Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Lampi sau tranzistori?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
@mister_rf

O intrebare scurta: tu pentru ce anume pledezi? Tranzistor sau tub si de ce?

#20
Megablast

Megablast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.10.2003
Este interesant cum se compara tranzistorii cu lampile. Insa nimeni nu a adus macar in gluma in discutie tranzistorii MOS care nu au nici o treaba cu caracteristicile tranzistorilor cu semiconductori. E cel putin straniu.
MOS este un substitut foarte bun pentru lampa care are meritele ei incontestabile (incheind cu lipsa de susceptibilitate la radiatii)  :yeah baby

#21
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
si trasurile cu cai sunt mai ecologice, la o adica... totushi motoarele au invins. la fel si tranzistoarele. comparatzia e irelevanta, lampa a murit.

#22
Megablast

Megablast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.10.2003
Am sa te dezamagesc spunandu-ti ca lampa nu a murit din simplul motiv ca sunt cateva domenii in care nu este economic ca ea sa fie inlocuita. Cel mai simplu exemplu de lampa este tubul cinescop al televizoarelor ieftine si inca foarte multe. Cele mai multe.
Dar nu acesta este exemplul cel mai relevant. In instalatiile radar, in emitatoarele de mare putere, acolo lampa este inca la loc de cinste si va mai fi foarte mult timp de acum. Cu sau fara acordul nostru.

Sublinierea mea a fost facuta in ideea ca poate cineva remarca faptul ca a aparut si MOS-ul care face o treaba excelenta in mod special in etajele radio. Asta pentru ca si ei, tranzistorii astia sunt de mai multe feluri in ultimul timp.

#23
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
asculta, si discul vinil a murit... chiar daca djii il mai folosesc sau altzi maniaci poate, acasa. dar asta nu schimba nimic.

sti ce insemna "larga raspandire"? aia dicteaza successul sau adoptzia a ceva. ca ceva se mai foloseshte undeva, in anumite exceptzii nu schimba nimic, ci confirma.

cand o sa se inceapa sa se intzeleaga ca nu exceptziile conteaza?

eu am in garaj un IBM PC original. Merge!!! si cred ca ash putea sa rulez un wordstar sau un multiplan pe el.... dar asta nu inseamna nimic, cred ca pricepi asta.

#24
Megablast

Megablast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.10.2003
Daca tu tragi limitele discutiei acolo unde iti convine, eu ma retrag si iti urez succese. Era vorba de faptul ca INCA se mai foloseste, nu am pomenit ca mi-ar fi simpatica sau antipatica lampa, nu era vorba despre succesul lampii sau decrepitudinea sa.
Sa se inteleaga ca exceptiile nu conteaza ca si ce? Crezi ca eu fac pledoaria reintroducerii lampii in tehnologie??? Sau ca m-am apucat sa numar lampile pe care nu le-ai spart inca?? Incercam doar sa atrag atentia ca exista o a treia categorie numita Metal Oxid care se comporta cam ca o lampa dar este tranzistor. Asta pentru ca oamenii aveau nevoie de ceva mic care sa imprumute din caracteristicile lampii si asta nu degeaba - stau marturie miliardele de dolari investite in cercetare si device-urile care folosesc cu succes aceste "lampi solide" (atunci cand ai sa asculti un post de radio FM important din Bucuresti, sa te gandesti la faptul ca auzi ceea ce auzi fiindca niste electroni se zbenguie intr-un MOS). La fel cand ai sa asculti un amplificator audio MacIntosh si ai sa te miri de puritatea sunetului. Sper ca m-am facut clar in intentiile mele si teribilismul anti/pro lampa sa devina demn de o cauza mai buna.

#25
martino

martino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 25.07.2004

Andrei Cioaca, on Aug 31 2004, 09:01, said:

Mie imi plac tranzistorii multi...  ;)
Lampa e intradevar mai buna dar mie nu mi se pare ca mai merita la randament, dimensiuni si caldura.
Ca fapt divers... in imagine este ceva ce rar gasesti... amplificator de radioemisie de 5 kW home made cu 32 tranzistoare "normale" da japoneze... :)
Cu tranzistoare dinalea speciale cum au emitatoarele Harris cu 48 de bucati ajungi si la 200kW.

<{POST_SNAPBACK}>

La ce anume iti folosesc puteri asa de mari? Ca doar nu faci radiodifuziune cu el  :huh:  in plus chiar in benzile de US sau in CB sunt limitari de putere.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate