Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 

Lampi sau tranzistori?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
stalin

stalin

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 268
  • Înscris: 08.11.2003
Care vi se par mai buni? Lampile sau tranzistorii? Am sa va spun cate o povestoara despre fiecare:
LAMPI: Avantaje: nu au zgomot de fond (sau daca au este redus), se pot face modificari la soclu (de exemplu, daca ai o lampa care e asemenea cu cea pe care vrei s-o schimbi, numai ca tensiunea de anod e de 140 V, iar tu ai pe anod o tensiune de 160 V, poti sa montezi o rezistenta a.i. sa ai 140 V pe anod).
Dezavantaje: Au o durata de viata mai scurta decat a tranzsitorilor, consuma mult, au dimensiuni mari genereaza caldura, lucreaza la tensiuni mari (rezulta un mai mare risc de elctrocutare), dureaza ceva timp pana se incalzesc.

TRANZISTORI: Avantaje: Sunt de mici dimenisuni, lucreaza la tensiuni joase, au o durata de viata mai lunga decat a lampilor (tuburilor electronice).
Dezavantaje: au zgomotul de fon suparator (din cauza ca seleniu, semiconductorul din care sunt fabricate trebuie impurificat); sunt de n tipuri (deci nu se pot face modificari la alimentare), sunt trnazistoare cu germaniu si cu seleniu (care nu merg inlocuite intre ele), se bushesc la explozii atomice (inclusiv diodele semiconductoare de la aparatele pe lampi).
DE NOTAT ca atat pt. lampi cat si pt. tranzistori exista echivalente.

#2
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Din cate imi aduc eu aminte lampile erau mai indicate in amplifurile audio din cauza unor armonici ceva. Parca nu au armonici pare care parca erau cele mai nashpa in sunet. Explicatia e pe aci pe undeva. Cautati-o bine. Zgomotul de fond e cam la fel la sculele serioase.

#3
Guest_xXxXxXxXxXxXx_*

Guest_xXxXxXxXxXxXx_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
"Lampile" sau "Tuburile" se remarca printr-o linearitate a amplificarii deosebita. Asta inseamna distorsiuni armonice de intermodulatie etc. foarte reduse. In schimb raportul semnal/zgomot este foarte slab. Asta inseamns ZGOMOT DE FOND FF MARE.
Tot o calitate a tuburilor este ca pot disipa puteri ff mari, mult mai mari decat ale tranzitoarelor cele mai moderne. Acesta este motivul ptr care inca se folosesc in amplificatoare de mare putere - statii de RF, radare, cuptoare cu microunde etc.

In momentul de fata, exista firme specializate care inca produc aparatura audio profesinala utilizand si tuburi. O  linie completa se ridica la 20.000 - 30.000 $.

Tranzistoarele CMOS sunt singurele care se apropie de caracteristicile tuburilor, dar imediat ce temperatura jonctiunii creste isi pierd si ele liniaritatea.

Singurul aplif audio pe tranzitoare, care poate bate up aplif pe tuburi, este acesta www.quad-hifi.co.uk

#4
jus

jus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 16.07.2003
Singurul aplif audio pe tranzitoare, care poate bate up aplif pe tuburi, este acesta www.quad-hifi.co.uk
scheme, documentatzie .. ai ceva ?
aaaa ?
:)

#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
lampile sunt excelente intradevar pt un etaj final audio (de fapt prin studioruile care se respecta numai asa ceva exista...) dar cam atat in ziua de azi...consuma ff mult, se incalzesc, sunt mari si fragile, lucreaza la tensiuni deloc neglijabile, nu se poate vorbi de un aparat portabil cu lampi, ar trbui sa cari ups-u cu tine :D

ps: tare as vrea sa vad un procesor P4  3 ghz care are lampi in loc de tranzistorii din pastila :D...cred ca nu ar incapea pe tot continentul american :D
ps2: si tranzistorii parca erau cu siliciu, nu cu seleniu....cu seleniu parca erau niste diode antice, de prin epoca tuburilor

#6
jus

jus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 16.07.2003
:drac: ce zici de un mouse optic cu tuburi ... ?

http://sloan.stanfor...tent/Mouse.html :drac:

#7
Guest_xXxXxXxXxXxXx_*

Guest_xXxXxXxXxXxXx_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Aici aveti ceva info despre QUAD 405-2
http://www.geocities...quad405doc.html
sau
http://www.audiocirc...CH-405-2-BL.gif

Quad 405 suna excelent :-)

Schema cea mai recenta de quad pe care o am este ptr. 707
http://www.audiocirc...-SCH-707-A1.gif

Daca va chinuie talentul si sunteti tari in "lipituri" puteti incerca si 707, dar ideea de baza este "current dumpping".

#8
stalin

stalin

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 268
  • Înscris: 08.11.2003
Au existat si aparate portabile pe lampi, dar erau grele. Insa am auzit de un tv. pe lampi unguresc numit "Minivizor" care cantarea doar 9kg! (tinand cont ca au existat tv. pe lampi care cantareau 65 kg.!!!)

#9
Guest_xXxXxXxXxXxXx_*

Guest_xXxXxXxXxXxXx_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Cred ca mai exista si astazi in cadrul fac de Electronica & Telecomunicatii catedra televisiune un TV Toshiba color pe lampi. Era functional  cand am terminat eu facultatea. 1993

#10
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003
Apropos de "lampi" si marimea aparatelor care le folosesc:
inseamna ca nu ati vazut statiile militare de emisie-receptie  rusesti (R 130 parca), erau cam de  dimens. 30x30x25, cintareau peste 15 Kg (ma rog, carcasa de metal, butoane la fel, treaba ruseasca....), iar in afara de tuburile finale GU 50, aveau niste tuburi de diametrul unui creion si lungime 5 cm, cu pinii flexibili (de fapt niste sirme). Aveau cam 30 W dar bateau   R 1300 romanesc care se lauda ca are 40 W.
Cand am terminat eu armata (ehe, 1994) erau inca in folosinta si functionau inca foarte bine

#11
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
DA...Am lucrat si eu cu alea...DRAKUle:)

#12
stalin

stalin

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 268
  • Înscris: 08.11.2003
Mersi xxxxxxxx... Le-am gasit. Defapt sunt 2: un Hitachi CT-150 si un Victor (JVC).

#13
itiberiu

itiberiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 01.11.2003
lampi sau tranzistori?  Pai e echivalenta comparati cu: motoare cu ardere interna sau abur? si abur inca se mai foloseste, inca se probuce in masa

#14
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Si daca tot s-a revenit la discutia pe aceasta tema, este bine sa facem citeva "mici" corectii ! S-a afirmat total gresit despre tuburi:

Quote

In schimb raportul semnal/zgomot este foarte slab. Asta inseamns ZGOMOT DE FOND FF MARE.

Fals, total fals!
Exista ca si la tranzistoare, tuburi si...  tuburi. :cool:
De fapt unele tuburi au cel mai mic zgomot posibil, deci un raport semnal/zgomot foarte mare! De aceea aceste tuburi se folosesc ca preamplificator de microfon pentru modelele din gama profesionala. Firme mai ca Neumann, Shure, Rode, etc. folosesc in microfoanele de studio  preamplificatoare cu tuburi! :yeah baby
Uite aici  si aici o serie de exemple in acest sens. :D
Despre echipamente cu tuburi link aici  si aici .

#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,545
  • Înscris: 13.06.2004
LAMPILE SUNT CELE MAI TARI. TRANZISTORII PUT!

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Mie imi plac tranzistorii multi...  ;)

Lampa e intradevar mai buna dar mie nu mi se pare ca mai merita la randament, dimensiuni si caldura.

Ca fapt divers... in imagine este ceva ce rar gasesti... amplificator de radioemisie de 5 kW home made cu 32 tranzistoare "normale" da japoneze... :)

Cu tranzistoare dinalea speciale cum au emitatoarele Harris cu 48 de bucati ajungi si la 200kW.

Attached Files



#17
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
acum cand totul se miniaturizeaza vii si tu cu lampi?
ce-ar fi sa vezi un walkman cu lampi pt ca se aude mai bine? pentru asta exista dolby...

cat despre quad, chiar merita sa le faci. am auzit de la cineva care si-a facut si a masurat cu scule tot ce se putea, net superior unui technics..

#18
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
parca e un v16 supraalimentat :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate