 compresor sau 2 ( consum sau frig ) .
Ce ai vrea sa lucreze in service chinezi ?  sunt platiti cu 10-12  mil  .
De banii aia lucreaza . Sunt multi  f buni,  dar cum in garantie toata lumea striga procedeaza si ei ca atare.
Nu sunt ei vinovati ca producatorii fac modele f ieftine pt est.
Sunt folositi ca paratraznet gandeste te ca ei aud aceeasi chestie toata ziua si chiar ca nu sunt vinovati .

#23
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
electrolux si rezolvi problemele.. dai un ban dar scapi de griji

#24
Eugen M

Eugen M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 19.02.2007
pe langa retelele de magazine au ramas putini independenti . am un prieten cu un magazin de albe . din 30 de produse de frig in expunere 10 sunt arctic . din 100 produse vandute 60 combine sunt arctic . au inaintat mult , au schimbat modelele continuu . nu sunt fan , crede ma . poate esti subiectiv , vazind ce s a intamplat cu gaiesti ul ?

imi place mult whirl , a propos aerul cond de la ei e fantastic , al 6 lea simt , schimba vortex ul si samsung de la firma , dar la frig sunt departe de concurenti . anumite modele le au facut si la gaiesti . ( art 668 ) . nu au fst prea ok . polar la fel in polonia .
  la zanussi ce sa ti zic . le primeam noi , in folie si cand desfaceam plasticul dinauntru era ingalbenit , etc .

daca o luam prin eliminare au ramas putine .  daca sunt subcontractor si nu sunt tratat prost trebuie sa ma sint ca " nu sunt cine stie ce " .  sa vad cum o sa ma uit in oglinda .  considera ca glumesc .

#25
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Eu am o combină frigorifică Arctic, model K386 (ca cea din primul post) și un frigider cu două uși Indesit, model TA 3. Vă spun sincer că sunt mai mulțumit de combina Arctic. Și mă refer la nivel zgomot, la răcire și la ventilația alimentelor din interior. De fapt, la Indesit nici nu există :)

#26
Cristisp

Cristisp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 29.01.2007
Am 2 combine Arctic, cumparate acum 3ani si ceva (nu retin acum modelu).
Una din ele functioneaza impecabil, desi am un copil care deschide usa la frigider din 5 in 5 minute si pe care din comoditate nu am dezghetat-o decat de doua ori in acest interval.
Cea de a doua pe care o am la tara, s-a stricat dupa numai doua luni. Pe langa faptul ca a durat 2 saptamani pana a venit cineva sa o repare, desi este intr-o comuna foarte aproape de Gaesti, dupa inca doua luni s-a stricat din nou. Dupa cea de-a doua reparatie functioneaza impecabil, chiar daca in zona sunt foarte des intreruperi sau fluctuatii ale curentului.

Cred deci ca este si o chestie de noroc.

#27
Eugen M

Eugen M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 19.02.2007
cea de la tara s ar putea sa se fi defectat datorita var de tensiune . nu e vina producatorilor ca ne vine curentu cu cioate . repet , noroc la loto , cu conditia sa jucam .

#28
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006
Am avut în chirie timp de 2 ani o combină Arctic nouă și făcea motorul un zgomot de se auzea chiar și din camera vecină cu ușa închisă (nu tare, dar se auzea); în plus, vară-iarnă funcționa peste 50% din timp, n-am mai văzut frigider să funcționeze atâta, deși avea spațiu de ventilare în jur, stătea într-un hol răcoros, nu era încărcată și îi deschideam ușa de câteva ori pe zi. De doi ani folosesc o combină Zanussi și nu există comparație, nu-l auzi când funcționează, prima data când l-am băgat în priză am crezut că e defect ^_^

Edited by clicu, 08 March 2007 - 09:33.


#29
daniela ene

daniela ene

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.02.2007
Mai tine si de noroc. Eu am un frigider Arctic cu 2 usi (nu stiu acum codul exact) si functioneaza foarte bine si fara zgomot.

#30
Eugen M

Eugen M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 19.02.2007
cand iti luai o dacie din parc de la pitesti , luai cu tine  un mecanic si " aveai noroc " daca mergea bine . (dacia nu mecanicu').
  daca mergi si iei un mercedes din parc din germ pp ca nu ai nevoie de noroc . da mi voie sa cred ca astazi cumparam doar mercedes uri .

#31
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
Eugen ,as mai avea nevoie de ajutor si aici .Am un frigider cu 2 usi Gorenje ,are cam 4-5 ani .Exact la un an de folosire  s-a ars motorul ,am chemat l-au schimbat ,au avut un aparat cu care au masurat presiunea la freon ? agentul de racire ,au plecat .A inceput frigiderul sa faca un ghetoi ca mama decongelerii automate nu-l mai razbea .Am chemat de la service si au mai dat drumul la presiune apoi a inceput sa faca gheata pana se imbraca motorul in gheata si conducta aia care pleaca de la el .Noaptea se topea o parte de gheata  .Am chemat iar ,iar au mai dat drumul la presiune .Tot mai face gheata ,parca mai multa intr-un loc ,parca ,condensator se cheama grilajul ala din spate ?e cald doar pe partea dr .Motorul de acum e danfoss.Langa motorul vechi era un condensator mic de aluminiu ,cand au schimbat motorul n-au mai pus .Ce zici ?multumesc

#32
Eugen M

Eugen M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 19.02.2007
erau mai poetici . ori motorul    (adica compresorul ) nu baga presiune sufi , ori instalatia de frig e " infundata " (mai probabil ) . au fost bani aruncati in fantana . nu mai insista cu ei . in functie de unde  esti cauta altii mai seriosi (preferabil o firma autorizata ) care sa si asume raspunderea si sa ti dea un certif  de garantie . roaga i sa l ia la ei si sa l tina sub observatie . referitor la condensat nu toata motoarele au nevoie de el . n ar fi o problema . saca sunt ok ar trebui sa te coste intre 1 si 2 mil .  

incet incet va trebui sa ne ferim de cei cu " straita n bat " care vin iau banii si pleaca . nu i prea poti " strange " daca nu si fac treaba . o firma chiar daca e " ceva " mai scumpa isi asuma raspunderea . nici aici nu exista ieftin si bun .

#33
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
Astia care au venit ,erau de la service -ul gorenje ,ca era frigiderul in garantie ,bani pe reparatii ,piese n-am dat ,doar atentii ceva ,probabil ca nu voi apela tot la ei .multumesc

#34
Eugen M

Eugen M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 19.02.2007
fa sa l ia la ei si sa ltina sub supraveghere 3 -4 zile .

#35
ches

ches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.04.2007
Am un k386+, model aproape identic cu cel al initiatorului postului, luat prin noiembrie anul trecut de la Flanco. Merge bine, n-am avut nici o problema cu el, ba chiar mi se pare silentios.

Probabil au fost loturi cu probleme. Nasol. Oricum deja cei de la Arctic au inceput sa fabrice unele modele sub numele Beko, ceea ce inseamna probabil ca produsele lor vor avea o calitate mai buna (totusi beko este unul din liderii pe piata de electrocasnice in Europa).

Sper sa mearga la fel si de acum inainte ca sa nu am de-aface cu cei de la service. Un sfat pentru cei care au arctic-uri iesite din garantie. Incerca sa le reparati cu alte firme de reparat frigidere. De cele mai multe ori isi fac treaba repede si bine pentru ca au tot interesul sa scape de tine si sa nu se mai intoarca. Probabil sunt si mai bine platiti (probabil in functie de numarul de reparatii) decat cei de la Arctit.

Numai bine!

#36
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
beko au fabricat oem pt bosh si aaltii. cand contractul s-a terminat au ramas cu tehnologia ( ce daca veche) si s-au apucat sa le faca sub numele lor. turci.
eu am preferat gorenie si de 3 ani merge fara probleme. nu il aud, nu trebuie sa imi bat capul cu el.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate